Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի կերտած ժամանակը
«Վերջին նռնակի օղակն արդեն հանել ու պատրաստ սպասում եմ` հենց մոտենան, ինձ հետ միասին պայթեցնելու եմ: Մենք այս դիրքը արյունով պահեցինք, ով հանձնի այն, ես նրա …»: Այս խոսքերն ու հաջորդող սխրանքը, որի մեծությունը հնարավոր չէ ոչնչով չափել, 19-ամյա տարիքում Հայոց բանակի զինվոր Ռոբերտ Աբաջյանի նոր ու հավերժական կյանքի սկիզբը դարձան:
Կյանք, որը սկսվել էր Երևանի Մոնումենտ կոչվող (ինչպես ժողովուրդն է ասում) թաղամասի տներից մեկում, որտեղ 2016 թվականի ապրիլի 2-ից ժամանակը կանգ է առել: Այդ տանն այլևս մի նոր ժամանակով են ապրում՝ Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի ժամանակով, որի զարկերը՝ ցավի ու հպարտության, այսօր իր մեջ կրում է յուրաքանչյուր հայ:
Այդ տունն էլի առաջվանն է՝ նույն փողոցը, բակը, նույն հասցեն, միայն Նա չկա՝ իր կենսախինդ խառնվածքով, ծիծաղով ու իր ֆիզիկական ներկայությամբ: Նա հիմա հերոս է՝ Արցախի հերոս, լեգենդ ու պատմություն ու «ապրում» է, որպեսզի մենք շարունակենք ապրել:
«Այս տանն է ծնվել, մեծացել, այս տանից է դպրոց գնացել, ուսումնարան, բանակ ու… Հիմա նա չկա: Ամեն ինչում առաջինը պիտի լիներ, պետք է աչքի ընկներ իր գործողություններով, խառնվածքն էր այդպիսին, այլ կերպ չէր կարող: Նրա մասին բոլոր հիշողություններն ուրախ են, միակ տխուր հիշողությունն այն է, որ այլևս չկա»,- արցունքները մի կերպ խեղդելով՝ պատմում է Ռոբերտի տատիկը՝ Անահիտ Գևորգյանը, որը ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի է:
Կնոջը «օգնության» է գալիս ամուսինը՝ Ռոբերտի պապիկը՝ Գևորգ Աբաջյանը. «Զարմանալի բնավորություն ուներ, ամեն ինչ պետք է համով աներ, հումորով: Ծնված օրից էր այդպիսին: Միշտ ասում եմ՝ նրա վերջին արարքն իր խառնվածքի թելադրանքն էր, չցանկացավ ընկերներին մենակ թողնել, իրեն հանձնարարված գործը կիսատ թողնել, լքել դիրքը: Անգամ վերջին պահին էլ «աչքի ընկավ»: Առաջ էլ շատ մեծ շրջապատ ուներ, շատերն էին նրան ճանաչում, իսկ հիմա նրան բոլորը գիտեն»:
«Եթե այդպիսին չլիներ, առանց վարանելու կփորձեր իրեն փրկել, այլ ոչ թե կսպասեր ու միայնակ մինչև առավոտյան ժամը 7-ը կկռվեր: Վերջին երկու ժամը մենակ է մնացել, վիրավոր վիճակում անգամ կարողացել է իր ընկերոջը՝ Անդրանիկ Զոհրաբյանին, որը նույնպես վիրավոր էր, մոտակա խրամատից բերել, որ իր կողքին լինի, ու երբ թիկունքից հասնեն օգնության, թշնամուն գերի չմնա: Ոչ միայն կռվել է, կապի մեջ եղել հրամանատարների հետ ու տեղեկություններ փոխանցել, այլև վիրավոր ընկերոջ մասին է մտածել, որը, սակայն, արյունաքամ է եղել: Միշտ էր այդպիսին, երբեք ընկերոջը մենակ չէր թողնի: Դպրոցում գալիս էր՝ տատի´, խնդիր կա, պիտի գնամ: Ստիպված թողնում էի, որովհետև գիտեի, որ միևնույնն է՝ գնալու է, գոնե այս կերպ տեղյակ կլինենք, թե ուր է գնում: Զանգում էի տուն, մորն ասում՝ Աննա´, ուշադիր կլինես, Ռոբերտն այսինչ տեղն է գնացել: Հարսս թե՝ մամ, թողնում ես, որ գնա, հետո էլ ասում ես՝ ուշադիր կլինես»,-պատմում է տատիկը՝ կարծես ցանկանալով մոռանալ այն ցավը, որը Ռոբերտն է զգացել վերջին պահին:
«Անդրանիկի հայրն ասում է՝ Ռոբերտն ինձ համար հերոս է միայն նրա համար, որ իմ տղային չի թողել, որ թշնամուն գերի ընկնի: Ասում է՝ գոնե Ռոբերտը կենդանի մնար և ասեր, թե որոնք են եղել որդուս վերջին բառերը: Մահացած վիճակում ադրբեջանցիները Ռոբերտին ու Անդրանիկին փորձել են գերի տանել, սակայն ճանապարհի կեսին թողել են: Այդ պատճառով է, որ միայն ապրիլի 8-ին են նրանց մարմինները Կարմիր խաչի օգնությամբ հայկական կողմին հանձնել…»,-կիսատ է թողնում խոսքը պապիկն ու մոտենում պատուհանին՝ ծխախոտի հերթական գլանակը վառելու: Տատիկը շարունակում է. «Երբ պատերազմի առաջին օրերին հեռուստատեսությամբ ասում էին, որ Արմենակ Ուրֆայանն իրեն նռնակով պայթեցրել է, ինքս ինձ ասում էի՝ էն սիրուն տղան, ոնց է նման բան արել, 24-25 տարեկան տղան ինչպես է ինքն իրեն նռնակով պայթեցրել: Ինչ իմանայի, որ իրականում դա Ռոբերտս է եղել, որ հիմա մտածում եմ… Մենք նրա մասին լուր չունեինք և հույս ունեինք, որ կենդանի է»:
