Տեղի ունեցավ գիտական և ստեղծագործական լավագույն աշխատանքների «Մրցանակաբաշխություն 2016»-ի արդյունքների ամփոփման հանդիսավոր արարողությունը
Մայիսի 2-ին Երևանում մոսկովյան մշակութա–գործարարական «Մոսկվայի տուն» կենտրոնում տեղի ունեցավ Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի, Ռուսաստանի հայերի միության և ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից հայտարարված գիտական և ստեղծագործական լավագույն աշխատանքների «Մրցանակաբաշխություն 2016»-ի արդյունքների ամփոփման և դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը, Հայաստանի գրողների, կոմպոզիտորների, ժուռնալիստների, նկարիչների, կինեմատոգրաֆիստների միությունների նախագահները, անվանի գիտնականներ, գրողներ, արվեստագետներ, մտավորականներ, հյուրեր:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնավորապես նշեց. «Պատմության հոլովույթում հայ գիտությունը և մշակույթը քննություն են բռնել՝ արժանանալով ամենաբարձր գնահատականների, և այսօր յուրովի են ներկայացնում աշխարհին մեր 25 ամյա երկիրը: Մինչև մեր նախարարության ստեղծումը Ռուսաստանի հայերի միությունը ակտիվ համագործակցել է ստեղծագործական միությունների հետ: Իսկ երբ մրցանակաբաշխությունը սկսեցինք համատեղ կազմակերպել, նրան համահայկական բնույթ հաղորդեցինք: Եվ այսօր ուրախությամբ արձանագրում ենք, որ մրցանակակիրների թվում քիչ չեն սփյուռքի մեր հայրենակիցները»:
Ռուսաստանի հայերի միության փոխնախագահ Վլադիմիր Աղայանը ներկայացրեց մրցանակաբաշխության ստեղծման պատմությունը, և ընթացքը, շեշտեց, որ անցած 10 տարիների ընթացքում կրկնապատկվել է մրցանանակիրների թիվը, 2016թ.-ին մրցանակի է արժանացել 62 մասնակից:
Դիպլոմների հանձնման հանդիսավոր արարողությունից հետո ելույթ ունեցան ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը, Հայաստանի գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը, Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախագահ Արամ Սաթյանը, Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Աստղիկ Գևորգյանը, Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը: Մրցանակակիրները շնորհակալություն հայտնեցին գնահատման և խրախուսանքի համար:
Վերջում տեղի ունեցավ տոնական համերգ:
«Մրցանակաբաշխություն 2016»-ն այս տարի թեմատիկ էր և անց էր կացվում «Համազգային միասնությունը որպես հավաքական ուժի, հզորության գրավական» նշանաբանով` նվիրված Հայաստանի Հանրապետության 25-ամյա հոբելյանին: Մրցանակաբաշխության հիմնական նպատակն է նպաստել 21-րդ դարի մարտահրավերներին դիմակայելու գործում գիտության, գրականության և մշակույթի դերի բարձրացմանը, Հայաստանի գիտական և ստեղծագործական մտավորականության գործունեության ակտիվացմանը, աջակցել երկրի մտավոր կյանքի աշխուժացմանը:

Состоялась торжественная церемония подведения итогов «Конкурса-2016» на лучшие научные и творческие работы
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/05/IMG_4095-2.jpg)
В московском культурно-деловом центре «Дом Москвы» Еревана 2 мая состоялась торжественная церемония подведения итогов и вручения дипломов «Конкурса-2016» на лучшие научные и творческие работы, объявленного Всемирным армянским конгрессом, Союзом армян России и Министерством Диаспоры РА. В мероприятии приняли участие министр Диаспоры РА Грануш Акопян и президент Всемирного армянского конгресса и Союза армян России Ара Абрамян, президент Национальной Академии наук РА Радик Мартиросян, председатели союзов писателей, композиторов, журналистов, художников, кинематографистов Армении, известные ученые, писатели, деятели искусства, представители интеллигенции и другие гости.
Приветствовав присутствующих, министр Диаспоры РА Грануш Акопян, в частности, отметила: «В водоворотах истории армянские науки и культура выдержали экзамен, удостоившись самых высоких оценок, и сегодня своеобразно представляют миру нашу 25-летнюю страну. До создания нашего Министерства Союз армян России активно сотрудничал с творческими союзами, когда же начали организовывать конкурс совместно, придали ему общеармянский характер. �? сегодня с радостью констатируем, что среди лауреатов немало наших соотечественников из Диаспоры».
Вице-президент Союза армян России Владимир Агаян представил историю создания и ход конкурса, подчеркнув, что за истекшие десятилетия удвоилось число лауреатов, в 2016-м призов удостоились 62 участника.
После торжественной церемонии вручения дипломов выступили президент НАН РА Радик Мартиросян, председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян, председатель Союза композиторов Армении Арам Сатян, председатель Союза журналистов Армении Астхик Геворгян, председатель Союза художников Армении Карен Агамян. Лауреаты выразили благодарность за оценку и поощрение.
В заключение состоялся праздничный концерт.
«Конкурс-2016» был тематическим и проводился под девизом «Общенациональное единство как залог собирательной силы и мощи», был посвящен юбилею 25-летия Республики Армения. Основная цель конкурса – содействовать повышению роли науки, литературы и культуры в деле противостояния вызовам XXI века, активизации деятельности научной и творческой интеллигенции, способствовать активизации интеллектуальной жизни страны.