Սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ղազախստանի հայերի միության և «Մասիս» հայկական մշակութային կազմակերպությունների ղեկավար Էռնեստ Վարդերեսյանին
Մայիսի 24-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ղազախստանի հայերի միության և «Մասիս» հանրապետական մշակութային կազմակերպությունների ղեկավար, գործարար Էռնեստ Վարդերեսյանին:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրին՝ Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց Ղազախստանում հայապահպանությանն ուղղված Էռնեստ Վարդերեսյանի ջանքերը, կարևորեց նրա նախաձեռնությամբ և հովանավորությամբ Ալմաթիում հայկական կիրակնօրյա դպրոց բացելը, պարախումբ ստեղծելը, հայ ժողովրդի մշակութային ավանդույթները պահպանելուն միտված միջոցառումների կազմակերպումն ու իրականացումը: Նախարարի պաշտոնակատարը հատկապես ընդգծեց նրա նախաձեռնությամբ և հովանավորությամբ Ղազախստանում հայկական ազգային և պետական տոները մեծ շուքով նշելը և իր գոհունակությունն արտահայտեց այդ միջոցառումներին տեղական իշխանությունների և ազգային փոքրամասնությունների մասնակցություն ապահովելու վերաբերյալ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Էռնեստ Վարդերեսյանը ներկայացրեց իր ղեկավարած կառույցների գործունեությունը, նշեց, որ «Մասիս» կազմակերպությունը մասնաճյուղեր ունի Ղազախստանի տարբեր մարզերում, որոնք աշխատանքներ են տանում երիտասարդների հայեցի դաստիարակության, ազգային ինքնության պահպանման և երկու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման, մշակութային մերձեցման ուղղությամբ և կարևորեց Սփյուքի նախարարության հետ սերտ համագործակցությունը:

�?сполняющая обязанности министра Диаспоры Грануш Акопян приняла руководителя Союза армян и армянских культурных организаций «Масис» Казахстана Эрнеста Вардересяна
�?сполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян 24 мая приняла руководителя Союза армян и армянских культурных организаций «Масис» Казахстана, предпринимателя Эрнеста Вардересяна.
Тепло поздравив гостя, Грануш Акопян высоко оценила усилия Эрнеста Вардересяна по сохранению армянства в Казахстане, отметила важность открытия по его инициативе и спонсорстве армянской воскресной школы в Алматы, создание танцевального ансамбля, организации и осуществления мероприятий, нацеленных на сохранение культуры и традиций армянского народа. �?сполняющая обязанности министра особо подчеркнула празднование по его инициативе и спонсорстве армянских национальных и государственных праздников с большой торжественностью, и выразила удовлетворение обеспечением участия в них представителей местных властей и национальных меньшинств.
Выразив благодарность за теплый прием, Эрнест Вардересян представил деятельность руководимых им структур, отметив, что организация «Масис» включена в состав форума народов Казахстана, имеет филиалы в разных областях. Руководимые им структуры ведут работу по армянскому воспитании молодежи, сохранению национальной идентичности и укреплению дружбы двух народов, культурному сближению. Он отметил важность тесного сотрудничества с Министерством Диаспоры.
�?сполняющая обязанности министра призвала активнее участвовать в программах Министерства Диаспоры РА.