ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց Վիգեն Հովսեփյանի ձայնասկավառակի շնորհանդեսին
Ապրիլի 20-ին Երևանի «Մետաքսի ճանապարհ» հյուրանոցի սրահում տեղի ունեցավ հայկական ժողովրդական երգերի երիտասարդ և խոստուﬓալից հեղինակ-կատարող Վիգեն Հովսեփյանի առաջին «Արձագանքներ» («Echoes») խորագրով ձայնասկավառակի շնորհանդեսը, որին մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահ Արմեն Տեր-Կյուրեղյանը, «Pomegranate music»-ի հիﬓադիր-տնօրեն Րաֆֆի Մենեշյանը, մտավորականներ, արվետագետներ, հյուրեր:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Շնորհավորելով երգչին՝ առաջին ձայնասկավառակի թողարկման առթիվ, նախարարը կարևորեց հայկական մշակույթի, ժողովրդական երգերի պահպանումը և բարձրարվեստ մատուցումը: Նա մասնավորապես նշեց. «Ուրախ եմ, որ այստեղ, այս մշակութային կենտրոնում, որտեղ թևածում է հայ մշակույթի շունչը, որտեղ ցուցադրված են Լևոն Դեր-Պետրոսյանի գորգերի հավաքածուն և բիզնես մշակույթը, որտեղ սփյուռքահայերը գեղեցիկ ու ջերմ անկյուն են ստեղծել, մասնակից եմ գեղեցիկ իրադարձության: Այսօրվա հերոսը Վիգեն Հովսեփյանն է, ով իր կատարումներով արդեն գրավել է հայ հանդիսատեսին: Երկու տարի առաջ Վիգենի կատարումները լսել ու հիացել է «Pomegranate music»-ի հիﬓադիր-տնօրեն Րաֆֆի Մենեշյանը: Վիգենի ու Ռաֆֆու համատեղ ջանքերով էլ այսօր ձեր դատին է ներկայացվել այս սկավառակը: Շնորհավորում եմ:  Սիրով ուզում եմ պարգևատրել Րաֆֆի Մենեշյանին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Պողոս Նուբար» մեդալով, որը շնորհվում է Հայաստանում և Սփյուռքում բարեգործական և հասարակական գործունեություն   ծավալելու, հայապահպանության  գործում առանձնահատուկ  ծառայությունների, Հայաստանի Հանրապետության և Սփյուռքի  միջև գործուն կապերն ամրապնդելու, ինչպես նաև Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման շրջանակներում մեծ ավանդի համար:
Րաֆֆի Մենեշյանը շնորհակալություն հայտնեց բարձր պարգևի համար և նշեց, որ այն նաև պարտավորեցնող է:
Վիգեն Հովսեփյանը նույնպես շնորհակալություն հայտնեց ջերմ խոսքերի ու բարեմաղթանքների համար և հավելեց. «Ձայնասկավառակը ձայնագրել ենք Րաֆֆի Մենեշյանի հետ, և նրա հովանավորությամբ: Ի սկզբանե որոշեցինք հենց ժողովրդական երգերը ներկայացնել: Ձայնասկավառակի վրա սկսել ենք աշխատել 2015 թվականից: Ընտրել եմ այն ստեղծագործությունները, որոնք հաﬔմատաբար քիչ են կատարվել` «Գուլո», «Անի», «Լուսնյակ գիշեր»… Երգերը յուրովի ենք մատուցել` նոր գործիքավորմամբ: Համագործակցել եմ նորվեգացի հայտնի թավջութակահար Հավարդ Էնսթադի, դուդուկահարներ Հարություն Չկոլյանի, Արսեն Պետրոսյանի, ուդահար Արա Դինքջյանի հետ: Հպարտ եմ, որ նրանք իմ կողքին են և աջակցում են ինձ: Կարծում եմ, անկեղծ է ստացվել, քանի որ նվագել և երգել ենք այն, ինչ զգացել ենք իրականում»:

«Думаю, получилось искренне, поскольку играли и пели то, что действительно ощущали»: Виген Овсепян
В зале Ереванской гостиницы «Шелковый путь» 20 апреля состоялась презентация первого диска «Ардзаганкнер» («Echoes») молодого и многообещающего автора-исполнителя армянских народных песен Вигена Овсепяна, в которой приняли участие министр Диаспора РА Грануш Акопян, президент Американского университета Армении Армен Тер-Кюрегян, директор-учредитель «Pomegranate music» Раффи Менешян, представители интеллигенции, деятели искусства, гости.
С приветственной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Поздравив певца по случаю издания первого диска, министр отметила важность сохранения и высокохудожественного преподнесения армянской культуры, народных песен. Она в частности отметила: «Рада, что здесь, в этом культурном центре, где витает дух армянского искусства и где выставлена коллекция ковров Левона Дер-Петросяна и бизнес культура, где армяне Диаспоры создали прекрасный и теплый уголок, я участвую в этом замечательном мероприятии. Сегодняшний герой дня – Виген Овсепян, который своим исполнением уже пленил армянского зрителя. Два года назад слушал и восхищался его исполнением директор-учредитель «Pomegranate music» Раффи Менешян. Совместными усилиями Вигена и Раффи сегодня на ваш суд представлен этот диск. Я поздравляю. С удовольствием хочу наградить  Раффи Менешяна медалью «Погос Нубар» Министерства Диаспоры РА, которая присуждается за благотворительную и общественную деятельность в Армении и Диаспоре, особые заслуги в деле сохранения армян, укрепление действенных связей между Республикой Армения и Диаспорой, а также большой вклад в рамках развития взаимодействия Армения-Диаспора».
Раффи Менешян выразил благодарность за высокую награду, отметив, что она также обязывает.
Виген Овсепян также поблагодарил за теплые слова и добрые пожелания, добавив: «Диск записали с Раффи Менешяном и под его патронатом. �?значально решили представить именно народные песни. Работать над диском начали в 2015 году. Отобрал те произведения, которые сравнительно редко исполняются – «Гуло», «Ани», «Лусняк гишер»… Песни преподнесли своеобразно, в новой аранжировке. Сотрудничал с известным норвежским виолончелистом Гаврдом Энстадом, дудукистами Арутюном Чколяном, Арсеном Петросяном, удистом Ара Динкджяном. Горжусь, что они рядом и помогают мне. Думаю, получилось искренне, поскольку играли и пели то, что действительно ощущали».