Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի կերտած ժամանակը
«Վերջին նռնակի օղակն արդեն հանել ու պատրաստ սպասում եմ` հենց մոտենան, ինձ հետ միասին պայթեցնելու եմ: Մենք այս դիրքը արյունով պահեցինք, ով հանձնի այն, ես նրա …»: Այս խոսքերն ու հաջորդող սխրանքը, որի մեծությունը հնարավոր չէ ոչնչով չափել, 19-ամյա տարիքում Հայոց բանակի զինվոր Ռոբերտ Աբաջյանի նոր ու հավերժական կյանքի սկիզբը դարձան:
Կյանք, որը սկսվել էր Երևանի Մոնումենտ կոչվող (ինչպես ժողովուրդն է ասում) թաղամասի տներից մեկում, որտեղ 2016 թվականի ապրիլի 2-ից ժամանակը կանգ է առել: Այդ տանն այլևս մի նոր ժամանակով են ապրում՝ Արցախի հերոս Ռոբերտ Աբաջյանի ժամանակով, որի զարկերը՝ ցավի ու հպարտության, այսօր իր մեջ կրում է յուրաքանչյուր հայ:
Այդ տունն էլի առաջվանն է՝ նույն փողոցը, բակը, նույն հասցեն, միայն Նա չկա՝ իր կենսախինդ խառնվածքով, ծիծաղով ու իր ֆիզիկական ներկայությամբ: Նա հիմա հերոս է՝ Արցախի հերոս, լեգենդ ու պատմություն ու «ապրում» է, որպեսզի մենք շարունակենք ապրել:
«Այս տանն է ծնվել, մեծացել, այս տանից է դպրոց գնացել, ուսումնարան, բանակ ու… Հիմա նա չկա: Ամեն ինչում առաջինը պիտի լիներ, պետք է աչքի ընկներ իր գործողություններով, խառնվածքն էր այդպիսին, այլ կերպ չէր կարող: Նրա մասին բոլոր հիշողություններն ուրախ են, միակ տխուր հիշողությունն այն է, որ այլևս չկա»,- արցունքները մի կերպ խեղդելով՝ պատմում է Ռոբերտի տատիկը՝ Անահիտ Գևորգյանը, որը ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի է:
Կնոջը «օգնության» է գալիս ամուսինը՝ Ռոբերտի պապիկը՝ Գևորգ Աբաջյանը. «Զարմանալի բնավորություն ուներ, ամեն ինչ պետք է համով աներ, հումորով: Ծնված օրից էր այդպիսին: Միշտ ասում եմ՝ նրա վերջին արարքն իր խառնվածքի թելադրանքն էր, չցանկացավ ընկերներին մենակ թողնել, իրեն հանձնարարված գործը կիսատ թողնել, լքել դիրքը: Անգամ վերջին պահին էլ «աչքի ընկավ»: Առաջ էլ շատ մեծ շրջապատ ուներ, շատերն էին նրան ճանաչում, իսկ հիմա նրան բոլորը գիտեն»:
«Եթե այդպիսին չլիներ, առանց վարանելու կփորձեր իրեն փրկել, այլ ոչ թե կսպասեր ու միայնակ մինչև առավոտյան ժամը 7-ը կկռվեր: Վերջին երկու ժամը մենակ է մնացել, վիրավոր վիճակում անգամ կարողացել է իր ընկերոջը՝ Անդրանիկ Զոհրաբյանին, որը նույնպես վիրավոր էր, մոտակա խրամատից բերել, որ իր կողքին լինի, ու երբ թիկունքից հասնեն օգնության, թշնամուն գերի չմնա: Ոչ միայն կռվել է, կապի մեջ եղել հրամանատարների հետ ու տեղեկություններ փոխանցել, այլև վիրավոր ընկերոջ մասին է մտածել, որը, սակայն, արյունաքամ է եղել: Միշտ էր այդպիսին, երբեք ընկերոջը մենակ չէր թողնի: Դպրոցում գալիս էր՝ տատի´, խնդիր կա, պիտի գնամ: Ստիպված թողնում էի, որովհետև գիտեի, որ միևնույնն է՝ գնալու է, գոնե այս կերպ տեղյակ կլինենք, թե ուր է գնում: Զանգում էի տուն, մորն ասում՝ Աննա´, ուշադիր կլինես, Ռոբերտն այսինչ տեղն է գնացել: Հարսս թե՝ մամ, թողնում ես, որ գնա, հետո էլ ասում ես՝ ուշադիր կլինես»,-պատմում է տատիկը՝ կարծես ցանկանալով մոռանալ այն ցավը, որը Ռոբերտն է զգացել վերջին պահին:
