«Ամենուր երգել եմ՝ ամուր կառչած իմ արմատներից…». Նարա Նոյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալված երգչուհի Նարա Նոյանը «Հայերն այսօր»-ի համար ունեցած իմ հարցազրույցի ընթացքում իր անկեղծ ու անմիջական պատասխաններում նաև անթաքույց կարոտ ուներ Հայրենիքի հանդեպ, թեև երբեք չի կտրվել արմատներից ու ծննդավայրից: Նա երախտագետ դուստրն է իր Հայրենիքի և այն երկրի, որտեղ ինքը կարողացել է կայանալ ու հաջողությունների հասնել: Այս և նման այլ հարցերի շուրջ էլ զրուցեցինք երգչուհու հետ:
-Բարո՛վ եք եկել Հայրենիք, որտեղ Ձեզ սպասում են հարազատներ, ընկերներ և Ձեր արվեստի երկրպագուների մի մեծ բանակ. ինչպիսի՞ տրամադրություն ունեք:
-Հրաշալի տրամադրություն ունեմ, սակայն այնպիսի զգացում է ինձ պատել, ասես առաջին անգամ սիրային ժամադրության եմ եկել իմ հանդիսատեսի հետ, որովհետև առաջին անգամ եմ հեղինակային համերգով հանդես գալու իմ Հայրենիքում, իմ Երևանում, ուր ծնվել ու մեծացել եմ և որի ակունքներից սնվել եմ: Հուզվում եմ և սպասում եմ համերգիս արձագանքներին:
-Նարա՛, որտե՞ղ եք ստացել երաժշտական կրթություն.Դուք Ձեզ երգչուհի՞ եք համարում, թե՞ կատարող-երաժիշտ:
-Երաժշտական կրթություն եմ ստացել Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցում, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում, այնուհետև, հեռակա կարգով, Փարիզում եմ ավարտել մեր Կոնսերվատորիան, քանի որ գնացի այնտեղ և այլևս չկարողացա վերադառնալ: Ես դաշնակահարուհի եմ, երգահան, հեղինակ-կատարող, դիպվածով դարձա նաև երգչուհի, որովհետև ժամանակին ունեի երգչուհի, ով հեռացավ, և ես կանգնեցի փաստի առաջ ու սկսեցի նաև երգել:
– Ձեր երգացանկում, երաժշտական ծրագրերում ի՞նչ երգեր ու մեղեդիներ եք ավելի շատ ընդգրկում:
-Ես նախընտրում եմ ռոմանտիկ երգեր, երաժշտություն. իմ ստեղծագործություններն այդպիսին են՝ բանաստեղծական, երազային. դրանք երաժշտությամբ շաղախված բանաստեղծություններ են, որոնք ես երբեք գոռալով չեմ մատուցում, ես ավելի շատ պատմում եմ, երբեմն ասես շշուկով եմ խոսում իմ հանդիսատեսի հետ: Դա իմ ոճն է:
-Ձեր քեռին՝ Լևոն Բլբուլյանը, գրում է, գրում է նաև Ձեր մայրը, իսկ Դու՞ք…
-Ես շատ փոքր հասակից եմ գրում, ստեղծագործում. դեռևս մանկապարտեզից եմ սկսել գրել թե՛ բառեր, թե՛երաժշտություն, և ինքս էլ կատարել եմ: Մեր ընտանիքում բոլորն են ստեղծագործում, սակայն մենք երբեք չենք հասկացել, որ ինչ–որ բան ունենք հանրությանը տալու, չենք մտածել միասնական որևէ գործ անելու մասին: Այդ հայտնությունը մեզ Եվրոպայում տրվեց: Բոլորն ասում էին, որ այդ ամենը հրաշալի է, որ մենք պետք է անպայման ձայնագրենք մեր գործերը, ձայնասկավառակ թողարկենք, իսկ մենք զարմացած լսում էինք…Ես գրում եմ իմ երգի բառերը, գործիքավորում եմ, ամեն ինչ ինքս եմ անում:
-Կա՞ն մարդիկ, ովքեր Ձեզ աջակցել են, դրվատանքի խոսքեր ասել, հովանավորել, օգնել, որպեսզի կայանաք երաժշտության բնագավառում:
-Երաժշտությունը մորիցս է գալիս, պոեզիան՝ քեռուցս, հայրս՝ Պավել Մնոյանն էլ է երաժիշտ: Ես մեծացել եմ մի ընտանիքում, ուր գրեթե ամեն օր հավաքվում էր արվեստագետների մի աստղաբույլ՝ Ֆրունզե Դովլաթյան, Տիգրան Մանսուրյան, Ֆրունզիկ Մկրտչյան, Ալբերտ Մկրտչյան, Արամ Սաթյան, Ռոբերտ Ամիրխանյան և այլ մեծեր…Բնականաբար, այսպիսի մթնոլորտում մեծացող երեխաներն ուրիշ աշխարհ չէին էլ կարող ընտրել՝ չնայած ես մանկուց երազել եմ դառնալ տիեզերագնաց: Հետագայում ես լսել եմ Բրել, Ազնավուր, Բրասանս…Վերջերս, շատ զգուշությամբ, մոտեցել եմ ֆրանկոֆոն երաժշտությանը և սկսել եմ նաև կատարել:
-Հայերը տաղանդավոր են գրեթե բոլոր բնագավառներում և եթե տաղանդավոր են, ուրեմն՝ նաև աշխարհահռչակ են. այդ առումով Ձեզ ամենից շատ աշխա՞րհն է ճանաչում, լոկ Ֆրանսիա՞ն, թե՞ Հայաստանը:
-Չեմ կարող ասել. միայն գիտեմ, որ համացանցով այլևս չես կարող վերահսկել, թե ինչպես, որտեղից են ճանաչում քեզ, քո երգերը: Կասեմ միայն, որ վերջերս ինձ երգելու հրավիրեցին Հնդկաստանից, Ֆուջիից են ինձ գրում ու հրավիրում: Ֆրանսիայում, Հայաստանում և այլուր ինչ-որ չափով ինձ ճանաչում ու գնահատում են, շնորհակալ եմ, պարտավորված եմ լինել ու կատարել ավելին:
-Երբևէ առիթ ունեցե՞լ եք հանդիպել, զրուցել մեր մեծ հայրենակցի՝ Շառլ Ազնավուրի հետ և եթե՝ այո, ապա ՝ ի՞նչ եք սովորել նրանից:
-Ես մեծ երաժիշտներից միշտ սովորել եմ ու շարունակում եմ սովորել: Ինձ բախտ վիճակվեց կատարելու և ալբոմիս մեջ ներառելու Շառլից երկու երգ, ում ես շատ զգուշությամբ ուղարկեցի իմ դեմո ձայնագրությունը. որպեսզի իրավունք ունենաս ալբոմիդ մեջ ունենալ որևէ կատարում, պետք է թույլտվություն ունենաս հեղինակից: Ազնավուրը հավանել էր իմ կատարումները, մշակումները և ինձ թույլատրեց ալբոմում զետեղել: Մեր հանդիպման ընթացքում ես շատ հուզված էի.Մեծ հայն ինձնից ինքնագիր ուզեց, ես էլ խնդրեցի նրանից: Մե՛ծ է Ազնավուրը և այդ մեծության մեջ՝ այնքա՜ն պարզ:
-Ձեր բոլոր կատարումները, երգերը Ձեր հոգեզավակներն են. և, այնումենայնիվ, ամեն մարդ ունի իր հոգու երգը, ո՞րն է Ձեր հոգու երգը, այն միակը, թանկը…
-Կարող է զարմանաք, բայց ասեմ, որ իմ հոգու երգը Ալա Պուգաչևայի «Առլեկինո» երգն է, որը միշտ հիշում եմ: Այնքան էի սիրում երգչուհուն, որ նույնիսկ ուզում էի, որ նա դառնա իմ մայրիկը…Փոքրիկ էի, 5 տարեկան, երբ մի օր մայրիկս ասաց, որ երգչուհուց արդեն ստացվել է իմ ուղարկած նամակի «պատասխանը», ուր նա գրել է, թե ինքն արդեն մի բալիկ ունի, շատ է զբաղված և երկրորդ բալիկ չի կարող պահել…Հիմա, երբ մեծ եմ, ամոթով ու ծիծաղով եմ հիշում այդ միջադեպը. ես հրաշալի, աննման մայր ունեմ:
-Որպես մեր հարցազրույցի վերջաբան՝ ասացեք, խնդրեմ՝ ի՞նչ է Ձեզ համար Հայրենիքը, ի՞նչ եք զգում Հայաստան ասելիս:
-Արմատնե՛ր…Ուր էլ, որ գնաս, լիարժեք չես լինի, որովհետև ակամայից արմատախիլ ես լինում: Բարեբախտաբար, ես արմատախիլչեմ եղել, ամենուր երգել եմ՝ իմ արմատներից կառչելով: Ես իմ ճանապարհը սկսել եմ հայերեն երգելով, ֆրանսերեն երգում եմ ընդամենը մի քանի տարի: Ես հայեցի դաստիարակությամբ ու հայ լեզվով եմ առաջին անգամ ներկայացել Եվրոպային, աշխարհին: Իմ մայրենի՛ն է իմ անձնագիրը:

«Всюду пела, крепко держась своих корней…»: Нара Ноян
В своих искренних и непосредственных ответах во время нашей беседы для «Армяне сегодня» с посетившей Министерство Диаспоры РА певицей Нарой Ноян ощущалась ее тоска по Родине, хотя она никогда и не отрывалась от корней и Родины. Она благодарная дочь  своей Родины и страны, где сумела состояться и достичь успехов.
– Добро пожаловать на Родину, где Вас ждут родные, друзья, большая армия почитателей Вашего искусства. Как Ваше настроение?
