Տեղի ունեցավ «Մայր իմ անուշ» խորագրով համերգ
Մարտի 10-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում տեղի ունեցավ Կանանց միջազգային օրվան նվիրված «Մայր իմ անուշ» խորագրով համերգ, որին ներկա էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Համերգի ընթացքում հնչեցին հայկական ժողովրդական երգեր, հայ երգահանների ստեղծագործություններ, մասնավորապես՝ կոմիտասյան և բաբաջանյանական կատարումներ: Պարային և երաժշտական համարներով հանդես եկան Հենրիկ Իգիթյանի անվան Գեղագիտության ազգային կենտրոնի ավանդական երգ ու պարի «Գորանի» համույթը, իրաքահայ երաժիշտներ Ռուբեն Օսկանյանը, Մարալ, Մարինե, Մասիս Տանիել Մանուկյանները, Մարիանա Սարգսյանը, Կարին Օսկանյանը, երգչուհիներ Արփի Սինանյանը, Սոնա Տեր-Ասատրյանը, Արմինե Սիմոնյանը, սիրիահայ կատարողներ  Մանե Եազջյանը, Սերլի Թեքեյանը, Անի Մոմջյանը, Սոնա Կարադանայանը, Ռազմիկ Քելխաչերյանը, Էոժենի Դալար Պոսդայանը:
Երեկոյի ընթացքում մայրերին նվիրված բանաստեղծություններով հանդես եկան Կալի Մարգարյանը և Լույս Մատլեն Պոսդայանը:
Համերգի ընթացքում ցուցադրվեց սիրիահայ և իրաքահայ երեխաների հետաքրքրությունների, Հայաստանի մասին առաջին տպավորությունների, նրանց երազանքների ու նպատակների մասին պատմող տեսանյութ:
Միջոցառման վերջում ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը շնորհակալություն հայտնեց մասնակիցներին և նրանց հանձնեց շնորհակալագրեր:

Состоялся концерт под девизом «Милая моя мама»
По инициативе Министерства Диаспоры РА и ОО «Центр координации проблем сирийских армян» 10 марта в концертном зале «Арно Бабаджанян» состоялся концерт под девизом «Милая моя мама», посвященный Международному женскому дню, на котором присутствовала также министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
В программе концерта прозвучали армянские народные песни, произведения армянских композиторов, в частности, Комитаса и Бабаджаняна. С танцевальными и музыкальными номерами выступили ансамбль традиционной песни и танца «Горани» Национального центра эстетики имени Генриха �?гитяна, музыканты из числа иракских армян Рубен Восканян, Марал, Марине, Масис, Таниел Манукяну, Марианна Саркисян, Карин Осканян, певицы Арпи Синанян, Сона Тер-Асатрян, Армине Симонян, исполнители из числа сирийских армян Мане Еазджян, Серли Текеян, Ани Момджян, Мона Караданаян, Размик Келхачерян, Эожени Далар Посдаян.
В ходе вечера с декламацией стихов, посвященных мамам, выступили Кали Маргарян и Луйс Матлен Посдаян.
В ходе концерта был продемонстрирован видеоматериал, повествующий об интересах, первых впечатлениях об Армении, мечтах и целях детей иракских и сирийских армян.
В заключение мероприятия заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян выразил благодарность участникам и вручил Благодарственные грамоты.