Պարգևատրվեց «Մայրենիի դեսպան» մեդալով
ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հրամանով ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հովհաննես Բաբախանյանը պարգևատրվեց «Մայրենիի դեսպան» մեդալով, որը նրան Երևանի պատանի հանդիսատեսի թատրոնում, Պ. Զյուսկինդիի «Կոնտրաբաս» պիեսի բեմադրության ներկայացումից հետո հանձնեց նախարարի տեղակալ Սերժիկ Սրապիոնյանը:
Հովհաննես Բաբախանյանը շատ վաղ է սկսել իր ստեղծագործական գործունեությունը՝ արդեն տասնհինգ տարեկան հասակում ավարտելով դպրոցն ու ընդունելով Երևանի Թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի դերասանական բաժին՝ ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պրոֆեսոր Հրաչյա Աշուղյանի արվեստանոց: 1988-ին, բուհն ավարտելուց հետո, աշխատանքի է անցել Երևանի Հրաչյա Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնում, որն էլ դարձավ նրա ստեղծագործական որոնումների և հաստատումների, ինքնատիպ դերասանական նկարագրի բացահայտման հրաշալի հանգրվանը: Հովհաննես Բաբախանյանն իր առաջին իսկ դերակատարումներով արդեն հաստատեց, որ թատրոն է եկել մի դերասան, որի տեսակը, գեղարվեստական առանձնահատկություններն իրապես նոր են և թարմ, որն իր արտահայտչականությամբ ավերում է մի շարք կարծրատիպեր: Մի առիթով Սոս Սարգսյանն ասել է, որ այժմ մեր թատրոնում աշխատում են շատ ավելի տաղանդավոր և շատ ավելի բացառիկ երիտասարդներ: Ասվածը վերաբերում էր նաև Հովհաննես Բաբախանյանին, քանզի դերասանը թատրոն էր բերում հիմնականում խաղային շեշտված էքսպրեսիա, բարձր ցուցադրում, արտահայտչական հարուստ համակարգ՝ միավորված արտակարգ երաժշտականությանը: Դրամատիկականի բեմում ստեղծված Թավջութակահարի («Ավտոբուս»), Մերկուցիոյի («Ռոմեո և Ջուլիետ»), Պետրոսի («Հիսուս Նազովրեցին և նրա երկրորդ աշակերտը»), Բեմադրիչի («Կինը և տղամարդը»), Մակդուֆի («Մակբեթ») և այլ կերպարներ հաստատեցին, որ Բաբախանյանը մղվում է դեպի վառ արտահայտված գրոտեսկը, բնութագրի ցայտուն ընդգծումները, շեշտված կերպարայնությունը: Նրա Բեմադրիչը Նորայր Ադալյանի «Կինը և տղամարդը» պիեսի բեմադրության մեջ դերասանական ուշագրավ հայտնություն էր, մի այնպիսի աշխատանք, որը հաստատում էր նոր դերասանական որակներ, գրոտեսկը՝ իբրև արտահայտչականություն ու ձև, դարձնում խաղարկման հիմնառանցքը: Ազգային բեմական շեքսպիրապատումում իրենց մնայուն տեղն արդեն ունեն Մերկուցիոն և Մակդուֆը, որոնցից վերջինը հատկապես այս կերպարի լավագույն մարմնավորումներից մեկն է մեր թատրոնում:
Բացի թատրոնում ստեղծած իր դեր-կերպարներից, Հովհաննես Բաբախանյանը մի շարք արտահայտիչ ու ամբողջական կերպարներ է ստեղծել նաև գեղարվեստական ֆիլմերում և սերիալներում, նկարահանվել «Մոռանալ Հերոստրատին» ֆիլմում՝ խաղալով Հերոստրատի դերը: Ստանալով երաժշտական կրթություն՝ ավարտելով Երևանի պետական կոնսերվատորիան, Հովհաննես Բաբախանյանը զբաղվում է նաև երգչական գործունեությամբ՝ կատարելով հիմնականում ժամանակակից բալլադներ, ջազային մշակումներ:
Հովհաննես Բաբախանյանը 2002 թվականին արժանացել է Հայաստանի թատերական գործիչների միության մրցանակին, իսկ 2004 թվականին «Կոնտրաբաս» պիեսում իր դերակատարման համար դարձել է «Արմմոնո» միջազգային թատերական փառատոնի գլխավոր մրցանակակիր: 2007 թվականին արժանացել է ՀՀ վաստակավոր արտիստի կոչման:
Արդեն մի քանի տարի է՝ Հովհաննես Բաբախանյանը բնակվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում: Այստեղ էլ նա ծավալել է ակտիվ թատերական գործունեություն՝ ՀՀ վաստակավոր արտիստ Լևոն Շարաֆյանի հետ հիմնադրելով առաջին խաղացանկային արհեստավարժ թատրոնը:
Դերասանի երևանյան այցը նվիրված էր ծննդյան 45 և բեմական գործունեության 30-ամյակներին, ինչի առթիվ Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը շնորհավորեց նրան և հանձնեց ՀԹԳՄ «Ոսկե մեդալը»: Դերասանին ողջունեց նաև ՀՀ մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սեյրանուհի Գեղամյանը՝ հանձնելով Գրիգոր Նարեկացի հուշամեդալը:

Награжден медалью «Посол родного языка»
Приказом министра Диаспоры РА Грануш Акопян Заслуженный артист РА Ованес Бабаханян награжден медалью «Посол родного языка», которую после спектакля «Контрабас» П.Зюскинда в Ереванском театре юного зрителя ему вручил замминистра Сержик Срапионян.
