Եգիպտոսի հայերը արյուն են հանձնել Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Որպես խորհրդանշական ակցիա ՝ Եգիպտոսի հայկական համայնքի ներկայացուցիչները Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին արյուն են հանձնել։
Եգիպտահայերը արյուն են հանձնել Կարմիր կիսալուսնի միությունում։ Ակցիան կազմակերպվել է Homenetmen Ararat Cairo Scouts տեղի հայկական կազմակերպության ջանքերով։ Այդ ակցիայով հայերը իրենց երախտիքն են հայտնել Եգիպտոսի կառավարությանն ու ժողովրդին, քանի որ Եգիպտոսը Ցեղասպանությունից հետո հայերին ընդունած առաջին երկրներից է եղել, news.am-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է Ahram Weekly–ը։
Նշենք, որ նախկինում Եգիպտոսի հայկական համայնքի թվաքանակը հասնում էր 25 հազարի, սակայն 1952-ի ու 2011-ի հեղափոխություններից հետո, անկայուն իրավիճակի պատճառով արտագաղթ է սկսվել ու հիմա ընդամենը 4 000 հայ է մնացել երկրում։ Հիմնականում հայերը բնակվում են Կահիրեում ու Ալեքսանդրիայում։ Հայերն ունեն դպրոցներ, մշակութային ու մարզական ակումբներ, եկեղեցիներ ու թերթեր։

Армяне Египта сдали кровь в 102-ую годовщины Геноцида армян
В качестве символического жеста представители армянской общины Египта организовали сдачу крови в 102-ую годовщины Геноцида армян.
Представители общины сдали кровь в Обществе красного полумесяца Египта. Акция состоялась благодаря усилим местной армянской организации «Homenetmen Ararat Cairo Scouts». Этим жестом армяне выразили свою благодарность правительству и народу Египта – одной из первых стран, принявших армян после Геноцида, сообщает «Ahram Weekly» .
Отмечается, что армянская община Египта насчитывала 25 тысяч человек, однако уменьшилась до 4 тысяч из-за эмиграции и нестабильности после революции 1952 и недавней революции 2011 года. В основном армяне проживают в Каире и Александрии. У армян есть школы, культурные и спортивные клубы, церкви и газеты.