Երևանում բացվեց վիրահայ արվեստագետ Արմեն Հովհաննիսյանի անհատական ցուցահանդեսը
Մայիսի 24-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ և Հայ Առաքելական Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի աջակցությամբ Տիկնիկների պատկերասրահի «Dolls’ Gallery» սրահում տեղի ունեցավ վիրահայ արվեստագետ Արմեն Հովհաննիսյանի «Տիկնիկների աշխարհ» անհատական ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Ողջունելով ներկաներին՝ Տիկնիկների պատկերասրահի գեղարվեստական ղեկավար Մարինա Խաչմանուկյանը նշեց, որ իրենց համար կրկնակի տոն է, քանի որ պատկերասրահում առաջին անհատական ցուցահանդեսն է կազմակերպվել:
Փոխանցելով ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը՝ նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանն ընդգծեց, որ Արմեն Հովհաննիսյանի տիկնիկներն ամբողջությամբ հայկական են: «Ապրելով և ստեղծագործելով երբեմնի հայ մշակույթի կենտրոն Թբիլիսիում` Արմենն իրեն լավագույնս դրսևորել է արվեստի համարյա բոլոր բնագավառներում և բազմիցս արժանացել բարձր գնահատականի, սակայն արվեստի նրա սիրած ճյուղը տիկնիկագործությունն է: Մինչ օրս Արմենը ստեղծել է 200-ից ավելի տիկնիկ և հասցրել է իր լավագույն գործերը ներկայացնել արվեստասեր հասարակության գնահատանքին՝ ինչպես Վրաստանում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս կազմակերպված տարբեր միջոցառումների և ցուցահանդեսների ժամանակ, – նշեց նախարարի տեղակալը՝ հավելելով, – այսօրվա ցուցահանդեսը հայ-վրացական բարեկամության մի յուրօրինակ արտահայտություն է, քանի որ Արմենի ստեղծած խոսուն տիկնիկների հավաքածուն Հայրենիքում է և ներկայանում է հայաստանցի հանդիսատեսին թիֆլիսյան ինքնատիպ կոլորիտով: Հեղինակը յուրովի է կերտել Փարաջանովի, Թումանյանի, Կոմիտասի կերպարները: Ուրախալի է, որ Արմենը երիտասարդ է և ունի բազմաթիվ նոր մտահղացումներ ու նախաձեռնություններ»:
Սերժ Սրապիոնյանը տիկնիկագործ Արմեն Հովհաննիսյանին հանձնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգիրը, որով նա պարգևատրվել է վիրահայ համայնքում հայ մշակույթի զարգացման ու տարածման գործում ներդրման համար, ինչպես նաև ծննդյան 30-ամյակի առթիվ:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ ՀԱԵ Վիրահայոց թեմի Սբ. Էջմիածին եկեղեցուն կից գործող «Հայարտուն» կրթամշակութային և երիտասարդական կենտրոնի տնօրեն Լևոն Չիդիլյանը՝ նշելով, որ Արմենի այս ցուցադրությունը խորհրդանշական է: Այն վկայում է, որ վիրահայերի տաղանդը նոր ծիլեր է տալիս և առաջիկայում կյանքի կկոչվի հեղինակի՝ շրջիկ տիկնիկային թատրոն ստեղծելու մեծ երազանքը:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը ցուցադրությանն աջակցելու համար՝ ՀԱԵ Վիրահայոց Թեմի Առաջնորդ Տեր Վազգեն Եպիսկոպոս Միրզախանյանն ասաց. «Կարծում եմ՝ ոչ բարի տիկնիկներ չեն լինում: Այս սրահը մեզ տարավ դեպի մեր մանկություն: Արմեն Հովհաննիսյանը նաև բանաստեղծ է և հրաշալի ստեղծագործությունների հեղինակ: Նրա տիկնիկներն արժանացել են նաև վրացիների ուշադրությանն ու հիացմունքին, տեղ գտել և՛ վրացական, և՛ հայկական տիկնիկների թանգարաններում»:
Միջոցառման ավարտին ելույթ ունեցավ հեղինակը՝ Արմեն Հովհաննիսյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց կազմակերպիչներին՝ իր ստեղծագործությունները Երևանում ներկայացնելու համար և ընթերցեց իր բանաստեղծություններից մեկը: «Ես չեմ ուզում խոսել: Առաջարկում եմ դիտել իմ տիկնիկները, նրանք կխոսեն իմ փոխարեն», – նշեց հեղինակը:

В Ереване открылась персональная выставка грузинского армянина, деятеля искусства Армена Ованнисяна
По инициативе Министерства Диаспоры РА и при содействии Грузинской епархии Армянской Апостольской церкви 24 мая в зале «Dolls’ Gallery» Галереи кукол состоялась торжественная церемония открытия  персональной выставки «Мир кукол» грузинского армянина, деятеля искусства Армена Ованнисяна.
Приветствовав присутствующих, художественный руководитель Галереи кукол Марина Хачманукян отметила, что день этот для них вдвойне праздничный, поскольку в галерее организована первая персональная выставка.
Огласив приветственное послание исполняющей обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян, заместитель министра Серж Срапионян подчеркнул, что куклы Армена Ованнисяна типично армянские. «Живя и творя в некогда армянском культурном центре Тбилиси, Армен наилучшим образом проявил себя почти во всех сферах искусства и неоднократно удостаивался высокой оценки, однако любимой отраслью искусства для него осталось изготовление кукол. До сего дня Арменом создано более двухсот кукол, и лучшие свои творения он успел представить любителям искусства на различных выставках и мероприятиях как в Грузии, так и за ее  пределами, – отметил заместитель министра, добавив: – Сегодняшняя выставка  является своеобразным проявлением армяно-грузинской дружбы, поскольку созданная Арменом красноречивая коллекция кукол находится на Родине и представлена соотечественником со своеобразным тифлисским колоритом. Автор своеобразно создал образы Параджанова, Туманяна, Комитаса. Радует, что Армен молод и вынашивает множество новых идей и инициатив».
Серж Срапионян вручил куклоделу Армену Ованнисяну Почетную грамоту Министерства Диаспоры РА, которой он награжден за вклад в развитие и распространение армянской культуры в армянской общине Грузии, а также по случаю 30-летия.
Затем выступил директор образовательно-культурного и молодежного центра «Айартун», функционирующего при церкви Св.Эчмиадзин армянской епархии Грузии Левон Чидилян, отметивший, что нынешняя выставка Армена символична. Она свидетельствует, что талант грузинских армян пускает новые ростки и в перспективе будет претворена в жизнь заветная мечта автора – создать передвижной кукольный театр.
Выразив благодарность Министерству Диаспоры РА за содействие в организации выставки, предстоятель армянской епархии Грузии епископ Вазген Мирзаханян сказал: «Полагаю, недобрых кукол не бывает. Этот зал унес нас в наше детство. Армен Ованнисян также поэт, автор замечательных произведений. Его куклы удостоились также внимания и восхищения грузин, нашли место как в армянских, так и грузинских музеях кукол».
В завершение мероприятия выступил автор Армен Ованнисян. Он выразил благодарность организаторам за представление его произведений в Ереване и зачитал одно из своих стихотворений. «Я не хочу  говорить. Предлагаю посмотреть моих кукол – они выскажутся вместо меня», – сказал он.