Տեղի ունեցավ տեսաժողով Բուրյաթիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Մարտի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ տեսաժողով ՌԴ Բուրյաթիայի Հանրապետության հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Տեսաժողովին մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, նախարարության աշխատակիցներ:
Ինչպես հաղորդում է «Հայերն այսօր»-ը, Բուրյաթիայից տեսակապով միացել էին ՌՀՄ Բուրյաթիայի տարածաշրջանային բաժանմունքի նախագահ Վահե Տոնականյանը, նախագահի տեղակալ Մարսել Հարությունյանը, «Ռաֆաելա» պարախմբի ղեկավար Երվանդ Կալաչյանը, համայնքի քարտուղար Լիլիթ Տոնականյանը, համայնքի ներկայացուցիչներ:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ողջունեց տեսաժողովի մասնակիցներին, կարևորեց համայնքի հետ կապերի ակտիվացումը, որը կնպաստի նախարարության ծրագրերին առավել գործուն մասնակցությանը: Նախարարը մասնավորապես նշեց. «Համայնքը հայ պահելու, ազգային ինքնությունը պահպանելու հզոր գործոն է հայոց լեզվի պահպանումը: Կոչ եմ անում բոլորիդ տանը խոսել հայերեն, այդպես մեր երիտասարդներին հայ կպահենք: Եվ մյուս խնդրանքս է՝ բոլոր ուժերը միավորել դպրոցը վերաբացելու համար: Դպրոցն է պահպանում հայկականությունը, լեզուն, մշակույթը, ազգային ավանդույթները: Մենք կօգնենք դասագրքերով, ուսումնաօժանդակ նյութերով, անհրաժեշտ ամեն ինչով: Անգնահատելի է հայ ուսուցիչների դերը հայ երիտասարդներ կրթելու գործում: Եվ վերջապես հայապահպանության հզոր գործոն է նախարարության ծրագրերին նրանց ակտիվ մասնակցությունը, որը կնպաստի հայրենաճանաչությանը և Հայրենիքի հետ նրանց կապի ամրապնդմանը: Կարծում եմ, ամեն հայ պետք է տեսնի Հայաստանը, միայն այդպես հայ երեխան կմտածի հայ մնալու մասին: Պետք է մտածենք մեր հնարավորությունների, գիտելիքների, կապերի միջոցով հասնել Հայաստանի վարկանիշի բարձրացմանը: Սա պետք լինի յուրաքանչյուր հայկական համայնքի խնդիրը»:
Նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը ներկայացրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական «Արի տուն» և «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրերը, հրավիրեց մասնակցելու այդ ծրագրերին: Ծրագրերի պայմաններին և նպատակներին ավելի հանգամանորեն ծանոթացրեց Համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանը:
Ելույթ ունեցան Բուրյաթիայի տարածաշրջանային բաժանմունքի նախագահ Վահե Տոնականյանը, նախագահի տեղակալ Մարսել Հարությունյանը: Նրանք անդրադարձան համայնքի հաջողություններին, նշեցին, որ 2015թ. ապրիլի 26-ին Բուրյաթիայի Հանրապետության Ուլան Ուդե քաղաքում հայկական համայնքի նախաձեռնությամբ տեղադրվել է ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված խաչքար և կազմակերպվել ծառատունկ, տնկվել է 100 թխկի: Հպարտությամբ հավելեցին շախմատային, ֆուտբոլային ակումբները հաղթանակների, պարային համույթի հաջող ելույթների մասին: Նշեցին, որ ամեն ինչ կանեն կիրակնօրյա դպրոցը վերաբացելու համար:
Պարախմբի ղեկավար Երվանդ Կալաչյանը պատմեց անսամբլի հաջողությունների մասին, խնդրեց ազգային տարազների, հայկական զարդանախշերի նմուշներ, էսքիզներ ուղարկել:
Համայնքի ղեկավարը ներկայացրեց առաջիկա ծրագրերը, առկա խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները: Նա նշեց, որ Հայաստանում տուրիզմի զարգացման համար լավ կլիներ Ուլան Ուդե-Երևան ուղիղ ավիաչվերթներ կազմակերպել և տուրիստական հատուկ ծրագրեր ստեղծել: Եվ վերջում հավաստիացրեց, որ այս տարի անպայման կմասնակցեն նախարարության ծրագրերին, հույս հայտնեց, որ համագործակցությունը ավելի ակտիվ և արդյունավետ կլինի:

Состоялась видеоконференция с представителями армянской общины Бурятии
В Министерстве Диаспоры РА 28 марта состоялась видеоконференция с представителями армянской общины Республики Бурятия РФ. В ней участвовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян, заместитель министра Серж Срапионян, руководитель аппарата Министерства Фирдус Закарян, сотрудники Министерства.
Как сообщает «Армяне сегодня», из Бурятии к видеоконференции присоединились председатель Бурятского регионального отделения САР Ваге Тонаканян, зщаместитель председателя Марсел Арутюнян, руководитель танцевальной группы «Рафаела» Ерванд Калачян, секретарь общины Лилит Тонаканян, представители общины.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян, приветствовав участников видеоконференции, отметила важность активизации связей с общиной,  что поспособствует более деятельному участию в программах Министерства. Министр, в частности, отметила: «Мощным фактором сохранения армянственности общины, сохранения национальной идентичности является сохранение армянского языка. Призываю всех дома говорить на армянском – так мы сохраним армянами нашу молодежь. �? другая просьба – объединить все усилия для возобновления функционирования школы. �?менно школа сохраняет армянственность, язык, культуру, национальные традиции. Мы поможем учебниками, учебно-вспомогательными материалами, всем необходимым. Неоценима роль армянского учителя в деле воспитания армянской молодежи. �? наконец, мощным фактором сохранения армянственности является их активное участие в программах Министерства, что поспособствует познанию Родины и укреплению их связи с Родиной. Полагаю, каждый армянин должен видеть Армению – только так ребенок армянин задумается над тем, чтобы остаться армянином. Мы должны думать о том, чтобы посредством наших возможностей,  знаний, связей достичь повышения рейтинга Армении. Это должно быть задачей каждой армянской общины».
Руководитель аппарата Министерства Фирдус Закарян представил общеармянские программы Министерства Диапоры РА «Ари тун» и «Летняя школа «Спюрк», пригласив участвовать в этих программах. Более обстоятельно с их целями ознакомила начальник отдела научно-образовательных  программ Управления общеармянских программ Сирвард Амбарян.
Выступили председатель регионального отделения Бурятии Ваге Тонаканян, его заместитель Марсель Арутюнян. Они коснулись успехов общины, отметили, что 26 апреля 2015 года в городе Улан Уде Республики Бурятия по инициативе армянской общины был установлен хачкар, посвященный 100-летию Геноцида армян, организована посадка 100 кленов. Они с гордостью добавили о победах шахматного и футбольного клубов, успешных выступлениях танцевального ансамбля. Было отмечено, что они сделают все для возобновления функционирования воскресной армянской школы.
Руководитель танцевального ансамбля Ерванд Калачян рассказал об успехах ансамбля, попросил прислать образцы, эскизы армянских национальных нарядов, узоров.
Руководитель общины представил ближайшие программы, имеющиеся проблемы и пути их решения. Он отметил, что для развития туризма в Армении хорошо было бы наладить прямые авиарейсы Улан-Уде – Ереван и разработать четкие туристические программы. В завершение же заверил, что в этом году непременно примут участие в программах Министерства, выразив надежду, что сотрудничество станет более активным и плодотворным.