Ռոբերտի մահվան մասին հարազատները իմացել են առաջին իսկ օրերին, սակայն ծնողներին, տատիկին ու պապիկին ոչինչ չեն ասել: Հայտնել են միայն մարմինը գտնելուց հետո:
«Իմացանք միայն ապրիլի 8-ին. մարդիկ էին եկել, բերել էին Հայաստանի դրոշն ու մեդալը… Տխուր, տխուր կյանք: Ապրիլի 1-ին զանգել էր հայրիկի ծնունդն էր շնորհավորել: Հոր հետ շատ կապված էր, հայրն իր աշխարհն էր, իր կյանքը, ձգտում էր նրա նման լինել՝ ուժեղ, բոլորին հասնող: Ասում էր՝ պապայի նման պիտի վառվեմ: Տղաս փոքր տարիքում վառվել էր և խորը այրվածքներ ուներ: Անգամ մանկապարտեզում էր այդ մասին պատմել: Դաստիարակչուհին մորն ասել էր, որ զգույշ կլինեք, հանկարծ իրեն չվնասի: Բոլորին հասնող, օգնող երեխա էր: Շատ ժամանակ չէր սպասում, որ դիմեին, ինքն էր իր օգնությունն առաջարկում»,- պատմում է տատիկը:
«Ամբողջ օրը վազքի մեջ էր՝ հեռախոսը ականջին: Զանգում էի՝ Ռոբերտ ո՞ւր ես, թե՝ գործեր կան, պապի´, հիմա կգամ: Անընդհատ շտապում էր, կարծես ժամանակը նրան չէր բավականացնում, ամեն ինչ վազքով էր անում: Ոչ մի բանի նկատմամբ անտարբեր չէր, պետք է խառնվեր անգամ իրեն չվերաբերող գործերին: Ում ինչ հեռախոսահամար պետք լիներ, Ռոբերտից էին ճշտում: Նրա մասին պատմություններն անվերջ են, ամեն օր մի նոր բան ենք իմանում նրա մասին: Զարմանում ենք, որ 19 տարեկան տղան ոնց այդքան բան հասցրեց, այդքան հետք թողեց»,-հիշում է պապիկը:
Այդ պահին սենյակ է մտնում մի կապուտաչյա փոքրիկ ու փորձում իր լուսավոր ներկայությամբ ցրել սենյակում թևածող ծանր ու լուսավոր տխրությունը: «Լավ է, որ Աստված մեզ երկու տարի առաջ մի նոր թոռնիկ պարգևեց, որն այդ ծանր օրերին մեզ զբաղեցրեց, այլապես խելագարվել կարելի էր: Ռոբերտի հորեղբոր տղան է, պապիկի անունն ենք դրել՝ Գևորգ: Ռոբերտին այնքան է նման, որ մեզ հաճախ թվում է, որ մի Ռոբերտիկ էլ՝ անվախ, չարաճճի, սա է մեծանում: Ոչ մի բանից վախ չունի, մթության մեջ անգամ կիջնի բակ»,-թոռնիկին գրկելով ասում է տատիկն ու հավելում, որ Ռոբերտը երեխաներ շատ էր սիրում:
«Տղաս մի ընկեր ունի, կինը երիտասարդ տարիքում մահացավ: Փոքր որդին շատ ծանր էր տանում մոր մահը, դադարել էր խոսել: Ռոբերտը երբ իմացավ, ասաց՝ մի քանի օր ինձ մոտ թողեք, ամեն ինչ կկարգավորեմ: Ռոբերտի հետ մի քանի օր շփվելուց հետո, այդ փոքրիկը նորից կյանքի վերադարձավ: Հայրը տղայիս ասել էր՝ տղադ արեց մի բան, որը մենք չկարողացաք»,-հիշում է արդեն Ռոբերտի պապիկն, իսկ Արտակ անունով ընտանիքի բարեկամը, որը նույնպես միացել էր զրույցին, շարունակում է. «5 տարեկան տղաս Ռոբերտի հետ շատ էր կապված: Ռոբերտը բանակից միշտ զանգում էր, խոսում հետը: Թեև չի հասկանում, թե ինչ է կատարվել, հաճախ ինձ ասում է՝ պապ, Կյաժին կարոտել եմ, գնանք իրենց տուն: Զարմանում ենք, թե համակարգչին մոտենալիս՝ ոնց է կարողանում Ռոբերտի նկարները գտնել ու նայել: Հեռախոսիս մեջ նրանց նկարները, վիդեոներն ունեմ պահած, անգիր ասում է, թե որտեղ են եղել, ինչ են արել: Ռոբերտը նաև ինձ համար էր իսկական եղբայր: Նա ընկույզի մուրաբա շատ էր սիրում: Վերջին արձակուրդի ժամանակ եկավ մեր տուն: Մի բանկա ընկույզի մուրաբա բացեցինք, կերավ, ասաց՝ պահեք, մնացածը հաջորդ անգամ կգամ կուտեմ: Այդ բանկան այդպես էլ դեռ մեր սառնարանում է»:
Եթե նախկինում Ռոբերտ Աբաջյանին գիտեին նրան ծանոթ բոլոր փոքրիկները, հիմա արդեն ճանաչում են բոլորը: Ո´չ միայն ճանաչում են, այլև իրենց հերոսն են համարում. «Ռոբերտի եղբայրը՝ Ռուբենը, մի օր ասաց. «Տատի´, գիտես, փոքր երեխաները հաճախ ինձ տեսնելով՝ շշնջում են իրար ականջի, թե՝ գիտես ով է, Աբաջյան Ռոբերտի եղբայրն է»: Վերջերս Ռուբենի ընկերոջ քույրը տղա էր ունեցել, որին Ռոբերտի անունով են կոչել»,-պատմում է տատիկը:
Ռոբերտին սիրում էին նաև նրան ճանաչող գրեթե բոլոր աղջիկները, իսկ նա. «Արդյոք որևէ մեկին սիրե՞լ է, դժվարանում եմ ասել, բայց անընդհատ սիրահարված էր: 9-րդ դասարում իրենց զուգահեռ դասարան Ռուսաստանից մի աղջիկ էր եկել, հավանել էր ու ձեռքը բռնած ման էր գալիս: Հետո դա էլ անցավ: Անընդհատ ուշադրության կենտրոնում էր, մի օր թխվածք էր բերել, ասաց՝ տատ, տես համով է, աղջիկներն են պատրաստել: Կամ՝ տատ գիտես, ուսումնարանի բոլոր աղջիկներն ինձ են սիրահարված: Խոսել գիտեր, գրավել, համով բալա էր, ասող-խոսող, ժպտերես, ինչպես կարող էին նրա համար չխենթանալ», -հպարտությամբ պատմում է տատիկը:
«Բանակից այստեղ հարցեր էր լուծում: Մի օր զանգեց՝ պապի, երկու թութակ կառնես, վանդակի մեջ կդնես, կգան կտանեն: Բանակից էր ասել, ո՞նց չանես: Երբ ընկերը եկավ տանելու, հարցրի՝ ո՞ւմ համար է, ասաց՝ չգիտեմ: Այդպես էլ չիմացանք՝ ուր է տանում»,-հիշում է պապիկը:
Ռոբերտ Աբաջյանի մասին պատմում են նաև նրա լուսանկարները, որոնցից յուրաքանչյուրի հետ կապված փոքրիկ պատմությունները տատկիկն անգիր է հիշում. «Շատ էր սիրում նկարվել, կարծես ամեն պահը փորձում էր հավերժացնել: Նրա ատամնահատիկն է, բժշկական գործիք էր բռնել: Սա Մոսկվայում է նկարվել, տեսեք ոնց է քայլում: Իրենց կնունքի նկարն է, տեսնում եք նրա դժգոհ դեմքը: Քահանան ասաց, որ քավորի ձեռք պետք է համբուրես: Ռոբերտը թե՝ ես համբուրեմ, չեմ համբուրի: Փորձեցինք բացատրել, որ դա ընդունված կարգ է, օրենք է, մի քիչ խաղաղվեց, բայց միայն շուրթերը հպեց ձեռքին: Այս նկարում էլ հարսանիքի ժամանակ դաշույնով դուռ է պահել: Այդ օրը ուրախ-ուրախ եկավ տուն ու՝ տա´տ, 200 դոլար փող եմ աշխատել, կարգին քավոր էր: Հաջորդ հարսանիքին տրամադրությունը բարձր չէր, 5 հազար դրամ էին տվել, ասաց՝ ահ, ժլատ քավոր էր: Սրանք բանակի նկարներն են: Տեսնում եք այս նկարում ավտոմատն ինչ դիրքով է պահել: Ասում էր՝ տատ, գիտես, ամեն մարդ չի կարող այսպես պահել: Էհ, ամեն մարդ էլ, երևի, չէր անի այն, ինչ նա արեց՝ մեզ թողնելով այս նկարներն ու անվերջ հիշողություններն իր մասին: Գնար-գար՝ կպաչեր, ջիգյար էր, զանգում էր, թե՝ տատ ջան, ո՞նց ես, ծառերը ծաղկե՞լ են, բակում ի՞նչ կա, պապին ի՞նչ ա անում, հո քեզ չեն նեղացնում, քույրիկներին դրսում բան ասող կա՞. ամեն բան պիտի իմանար»:
«Եթե նպատակ էր դնում, անում էր: Ուսումնարանից հետո ասաց՝ պիտի բարձրագույն սովորեմ: Գնաց ինստիտուտ ընդունվեց, որ լավ մասնագետ դառնա, բայց…
Շատ արագ անծանոթ մարդկանց հետ ընդհանուր լեզու էր գտնում: Մեկ էլ տեսնեիր, անծանոթ մեկին բերում էր և ասում՝ պապի, բարեկամիդ եմ գտել, ծանոթացիր:
Ես Մարալիկից եմ, մեծ քույրս, եղբորս տղաներն այսօր էլ այնտեղ են ապրում: Միասին շատ էինք գնում Մարալիկ: Զարմանում էի, թե ինչքան մարդ է նրան ճանաչում: Ասում էի՝ այ տղա, քեզ ավելի շատ մարդ է ճանաչում, քան ինձ, որ այնտեղ եմ ծնվել, մեծացել»,-պատմում է պապիկն, իսկ տատիկը շարունակում է. «Օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը երբ Օլիմպիադայից վերադարձավ, մարալիկցիները ճանապարհը ուշ գիշերով փակել էին ու նրան դիմավորել, քեֆ-ուրախություն կազմակերպել՝ շնորհակալություն հայտնելու, որ Ռոբերտիս նկարով շապիկ էր հագել: Արթուրի արարքը մեծ քայլ էր, կարծես բոլորին նորից հիշեցրեց Ռոբերտի մասին: Համարձակություն էր պետք, ամեն մեկը չէր անի: Չէ՞ որ, կարող էին որակազրկել, մեդալից զրկել, բայց նա արեց այդ քայլը, ու մարալիկցիները ցանկացել էին շնորհակալություն հայտնել Արթուրին: Մարալիկում նաև Ռոբերտի հուշարձանն են ուզում տեղադրել, վերջերս էլ ֆուտբոլի մրցաշար էին կազմակերպել»:
Մրցաշարի գավաթը Ռոբերտենց տանն է, սենյակի ամեն մի անկյունից նայող լուսանկարների ու պարգևների կողքին, որոնք փոքրիկ սփոփանք են միայն այն մեծ վշտի, որի ցավն այդ տանը զգալու են այնպես, ինչպես Ռոբերտի միշտ ներկա բացակայությունը:
«Մինչև պատերազմն էի հպարտ, որ հրաշք ընտանիք, որդիներ ու 5 թոռնիկ ունեմ: Մենք, երկու տղաներս՝ իրենց ընտանիքներով, հաշտ ու համերաշխ մի տան մեջ ենք ապրում: ժամանակին 15-20 հոգով սեղան էինք նստում: Այսօր էլ եմ հպարտ, որ Ռոբերտի տատիկն եմ, բայց իմ տխրությունն իմ գլուխը կախել է, հասկանում եք: Կուզեի, որ հերոսի տատիկ լինելու հպարտության փոխարեն երեխաս կողքիս լիներ, դա կլիներ ամենամեծ հպարտությունն ու ուրախությունը: Ամեն օր Ռոբերտի հետ կռվում եմ, նստում եմ նկարի առաջ ու կռվում… Ու մի բան ցանկանում, որ նրանք վերջին զոհերը լինեն, որ ոչ մեկի տատը, մայրը լաց չլինեն այլևս: Ռոբերտս ինչքան երազանքներ ուներ: Պիտի գար, ուսումը շարունակեր, լավ մասնագետ դառնար: Մինչ բանակ գնալը մի քանի անգամ փողով գործ է արել, ես էլ հպարտանում էի, ասելով՝ չմեռա, թոռիս փողն էլ ծախսեցի: Հիմա ես եմ ու իմ տխրությունը: Ընտանիքում մեկս մյուսին մխիթարելով, ուժ տալով՝ ապրում ենք: Երբ մենակ եմ լինում, լաց եմ լինում, գիտեմ, որ լացը լավ բան չի, բայց չեմ կարողանում: Ինչքան անցնում է, ավելի է դժվարանում: Հիմա «տաք» ենք, հետո նրա բացակայությունը, ցավն ավելի անտանելի կլինի»,- արցունքները սրբելով՝ ասում է տատիկը:
«Մի ինչ-որ տեղ հիմա Ռոբերտը դարձյալ հպարտ է, երևի ասում է՝ այսքան մարդ իմ մասին են խոսում, ինձ ճանաչում են: Աշխարհի տարբեր երկրներից ու քաղաքներից՝ Կանադայից, Ֆրանսիայից, Ամերիկայից, Ռուսաստանից, Բաթումիից, մարդիկ են զանգում, իրենց ցավակցությունները հայտնում, շնորհակալություն հայտնում, որ նման թոռնիկ ենք մեծացրել: Շատերն անգամ մեր տուն են գալիս, ասում են՝ եկել ենք խոնարհվելու: Ժողովուրդը Ռոբերտին ուրիշ ձև է հիշում ու միշտ է հիշելու»,-ասում է պապիկը:
Վերջաբանի փոխարեն
Ռոբերտ Աբաջյանին միշտ են հիշելու: Նրա սխրանքն այսօր իսկ արդեն լեգենդ է դարձել ու ապրեցնում է շատերիս: Իսկ ամեն ինչ սկսվեց 2016 թվականի ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը: Արցախա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի զինված ուժերի ստորաբաժանումները լայնամասշտաբ հարձակումներ են կատարում։ Արցախի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված հենակետային դիրքերը հրետակոծելուց հետո ադրբեջանական ուժերն անցնում են գրոհի։ Շուրջ երեք հարյուր հոգուց բաղկացած խմբերը, զինված լինելով նաև տանկերով, փորձ են կատարում գրավելու հայկական դիրքերը։ Վաշտի հրամանատար, ՀՀ ԶՈւ կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանի ղեկավարությամբ, վեց հոգուց բաղկացած սահմանապահ ուժերն անցնում են շրջանաձև պաշտպանության՝ երկու անգամ հաջողությամբ հետ շպրտելով թշնամու լայնածավալ հարձակումները՝ այդ ընթացքում խոցելով նաև թշնամու մեկ տանկ։ Անհաջող հարձակման փորձից հետո թշնամին հետ է քաշվում և կրկին սկսում հրետանակոծել հայկական դիրքերը։ Արկերից մեկի պայթյունից շուտով զոհվում են կապիտան Ուրֆանյանը և գնդացրորդ Քյարամ Սլոյանը։
