Տեղի ունեցավ Էդիկ և Տաթևիկ Մինասյանների «Հայ կանայք 19-րդ դարավերջի և 20-րդ դարասկզբի հերոսամարտի տարիներին» և «Հայ հերոսուհի կանայք» գրքերի շնորհանդեսը
Մարտի 14-ին տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի և ՀՀ մշակույթի նախարարությունների հովանավորությամբ հրատարակված Էդիկ և Տաթևիկ Մինասյանների «Հայ կանայք 19-րդ դարավերջի և 20-րդ դարասկզբի հերոսամարտի տարիներին» և «Հայ հերոսուհի կանայք» գրքերի շնորհանդեսը:
Միջոցառմանը մասնակցեցին Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Մշակույթի նախարարի տեղակալ  Ներսես Տեր-Վարդանյանը, Կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչյանը, ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը, ՀՀ ԳԱԱ գրականության ինստիտուտի տնօրեն Վարդան Դևրիկյանը, գիտնականներ, հյուրեր:
Ողջունելով շնորհանդեսի մասնակիցներին՝ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Կանանց մեկամսյակի շրջանակներում մենք որոշեցինք կազմակերպել և հայ հասարակությանը նվիրել Էդիկ հայ կանանց մասին Մինասյանի հեղինակած այս երկու հիմնարար աշխատությունները: Հայ ժողովրդի դժվարին ու ճակատագրական պահերին հայ կինը անմասն չի մնացել  մեր գոյապայքարից, ինչն էլ վկայում է  հայուհու խիզախության, քաջության, հերոսության և նպատակասլացության մասին: Նա միշտ մեծարվել է իբրև սրբություն, եղել է առաքինի, ազնիվ ու համբերատար: Շատ հայուհիներ ֆիդայիների հետ կողք կողքի պայքարել են անարգ թշնամու դեմ: Կռիվների, արհավիրքների ժամերին դարձել են քաջ զինվոր և կյանքի գնով պաշտպանել են իրենց տունն ու զավակներին: Զույգ գրքերում Էդիկ Մինասյանը փորձել է բացահայտել և համապարփակ ներկայացնել այս հայ կանանց տիպական կերպարները»:
Նախարարն ընդգծեց, որ գիրքն արդեն մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել ինչպես գիտական, այնպես էլ լայն հասարակայնության շրջանակներում: «Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ այս գրքում նշված հայ կանայք առավել լայն ճանաչում ձեռք բերեն և հատկապես ճանաչելի դառնան նոր սերունդների համար», – ասաց նա:
Այնուհետև ԿԳ նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչյանը շնորհավորեց հեղինակին և նրան հանձնեց ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարության Ոսկե մեդալը:
Մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանը նշեց, որ ամեն ինչ պետք է արվի՝ գրքերի բովանդակությունը  հանրությանը հասանելի և մատչելի դարձնելու ուղղությամբ:
Կարևորելով հայ կնոջ անփոխարինելի և անգնահատելի դերը հայոց պատմության հոլովույթում՝ ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը նշեց. «19-րդ դարավերջի և 20-րդ դարասկզբի հայ ազգային-ազատագրական պայքարում ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերած հայուհիների կյանքն ու քաջագործություններն ամբողջացնելով մեկ գրքում՝ Մինասյանը նոր խոսք է ասել հայ պատմագրության մեջ»:
Աշխատությունների մասին զեկույցներով հանդես եկան ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը, ԵՊՀ հայոց պատմության ամբիոնի դոցենտ Կարինե Եղիազարյանը, ՀՀ ԳԱԱ գրականության ինստիտուտի տնօրեն Վարդան Դևրիկյանը, պրոֆեսոր, ԵՊՀ հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ, գրքի խմբագիր Արտակ Մովսիսյանը, պրոֆեսոր, ԵՊՀ հայ գրականության ամբիոնի վարիչ Սամվել Մուրադյանը, ԵՊՀ քաղաքագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր Հենզել Մանուչարյանը, գրքի խմբագիր Մերի Հովհաննիսյանը, ԵՊՀ Հայոց պատմության ամբիոնի դոցենտ Մարինե Գևորգյանը, սփյուռքահայ բանաստեղծ Անուշ Նագգաշյանը և գրող Վրեժ Սարուխանյանը: Բանախոսները նշեցին, որ ծանոթանալով անցյալի հայ հերոսուհիների, նշանավոր հայուհիների գործելակերպին, ցուցաբերած սխրանքներին,  նրանց հայրենաշեն, հայապահպան գործունեությանը՝ այսօրվա հայուհիները կաշխատեն և կփորձեն նմանվել նրանց, ինչը կնպաստի, որ հայ կանայք մշտապես պահպանեն ազգի ոգին:
Հանդիսության ավարտին շնորհակալական խոսքով հանդես եկավ գրքերի հեղինակ Էդիկ Մինասյանը: Նա նշեց. «Իմ առանձնահատուկ շնորհակալությունն եմ հայտնում Սփյուռքի նախարարությանը և անձամբ նախարար Հրանուշ Հակոբյանին, որ առիթ և հնարավորություն տվեց ինձ նման աշխատանք իրականացնելու: Հայ կինը իսկապես հերոսուհի է: Այդ կապակցությամբ երիցս ճիշտ են մեծ հայի՝ Գարեգին Նժդեհի խոսքերը. «Մայրերի ափի մեջ պիտի փնտրել ազգերի ճակատագիրը»: Հետևապես, հայուհիների դաստիարակությունից է կախված նրանց զավակների հայ լինելը»:
Էդիկ Մինասյանը շնորհակալություն հայտնեց նաև ՀՀ ԿԳ և ՀՀ Մշակույթի նախարարություններին, ԵՊՀ–ին գրքերի ստեղծման գործում աջակցելու համար:
Գրքերը նախատեսված են ազգային-ազատագրական պայքարի ուսումնասիրությամբ զբաղվող մասնագետների համար: Միջոցառմանը մասնակիցներն առաջարկեցին լրամշակել, արևմտահայերեն թարգմանել  և  վերահրատարակել աշխատությունները, իսկ գրքերի հերոսուհի կանանց կերպարները առավել ճանաչելի դարձնելու նպատակով  նկարահանել ֆիլմեր, հաղորդումներ, տպագրել գրքույկներ:

Состоялась презентация книг Эдика и Татевик Минасянов «Армянские женщины в годы героической битвы конца XIX – начала XX веков» и «Армянские женщины героини»
Четырнадцатого марта состоялась презентация книг Эдика и Татевик Минасянов «Армянские женщины в годы героической битвы конца XIX – начала XX веков» и «Армянские женщины героини», изданных под патронатом министерств Диаспоры и культуры РА.
