Կանանց մեկամսյակը Միսլատայում մեկնարկեց աննախադեպ համերգով
«Արարատ» հայկական միության հերթական նախաձեռնությունը վերաբերում էր Կանանց միջազգային օրվան՝ Մարտի 8-ին, որի կապակցությամբ Միսլատայի երաժշտական կենտրոնի դահլիճում ներկայացվեց աննխադեպ համերգային ծրագիր:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են«Արարատ» հայկական միությունից, աշխարհահռչակ կոմպոզիտորներ և երգահաններ Կոմիտասի, Խաչատրյանի, Բաբաջանյանի, Ռևուտսկու, Դեբյուսիի և այլոց հանրահայտ գլուխգործոցները ավելի քան 200 հոգանոց դահլիճին հրամցրեցին վալենսաբնակ հայ և ուկրաինացի տաղանդավոր երաժիշտները՝ բարիտոն Էդգար Աբրամյանը, սոպրանո Աննա Ասոյանը, ջութակահարուհի Տաթևիկ Խաչատրյանը, դաշնակահարներ Միկոլա դորոշն ու Ալինա Սախնենկոն, ինչպես նաև հրավիրվածներ Ալեքսեյ և Սվետլանա Կրիսանովները:
Համերգին իրենց համագործակցությունը ցուցաբերեցին Միսլատայի մշակութային շարժում (MAM) միության անդամները, ովքեր ասմունքեցին իրենց իսկ ստեղծագործությունները: Ողջ համերգը նվիրված էր կնոջը, գարնանը, սիրուն և կյանքի զարթոնքին:
Հայազգի տաղանդավոր երգիչներ Աննա Ասոյանն ու Էդգար Աբրամյանը սովորում են Վալենսիայի կոնսերվատորիայում: Բացի վոկալից, Աննա Ասոյանը նաև դաշնակահար է, և համերգին հանդիսատեսին ներկայացրեց Արամ Խաչատրյանի «Անդանտինո» ստեղծագործությունը:
Ներկաները մեծագույն հաճույքով էին լսում Էդգար Աբրամյանի բարձրակարգ կատարումները, որոնք ուղեկցվում էին ոգևորիչ ծափողջույններով:
Իսկ ահա Վալենսիայի Արվեստի պալատի ջութակահարոհի Տաթևիկ Խաչատրյանի ներկայացրած մեղմահունչ մեղեդիները հուզմունք և կարոտ փոխանցեցին բոլորին: Եվ այս ամենը ուկրաինացի տաղանդավոր դաշնակահարներ Միկոլա Դորոշի և Ալինա Սախնենկոյի հիանալի կատարումների ուղեկցությամբ: Նրանք իրենց աննկարագրելի, բարձրակարգ ելույթներով պարզապես գերեցին հանդիսատեսին:
Ընթացիկ տարվա արդեն երկրորդ նմանատիպ համերգը կարծես թե աստիճանաբար վերածվում է լավագույն ավանդույթի հայաշատ Միսլատայում և Վալենսիայում, և խոստանում վառ ապագա և աշխարհագրության ընդլայնում:

Женский месячник стартовал в Мислате беспрецедентным концертом
Очередная инициатива армянского союза «Арарат» относилась к Международному женскому дню 8 марта, в связи с чем в заде музыкального центра Мислаты была представлена беспрецедентная концертная программа.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из армянского союза «Арарат», произведения всемирно известных композиторов Комитаса, Хачатряна, Бабаджаняна, Ревутского, Дебюсси и других более чем 200 зрителям преподнесли проживающие в Валенсии талантливые музыканты – армяне и украинцы: баритон Эдгар Абрамян, сопрано Анна Асоян, скрипачка Татевик Хачатрян, пианисты Микола Дорош  и Алина Сахненко, а также приглашенные Алексей и Светлана Крисановы.
В концерте приняли участие члены союза Культурное движение Мислаты, которые декламировали собственные произведения. Весь концерт был посвящен женщинам, весне, любви и пробуждению жизни.
Талантливые армянские певцы Анна Асоян и Эдгар Абрамян учатся в консерватории Валенсии. Помимо вокала, Анна Асоян также пианистка и представила на концерте произведение Арама Хачатряна «Андантино».
С удовольствием слушали присутствующие высокопрофессиональное исполнение Эдгара Абрамяна, которое сопровождалось овациями.
А вот представленная скрипачкой Дворца искусств Валенсии Татевик Хачатрян мелодичная музыка вызвала волнение и чувство ностальгии у всех. �? все это в замечательном исполнении талантливых украинских пианистов Миколы Дороша и Алины Сахненко.
Второй уже в этом году подобный концерт, вроде бы, постепенно превращается в замечательную традицию в армянонаселенных Мислате и Валенсии. �? обещает яркое будущее и расширение географии.