Տեղի ունեցավ «Պատմում են Ցեղասպանությունը վերապրածների շառավիղները» խորագրով միջոցառումը
Ապրիլի 21-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ «Պատմում են Ցեղասպանությունը վերապրածների շառավիղները» խորագրով միջոցառումը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա մասնավորապես նշեց. «Սիրելի՛ հայրենակիցներ, 102 տարի առաջ Օսմանյան Թուրքիան իրականացրեց Հայոց ցեղասպանությունը: Մեր հայրենակիցներից շատերը տեղահանվեցին և բռնեցին գաղթի ճանապարհը: Բայց հայ ազգը ապրեց, արարեց և այսօր մենք ավելի քան 10 միլիոն ենք: Ցեղասպանությունը վերապրածների չորրորդ սերունդը՝ ծով դարձած հայ երիտասարդությունը, առանց վախի պահանջում է մեր Հայ Դատի արդարացի լուծումը»:
Նախարարը հատուկ շնորհակալություն հայտնեց այն օտարազգի մտավորականներին, ովքեր գրում և տպագրում են գրքեր 1915թ. Հայոց ցեղասպանության մասին: «Նրանց մեջ կան նաև թուրքեր, ովքեր, երբ սկսում են ուսումնասիրել իրենց արմատները, հաճախ հայտնաբերում են հայկական ծագումը: Տարեցտարի ավելի ու ավելի մեծ թվով ծպտյալ հայեր են վերագտնում իրենց ինքնությունը: Մեր գերդաստանների պատմությունները՝ օգնում են մեզ վառ պահել անմեղ զոհերի հիշատակը», – ընդգծեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը:
Ցեղասպանությունը վերապրածների շառավիղները ներկայացրին իրենց գերդաստանների պատմությունները: Գրող, հրապարակախոս Գրիգոր Ջանիկյանը, շնորհակալություն հայտնելով Սփյուռքի նախարարությանը իր ընտանիքի պատմությունը ներկայացնելու հնարավորության համար, պատմեց, թե ինչպես է մեծ մայրը Եփրատի ավազների վրա զավակներին սովորեցրել գրել «Ես հայ եմ» նախադասությունը՝ հետագայում, իրար կորցնելու դեպքում, ճանաչելու նպատակով:
Գրող Սոսի Գևոնյանը նշեց, որ իր մեծ հայրը ծնվել է Կեսարիայում, ինքը՝ Դամասկոսում, այնուհետև գաղթել են Բեյրութ, Իսպանիա, ԱՄՆ և վերջապես հիմա իր ընտանիքով տեղափոխվել է Հայրենիք: «Ես երջանիկ եմ, որ վերջապես հաստատվեցի իմ երազած դրախտավայր Հայաստանում», – հավելեց նա:
«Pomegranate music»-ի հիﬓադիր-տնօրեն Րաֆֆի Մենեշյանը, պատմելով իր մեծ հոր և մոր պատմությունը՝ շնորհակալություն հայտնեց նախարարին և նախարարությանը հայկական մշակույթի պահպանությանն ուղղված իր գործունեությունը բարձր գնահատելու և «Պողոս Նուբար» մեդալով պարգևատրելու համար:
Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության Հայաստանի ներկայացուցիչ Հարություն Ներսիսյանը խոսեց Մարաշից տեղահանված իր ընտանիքի մասին: Իսկ դասախոս Հրաչուհի Պողոսյանը ներկայացրեց իր գերդաստանի՝ Վասպուրականից գաղթելու պատմությունը և այդ մասին իր հոր` Համբարձում Պողոսյանի գրած «Վասպուրականի գերդաստանի մը պատմությունը» գիրքը:
Հայոց ցեղասպանության մասին իրենց գերդաստանների հիշողությունները ներկայացրին նաև իրաքահայ հայրենադարձ Վարանդ Պետրոսյանը, պատմաբան, Անի Ֆիշենկչյանը և արգենտինահայ Լուիզա Հազարյանը: Նրանք հավաստիացրին, որ Ապրիլի 24-ը մեզ բոլորիս պետք է մտածելու առիթ տա՝ ինչ ենք անում 1,5 միլիոն զոհերի հիշատակը անմահ պահելու համար:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հանձնարարեց «Հայերն այսօր» պարբերականի խմբագրակազմին՝ բացել «Պատմիր քո պատմությունը» խորագրով պատուհան, որտեղ Ցեղասպանություն վերապրածների ժառանգները ոչ միայն հնարավորություն կունենան պատմել իրենց պատմությունները, այլև շփվել և ծանոթանալ միմյանց հետ:
«Թշնամուց մեր վրեժը այն կլինի, որ ապրենք ու արարենք, հզորացնենք մեր երկու հայկական պետությունները՝ Հայաստանն ու Արցախը», – ամփոփեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը:

On 21 April, the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia hosted an event entitled “Descendants of Armenian Genocide Survivors Tell Stories”.
In her welcoming speech, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan particularly stated the following: “Dear compatriots, 102 years ago, the Ottoman Empire perpetrated the Armenian Genocide. Most of our compatriots were deported or migrated, but the Armenians lived and created. Today, we Armenians are more than 10,000,000 in number. The fourth generation of Armenian Genocide survivors, that is, the numerous young Armenians demand a just solution to the Armenian Cause without any fear.”
The Minister expressed special gratitude to the foreign intellectuals who write and publish books devoted to the Armenian Genocide of 1915. “Among those writers are also Turkish writers who often discover their Armenian identity when examining their roots. Year after year, more and more incognito Armenians rediscover their identity. The stories of our extended families help us keep the memory of the innocent victims alive,” the Minister emphasized.
The descendants of Armenian Genocide survivors shared the stories of their extended families. Writer and publicist Krikor Janigian expressed gratitude to the Ministry of Diaspora for providing him with the opportunity to share his family’s story and talked about how his grandmother had taught children to write the phrase “Yes Hai Em” (I am Armenian) on the sands of the Euphrates so that they could recognize each other in case they got lost.
Writer Sosi Gevonyan noted that her grandfather was born in Kesaria, she was born in Damascus and later migrated to Beirut, Spain, the United States of America and finally moved to the Homeland with her family. “I am happy that I finally settled in Armenia-the paradise of my dreams,” she added.
Founding director of Pomegranate Music Raffi Meneshian shared the story of his grandparents and expressed gratitude to the Minister and the Ministry of Diaspora for highly appreciating his work devoted to preservation of Armenian culture and awarding him with the Boghos Noubar Medal.
Representative of the Armenian Missionary Association of America in Armenia Harutyun Nersisyan talked about his family who was deported from Marash. Lecturer Hrachuhi Poghosyan shared the story of how her family migrated from Vaspurakan and her book devoted to the story and entitled “A Story of a Family from Vaspurakan”.
Iraqi-Armenian repatriate Varant Bedrossian, historian Ani Fishenkchian and Argentine-Armenian Luiza Hazarian also shared their extended families’ memories of the Armenian Genocide and assured that April 24th makes all us Armenians think about what we are doing to keep the memory of the 1.5 million victims alive.
Minister Hranush Hakobyan assigned the staff of Hayern Aysor electronic newspaper to open a section entitled “Tell Your Story” in which the inheritors of Armenian Genocide survivors would have the opportunity to not only share their stories, but also interact and get to know each other.
“Our revenge on the enemy will be to live and create and empower our two Armenian republics, that is, Armenia and Artsakh,” the Minister concluded.