«Անդրանիկի հայրն ասում է՝ Ռոբերտն ինձ համար հերոս է միայն նրա համար, որ իմ տղային չի թողել, որ թշնամուն գերի ընկնի: Ասում է՝ գոնե Ռոբերտը կենդանի մնար և ասեր, թե որոնք են եղել որդուս վերջին բառերը: Մահացած վիճակում ադրբեջանցիները Ռոբերտին ու Անդրանիկին փորձել են գերի տանել, սակայն ճանապարհի կեսին թողել են: Այդ պատճառով է, որ միայն ապրիլի 8-ին են նրանց մարմինները Կարմիր խաչի օգնությամբ հայկական կողմին հանձնել…»,-կիսատ է թողնում խոսքը պապիկն ու մոտենում պատուհանին՝ ծխախոտի հերթական գլանակը վառելու: Տատիկը շարունակում է. «Երբ պատերազմի առաջին օրերին հեռուստատեսությամբ ասում էին, որ Արմենակ Ուրֆայանն իրեն նռնակով պայթեցրել է, ինքս ինձ ասում էի՝ էն սիրուն տղան, ոնց է նման բան արել, 24-25 տարեկան տղան ինչպես է ինքն իրեն նռնակով պայթեցրել: Ինչ իմանայի, որ իրականում դա Ռոբերտս է եղել, որ հիմա մտածում եմ… Մենք նրա մասին լուր չունեինք և հույս ունեինք, որ կենդանի է»:
Ռոբերտի մահվան մասին հարազատները իմացել են առաջին իսկ օրերին, սակայն ծնողներին, տատիկին ու պապիկին ոչինչ չեն ասել: Հայտնել են միայն մարմինը գտնելուց հետո:
«Իմացանք միայն ապրիլի 8-ին. մարդիկ էին եկել, բերել էին Հայաստանի դրոշն ու մեդալը… Տխուր, տխուր կյանք: Ապրիլի 1-ին զանգել էր հայրիկի ծնունդն էր շնորհավորել: Հոր հետ շատ կապված էր, հայրն իր աշխարհն էր, իր կյանքը, ձգտում էր նրա նման լինել՝ ուժեղ, բոլորին հասնող: Ասում էր՝ պապայի նման պիտի վառվեմ: Տղաս փոքր տարիքում վառվել էր և խորը այրվածքներ ուներ: Անգամ մանկապարտեզում էր այդ մասին պատմել: Դաստիարակչուհին մորն ասել էր, որ զգույշ կլինեք, հանկարծ իրեն չվնասի: Բոլորին հասնող, օգնող երեխա էր: Շատ ժամանակ չէր սպասում, որ դիմեին, ինքն էր իր օգնությունն առաջարկում»,- պատմում է տատիկը:
«Ամբողջ օրը վազքի մեջ էր՝ հեռախոսը ականջին: Զանգում էի՝ Ռոբերտ ո՞ւր ես, թե՝ գործեր կան, պապի´, հիմա կգամ: Անընդհատ շտապում էր, կարծես ժամանակը նրան չէր բավականացնում, ամեն ինչ վազքով էր անում: Ոչ մի բանի նկատմամբ անտարբեր չէր, պետք է խառնվեր անգամ իրեն չվերաբերող գործերին: Ում ինչ հեռախոսահամար պետք լիներ, Ռոբերտից էին ճշտում: Նրա մասին պատմություններն անվերջ են, ամեն օր մի նոր բան ենք իմանում նրա մասին: Զարմանում ենք, որ 19 տարեկան տղան ոնց այդքան բան հասցրեց, այդքան հետք թողեց»,-հիշում է պապիկը:
Այդ պահին սենյակ է մտնում մի կապուտաչյա փոքրիկ ու փորձում իր լուսավոր ներկայությամբ ցրել սենյակում թևածող ծանր ու լուսավոր տխրությունը: «Լավ է, որ Աստված մեզ երկու տարի առաջ մի նոր թոռնիկ պարգևեց, որն այդ ծանր օրերին մեզ զբաղեցրեց, այլապես խելագարվել կարելի էր: Ռոբերտի հորեղբոր տղան է, պապիկի անունն ենք դրել՝ Գևորգ: Ռոբերտին այնքան է նման, որ մեզ հաճախ թվում է, որ մի Ռոբերտիկ էլ՝ անվախ, չարաճճի, սա է մեծանում: Ոչ մի բանից վախ չունի, մթության մեջ անգամ կիջնի բակ»,-թոռնիկին գրկելով ասում է տատիկն ու հավելում, որ Ռոբերտը երեխաներ շատ էր սիրում:
«Տղաս մի ընկեր ունի, կինը երիտասարդ տարիքում մահացավ: Փոքր որդին շատ ծանր էր տանում մոր մահը, դադարել էր խոսել: Ռոբերտը երբ իմացավ, ասաց՝ մի քանի օր ինձ մոտ թողեք, ամեն ինչ կկարգավորեմ: Ռոբերտի հետ մի քանի օր շփվելուց հետո, այդ փոքրիկը նորից կյանքի վերադարձավ: Հայրը տղայիս ասել էր՝ տղադ արեց մի բան, որը մենք չկարողացաք»,-հիշում է արդեն Ռոբերտի պապիկն, իսկ Արտակ անունով ընտանիքի բարեկամը, որը նույնպես միացել էր զրույցին, շարունակում է. «5 տարեկան տղաս Ռոբերտի հետ շատ էր կապված: Ռոբերտը բանակից միշտ զանգում էր, խոսում հետը: Թեև չի հասկանում, թե ինչ է կատարվել, հաճախ ինձ ասում է՝ պապ, Կյաժին կարոտել եմ, գնանք իրենց տուն: Զարմանում ենք, թե համակարգչին մոտենալիս՝ ոնց է կարողանում Ռոբերտի նկարները գտնել ու նայել: Հեռախոսիս մեջ նրանց նկարները, վիդեոներն ունեմ պահած, անգիր ասում է, թե որտեղ են եղել, ինչ են արել: Ռոբերտը նաև ինձ համար էր իսկական եղբայր: Նա ընկույզի մուրաբա շատ էր սիրում: Վերջին արձակուրդի ժամանակ եկավ մեր տուն: Մի բանկա ընկույզի մուրաբա բացեցինք, կերավ, ասաց՝ պահեք, մնացածը հաջորդ անգամ կգամ կուտեմ: Այդ բանկան այդպես էլ դեռ մեր սառնարանում է»:
Եթե նախկինում Ռոբերտ Աբաջյանին գիտեին նրան ծանոթ բոլոր փոքրիկները, հիմա արդեն ճանաչում են բոլորը: Ո´չ միայն ճանաչում են, այլև իրենց հերոսն են համարում. «Ռոբերտի եղբայրը՝ Ռուբենը, մի օր ասաց. «Տատի´, գիտես, փոքր երեխաները հաճախ ինձ տեսնելով՝ շշնջում են իրար ականջի, թե՝ գիտես ով է, Աբաջյան Ռոբերտի եղբայրն է»: Վերջերս Ռուբենի ընկերոջ քույրը տղա էր ունեցել, որին Ռոբերտի անունով են կոչել»,-պատմում է տատիկը:
Ռոբերտին սիրում էին նաև նրան ճանաչող գրեթե բոլոր աղջիկները, իսկ նա. «Արդյոք որևէ մեկին սիրե՞լ է, դժվարանում եմ ասել, բայց անընդհատ սիրահարված էր: 9-րդ դասարում իրենց զուգահեռ դասարան Ռուսաստանից մի աղջիկ էր եկել, հավանել էր ու ձեռքը բռնած ման էր գալիս: Հետո դա էլ անցավ: Անընդհատ ուշադրության կենտրոնում էր, մի օր թխվածք էր բերել, ասաց՝ տատ, տես համով է, աղջիկներն են պատրաստել: Կամ՝ տատ գիտես, ուսումնարանի բոլոր աղջիկներն ինձ են սիրահարված: Խոսել գիտեր, գրավել, համով բալա էր, ասող-խոսող, ժպտերես, ինչպես կարող էին նրա համար չխենթանալ», -հպարտությամբ պատմում է տատիկը:
«Բանակից այստեղ հարցեր էր լուծում: Մի օր զանգեց՝ պապի, երկու թութակ կառնես, վանդակի մեջ կդնես, կգան կտանեն: Բանակից էր ասել, ո՞նց չանես: Երբ ընկերը եկավ տանելու, հարցրի՝ ո՞ւմ համար է, ասաց՝ չգիտեմ: Այդպես էլ չիմացանք՝ ուր է տանում»,-հիշում է պապիկը:
Ռոբերտ Աբաջյանի մասին պատմում են նաև նրա լուսանկարները, որոնցից յուրաքանչյուրի հետ կապված փոքրիկ պատմությունները տատկիկն անգիր է հիշում. «Շատ էր սիրում նկարվել, կարծես ամեն պահը փորձում էր հավերժացնել: Նրա ատամնահատիկն է, բժշկական գործիք էր բռնել: Սա Մոսկվայում է նկարվել, տեսեք ոնց է քայլում: Իրենց կնունքի նկարն է, տեսնում եք նրա դժգոհ դեմքը: Քահանան ասաց, որ քավորի ձեռք պետք է համբուրես: Ռոբերտը թե՝ ես համբուրեմ, չեմ համբուրի: Փորձեցինք բացատրել, որ դա ընդունված կարգ է, օրենք է, մի քիչ խաղաղվեց, բայց միայն շուրթերը հպեց ձեռքին: Այս նկարում էլ հարսանիքի ժամանակ դաշույնով դուռ է պահել: Այդ օրը ուրախ-ուրախ եկավ տուն ու՝ տա´տ, 200 դոլար փող եմ աշխատել, կարգին քավոր էր: Հաջորդ հարսանիքին տրամադրությունը բարձր չէր, 5 հազար դրամ էին տվել, ասաց՝ ահ, ժլատ քավոր էր: Սրանք բանակի նկարներն են: Տեսնում եք այս նկարում ավտոմատն ինչ դիրքով է պահել: Ասում էր՝ տատ, գիտես, ամեն մարդ չի կարող այսպես պահել: Էհ, ամեն մարդ էլ, երևի, չէր անի այն, ինչ նա արեց՝ մեզ թողնելով այս նկարներն ու անվերջ հիշողություններն իր մասին: Գնար-գար՝ կպաչեր, ջիգյար էր, զանգում էր, թե՝ տատ ջան, ո՞նց ես, ծառերը ծաղկե՞լ են, բակում ի՞նչ կա, պապին ի՞նչ ա անում, հո քեզ չեն նեղացնում, քույրիկներին դրսում բան ասող կա՞. ամեն բան պիտի իմանար»:
«Եթե նպատակ էր դնում, անում էր: Ուսումնարանից հետո ասաց՝ պիտի բարձրագույն սովորեմ: Գնաց ինստիտուտ ընդունվեց, որ լավ մասնագետ դառնա, բայց…
Շատ արագ անծանոթ մարդկանց հետ ընդհանուր լեզու էր գտնում: Մեկ էլ տեսնեիր, անծանոթ մեկին բերում էր և ասում՝ պապի, բարեկամիդ եմ գտել, ծանոթացիր:
Ես Մարալիկից եմ, մեծ քույրս, եղբորս տղաներն այսօր էլ այնտեղ են ապրում: Միասին շատ էինք գնում Մարալիկ: Զարմանում էի, թե ինչքան մարդ է նրան ճանաչում: Ասում էի՝ այ տղա, քեզ ավելի շատ մարդ է ճանաչում, քան ինձ, որ այնտեղ եմ ծնվել, մեծացել»,-պատմում է պապիկն, իսկ տատիկը շարունակում է. «Օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը երբ Օլիմպիադայից վերադարձավ, մարալիկցիները ճանապարհը ուշ գիշերով փակել էին ու նրան դիմավորել, քեֆ-ուրախություն կազմակերպել՝ շնորհակալություն հայտնելու, որ Ռոբերտիս նկարով շապիկ էր հագել: Արթուրի արարքը մեծ քայլ էր, կարծես բոլորին նորից հիշեցրեց Ռոբերտի մասին: Համարձակություն էր պետք, ամեն մեկը չէր անի: Չէ՞ որ, կարող էին որակազրկել, մեդալից զրկել, բայց նա արեց այդ քայլը, ու մարալիկցիները ցանկացել էին շնորհակալություն հայտնել Արթուրին: Մարալիկում նաև Ռոբերտի հուշարձանն են ուզում տեղադրել, վերջերս էլ ֆուտբոլի մրցաշար էին կազմակերպել»:
Մրցաշարի գավաթը Ռոբերտենց տանն է, սենյակի ամեն մի անկյունից նայող լուսանկարների ու պարգևների կողքին, որոնք փոքրիկ սփոփանք են միայն այն մեծ վշտի, որի ցավն այդ տանը զգալու են այնպես, ինչպես Ռոբերտի միշտ ներկա բացակայությունը:
«Մինչև պատերազմն էի հպարտ, որ հրաշք ընտանիք, որդիներ ու 5 թոռնիկ ունեմ: Մենք, երկու տղաներս՝ իրենց ընտանիքներով, հաշտ ու համերաշխ մի տան մեջ ենք ապրում: ժամանակին 15-20 հոգով սեղան էինք նստում: Այսօր էլ եմ հպարտ, որ Ռոբերտի տատիկն եմ, բայց իմ տխրությունն իմ գլուխը կախել է, հասկանում եք: Կուզեի, որ հերոսի տատիկ լինելու հպարտության փոխարեն երեխաս կողքիս լիներ, դա կլիներ ամենամեծ հպարտությունն ու ուրախությունը: Ամեն օր Ռոբերտի հետ կռվում եմ, նստում եմ նկարի առաջ ու կռվում… Ու մի բան ցանկանում, որ նրանք վերջին զոհերը լինեն, որ ոչ մեկի տատը, մայրը լաց չլինեն այլևս: Ռոբերտս ինչքան երազանքներ ուներ: Պիտի գար, ուսումը շարունակեր, լավ մասնագետ դառնար: Մինչ բանակ գնալը մի քանի անգամ փողով գործ է արել, ես էլ հպարտանում էի, ասելով՝ չմեռա, թոռիս փողն էլ ծախսեցի: Հիմա ես եմ ու իմ տխրությունը: Ընտանիքում մեկս մյուսին մխիթարելով, ուժ տալով՝ ապրում ենք: Երբ մենակ եմ լինում, լաց եմ լինում, գիտեմ, որ լացը լավ բան չի, բայց չեմ կարողանում: Ինչքան անցնում է, ավելի է դժվարանում: Հիմա «տաք» ենք, հետո նրա բացակայությունը, ցավն ավելի անտանելի կլինի»,- արցունքները սրբելով՝ ասում է տատիկը:
«Մի ինչ-որ տեղ հիմա Ռոբերտը դարձյալ հպարտ է, երևի ասում է՝ այսքան մարդ իմ մասին են խոսում, ինձ ճանաչում են: Աշխարհի տարբեր երկրներից ու քաղաքներից՝ Կանադայից, Ֆրանսիայից, Ամերիկայից, Ռուսաստանից, Բաթումիից, մարդիկ են զանգում, իրենց ցավակցությունները հայտնում, շնորհակալություն հայտնում, որ նման թոռնիկ ենք մեծացրել: Շատերն անգամ մեր տուն են գալիս, ասում են՝ եկել ենք խոնարհվելու: Ժողովուրդը Ռոբերտին ուրիշ ձև է հիշում ու միշտ է հիշելու»,-ասում է պապիկը:
Վերջաբանի փոխարեն
