«Լրագրողը պրպտող միտքն է». եգիպտահայ լրագրող, գրող Թոմաս Գորգիսյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում Եգիպտոսից հյուրընկալված լրագրող Թոմաս Գորգիսյանը շուրջ 30 տարի լրագրության բնագավառում է, աշխատել է տարբեր ոլորտներում, զբաղեցրել տարբեր պաշտոններ, մասնակցել է եգիպտական որոշ թերթերի հիմնադրման, կազմավորման աշխատանքներին, մասնակցել է նաև հեռուստատեսային հաղորդումների…«Հայերն այսօր»–ի համար մեր հայրենակցի հետ ունեցած զրույցի ընթացքում տեղեկացա, որ նա նաև Հայաստանի Հանրապետության ազգային հերոս Մովսես Գորգիսյանի ազգականն է…
-Սկսենք արմատներից, պարո՛ն Գորգիսյան…
-Մեր արմատները Պատմական Հայաստանից են՝ Սղերդից: Իմ և Մովսեսի պապիկները եղբայրներ են՝ Թովմասն իմ պապիկն է, Սամուելը՝ Մովսեսի: Մեր տոհմում հիմնականում քարտաշներ են եղել: Գորգիսյանների ընտանիքները տեղահանվել են, անցել գաղթի ճանապարհով, հասել օտար ափեր, դարձել Սփյուռքի մի մասնիկը, այնուհետև մի մասը հաստատվել է Հայաստանում: Կարող եմ հպարտանալ իմ տոհմով՝ արդար ու ազնիվ, ոսկեձեռիկ վարպետներով, որոնց շառավիղներից Մովսես Գորգիսյանը՝ ազգային գաղափարի մարտիկներից ու հերոսներից է, Գևորգ Գորգիսյանը պատգամավորության թեկնածու է:
-Այսօր Դուք Եգիպտոսի կարևորագույն և ամենահին թերթերից մեկի ՝« AL AHRAM»-ի լրագրողներից եք և նրա թղթակիցը Վաշինգտոնում. կարելի է ասել, որ նաև քաղաքական վերլուծաբան եք, դժվար չէ՞ աշխարհաքաղաքական ներկայիս լարված իրավիճակներում վերլուծություններ անել…
-Դյուրին չէ, անշուշտ, սակայն նաև հետաքրքիր է. հարցերին պետք է դիվանագիտորեն մոտենալ, որն էլ փորձում եմ հնարավորինս անել: Վերլուծում եմ համայն աշխարհի և մասնավորապես արաբական աշխարհի, Միջին Արևելքի խնդիրների հանդեպ ԱՄՆ-ի ունեցած արտաքին քաղաքականությունը: Իմ վերլուծությունների առանցքը Վաշինգտոնն է ու Միջին Արևելքը, Վաշինգտոնն ու Եգիպտոսը…Գրում եմ երեք լեզուներով՝ արևմտահայերեն, անգլերեն ու արաբերեն. իհարկե, հասկանալի ձևով, առաջին տեղում արաբերենն է:
-Դուք միակ հայ լրագրո՞ղն եք «AL AHRAM»-ում:
-Այսօր՝ այո՛: Տարիներ առաջ աշխատում էր նաև Լևոն Քեշիշյանը, ով, ցավոք, մահացել է:
-Հարգելի՛ հայրենակից, ասացեք, խնդրեմ՝ ինչպե՞ս են վերաբերվում հայ լրագրողին արաբական թերթում, արաբները հետաքրքրվա՞ծ են արդյոք հայերով ու Հայաստանով:
-Եգիպտոսի ժողովուրդն, անշուշտ, ճանաչում ու հարգում է հայ ժողովրդին, գիտի Հայաստանի մասին: Նրանք շատ լավ գիտեն Վիլյամ Սարոյանին, Արամ Խաչատրյանին, Շառլ Ազնավուրին, այսօր՝ երաժիշտ-երգահան Ջորջ Գալստյանին, ով եգիպտական ֆիլմերի համար երաժշտություն է գրել:
– Ինչպիսի՞ն պետք է լինի լրագրողը Ձեր տեսանկյունից:
-Լավ լրագրող լինելու առաջին նախապայմանն, անշուշտ, արհեստավարժությունն է. ասեմ, որ լրագրողը միայնակ չէ. նա նման է երաժշտախմբի, որն ունի իր ջութակահարը, դաշնակահարը, ֆլեյտահարը…Լրագրողը պրպտող միտքն է: Շատ կարևոր է հարց տալու շնորհը, որից կախված է պատասխանի և, առհասարակ, ամբողջ հարցազրույցի որակը: Եթե հարցի պատասխանը չի բավարարում, ուրեմն՝ հարցը լավ չի ձևակերպված, պետք է նորից հարցադրում անել: Լրագրողը պետք է միշտ նորը տեսնելու կարողությունն ունենա: Ես միշտ օրինակ եմ բերում Նյուտոնի խնձորի պատմությունը. մինչ այդ՝ քանի՜ խնձոր էր ընկել, ո՞վ էր տեսել…