Ованес Бабаханян очень рано начал свою творческую деятельность, уже в 15-летнем возрасте окончив школу и поступив на актерское отделение Ереванского государственного института театра и кино в мастерскую Народного артиста РА профессора Грачья Ашугяна. В 1988-м, окончив вуз, он поступил на работу в Ереванский драматический театр им. Грачья Капланяна, где и раскрылись его творческие поиски, самобытный актерский облик. Уже первыми своими ролями Ованес Бабаханян подтвердил, что в театр пришел актер, тип, художественные особенности которого действительно новы и свежи, который своей выразительностью разрушает ряд стереотипов. Как-то по поводу Сос Саркисян сказал, что ныне в нашем театре работают более талантливые и исключительные молодые люди. Сказанное относилось и к Ованесу Бабаханяну, поскольку актер привносил в театр в основном подчеркнутую игровую экспрессию, высокую демонстративность, богатую выразительную систему, соединенные с исключительной музыкальностью. Созданные на сцене драматического образы Виолончелиста («Автобус»), Меркуцио («Ромео и Джульетта»), Петроса («�?исус Назоврецкий и его второй ученик»), Постановщзика («Женщина и мужчина»), Макдуфа («Макбет») и другие подтвердили стремление Бабаханяна к ярко выраженному гротеску, ярко выраженному оригиналу, подчеркнутой образности. Его Постановщик в постановке пьесы Норайра Адаляна «Женщина и мужчина» стал интересным актерским открытием, работой, подтвердившей новые актерские качества, превращение гротеска, как средства и формы выразительности, в стержень игры. Свое постоянное место в национальной сценической шекспириаде уже имеют Меркуцио и Макдуф, последний из которых является наилучшим олицетворением в нашем театре.
Помимо ролей-образов, созданных в театре, Ованес Бабаханян создал также ряд выразительных и цельных образов в художественных фильмах и сериалах, снялся в фильме «Забыть Герострата» в роли Герострата. Получив музыкальное образование, окончив Ереванскую государственную консерваторию, Ованес Бабаханян занимается также певческой деятельностью, исполняя в основном современные баллады, джазовые переработки.
В 2002 году Ованес Бабаханян удостоился премии Союза театральных деятелей Армении, а в 2004 году за свое исполнение роли в пьесе «Контрабас» удостоился главного приза Международного театрального фестиваля «Арммоно». В 2007 году удостоился звания Заслуженного артиста РА.
Уже несколько лет Ованес Бабаханян живет в Соединенных Штатах Америки. Здесь он также развил активную театральную деятельность, вместе с Заслуженным артистом РА Левоном Шарафяном учредив первый репертуарный профессиональный театр.
Ереванский визит актера был посвящен 45-летию со дня рождения и 30-летию сценической деятельности, в связи с чем председатель Союза театральных деятелей Армении Акоп Казанчян поздравил его и вручил Золотую медаль СТДА. Актера приветствовала также начальник Управления современного искусства Министерства культуры РА Сейрануи Гегамян, вручив памятную медаль Григора Нарекаци.