В мероприятии приняли участие министр Диаспоры Грануш Акопян, заместитель министра культуры Нерсес Тер-Варданян, заместитель министра образования и науки Манук Мкртчян, ректор ЕГУ Арам Симонян, директор �?нститута истории НАН РА Ашот Мелконян, директор �?нститута литературы НАН РА Вардан Деврикян, ученые, гости.
Приветствовав участников презентации, министр Диаспоры Грануш Акопян отметила: «В рамках месячника женщин мы решили организовать и преподнести армянской общественности два этих фундаментальных труда Эдика Минасяна. В тяжелейшие, судьбоносные для армянского народа мгновения женщина-армянка не осталась в стороне от нашей борьбы за существование, что свидетельствует об отваге, героизме и целеустремленности армянки. Она всегда прославлялась как святыня, была нравственной, честной и терпеливой. Многие армянки бок о бок с фидаинами боролись против подлого врага. В часы битвы, опасности становились отважными воинами и ценой жизни защищали  свой дом и детей. В двух этих книгах Эдик Минасян попытался раскрыть и всеобъемлюще представить типичные образы армянских женщин».
Министр подчеркнула, что книга уже вызвала большой интерес в широких научных и общественных кругах. «Мы должны сделать все, чтобы отмеченные в этих книгах женщины армянки приобрели большую известность, стали узнаваемы особенно молодым поколением», – сказала она.
Затем заместитель министра образования и науки Манук Мкртчян поздравил автора и вручил ему Золотую медаль Министерства образования и науки.
Заместитель министра культуры Нерсес Тер-Варданян отметил, что должно быть сделано все, чтобы содержание книг стало доступно широкой общественности.
Отметив важность неоценимой и незаменимой роли женщины-армянки в армянской истории, ректор ЕГУ Арам Симонян подчеркнул: «Обобщив в одной книге жизнь и подвиги армянок, активно участвовавших в армянской национально-освободительной   борьбе конца XIX – начала XX веков, Минасян сказал новое слово в армянской историографии».
С докладами о трудах выступили академик НАН РА, директор �?нститута истории НАН РА Ашот Мелконян, доцент кафедры армянской истории ЕГУ Карине Егиазарян, директор �?нститута литературы НАН РА Вардан Деврикян, профессор, заведующий кафедрой армянской истории ЕГУ Артак Мовсисян, профессор, заведующий кафедрой армянской литературы ЕГУ Самвел Мурадян, профессор кафедры политологии ЕГУ Энзел Манучарян, редактор книги Мери Ованнисян, доцент кафедры армянской истории ЕГУ Марине Геворгян, поэтесса из армянской Диаспоры Ануш Наггашян, и писатель Вреж Саруханян. Докладчики отметили, что знакомясь с деятельностью героинь-армянок прошлого, их подвигами и деятельностью по сохранению армянства, сегодняшние армянки постараются быть похожими на них, что поспособствует армянским женщинам всегда сохранять национальный дух.
В завершение мероприятия со словами благодарности выступил автор книг Эдик Минасян, отметивший: «Особую благодарность выражаю Министерству Диаспоры и лично министру Грануш Акопян, которая предоставила мне повод и возможность осуществить подобный труд. Армянская женщина действительно героиня. В этой связи трижды верны слова великого армянина Гарегина Нжде: «В ладонях матерей нужно искать судьбу наций». Соответственно, от воспитания армянок зависит армянственность их детей».
Эдик Минасян выразил благодарность также министерствам образования и науки и культуры РА, ЕГУ за содействие в создании книг.
Книги предусмотрены для специалистов, занимающихся изучением национально-освободительной борьбы. Участники мероприятия предложили доработать, перевести на западноармянский и издать труды, а с целью сделать более узнаваемыми образы женщин-героинь книг снять фильмы, передачи, издать брошюры.