– Աշխարհում ամենահեղինակավոր լրատուն մամուլում ո՞րն է Ձեզ համար:
-«New York Times» բազմալեզու, բազմատիրաժ ամենօրյա թերթն է, որի հաջողության գրավականը նրա շատ արհեստավարժ լրագրողական կազմն է:
-Պարո՛ն Գորգիսյան, բացի լրագրողական ծանր ու պատասխանատու աշխատանքից՝ ուրիշ ի՞նչ աշխատանքով եք զբաղված:
-Ասեմ, որ լրագրությունն, իրոք, շատ պատասխանատու և միևնույն ժամանակ հաճելի աշխատանք է. ես այն նմանեցնում եմ հացագործության, հացթուխի աշխատանքի. ամեն օր պետք է գրեմ, որպեսզի հաց վաստակեմ: Բացի լրագրությունից՝ նաև գրքեր եմ գրում: Ունեմ արձակ գործերի գիրք, ակնարկներ եմ գրում: Նոր գիրք ունեմ՝ «Հարյուր տարվա հիշողություն», որը Հայոց ցեղասպանության թեմաներով է գրված, այն սկսեցի գրել 40-ական թվականների մի նկարի շուրջ, ուր պատկերված են մեր պապերը՝ Թովմասն ու Սամուելն՝ իրենց ընտանիքներով: Այն դեռևս հայերենով թարգմանված չէ: Իմ հետաքրքրություններից մեկն էլ հիշողություններ գրի առնելն է: Հայրիկս 4 տարեկանում Ցեղասպանություն էր ապրել. երբ որոշեցի անցնել նրա հիշողությունների միջով, գրի առնել դրանք, նա ասաց՝ «Դուն կուզես հիշել բաներ, որոնք ես կուզեմ մոռնալ…»: Հորս լռությունն ու ներկայությո՛ւնն է ինձ խորհել տալիս:
-Ի՞նչն է Ձեզ հետաքրքում հայերի ու Հայաստանի ճակատագրի առումով:
-Ինձ հայերի ապրե՛լն է ամենից շատ հետաքրքրում:
-Դուք հրավիրվել եք՝ դասախոսելու Ամերիկյան համալսարանում. ի՞նչ եք սովորեցնում ուսանողներին:
-Ես իմ լրագրողական փորձն եմ փոխանցում նրանց, փորձում բացատրել, թե լրատվությունն ինչպես մատուցեն հասարակությանը: Առաջին անգամ եմ Հայաստանում դասավանդում, սսակայն նման փորձ ունեցել եմ Եգիպտոսում, Քաթարում, Բանգլադեշի հետ եմ տեսակապով հարցուպատասխանի դասեր անցկացրել:

«Журналист – ищущая мысль»: египетский армянин, журналист, писатель Томас Горгисян
Посетивший Министерство Диаспоры РА журналист из Египта Томас Горгисян около 30 лет трудится в сфере журналистики, работал в различных областях, занимал разные должности, участвовал в создании некоторых египетских газет, а также в телепередачах… В ходе нашей беседы для «Армяне сегодня» узнала, что он также является родственником Национального Героя РА Мовсеса Горгисяна…
– Начнем с корней, господин Горгисян…
– Корни наши из �?сторической Армении, Сгерда. Дедушки мой и Мовсеса были братьями, Товмас был моим дедом, Самуел – Мовсеса. В нашем роду в основном были каменотесы. Семьи Горгисянов были депортированы, прошли путями беженцев, достигли чужбины, стали частью Диаспоры, затем часть обосновалась в Армении. Могу гордиться своим родом – честные и справедливые, мастера с золотыми руками, один из потомков которых, Мовсес Горгисян – борец за национальную идею и Герой, а Геворг Горгисян – кандидат в депутаты.