Ռոբերտ Աբաջյանին միշտ են հիշելու: Նրա սխրանքն այսօր իսկ արդեն լեգենդ է դարձել ու ապրեցնում է շատերիս: Իսկ ամեն ինչ սկսվեց 2016 թվականի ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը: Արցախա-ադրբեջանական շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդի զինված ուժերի ստորաբաժանումները լայնամասշտաբ հարձակումներ են կատարում։ Արցախի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված հենակետային դիրքերը հրետակոծելուց հետո ադրբեջանական ուժերն անցնում են գրոհի։ Շուրջ երեք հարյուր հոգուց բաղկացած խմբերը, զինված լինելով նաև տանկերով, փորձ են կատարում գրավելու հայկական դիրքերը։ Վաշտի հրամանատար, ՀՀ ԶՈւ կապիտան Արմենակ Ուրֆանյանի ղեկավարությամբ, վեց հոգուց բաղկացած սահմանապահ ուժերն անցնում են շրջանաձև պաշտպանության՝ երկու անգամ հաջողությամբ հետ շպրտելով թշնամու լայնածավալ հարձակումները՝ այդ ընթացքում խոցելով նաև թշնամու մեկ տանկ։ Անհաջող հարձակման փորձից հետո թշնամին հետ է քաշվում և կրկին սկսում հրետանակոծել հայկական դիրքերը։ Արկերից մեկի պայթյունից շուտով զոհվում են կապիտան Ուրֆանյանը և գնդացրորդ Քյարամ Սլոյանը։
Վաշտի հրամանատարի մահվանից հետո, ոտքի վիրավորում ստացած Ռոբերտ Աբաջյանը հրամանատարությունը վերցնում է իր վրա և պատնեշի վրայից շարունակում մարտը։ Նկատելով, որ խրամատում զինամթերքը վերջանում է, զինվորներին ուղարկում է փամփուշտ բերելու։ Այդ ընթացքում հակառակորդին հաջողվում է թափանցել դիրք։ Աբաջյանը, կողքին մնացած միակ ծառայակցի՝ վիրավորում ստացած գնդացրորդ Անդրանիկ Զոհրաբյանի հետ, համառ դիմակայությամբ, նահանջում են դեպի դիրքային կացարան։ Արյունահոսությունից շուտով մահանում է Զոհրաբյանը։ Մարտական խորշում դիրքավորվելով, Ռոբերտ Աբաջյանը մինչև վերջին փամփուշտը շարունակում է միայնակ կռվել թշնամու մեծաթիվ ուժերի դեմ, միևնույն ժամանակ կապ հաստատել գումարտակի հրամանատարի հետ և վերջինիս կարևոր տեղեկություններ հաղորդել դիրքում կատարվող դեպքերի մասին։ Նկատելով իրեն մոտեցող թշնամուն, Աբաջյանը վերջին անգամ կապի է դուրս եկել և ասել, որ արդեն հանել է իր մոտ մնացած վերջին նռնակն ու պատրաստ սպասում է՝ հենց մոտենան, իր հետ միասին պայթեցնելու է նրանց, որ չհանձնվի։ Տեսնելով իրեն մոտեցող հակառակորդին՝ Աբաջյանը բացված նռնակը թաքցնում է ափի մեջ և ձեռքերը վեր բարձրացնում, իբր հանձնվում է։ Թույլ տալով, որ բավականաչափ մոտենան, Աբաջյանն իր հետ միասին նռնակով պայթեցնում է հակառակորդի մի քանի զինվորի։
Գիտակցված մահը ընտրելով՝ Ռոբերտ Աբաջյանն իր կյանքով նաև փրկում է թիկունքից օգնության հասած հայկական ուժերի զինվորներին։
Ապրիլի 11-ին զինվորական կարգով Ռոբերտ Աբաջյանին հողին են հանձնում «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում. նա այլևս ապրում է հավերժական կյանքով…
Մայիսի 8-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական սահմանը պաշտպանելիս ցուցաբերած բացառիկ քաջության ու արիության համար ԼՂՀ ՊԲ N զորամասի չորրորդ հրաձգային վաշտի երկրորդ հրաձգային դասակի ջոկի հրամանատար, կրտսեր սերժանտ Ռոբերտ Աբաջյանը հետմահու պարգևատրվում է «Արցախի հերոս» ԼՂՀ բարձրագույն կոչմամբ ու «Ոսկե արծիվ» շքանշանով:
Ռոբերտ Աբաջյանը դառնում է 24-րդը, ով արժանանում է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմանը, ինչպես նաև՝ այդ տիտղոսի ամենաերիտասարդ կրողը. նա ընդամենը 19 տարեկան էր ու այլևս հավերժ…

Время, созданное Героем Арцаха Робертом Абаджяном
«Кольцо из последней гранаты уже вытащил и жду: как только приблизятся, взорву вместе со мной. Мы эту позицию удерживали кровью, кто сдаст ее…» Эти слова и последовавший затем подвиг, величие которого невозможно измерить ничем, стали началом новой и вечной жизни 19-летнего воина Армянской армии Роберта Абаджяна.