Վաշտի հրամանատարի մահվանից հետո, ոտքի վիրավորում ստացած Ռոբերտ Աբաջյանը հրամանատարությունը վերցնում է իր վրա և պատնեշի վրայից շարունակում մարտը։ Նկատելով, որ խրամատում զինամթերքը վերջանում է, զինվորներին ուղարկում է փամփուշտ բերելու։ Այդ ընթացքում հակառակորդին հաջողվում է թափանցել դիրք։ Աբաջյանը, կողքին մնացած միակ ծառայակցի՝ վիրավորում ստացած գնդացրորդ Անդրանիկ Զոհրաբյանի հետ, համառ դիմակայությամբ, նահանջում են դեպի դիրքային կացարան։ Արյունահոսությունից շուտով մահանում է Զոհրաբյանը։ Մարտական խորշում դիրքավորվելով, Ռոբերտ Աբաջյանը մինչև վերջին փամփուշտը շարունակում է միայնակ կռվել թշնամու մեծաթիվ ուժերի դեմ, միևնույն ժամանակ կապ հաստատել գումարտակի հրամանատարի հետ և վերջինիս կարևոր տեղեկություններ հաղորդել դիրքում կատարվող դեպքերի մասին։ Նկատելով իրեն մոտեցող թշնամուն, Աբաջյանը վերջին անգամ կապի է դուրս եկել և ասել, որ արդեն հանել է իր մոտ մնացած վերջին նռնակն ու պատրաստ սպասում է՝ հենց մոտենան, իր հետ միասին պայթեցնելու է նրանց, որ չհանձնվի։ Տեսնելով իրեն մոտեցող հակառակորդին՝ Աբաջյանը բացված նռնակը թաքցնում է ափի մեջ և ձեռքերը վեր բարձրացնում, իբր հանձնվում է։ Թույլ տալով, որ բավականաչափ մոտենան, Աբաջյանն իր հետ միասին նռնակով պայթեցնում է հակառակորդի մի քանի զինվորի։
Գիտակցված մահը ընտրելով՝ Ռոբերտ Աբաջյանն իր կյանքով նաև փրկում է թիկունքից օգնության հասած հայկական ուժերի զինվորներին։
Ապրիլի 11-ին զինվորական կարգով Ռոբերտ Աբաջյանին հողին են հանձնում «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում. նա այլևս ապրում է հավերժական կյանքով…
Մայիսի 8-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական սահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած բացառիկ քաջության ու արիության համար ԼՂՀ ՊԲ N զորամասի չորրորդ հրաձգային վաշտի երկրորդ հրաձգային դասակի ջոկի հրամանատար, կրտսեր սերժանտ Ռոբերտ Աբաջյանը հետմահու պարգևատրվում է «Արցախի հերոս» ԼՂՀ բարձրագույն կոչմամբ ու «Ոսկե արծիվ» շքանշանով:
Ռոբերտ Աբաջյանը դառնում է 24-րդը, ով արժանանում է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմանը, ինչպես նաև՝ այդ տիտղոսի ամենաերիտասարդ կրողը. նա ընդամենը 19 տարեկան էր ու այլևս հավերժ…

The time that hero of Artsakh Robert Abajyan shaped
“I have already removed the ring of the last grenade and am ready to bomb them and myself as soon as they approach. We shed blood to maintain this military position, whoever submits it, I will…” These words and the immeasurable endeavor that followed became the start of the new and eternal life of 19-year-old soldier of the Armenian Army Robert Abajyan.
It was a life that began in one of the houses in the district referred to as Monument (as the people say) in Yerevan where time stopped on 2 April 2016. The people in that house are living in the time of hero of Artsakh Robert Abajyan, and every Armenian feels the pulses of sorrow and pride.
The house is still the same — the same street, the same yard, the same address. The only thing missing is Robert with his liveliness, laughter and presence. Now he is a hero, a hero of Artsakh, a legend and history and “lives” so that we can continue to live.
“He was born and grew up in this house. He went to school, the institute and the army and…now he is no longer with us. He had to be the first in everything. He had to stand out with his actions. That was the way he was. There was no other way. All the memories of him are good memories. The only sad thing is that he is no longer with us,” Robert’s grandmother, Anahit Gevorgyan, who is a Russian language and literature teacher, says as she tries to hold back her tears.
