Իտալական Տոլֆա քաղաքի համայնքային խորհուրդը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Հռոմի հայ համայնքի (Assoarmeni)  ասոցիացիայի նախաձեռնությամբ իտալական Տոլֆա քաղաքի համայնքային խորհուրդը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:
«Հայերն այսօր»-ը, հղում կատարելով Nouvelles d’Arménie պարբերականը, հայտնում է, որ քաղաքապետ Լյուիջի Լանդին իր խոսքում նշել է, որ Հռոմից ոչ հեռու գտնվող այս փոքրիկ քաղաքը միշտ հարգել է Հայոց ցեղասպանությանյ անմեղ զոհերի հիշատակը։
Հայ համայնքի ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում քաղաքային իշխանությունների դրսևորած մարդասիրության համար:
Այնուհետև  քաղաքային այգում տեղի է ունեցել խաչքարի բացման և օծման արարողություն ՝ Հայ առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչ Տիրայր Հակոբյանի  օրհնությամբ:

Community council of Italy’s Tolfa recognizes the Armenian Genocide
At the initiative of the Association of the Armenian community in Rome (Assoarmeni), the community council of the Italian city of Tolfa has recognized the Armenian Genocide.
Hayern Aysor, citing Nouvelles d’Arménie, reports that during an event devoted to the community council’s recognition of the Armenian Genocide, Mayor Luigi Landi stated that the small city of Tolfa, which is not far from Rome, has always respected the memory of the innocent victims of the Armenian Genocide.
The representatives of the local Armenian community expressed gratitude for the humanitarianism that the municipal authorities manifested by recognizing the Armenian Genocide.
Afterwards, an Armenian cross-stone was unveiled and consecrated by representative of the Armenian Apostolic Church Tirayr Hakobyan at the local city park.