Жизнь, начавшаяся в одном из домов квартала Еревана, именуемого Монумент (так назвал его народ), где время остановилось 2 апреля 2016 года. В этом доме живут  теперь по иному времени – времени героя Арцаха Роберта Абаджяна, пульс которого – боли и гордости, – сегодня несет в себе каждый армянин.
Этот дом остался прежним – та же улица, тот же двор, тот же адрес, нет только Его – с его жизнерадостным характером, смехом, его физическим присутствием. Он теперь герой – Герой Арцаха, легенда и история, и «живет», чтобы мы продолжали жить.
«В этом доме родился и вырос, отсюда пошел в школу, училище, армию и… Теперь его нет. Во всем должен был быть первым, отличиться своими действиями. Характер был такой, иначе просто не мог. Все воспоминания о нем радостные, единственное грустное воспоминание то, что теперь его нет», – едва сдерживая слезы, рассказывает бабушка Роберта, преподавательница русского языка и литературы Анаит Геворгян.
«На помощь» супруге приходит муж, дедушка Роберта Геворг Абаджян: «У него был поразительный характер. Все должен был делать «вкусно», с юмором. С самого рождения был таким. Всегда говорю – последний его поступок продиктован характером, не захотел оставить друзей одних, бросить на половине порученное дело, покинуть позицию. Даже в последний момент «отличился». �? раньше у него было много друзей, многие его знали, теперь же его знают все».
«Если бы не был таким – без колебаний, попытался бы спастись, а не остался и в одиночку сражался до семи часов утра. Последние два часа оставался один. Будучи ранен, сумел перетащить раненого товарища, Андраника Зограбяна, из соседнего окопа, чтобы был рядом с ним, чтобы не попал в плен к врагу.   Не только сражался, был на связи с командирами и сообщал сведения, но и позаботился о раненом товарище, который, увы, истек кровью. Он всегда был таким – никогда бы не оставил друга. Приходил из школы, говорил: бабушка, есть проблема, я должен идти. Вынужденно отпускала – знала, что все равно уйдет, так хотя бы знали, куда отправляется. Звонила домой, предупреждала невестку: «Анна, Роберт пошел в такое-то место, будь внимательна». Невестка отвечала: «Мама, разрешаешь уйти, потом предупреждаешь, чтобы была внимательна», – рассказывает бабушка, будто желая забыть боль, которую испытал Роберт в последний момент.
«Отец Андраника говорит, что Роберт для него герой только потому, что не оставил одного его сына, не позволил попасть в плен врагу. Говорит: «Хотя бы Роберт остался в живых и сказал, какие были последние слова сына». Погибших  Роберта и Андраника азербайджанцы попытались взять в плен, но оставили на полпути. �?менно поэтому тела их нашли только 8 апреля с помощью Красного Креста и передали армянской стороне…», – обрывает рассказ дед и подходит к окну, чтобы прикурить очередную сигарету. Бабушка продолжает: «Когда в первые дни войны по телевизору говорили, что Арменак Урфанян подорвал себя гранатой, сама себе говорила: «Этот красавец парень как совершил такое, 24-25 летний парень как подорвал себя гранатой. Откуда мне было знать, что в действительности это был Роберт, вот теперь и думаю… Мы не имели о нем сведений и надеялись, что жив».
О гибели Роберта родственники узнали в первые же дни, но родителям, дедушке с бабушкой ничего не говорили. Сообщили, только когда нашли тело.
«Узнали только восьмого апреля – люди пришли, принесли флаг Армении, медаль… Грустная, грустная жизнь. Первого апреля позвонил поздравить отца с днем рождения. К отцу был очень привязан, отец был его миром, его жизнью, старался быть похожим на него – сильным, готовым помочь всем.  Говорил – должен горечь, как папа. Сын мой в малом возрасте обжегся, имел глубокие ожоги.  Даже в детском саду об этом рассказывал. Воспитательница предупреждала мать быть осторожной, чтобы не навредил себе. Он был добрым ребенком, помогал всем. Не ждал, когда обратятся – сам предлагал помощь», – рассказывает бабушка.
«Весь день куда-то спешил, телефон у уха. Звонил – Роберт, ты где?, говорил – «Дедушка, дела есть, скоро приду. Всегда спешил, будто времени ему нехватало, все делал на бегу. Ни к чему не был безразличен, вмешивался даже в дела, не касающиеся его. Кому бы чей номер телефона ни понадобился – обращались к Роберту. Рассказы о нем бесконечны – каждый день узнаем что-то новое. Удивляемся – как успел все это 19-летний парень, оставил такой след», – вспоминает дедушка.
