«Արի տուն» հայրենաճանաչողական ծրագիրը մի օր տունդարձի ճանապարհի սկիզբն է դառնալու».Արմինե Պետրոսյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում հայկական բազմաթիվ օջախներ իրենց ընտանեկան հարկի ներքո հյուրընկալել են սփյուռքահայ երեխաների, ընդունել նրանց հարազատի նման, հայկական ավանդական ընտանիքի ջերմությունն ու սերը փոխանցել մեր հայորդիներին: Այդ ընտանիքներից մեկի երիտասարդ ու հմայիչ տանտիրուհու՝Արմինե Պետրոսյանի հետ էլ մի փոքրիկ զրույց ունեցա «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի համար:
-Արմինե՛, հեռախոսային մեր նախնական զրույցի ժամանակ Դուք ասացիք, որ Ձեր տանը հյուրընկալել եք սփյուռքահայ երեք երեխաների. դժվար չէ՞ր, չէ՞ որ Դուք երկու փոքրիկ բալիկ ունեք:
-Ես այդ ծրագրի մասին տեղեկացա մանկապարտեզում, խորհրդակցեցի ամունուս՝ Արտակ Միքայելյանի հետ, եկանք ընդհանուր հայտարարի և որոշեցինք ընդունել մեր սփյուռքահայ երեխաներին: Անշու՛շտ, դժվար էր, սակայն ես սիրով, ջերմությամբ, գրկաբաց ընդունեցի նրանց և ջանում էի, որպեսզի մեր տանը, մեր ընտանիքի հետ անցկացրած ժամանակը հաճելի ու հիշարժան լինի նրանց համար: Իմ բալիկները՝ 6 և 3 տարեկան, սիրով շփվում էին այդ երեխաների հետ, հատկապես՝ ֆրանսիայից եկած երկու քույրիկների՝ 16-ամյա Անահիտ Սիլահալի և նրա քրոջ՝ 13-ամյա Անի Սիլահալի հետ: Նալչիկից մեր տանը հյուրընկալված Նելին այդքան շփվող չէր, ավելի ինքնամփոփ էր: Բոլորս շատ կապվեցիք այդ երեխաների հետ, մինչև այժմ կապը պահում ենք. փա՛ռք Աստծո, սոցիալական ցանցերն այդ հարցում մեծ օգնություն են:
-Կարո՞ղ եք հիշել, թե երեխաները Հայաստանի տեսարժան վայրերից որո՞վ էին առավելապես հիացած, տպավորված:
-Նրանք էքսկուրսիաներից տուն էին վերադառնում հարուստ տպավորություններով, հիացած, զարմացած…Հիշում եմ, որ առավելապես տպավորված էին Գառնի, Գեղարդ, Խորվիրապ և զորամաս կատարած այցելություններով: Նրանք այնքա՜ն ոգևորված էին Հայաստանով, որ որոշել էին իրենց ծնողներին խնդրել մի տուն գնել Հայրենիքում:
-Արմինե՛, իսկ Ձեր ընտանիքի հետ ի՞նչ միջոցառումների են մասնակցել:
-Մասնակցել են մկրտության արարողության, որից հատկապաես շատ տպավորված էին ֆրանսահայ քույրիկները: Նրանց տարել ենք սրճարան, զվարճանքի վայրեր, կարուսելներ են նստել , զանազան հետաքրքիր խաղեր խաղացել: Շատ սիրում էին շրջել Երևանի փողոցներով, լինել Հանրապետության հրապարակում:
-Համոզված եմ, որ նաև համեղ կերակրատեսակներով եք հյուրասիրել նրանց…
Այո՛, համեղ ու հայկական: Հաճախ նրանք՝ իրե՛նք էին պատվիրում, թե ինչ պատրաստեմ: Ամեն ինչ ախորժակով էին ուտում: Մե՛նք էլ նրանցից ինչ-որ բան սովորեցինք. սովորության համաձայն՝ մենք առաջին հերթին առավոտյան սուրճ էինք խմում և նրանց նույնպես մատուցում սուրճ, սակայն այդ խելացի երեխաներն ստիպեցին ու սովորեցրին մեզ սուրճից առաջ անպայման թեթևակի նախաճաշել:
-Արմինե՛, ի՞նչ կասեք «Արի տուն» հայրենաճանաչողական ծրագրի մասին:
-Լավ ծրագիր է, ուսուցողական. այն ընկերության, մարդասիրության և հյուրամեծարության յուրօրինակ դասեր է տալիս երկուստեք: Ես մի հետաքրքիր  միտք եմ առաջարկում, այն է՝ բոլոր տարիների հյուրընկալ ընտանիքներին մի օր հավաքել, զրուցել, ավելի մոտիկից ծանոթանալ: «Արի տուն»-ը առիթ է, որպեսզի Սփյուռքում ապրող երեխաները ծանոթանան իրենց Հայրենիքի պատմամշակութային հուշարձաններին, գեղատեսիլ վայրերին, շփվեն Հայաստանում ապրող իրենց հասակակիցների հետ: Թեև այս ծրագիրը հայրենաճանաչողական է, սակայն այն տունդարձի սկզբնական փոքրիկ արահետներից մեկն է:
-Այս տարի հյուընկալելու մտադրություն ունե՞ք…