Her husband, Gevorg Abajyan “helps” his wife by saying the following: “He had an amazing personality. He had to do everything with humor. He was born like that. I always say that his last act was due to his temperament. He didn’t want to leave his friends alone. He wanted to complete his task and stay at the military position. He even “stood out” at the last minute. He used to have a big circle of friends. Many knew him, but now, everyone knows him.”
“If he wasn’t like that, he wouldn’t wait and fight until 7 in the morning. He stayed alone during the last two hours. Even when he was wounded, he managed to help his wounded friend, Andranik Zohrabyan from the nearby trench so that he could be near him and so that Andranik wasn’t held in captivity, if there was help from the rear. He not only fought, kept in touch with commanders and transmitted information, but also thought about his wounded friend who, however, lost a lot of blood. He was always like that. He would never leave his friend alone. He would come to school and tell his grandmother that he had a problem and had to go. I would let him go because I knew that he was going to go anyway and we would know where he is going. I would call home and tell his mother, Anna to be careful and let her know that Robert had gone to the particular place. My daughter-in-law would tell me I am letting him go and then telling her to be careful,” the grandmother said, making it seem like she wanted to forget the sorrow that Robert felt at the last minute.
“Andranik’s father says Robert is a hero for him just because he didn’t let his son become the enemy’s captive. He says if only Robert was living and could say what his son’s last words were. The Azerbaijanis tried to take Robert and Andranik as captives when they were dead, but they left them on the road halfway. This is why only on 8 April were their bodies transferred to the Armenian party with the help of the Red Cross…” the grandfather says and goes to the window to light another cigarette. The grandmother continues: “When we heard that Armenak Urfanyan had bombed himself with a grenade during the first days of the war, I would ask myself how that nice, 24-year-old boy could do such a thing. Little did I know that that boy was my Robert, now that I think about it. We had no news about Robert, but hoped that he was living.”
Robert’s relatives knew about his death right after Robert had died, but they didn’t tell his parents and grandparents anything. They only told them after finding the body.
“We only found out on 8 April. People came, brought the Armenian national flag and medal…A sad, sad life. On 1 April, he had called his father to congratulate him on his birthday. He was very attached to his father. His father meant the world to him. He wanted to be like his father — strong and a person who would go out of his way to help people. Robert would say that he was going to burn like his father. My son received a burn when he was little and had deep burns. He had even told the children at kindergarten about it. The nanny told his mother to be careful and make sure he doesn’t hurt himself. He would help everyone and go out of his way to help people when he was a kid. There were many times when he wouldn’t wait for people to ask him for help and would offer it himself,” the grandmother says.