В этот момент в комнату вбежал голубоглазый малыш и попытался своим светлым присутствием развеять нависшую в комнате тяжелую и светлую грусть. «Хорошо, что два года назад Бог нам подарил еще одного внука – в те тяжелые дни он нас отвлекал, иначе с ума можно было сойти. Племянник Роберта, назвали геворгом в честь дедушки. Так похож на Роберта, что нам иногда казалось, что он растет еще одним Робертиком – независимым, шаловливым. Ничего не боится, даже в темноте спускается во двор», – обнимая внука, говорит бабушка, добавляя, что Роберт очень любил детей.
«У сына друг есть, жена молодой скончалась. Младший сын очень тяжело переживал смерть матери, перестал говорить. Роберт когда узнал, попросил оставить с ним на несколько дней, обещал все уладить. После нескольких дней общения с Робертом этот малыш будто вернулся к жизни. Отец сказал сыну: твой сын сделал то, чего не смогли сделать мы», – вспоминает дедушка Роберта, а друг семьи, Артак, также присоединившийся к беседе, продолжает: «Пятилетний сын мой был очень привязан к Роберту. Роберт всегда звонил из армии, говорил с ним. Хотя сын и не понимает, что произошло, часто говорит мне: «Пап, очень соскучился по Кяжу, пойдем к ним домой. Удивляемся, как удается ему находить в компьютере фотографии Роберта и рассматривать их. В телефоне у меня хранятся их фотографии, видео – наизусть говорит, где бывали, что делали. Роберт и для меня был подлинным братом. Он очень любил ореховое варенье. Во время последнего отпуска  зашел к нам домой. Открыли банку орехового варенья, поел, сказал – «Остальное сохраните, в следующий раз приду доем. Эта банка до сих пор так и хранится в нашем холодильнике».
Если прежде Роберта Абаджяна знали все его знакомые малыши, теперь знают все. Не только знают, но и считают своим героем: «Брат Роберта, Рубен, однажды сказал: «Бабушка, знаешь, маленькие дети, видя меня, часто шепчут друг другу – знаешь, кто это – брат Роберта Абаджяна». Недавно сестра друга Рубена родила мальчика, назвали в честь Роберта», – рассказывает бабушка.
Роберта любили и почти все девушки, знакомые с ним. А он: «Любил ли кого-нибудь,  затрудняюсь сказать, но постоянно был влюблен. В 9-м классе в параллельный класс пришла девочка из России – понравилась, держась за руки, прогуливались. Потом и это прошло. Постоянно был в центре внимания, а однажды принес выпечку, попросил: «Попробуй, бабушка, вкусная. Девочки приготовили». �?ли «Бабушка, знаешь, все девчонки в училище влюблены в меня». Умел говорить, привлечь, вкусный был парень – разговорчивый, веселый, как могли не сходить по нему с ума», – с гордостью рассказывает бабушка.
«Даже будучи в армии, решал здесь вопросы. Однажды позвонил, сказал: «Дедушка, купишь двух попугаев, посадишь в клетку, о них позаботятся». �?з армии попросил – как не сделать. Когда друг пришел забирать, спросил, для кого. Сказал – «Не знаю». Так и не узнали, куда отнес», – вспоминает дедушка.
О Роберте Абаджяне рассказывают и его фотографии, маленькие истории, связанные с каждой из них, бабушка помнит наизусть: «Очень любил фотографироваться, будто каждое мгновение стремился увековечить. Во время его атамнаатика взял медицинский инструмент. Это в Москве снимался – смотрите, как шагает. Это фотография с его крещения – видите недовольное лицо. �?ерей сказал, что должен поцеловать руку крестного отца. Роберт – мол, я не поцелую. Попытались объяснить, что это принятый порядок, немного успокоился, но толь ко коснулся руки губами. На этой фотографии – с мечом «охраняет» дверь на свадьбе. В тот день веселый пришел домой, сказал: «Бабушка, двести долларов заработал, приличный крестный попался. На следующей свадьбе настроение было не на высоте – дали 5 тысяч драмов, он сказал – жадный крестный был.  Это армейские фотографии. Видите, как держит автомат на этом снимке. Говорил: «Знаешь, бабушка, не каждый может так держать». Эх, наверное, не каждый бы сделал то, что сделал он, оставив нам эти фотографии  и бесконечные воспоминания о себе. Каждый раз целовал, звонил спрашивал «Как ты, бабуля. Деревья расцвели? Что нового во дворе? Дед чем занимается. Не обижают ли тебя? Сестричек не обижают? Все должен был знать».
«Если ставил перед собой цель – непременно достигал ее. После училища сказал – должен получить высшее образование. Поступил в институт, чтобы стать хорошим специалистом, но…
С незнакомыми людьми очень легко находил общий язык. Вдруг глядишь – приводит домой незнакомого человека, говорит – «Дед, я родственника твоего нашел – знакомься». Я из Маралика, старшая сестра, племянники и сегодня там живут. Вместе часто ездили в Маралик. Удивлялся, сколько у него там знакомых. Говорил – «Слушай, парень, тебя здесь больше людей знает чем меня, тут родившегося и выросшего», – рассказывает дедушка, а бабушка продолжает: «Когда олимпийский чемпион Артур Алексанян возвратился с Олимпийских игр, мараликцы поздней ночью перекрыли дорогу и встречали его, организовали торжественное мероприятие, чтобы выразить благодарность за то, что он надел майку с фотографией нашего Роберта. Поступок Артура был важным шагом – будто вновь напомнил всем о Роберте. Нужна была смелость – не каждый бы так поступил. Ведь могли и дисквалифицировать, лишить медали. Но он совершил этот поступок, и мараликцы решили поблагодарить Артура. В Маралике хотят также установить памятник Роберту, а недавно организовали футбольный турнир».
