Կանադայի կառավարությանը Երևանում դեսպանություն հիմնելու առաջարկ է արվել
Կանադայի կառավարությանը կոչ է արվել Երևանում հիմնել Կանադայի դիվանագիտական ներկայացուցչություն: Հայտարարությունն ընդունվել է Օտտավայում մարտի 8-ին տեղի ունեցած Կանադա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի հերթական նիստի ընթացքում:
Բարեկամության խմբի համանախագահ Արնոլդ Չանի գլխավորությամբ կայացած նիստին ներկա են եղել նաև Կանադայի Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչները, հաղորդում է Artsakhpress.am-ը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են հայ-կանադական հարաբերություններին առնչվող մի շարք հարցեր, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում կայանալիք համապետական ընտրություններին, երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի ամրապնդմանը և փոխադարձ կարևորություն ունեցող այլ թեմաների:
Կանադայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Եգանյանը, Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Սասուն Հովհաննիսյանը, Կանադայի Հայ ազգային կոմիտեի նախագահ Շահեն Միրաքյանը հնարավորություն են ունեցել կանադական կողմին ներկայացնել իրենց հուզող հարցերն ու խնդիրները, որոնք վերաբերել են նաև Կանադայի հայ համայնքին:
Հայ-կանադական բարեկամության խումբը վերահաստատել է երկու երկրի միջև կապերի հետագա խորացման կարևորությունը և քննարկել տարբեր նախաձեռնություններ, որոնք ուղղված են երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:

Canadian government offered to establish embassy in Yerevan
The statement was adopted during the March 8 session of the Canada-Armenia Parliamentary Friendship Group held in Ottawa.
Members of the Armenian National Committee of Canada were also attending the session chaired by Co-Chair of the Canada-Armenia Parliamentary Friendship Group Arnold Chan, reported Artsakhpress.am.
The participants of the session discussed a number of issues related to Armenian-Canadian relations and touched upon the upcoming nation-wide elections in Armenia, the strengthening of economic ties between the two countries and other topics of mutual importance.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Canada Armen Yeganyan, Armenia’s Consul General Sasun Hovhannisyan and Chairman of the Armenian National Committee of Canada Shahen Mirakian had the opportunity to present their issues and problems regarding the Armenian community of Canada.
The Canada-Armenia Parliamentary Friendship Group reaffirmed the importance of further deepening of the bilateral relations and discussed various initiatives targeted at further development of the bilateral relations.