– Настроение замечательное, однако не покидает ощущение, будто впервые пришла на любовное свидание со зрителем – я впервые выступаю с авторским концертом на моей Родине, в моем Ереване, где родилась и выросла, истоки которого меня подпитывали. Волнуюсь и жду откликов на концерт.
– Нара, где Вы получили музыкальное образование? Вы считаете себя певицей или музыкантом-исполнителем?
– Музыкальное образование получила в музыкальной школе им.Чайковского, Ереванской государственной консерватории имени Комитаса, затем заочно окончила в Париже нашу консерваторию, поскольку поехала туда и не смогла вернуться. Я пианистка, композитор, автор-исполнитель, по стечению обстоятельств стала также певицей, ибо в свое время у меня была певица, которая ушла. Я встала перед фактом и вынуждена была начать петь.
– Какие песни и мелодии Вы чаще включаете в своей репертуар?
– Предпочитаю романтические песни, мелодии: таковы мои произведения – лирические, мечтательные. Это стихи, замешанные на музыке, которые я не преподношу громко – я скорее рассказываю, иногда будто шепотом говорю со зрителем. Таков мой стиль .
– Ваш дядя, Левон Блбулян, пишет, сочиняет также Ваша мама, а  Вы?..
– Я сочиняю с малых лет, еще в детском саду начала писать и тексты, и музыку, и сама же исполняла. В нашей семье все творят, но мы никогда не осознавали, что имеем что-то передать обществу, никогда не думали о совместном деле. Это открытие осенило нас в Европе. Все говорили, что  все это прекрасно, что мы должны непременно записать наши произведения, выпустить диски, а мы удивленно слушали… Я пишу тексты моих песен, аранжирую – все делаю сама.
– Есть люди, которые поддерживали Вас, хвалили, спонсировали, помогли состояться в области музыки?
– Музыка идет от мамы, поэзия –от дяди, отец, Павел Мноян, также музыкант. Я выросла в такой семье, где почти каждый день собиралось целое созвездие деятелей и скусства – Фрунзе Довлатян, Тигран Мансурян, Фрунзик Мкртчян, Альберт Мкртчян, Арам Сатян, Роберт Амирханян и другие знаменитости… Естественно, ребенок, выросший в такой атмосфере, не мог избрать иной мир, хотя я с детства мечтала стать  космонавтом. Впоследствии я слушала Бреля, Азнавура, Брасанса… Недавно, очень осторожно, приблизилась к франкофонной музыке, начала также исполнять.
– Армяне талантливы почти во всех областях, и если талантливы – то и всемирно известны: в этом плане Вас больше знает мир, Франция или Армения?
– Не могу сказать, знаю только, что в �?нтернете уже не можешь контролировать, как, откуда знают тебя, твои песни. Скажу лишь, что недавно меня пригласили петь в �?ндии, из Фиджи мне пишут  и приглашают. Во Франции, Армении и других местах в какой-то мере меня знают и ценят, благодарна, обязана быть лучше и делать больше.
– Когда либо имели повод встречаться, беседовать с нашим великим соотечественником Шарлем Азнавуром. Если да, то чему  учились у него?
– У великих музыкантов я всегда училась и продолжаю учиться. Мне выпало счастье исполнить и включить в альбом две песни Шарля, которому я крайне осторожно отправила свою демо-запись: чтобы иметь право включить в альбом какое-либо исполнение, необходимо иметь разрешение автора. Азнавуру понравились мое исполнение, переработки, и он позволил мне включить их в альбом. При нашей встрече я была очень взволнована: великий армянин попросил у меня автограф, я, в свою очередь, попросила у него. Азнавур очень велик и в этом величии – очень прост.
– Все Ваши исполнения, песни – Ваши детища, и тем не менее у каждого человека есть своя заветная, задушевная песня. Какая Ваша единственная, самая ценная песня?..
– Возможно, Вас это удивит, но моя заветная песня – «Арлекино» Аллы Пугачевой, которую я всегда помню. Так любила певицу, что даже мечтала, чтобы она стала моей мамой… Я была маленькой – всего 5 лет, когда однажды мама сказала, что от певицы поступил «ответ» на мое письмо – она писала, что у нее уже есть ребенок, очень занята и за вторым ребенком ухаживать не может… Сейчас, когда уже выросла, со стыдом и смехом вспоминаю этот инцидент : у меня замечательная, бесподобная мама.
– �? в заключение нашей беседы скажите, пожалуйста, чем  является для Вас Родина, что ощущаете, произнося «Армения»?
– Корни… Куда бы ни поехал – не будешь полноценным, потому что невольно отрываешься от своих корней. К счастью, в этом мне повезло – всюду пела, крепко держась своих корней. Свой путь я начала, распевая на армянском, на французском пою всего несколько лет. Перед  Европой и миром я предстала с армянским воспитанием и на армянском языке. Мой паспорт – мой родной язык.