“He was on the run the whole day with the phone to his ear. I would call and ask where he was, and he would tell me he had errands and would come soon. He was constantly in a hurry. It was as if there was never enough time for him. He was interested in everything and even had to deal with things that didn’t concern him. Whoever needed a phone number, they could ask Robert. There are endless stories about him. We know something new about him every day. We are amazed at how a 19-year-old managed to do so many things and left such a big trace,” the grandfather remembers.
At that moment, a blue-eyed child enters the room and tries to disperse the heavy sadness in the room with his brilliant presence. “It is a good thing God granted us a new grandson two years ago. During those difficult days, he kept us occupied; otherwise, we might have gone crazy. The child is Robert’s nephew and we have named him Gevorg after Robert’s grandfather. He looks so much like Robert that we often feel that he is little Robert — fearless and mischievous. The child is not scared of anything. He will even go out to the yard in the dark,” the grandmother says, hugging her grandson and adding that Robert loved kids.
“My son has a friend whose wife died at a young age. The little son took his mother’s death hard and stopped talking. When Robert found out, he said he would take care of everything in a couple of days. After interacting with Robert for a couple of days, the little boy was back on track. The father told my son that he had done what he and the rest couldn’t do,” Robert’s grandfather recalls, and the family friend named Artak, who had also joined the conversation, went on to say the following: “My 5-year-old son was very attached to Robert. Robert would always call from the army and talk to him. Although he doesn’t understand what has happened, he often tells me that he misses Robert and asks to go to his house. We are amazed at how he is able to find and look at Robert’s photos on the computer. I have their photos and videos saved in my mobile phone, and he knows where they were and what they did by heart. Robert was also like a real brother for me. He loved walnut jam. During his last vacation, he came to our house, and we opened a jar of walnut jam. He ate it and told us to keep it for next time. That jar is still in our refrigerator.”
Whereas all of Robert Abajyan’s child acquaintances knew him in the past, now everyone knows him. They not only know him, but also consider him their hero. “One day, Robert’s brother, Ruben said the following: ��?Grandma, you know, little children often see me and whisper to each other that I am Robert Abajyan’s brother’. Recently, Ruben’s friend’s sister had a son and named him Robert,” the grandmother says.
Almost all of Robert’s female acquaintances also loved Robert, but he… “I have trouble saying if he ever loved any girl, but he would always fall in love. In the 9th grade, one of his female classmates was from Russia. He liked her, and they would walk hand-to-hand. That was short-lived. He was always in the center of attention. One day, he brought home pastry and told his grandmother it was tasty and that the girls in his class had made it. He would also say that all the girls at the institute were in love with him. He knew how to speak well and attract the girls. He was talkative and would smile a lot. How could one not go crazy for him?” the grandmother said with pride.
“He would solve problems while he was in the army. One day, he called me and said ��?grandpa, buy two parrots, put them in a cage, and some people will come and take them’. When his friend came to take them, I asked who it was for, and he said he didn’t know. We never knew where he took them,” the grandfather remembers.
Robert Abajyan’s photos also say a lot about him, and his grandmother remembers the short stories about each of those photos by heart. “He loved to be in photos. It was as if he was trying to capture the moment. This is a photo of the ceremony we held when his first tooth appeared. He held a medical device. This was taken in Moscow. Look how he is walking. This is a photo of his baptism. Look how unhappy he is. The priest told him that he had to kiss the hand of his godfather. Robert said he wouldn’t kiss it. We tried to explain to him that it is an accepted rule. He calmed down a little, but only his lips touched the hand. In this photo, he has kept a door open with a sword during a wedding ceremony. On this day, he came home happily and said ��?grandma, I earned $200 dollars as a decent godfather’. He wasn’t too happy during the next wedding because he had only earned $10 dollars. He said the godfather was cheap. These are photos of him in the army. Look at how he is holding the gun in his hands. He would say ��?grandma, you know, not everyone can hold it like this’. Well, not every person would do what he did, leaving him with his photos and endless memories. He would always come and kiss me, call me and ask how I was doing, if the trees had blossomed or not, what I was doing in the garden, what his grandfather was doing, if anyone was making me or his cousins feel bad. He had to know everything.”
“If he set a goal, he had to accomplish it. After studying at a technical school, he said he had to study at a university. He went and got accepted to a university to become a good specialist, but…
He would find a way of communicating with strangers quickly. You would see him bring a stranger home and say ��?grandpa, I found one of your relatives, let me introduce you to each other’.
