«Եղիցի լույս» արևային էներգիայի օգտագործման նախագծի հեղինակն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
Մայիսի 2-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց «Եղիցի լույս» արևային էներգիայի օգտագործման նախագծի հեղինակ, Սինգապուրում բնակվող հայ գործարար Աշոտ Թունյանին, Մյանմարից Վիկտոր Մայնասին, ում հայրը և պապը հայ են եղել՝ Մինասյան ազգանունով:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը հետաքրքրվեց, թե Վիկտորի ընտանիքը քանի հոգուց է բաղկացած և ինչով են զբաղվում, Օվկեանիայում գտնվող այդ փոքրիկ երկրում քանի հայ կա: Նախարարը կարևորեց աշխարհով մեկ սփռված փոքրիկ երկրների հաշվառումը , խառնամուսնություններից ծնված սերունդների հայադարձությունը: Վիկտորի հայրը 1890 ական թթ. եղել է Մյանմար պետության քրիստոնեական հնագույն սրբավայրի` Ռանգունի Սբ Հովհաննես Մկրտիչ հայկական եկեղեցու հոգաբարձուների խորհրդի անդամ:
Սփյուռքի նախարարը արժևորեց Աշոտ Թունյանի ազգասիրական գործունեությունը, հայապահպանությանն ուղղված նրա ջանքերը, ինչպես նաև՝ արևի էներգիայի օգտագործան «Եղիցի լույս» նախագիծը:
Հարավ-Արևելյան Ասիայում հայերը բնակություն են հաստատել դեռևս 16-17-րդ դարերից։ Օտար հողում հաստատվելով և հայ համայնքներ ձևավորելով, ինչպես այօրվա տեղաբնակ հայերի, այնպես էլ ժամանակի հայերի համար կյանքի առաջնային նպատակն է եղել պահպանել սեփական լեզուն, հավատքը և մշակույթը։ Հնում հայերը Մալայզիա են եկել հիմնականում Հնդկաստանից և Հին Ջուղայից ու արմատավորվել են Մալակկա թերակղզում, որը Հարավ-Արևելյան Ասիայի թերակղզիներից է՝ Հնդկաչին թերակղզու հարավային մասը։ Այն ներկայումս բաժանված է Մյանմարի, Մալայզիայի և Թաիլանդի միջև։ Հայերը հաստատվել են Պենանգ նահանգի Ջորջթաուն քաղաքում և շատ կարճ ժամանակում վճռորոշ դեր են ունեցել նահանգի տնտեսական, մշակութային կյանքում և ճարտարապետության պատմությունը մեջ:

Автор проекта использования солнечной энергии «Да будет свет» посетил Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 2 мая приняла автора проекта использования солнечной энергии «Да будет свет», проживающего в Сингапуре армянина-предпринимателя Ашота Туняна, Виктора Майнаса из Мьянмара, чьи отец и дед были армянами по фамилии Минасян.
Приветствовав гостей, министр поинтересовалась, из скольких человек состоит семья Виктора и чем занимаются, сколько армян в этой маленькой стране, расположенной в Океании. Министр отметила важность учета малых стран, разбросанных по всему миру, возвращение в армянство детей, родившихся в смешанном браке. Отец Виктора в 1890-х годах был членом совета попечителей армянской церкви Св. Ованес Мкртич в Рангуне – старейшем месте паломничества христиан в государстве Мьянмар.
Министр Диаспоры оценила патриотическую деятельность Ашота Туняна, его усилия по сохранению армянства, а также проект использования солнечной энергии «Да будет свет».
Армяне поселились в Юго-Восточной Азии еще в XVI-XVII веках. Обосновавшись на чужбине и создав армянские общины, они считали первоочередной целью сохранение родного языка, веры и культуры. В Малайзию в древние времена армяне приезжали из �?ндии и Старой Джуги, обосновывались на полуострове Малакка в восточной части полуострова �?ндокитай. Ныне он поделен между Мьянмаром, Малайзией и Таиландом. Армяне обосновались в городе Джорджтаун штата Пенанг и за очень короткий срок начали играть решающую роль в экономической, культурной жизни штата, а также в истории архитектуры.