– Сегодня Вы журналист важнейшей и одной из самых старых газет Египта « AL AHRAM», ее корреспондент в Вашингтоне, можно сказать, также политический аналитик. Не трудно в нынешней сложной геополитической обстановке заниматься аналитикой?..
– Нелегко конечно, но очень интересно: к вопросам нужно подходить дипломатично, что и стараюсь по возможности делать. Анализирую внешнюю политику США в отношении всего мира, и в частности, Арабского мира, Среднего Востока. Стержень моей аналитики – Вашингтон и Средний Восток, Вашингтон и Египет… Пишу на трех языках – западноармянском, английском и арабском. Понятно, что на первом месте арабский.
– Вы единственный журналист-армянин «AL AHRAM»?
– Сегодня да. Годы назад работал также Левон Кешишян, который, увы, скончался.
– Уважаемый соотечественник, скажите пожалуйста, как относятся к журналисту-армянину в арабской газете, арабы интересуются Арменией и армянами?
– Египетский народ, конечно, знает и уважает армянский народ, знает об Армении. Они прекрасно знают Вильяма Сарояна, Арама Хачатряна, Шарля Азнавура, сегодня – также музыканта-композитора Джорджа Галстяна, написавшего музыку для египетских фильмов.
– Каким должен быть журналист с Вашей точки зрения?
– Первое условие для того, чтобы быть хорошим журналистов, конечно, профессионализм: замечу, что журналист не одинок, он похож на музыкальную группу, в которой есть свои скрипач, пианист, флейтист… Журналист – ищущая мысль. Очень важен дар задавать вопросы, от чего зависит качество и ответа, и интервью в целом. Если ответ на вопрос не удовлетворяет – значит неверно сформулирован вопрос и нужно спрашивать снова. Журналист должен обладать способностью всегда видеть новое. Я всегда привожу в пример историю с Ньютоновским яблоком: сколько яблок падало до того – кто обращал внимание…
– Какое СМ�? в мире для Вас самое авторитетное?
– Ежедневная многотиражная многоязычная газета «New York Times», залог успеха которой весьма профессиональный журналистский коллектив.
– Господин Горгисян, помимо трудной и ответственной журналистской деятельности чем еще занимаетесь?
– Замечу, что журналистика – действительно, весьма ответственная, но и крайне приятная работа. Я уподобляю ее работе хлебопека: каждый день должен писать, чтобы заработать на хлеб. Помимо журналистики, пишу также книги. Есть книга прозаических произведений, также пишу очерки. Подготовил и новую книгу под названием «Столетняя память», написанная на тему Геноцида армян, к работе над ней подтолкнула фотография 40-х годов, где изображены наши деды, Товмас и Самуел со своими семьями. На армянский она пока не переведена. Еще одно мое увлечение – писать мемуары. Отец в 4-летнем возрасте стал очевидцем Геноцида: когда решил пройтись через его воспоминания, записать их, он сказал: «Ты хочешь вспомнить то, что я стремлюсь забыть…» Присутствие и молчание отца заставляет меня размышлять.
– Что интересует Вас в плане судеб армян и Армении?
– Больше всего меня интересует существование армян.
– Вы приглашены преподавать в Американском университете: чему учите студентов?
– Я делюсь с ними своим журналистским опытом, пытаюсь объяснить, как преподносить информацию обществу. В Армении преподаю впервые, однако подобный опыт имелся в Египте, Катаре, с Бангладеш проводил занятия по вопросам и ответам по видеосвязи.