Кубок этого турнира в доме Роберта, рядом с фотографиями и наградами, глядящими из каждого уголка комнаты – маленькое утешение того великого горя, боль которого ощущают в этом доме так, как постоянное отсутствие Роберта.
«Я и до войны гордилась, что имею чудесную семью, сыновей и пятерых внуков. Мы с двумя сыновьями и их семьями мирно и дружно живем в одном доме.  В свое время 15-20 человек садились за стол. �? сегодня горжусь, что я – бабушка Роберта, но горе склонило мою голову. Хотела бы, чтобы вместе гордости быть бабушкой героя наш ребенок был рядом с нами – это была бы самая большая гордость и радость. Каждый день спорю с Робертом – сижу перед фотографией и спорю… �? одного лишь желаю – чтобы это были последние жертвы, чтобы ни одна бабушка, мать не плакали. Сколько мечтаний было у Роберта. Должен был вернуться, продолжить учебу, стать хорошим специалистом. До ухода  в армию несколько раз заработал деньги – я гордилась, говорила: «Дожила, трачу деньги, заработанные внуком». Теперь же я наедине со своим горем. Живем, утешая и поддерживая друг друга. Когда остаюсь одна – плачу. Знаю, что слезы нехорошо, но не могу себя сдержать. Чем больше проходит времени – тем труднее становится. Сейчас пока горе свежее – потом боль от  его отсутствия станет невыносимой», – утирая слезы, говорит бабушка.
«Где-то Роберт вновь гордится, наверное говорит: «Столько людей меня знают, говорят обо мне». �?з разных стран мира – Канады, Франции, Америки, России, Батуми, – люди звонят, выражают соболезнование, благодарят, что воспитали такого внука. Многие даже приходят к нам домой, говорят – пришли поклониться. Народ иначе вспоминает Роберта и всегда будет помнить», – говорит дедушка.
Роберта Абажяна будут помнить всегда. Его подвиг уже сегодня стал легендой и побуждает жить многих. А все началось в ночь с 1 на 2 апреля 2016 года. На всем протяжении Арцахо-азербайджанской линии соприкосновения вооруженные силы противника развернули широкомасштабное наступление. После артобстрела опорных позиций на северо-восточном направлении Арцаха, азербайджанские силы пошли в атаку. Группы почти по 300 человек при поддержке танков  пытались захватить армянские позиции. Во главе с командиром роты, капитаном ВС РА Арменаком Урфаняном подразделение из шести человек заняло круговую оборону – дважды успешно отбросив широкомасштабные атаки врага, поразив один вражеский танк. После неудачной попытки враг отступил и вновь начал артиллерийский обстрел армянских позиций. От разрыва одного из снарядов погибли капитан Урфанян и пулеметчик Кярам Слоян.
После гибели командира роты раненый в ногу Роберт Абаджян взял командование на себя и продолжил сражение. Заметив, что боеприпасы в окопе кончаются, он послал одного из солдат за патронами. В этот момент противнику удается проникнуть на позицию. Абаджян вместе с единственным оставшимся рядом сослуживцем, раненым пулеметчиком Андраником Зограбяном, упорно сопротивляясь, отступают. Вскоре от кровотечения погибает Зограбян. Обосновавшись в боевой нише, Роберт Абаджян до последнего патрона продолжает в одиночку сражаться против многочисленных противников, одновременно установив связь с командиром батальона и сообщает важные сведения о происходящем на позиции. Заметив приближающихся врагов, Абаджян последний раз вышел на связь и сказал, что достал последнюю оставшуюся гранату и в готовности  ждет – как только приблизятся, взорвет, чтобы не сдаваться. Видя приближающихся врагов, Абаджян прячет гранату в руке и поднимает руки – якобы сдается. Позволив врагам достаточно приблизиться, Абаджян вместе с собой подрывает гранатой несколько вражеских солдат.  �?збрав осознанную гибель, Роберт Абаджян своей жизнью спас также подоспевших на помощь из тыла армянских воинов.
Одиннадцатого апреля с воинскими почестями прах Роберта Абаджяна был предан земле на воинском пантеоне «Ераблур»: отныне он живет вечной жизнью…
За беспримерную отвагу при обороне государственной границы Нагорно-Карабахской Республики командиру отделения второго стрелкового взвода  четвертой стрелковой роты Н-ской воинской части АО НКР младшему сержанту Роберту Абаджяну 8 мая посмертно присвоено высшее звание НКР «Герой Арцаха» с вручением ордена «Золотой орел».
Роберт Абаджян стал 24-м, удостоившимся высшего звания «Герой Арцаха» а также самым молодым обладателем этого титула: ему было всего 19 лет, отныне навечно…