Կայացավ Գրիգոր Ջանշյանի՝ ավելի քան մեկ դար անց վերահրատարակված «Եղբայրական օգնություն հայերին» ժողովածուի շնորհանդեսը
Նոյեմբերի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ կայացավ Գրիգոր Ջանշյանի՝ ավելի քան մեկ դար անց վերահրատարակված «Եղբայրական օգնություն հայերին» ժողովածուի շնորհանդեսը:
Նախարարը բարձր գնահատեց Գրիգոր Ջանշյանի` ժամանակին Ռուսաստանի լայն հասարակությանը և կառավարական շրջաններին Հայաստանում այդ օրերին՝ 1894-1896թթ., կատարվող իրադարձությունների մասին ճշմարտությունը ներկայացնելու, ինչպես նաև գիտնական այրերի գրչով հայ ժողովրդի անցած դարավոր ուղին լուսաբանելու, հայ ժողովրդի ստեղծած մշակութային անկրկնելի արժեքները վեր հանելու և հայորդիների կողմից համաշխարհային քաղաքակրթությանը մատուցած ծառայությունները ներկայացնելու ջանքերը:
«Եղբայրական օգնություն հայերին» ժողովածուն առաջին անգամ լույս է տեսել 1898-ին Մոսկվայում, որը ժամանակակիցները բնութագրել են որպես «Գիրք-սիմֆոնիա», «Գիրք-հանրագիտարան», «Մատյան արյան և արցունքի»:  Գրքի ստեղծման բուն շարժառիթը 19-րդ դարավերջին Օսմանյան Թուրքիայում հայերի զանգվածային կոտորածներն էին, որոնց հետևանքով հազարավոր հայ երեխաներ, կանայք և ծերեր ոչնչացվել էին, իսկ փրկվածներն էլ հայտնվել էին սովի և մահվան ճիրաններում:
«Ջանշյանն այս ժողովածուով ռուս հասարակությանը ոչ միայն ներկայացրել է հայերի հետ տարվող դաժան քաղաքականության ողջ ճշմարտությունը, այլև գրքի վաճառքից ստացված ողջ հասույթը` 60.000 ռուբլի, Թուրքիայում Ռուսաստանի դեսպանատան միջոցով տրամադրել է Կ. Պոլսի հայոց պատրիարք Մաղաքիա արքեպիսկոպոս Օրմանյանին` որբանոցներ բացելու համար, որի արդյունքում բացվել է 12 որբանոց, և Ջանշյանին տվել են «Որբերի հայր» պատվատիտղոսը», – ընդգծեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
«Շնորհակալ ենք պարոն Ալբերտ Իսոյանին և Արամ Կարապետյանին, ովքեր, մաքրելով դարերի կարծրացած փոշին, կարողացան հավուր պատշաճի ուսումնասիրել և 115-ամյա դադարից հետո վերահրատարակել մեծ հայի այս աշխատությունը», – իր խոսքը եզրափակեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը:
IMG_0701
«Հայագիտակ» հրատարակչության հիմնադիր տնօրեն Ալբերտ Իսոյանը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ  Գրիգոր Ջանշյանի գրքի՝ լուսապատճենման տարբերակով ճշգրիտ վերականգնելու և վերահրատարակվելու պատմությունը:
Գրիգոր Ջանշյան հեղինակի, մարդու, գործչի և նրա «Եղբայրական օգնություն հայերին» աշխատության մասին ելույթով հանդես եկավ գրքի նախաբանի հեղինակ, Կրթության պետական տեսչության պետ Արամ Կարապետյանը` նշելով, որ Ջանշյանի նյութն ուղեկցվում է հայի և հայկականի մասին բծախնդրորեն ընտրած պատկերներով և լուսանկարներով, որոնք վերաբերում են Արևելյան և Արևմտյան Հայաստաններին, հայկական գաղթավայրերին: Ժողովածուին մեծ շուք է հաղորդում նաև այն հանգամանքը, որ նրա ստեղծմանը մասնակցել են ժամանակի մեծահամբավ հայ նկարիչները՝ Հովհաննես Այվազովսկին և Վարդգես Սուրենյանցը: Գրքում զետեղելու համար Այվազովսկին Նիցցայից հրատարակչին ուղարկել է չորս բնագիր նկար:
Ժողովածուի մասին կարծիք հայտնեցին Աստղիկ Գևորգյանը, Աշոտ Բլեյանը և այլք. բոլորն էլ շատ բարձր գնահատեցին այն:

Состоялась презентация переизданного спустя почти столетие варианта сборника Григора Джаншяна «Братская помощь армянам»
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2013/11/IMG_0675.jpg)
При содействии Министерства Диаспоры РА 26 ноября состоялась презентация переизданного спустя почти столетие сборника Григора Джаншяна «Братская помощь армянам».
С приветственной речью на ней выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
Министр высоко оценила усилия Григора Джаншяна по своевременному представлению широкой общественности и правительственным кругам России правды о событиях, происходивших в те дни, с 1894 по 1896гг., в Армении, а также освещение многовекового пути армянского народа, выявлению неповторимых культурных ценностей, созданных армянским народом, и услуг, оказанных армянами мировой цивилизации.
Сборник «Братская помощь Армянам» впервые был издан в 1898 году в Москве, современники охарактеризовали его как «Книга-симфония», «Книга энциклопедия», «Книга крови и слез». Непосредственной побудительной причиной создания книги послужили массовые истребления армян в Османской Турции в конце XIX века, вследствие которых тысячи армянских детей, женщин и стариков были истреблены, а спасшиеся оказались в когтях голода и смерти.
«Джаншян этим сборником не только представил российской общественности всю правду о жестокой политике по отношению к армянам, но и всю прибыль от реализации книги – 60 тысяч рублей, – посредством Российского посольства в Турции предоставил Константинопольскому Армянскому Патриарху архиепископу Магакии Орманяну для открытия приютов, вследствие чего открылось 12 приютов, а Джаншян был удостоен почетного титула «Отец сирот», – подчеркнула министр Грануш Акопян.
«Благодарны господам Альберту �?сояну и Араму Карапетяну, которые, смахнув вековую пыль, смогли на должном уровне изучить и после 115-летнего перерыва переиздать этот труд великого армянина», – заключила министр Диаспоры РА.
Директор учредитель издательства «Айагитак» Альберт �?соян представил историю точного восстановления методом светокопирования и переиздания книги Григора Джаншяна в канун 100-летия Геноцида армян.
С речью об авторе, человеке, деятеле Григоре Джаншяне и его труде «Братская помощь армянам» выступил автор предисловия книги, начальник государственной инспекции образования Арам Карапетян, отметивший, что книга Джаншяна иллюстрирована тщательно подобранными фотографиями и рисунками об армянине и армянственности, которые относятся к Восточной и Западной Армении, армянским колониям. Большую пышность придает сборнику и то обстоятельство, что в его создании участвовали прославленные в свое время армянские художники Ованес Айвазовский и Вардгес Суренянц. Для публикации в книге Айвазовский прислал автору из Ниццы четыре оригинальных рисунка.
Мнениями о сборнике, высоко оценив его, поделились Астхик Геворгян, Ашот Блеян и другие участники презентации.