-Սրտանց կուզեի, սակայն մեծ բալիկիս նախապատրաստական դասընթացների պետք է տանեմ, որովհետև այս տարի դպրոց է գնալու. երևի ժամանակ չունենամ:

«Программа познания Родины «Ари тун» однажды станет началом обратного пути домой»: Армине Петросян
В рамках программы Министерства Диаспоры РА «Ари тун» многие армянские семьи под своим кровом принимали детей из Диаспоры – принимали как родных, окружая их традиционным теплом и любовью армянской семьи. С одной из представительниц таких семей, молодой и обаятельной Армине Петросян и состоялась моя небольшая беседа для электронного издания «Армяне сегодня».
– Армине, во время нашей предварительной телефонной беседы Вы сказали, что принимали в своем доме троих детей детей из Диаспоры. Не трудно – ведь у Вас двое своих малышей?
– Об этой программе я узнала в детском саду, посоветовалась с супругом, Артаком Микаеляном, пришли к общему знаменателю и решили принимать детей из Диаспоры. Конечно, трудно было, но я охотно приняла их и старалась сделать так, чтобы время, проведенное в нашем доме, стало приятным и запомнилось им. Мои малыши, трех и шести лет, охотно общались с этими детьми. Особенно с двумя сестричками из Франции – 16-летней Анаит и 13-летней Ани Силахал. Гостившая у нас Нелли из Нальчика была необщительной, замкнутой. Все мы очень привязались к этим детям, до сих пор поддерживаем связь: слава Богу, социальные сети такую возможность предоставляют.
– Можете вспомнить, какими из достопримечательностей Армении были наиболее впечатлены и восхищены дети?
– После экскурсий они возвращались домой с богатыми впечатлениями, восхищенные и удивленные… Помню, особенно большой впечатление на них произвели посещения Гарни, Гегарда, Хор Вирапа и воинской части. Они были настолько воодушевлены Арменикй, что решили просить родителей купить дом на Родине.
– Армине, а в каких мероприятиях участвовали с Вашей семьей?
– Участвовали в обряде крещения, который особое впечатление произвел на сестричек из Франции. Ходили с ними в кафе, места развлечений, катались на каруселях, играли в интересные игры. Они очень любили гулять по ереванским улицам, бывать на площади Республики.
– Убеждена, что угощали их вкусными блюдами…
– Да, вкусными армянскими блюдами. Часто они сами просили, что приготовить. Все ели с аппетитом. Мы тоже кое-чему научились у них. По традиции, мы первым делом с утра пили кофе, их тоже угощали. Однако эти умные дети приучили нас до кофе непременно слегка позавтракать.
– Армине, что скажете о программе познания Родины «Ари тун»?
– Хорошая программа, поучительная: она дает обеим сторонам уроки дружбы, гуманизма и гостеприимства. Хочу предложить одну интересную идею: собрать однажды все принимающие семьи всех лет, побеседовать, познакомиться поближе. «Ари тун» – повод для того, чтобы живущие в Диаспоре дети познакомились с историко-культурными памятниками своей Родины, прекрасными местами, общались с живущими на Родине сверстниками. Хотя программа и ориентирована на познание Родины, однако она – одна из тропинок обратного пути домой.
– В этом году намерены принимать гостей?..
– Очень хочу, но старшего из детей нужно водить на подготовительные занятия – в этом году он пойдет в школу. Наверное, не будет времени.