I am from Maralik. My elder sister and my nephews also live there. We would visit Maralik a lot. I was amazed at how many people knew Robert. I would tell him that people knew him more than me and that I was born and raised there,” the grandfather says, and the grandmother continues. “When Olympic champion Artur Aleksanyan returned from the Olympic Games, the residents of Maralik had closed down the road, welcomed him, threw a party and expressed their gratitude to him for wearing a shirt with a picture of my Robert on it. What Artur did was a great act. It seemed like he reminded everyone about Robert again. It took courage. Not everyone would do it. After all, he could have been disqualified and deprived of his medal, but he did it, and the residents of Maralik wanted to express their gratitude to Artur. The people of Maralik also want to place a statue of Robert. Recently, a football tournament was organized and named after him.”
The football cup is at Robert’s house, next to the photos and awards that are placed in every corner of the house and serve as a way of consoling the great sorrow that the family will always feel, just like the absence of Robert.
“Before the war, I was proud that I have a wonderful family, sons and 5 grandsons. My husband and I, two sons and their families live in peace at our home. We used to sit around a table with 15-20 people. Even today, I am proud that I am Robert’s grandmother, but my sadness has made me bow my head, do you understand? I would like to see my child next to me instead of being proud to be the grandmother of a hero. Having Robert next to me would be the greatest joy and pride. I fight with Robert every day. I sit in front of his photo and fight…I want them to be the last victims and don’t want to see any mother or grandmother shed a tear. My Robert had so many dreams…He was going to come and continue his studies and become a good specialist. Before going to the army, he worked and earned money a couple of times. I would take pride in the fact that he worked and bought something for his grandmother with the money he had earned. Now I am left alone and with my sadness. We live by consoling each other and giving each other strength. Whenever I am alone, I cry. I know that crying is not a good thing, but I can’t stop. The more time passes, the harder it gets. Now we are “hot”, but his absence and the sorrow will be intolerable later,” the grandmother says, wiping her tears.
“Robert is proud again somewhere. Perhaps he is saying there are so many people talking about me and so many people who know me. People call us from different countries and cities (Canada, France, USA, Russia, Batumi), express their condolences and their gratitude for having raised such a grandson. Many people even come to our home and tell us that they have come to show their respect to us. The people remembers Robert in a different way and will always remember him,” the grandfather says.
Not an epilogue
Robert Abajyan will always be remembered. Even today, his endeavor is a legend and makes most of us want to live. It all started on the night of 1 April 2016. The subdivisions of the adversary’s troops were making large-scale attacks along the entire length of the Artsakh-Azerbaijan line of contact. After bombarding the military positions stationed in the northeastern direction of Artsakh, the Azerbaijani troops made an attack. Armed with tanks, the groups of nearly 300 soldiers make an attempt to seize the Armenian military positions. Under the direction of commander of the company, Captain Armenak Urfanyan of the Armed Forces of the Republic of Armenia, the borderline troops comprising six soldiers take oval defense, successfully pushing back the enemy twice, striking one of the enemy’s tanks. After the failed attempt, the enemy goes back and starts bombarding the Armenian military positions again. Captain Urfanyan and machine gunner Kyaram Sloyan quickly die from the explosion of one of the projectiles.
After the death of the company’s commander, Robert Abajyan, who had received a leg injury, takes on the burden of being a commander and continues the battle on top of the barrier. Noticing that the ammunition in the trench is almost over, he sends the soldiers to bring bullets. In this period, the adversary manages to penetrate. Abajyan and machine gunner Andranik Zohrabyan, who was the only remaining serviceman and had received an injury, retreat to the shelter with persistence. Zohrabyan soon dies after hemorrhage. Positioning himself on the battlefield, Robert Abajyan continues to fight against the enemy’s large number of troops alone until he fires the last bullet, but also stays in touch with the battalion’s commander and transmits important information about the events taking place at the military position. Noticing the enemy approaching him, Abajyan contacts the commander one last time and tells him that he has the last grenade and is waiting for the enemy to approach so that he can bomb himself and them and not give up. Seeing the adversary approaching him, Abajyan hides the opened grenade in his palm and lifts his hands in the air, making it seem like he is surrendering. He lets the enemy come close enough and bombs himself and several soldiers of the adversary with the grenade.
Choosing to die knowingly, by sacrificing his life, Robert Abajyan also saved the soldiers of the Armenian troops who had come from the rear to help him.
On April 11, under a military procedure, Robert Abajyan was buried at Yerablour Military Pantheon. He is living an eternal life…
On May 8, commander of the squad of the second shooting platoon of the fourth shooting company of Military Unit N of the Defense Army of the Nagorno-Karabakh Republic, Junior Sergeant Robert Abajyan was posthumously awarded the highest “Hero of Artsakh” calling and the “Golden Eagle” Order of the Nagorno-Karabakh Republic for his exceptional courage and valiance shown during the defense of the state border of the Nagorno-Karabakh Republic.
Robert Abajyan has become the 24th soldier to receive the highest “Hero of Artsakh” claling and the youngest bearer of that title. He was only 19 and will always remain 19…