Հայի տեսակը. Յուրի Պետրոսյան
Քարը կյանք է ստանում, ու թռիչքի պահին քարացած վայրկյանն անմահանում է դարերով: Երգում է քարն ու նազում: Խոսում է, պատմում իմ ու քո պատմությունը:Մեր երազներն ու մտքերը նյութին են փոխանցվում ու մեկ անգամ ևս հավաստում`հայի տեսակն արարող է, կերտող, անսահման բարի ու իր մեծության, տաղանդի բազմապատիկ չափով` համեստ:
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակիցը ՀՀ վաստակավոր նկարիչ, քանդակագործ Յուրի Պետրոսյանն է:
–Ինչպե՞ս և ե՞րբ եք սկսել նկարել, քանդակել: Ձեր ուսումնառությունն ու առաջինքայլերն արվեստի աշխարհում:
-Սերը դեպի նկարչություն մանուկ հասակից է: Երրորդ-չորրորդ դասարանից նկարում եմ: Սկզբնական շրջանում ավելի շատ զբաղվել եմ արտանկարչությամբ: Առաջին քանդակս հետաքրքիր, տխուր պատմություն է ունեցել: Պատի ծեփից փոքր բարելիեֆ էի քանդակել, կախել լվացարանի մի հատվածում: Առավոտյան, երբ արթնացա, քանդակը չկար` ընկել էր ջրով լի դույլի մեջ ու հալվել: Դա իմ մեջ շարունակելու, կրկին քանդակելու ցանկություն արթնացրեց:
Մեկ տարի հաճախեցի քաղաքային «Պիոներ պալատ»-ի քանդակագործական խմբակը: Քանդակի «այբուբենը» սովորելուց հետո՝ ընդունվեցի Փ. Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի ուսումնարան: Թե՛ իմ, թե՛ համակուրսերցիներիս սերն ու նվիրվածությունն արվեստին շատ խորն էր. աշխատում էինք համարյա ամբողջ օրը, դասերից հետո այգիներում ճեպանկար էինք անում, մթնշաղին նոր տուն էինք գնում` անհամբեր սպասելով հաջորդ օրվա մասնագիտական դասերին: Ուսուցիչս քանդակագործ Սուրեն Նազարյանն էր /Գայի արձանի հեղինակն է/:
Ուսումնարանն ավարտելուց հետո ընդունվեցի Երևանի պետական գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտի քանդակի բաժինը: Մեզ դասավանդում էր քանդակագործ, Գեղարվեստի ինստիտուտի հիմնադիր Արա Սարգսյանը:
Սուրեն Նազարյանն ու Արա Սարգսյանն իմ մեջ սերմանեցին սեր դեպի արվեստն ու քանդակագործությունը:
–Ի՞նչ է քանդակը Ձեզ համար, ինչի՞ց է ներշնչվում Յուրի Պետրոսյան քանդակագործը:
– Քանդակն ինձ համար ապրելակերպ է, որով ես ապրում, շնչում եմ. իմ ամբողջ կյանքն է: Չեմ պատկերացնում ինձ որևէ այլ բնագավառում: Նաև նկարում եմ, գրաֆիկական աշխատանքներ եմ կատարում:
Բնությունը մի մեծ դպրոց է: Նայելու, տեսնելու, զգալու և վերարտադրելու համար մեծ հնարավորություն է տալիս. ամեն տերևից, ճյուղից կարելի է ուսանել: Մեր սարերը, քարերը, ժայռերն արդեն իսկ բնության կերտած հրաշալի քանդակներ են, նայելով դրանց ինքդ կարող ես շատ բան վերցնել ու սովորել:
-1965թ.-ից մասնակցում եք ցուցահանդեսների թե՛ Հայաստանում, թե՛ արտերկրոււմ: Որտե°ղ են ցուցադրվել Ձեր աշխատանքները, ե՞րբ և որտե՞ղ եք կազմակերպել անհատական ցուցահանդեսներ:
-1965թ.-ին Հայաստանի հանրապետական երիտասարդական ցուցահանդեսին արժանացա արծաթե մեդալի: Աշխատանքներս ցուցադրվել են Մոսկվայում, Կանադայում` 1969թ. :1976թ.-ին մասնակցեցի Սլովակիայի Ռուժբախ քաղաքում անցկացվող քանդակի միջազգային սիմպոզիումին: Երկու ամիս տևած աշխատանքի արդյունքում ծնվեց «Կենաց ծառը»: Քանդակը տեղադրված է Ռուժբախի մշտական բացօթյա ցուցահանդեսում: 1992թ. աշխատանքներս ցուցադրվել են Փարիզի Գրանդ Պալե ցուցասրահում: 2004թ. Գերմանիայի Դաշնության Բրեմեն քաղաքում տեղադրվել է հեղինակածս երկուսուկես մետր բարձրությամբ բրոնզե քանդակը:
Անհատական ցուցահանդեսներ ունեցել եմ Երևանում`1992 և 2012 թվականներին, Ռիգայում`1989թ.:
Աշխատանքներս ցուցադրված են Հայաստանի ազգային պատկերասրահում և նրա մասնաճյուղերում,Մոսկվայի Տրետյակովյան պատկերասրահում, Արևելքի ժողովուրդների արվեստի պետական թանգարանում:
-Ձեր քանդակները տեղադրված են Երևանի սրտում, վաղուց ձուլվել են քաղաքի կերպարին ու դարձել քաղաքի դիմագծի մի մասը: Ա. Խաչատրյանի, Հովհ. Այվազովսկու արձանների հեղինակն եք: Ե՞րբ է տեղադրվել Ձեր առաջին քանդակը Երևանում, ուրիշ ի՞նչ հեղինակային գործեր ունեք, որորնք տեղադրված են մայրաքաղաքում կամ Հայաստանի այլ վայրերում:
–Երևանում տեղադրված քանդակներից առաջինը Կենաց ծառն է` տուֆակերտ քանդակ, որը տեղադրվել է Ռոսիա կինոթատրոնի հարևանությամբ` 1973-74թթ, հետագայում տեղափոխվել է ուրիշ տեղ:
Մոսկվա կինոթատրոնի շենքի ճակատային մասում երկո ւբրոնզաձույլ բարելիեֆներ` Սայաթ-Նովա, մյուսը`թատրոնին նվիրված թեմաներով:
Մասնակցել եմ Արամ Խաչատրյանի հուշարձանի համար անցկացվող մրցույթին: Մրցույթը փուլերով էր անցկացվում, չորրորդ փուլում արժանացա առաջին մրցանակի: Այդուհանդերձ, երկար ժամանակ քանդակը չէր տեղադրվում` պետությունը միջոցներ չուներ ծրագիրն ավարտին հասցնելու համար: Միայն 1999թ.-ին բարերար Սենիկ Գևորգյանի հովանավորությամբ արձանը տեղադրվեց «Արամ Խաչատրյան» մեծ համերգասրահի մուտքի մոտ:
Հովհաննես Այվազովսկու հուշարձանի համար անցկացվող մրցույթում առաջին իսկ փուլում արժանացա առաջին մրցանակի` կառուցման իրավունքով: 2003թ.-ին Մոսկովյան փողոցում՝ Կամերային տան հարևանությամբ, տեղադրվեց Հովհ. Այվազովսկու արձանը` նույն բարերարի հովանավորությամբ:
Ինձ համար մեծ պատիվ է ու հպարտություն, որ հայազգի երկու մեծերի, հանճարների հուշարձանների հեղինակն եմ:
2004թ. Բյուզանդի փողոցում` Պրոմեթեյ բանկի շենքի առջև, տեղադրվել է «Զարթոնք» հուշարձանը: 2010թ. Հերացու հրապարակում տեղադրվեց 12-րդ դարի հայ մեծանուն գիտնական, բժիշկ Մխիթար Հերացու կիսանդրին:
Մեծածավալ հարթաքանդակներից կարող եմ նշել Գյումրիում` Վարդան Աճեմյանի անվան թատրոնի շքամուտքի աջ և ձախ կողմերի տուֆակերտ հարթաքանդակները:
-Ի°նչ է Երևանը Ձեզ համար: Մերօրյա Երևանում ի՞նչն է գոհացնում, ի՞նչն է անհանգստացնում կամ անընդունելի Յուրի Պետրոսյան մարդու, քաղաքացու, արվեստագետի համար: Ձեր կարծիքն այսօրվա քաղաքաշինական, ճարտարապետական լուծումների, քաղաքի կենտրոնում տեղադրված նոր արձանների ու արձանախմբերի մասին:
-Չեմ ուզում առանձնացնել, նշել անուններ: Իհարկե´, կան հաջողված քանդակներ, հուշարձաններ և՛ նախկինում, և՛ վերջերս տեղադրված, որոնք գեղեցկացնում են մեր քաղաքը, դարձնում քաղաք -թանգարան: Ինչ վերաբերում է ճարտարապետական նորակառույց շենքերին` դրանց մեջ էլ կան բարձր պրոֆեսիոնալիզմով կառույցներ, բայց ոչ բոլոր դեպքերում են դրանք իրենց տեղում կառուցվում` խաթարելով ընդհանուր ճարտարապետական միջավայրը: Դա ցավալի է, անշուշտ:
Երևանը իմ ծննադավայրն է, իմ հարազատ քաղաքը, չեմ պատկերացնում, որ կկարողանայի ապրել այլ վայրում: Եթե համեմատենք հին Երևանի հետ, շատ բան է փոխվել: Ցավոք, պակասել է մեր քաղաքի ջերմությունը, մարդկային ջերմությունը` մեկը մյուսի հանդեպ:
-Ունեք ինչպես մեծածավալ, մոնումենտալ քանդակներ, այնպես էլ փոքր ծավալի քանդակներ: Ըստ Ձեզ որտե՞ղ է ավելի լավ բացահայտվել, մարմնավորվել Ձեր ստեղծագործական միտքը:
–Իմ արվեստանոցում շատ են փոքր ծավալի քանդակները, դրանք հաճախ անվանում են մանրաքանդակներ: Իրականում դրանք գաղափարներ են, որոնցից յուրաքանչյուրը կարող էր լինել մեծ չափերի մեջ և գեղեցկացնել քաղաքի պուրակները, այգիները: Երազանքս է, որ մի օր այդ քանդակներն ավելի մեծ ծավալների մեջ զարդարեն մեր քաղաքի որևէ անկյունը:
– Նկարազարդում եք դեկորատիվ ափսեներ: Ե՞րբ առաջացավ սերը դեպի արվեստի այս ճյուղը:
-1967թ.-ին առաջին անգամ այցելեցի Լատվիա: Երկու ամիս տևող համամիութենական հավաքներին գալիս էին տարբեր հանրապետություններից նկարիչներ, քանդակագործներ: Առաջին փորձերս այնտեղ եմ կատարել: Սկզբում իմ ափսեները զարդարված էին հարթաքանդակներով, այժմ ավելի գեղանկարչական, գունային մոտեցումներով եմ արտահայտում իմ գաղափարները:
-Երջանիկ ժամանակակիցն եք հայ մեծանուն արվեստագետների: Ի՞նչ հիշողություններ ունեք Ձեր արվեստագետ ընկերների հետ կապված, ում կառանձնացնեիք:
-Հպարտությամբ պիտի նշեմ, որ ունեմ շատ տաղանդավոր արվեստագետ ընկերներ:Մեծ արվեստագետ, քանդակագործ Արա Շիրազն իմ մանկության ընկերն է, միասին ենք սկսել մեր ուղին, մեր ընկերությունը մի ամբողջ կյանք է տևել, ցավոք, երեք տարի է նա մեզ հետ չի: Իմ սերնդակիցներից են քանդակագործներ` Հրանտ Հովսեփյանը, Երվանդ Գոջաբաշյանը, նկարիչներ` Ռոբերտ Էլիբեկյանը, Էդուարդ Խարազյանը, Ռուբեն Ադալյանը:
– Ի՞նչ խնդիրներ ունի այսօր հայ, հայաստանաբնակ քանդակագործը, արդյո՞ք պահանջված մասնագիտութուն է մեր օրերում: Այսօր կա՞ն պետական հովանավորությամբ կազմակերպվող ցուցահանդեսներ, մրցույթներ, որոնք բացահայտում են նոր անուններ:
-Քանդակագործությունը թանկ արվեստ է` կապված է բազմաթիվ նյութերի հետ: Արվեստագետն ի վիճակի չէ իր բոլոր գաղափարները վերածել քարի կամ բրոնզի: Անհրաժեշտ է պետական մոտեցում, պետական հովանավորություն: Դրա կարիքն այսօր զգում է մեր ամբողջ կերպարվեստը: Երբեմն կազմակերպվում են մրցանակաբաշխություններ անհատ բարերարների կամ կազմակերպությունների կողմից, սակայն դա հարցի լուծում չի: Այսօր քանդակագործն աշխատում է հիմնականում մասնավոր պատվիրատուի համար: Կարծում եմ՝ պիտի լինի պետական ֆինանսավորում, ինչպես դա արվում էր Խորհրդային տարիներին:
-Ձևավորվել է երիտասարդ նկարիչների, քանդակագործների նոր սերունդ:Այսօր արդյոք ունե՞նք ներկայանալի արվեստագետներ, որոնք աշխարհին ներկայացնում են հայ արվեստն ու մշակույթը:
-Այսօր շատ տաղանդավոր գեղանկարիչներ ու քանդակագործներ կան, որոնք Հայաստանում կամ արտերկրում ներկայացնւմ են իրենց աշխատանքները, մասնակցում միջազգային ցուցահանդեսների: Միանշանակ կարծում եմ, որ հայ կերպարվեստը փոխանցում ենք տաղանդավոր, երիտասարդ արվեստագետների:

Yuri Petrosyan: The type of Armenian
A stone “comes to life”, and the petrified “second” becomes immortalized for centuries at the moment of leap. The stone “sings” and “shows its grace”. It “talks” and “tells” my story and your story. Our dreams and thoughts are conveyed to the substance and reaffirm that the type of Armenian is the type that creates, sculpts, is infinitely kind and much more modest than his talent and grandeur.
Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with Merited Painter of the Republic of Armenia, sculptor Yuri Petrosyan.
Hayern Aysor: How and when did you start painting and sculpting? When did you study the arts and take your first steps in the world of arts?
Yuri Petrosyan: I have been in love with painting since childhood. I have been painting since I was in the third or fourth grade. In the beginning, I would reproduce paintings. There is a sad and interesting story behind the first sculpture that I created. I had sculpted a small bas relief from wall plaster and had hung it in a corner of the bathroom. When I woke up in the morning, I saw that the sculpture was no longer there. It had fallen into a bucket of water and melted. This awakened the desire to continue and sculpt again and again.
I attended sculpting lessons at the Pioneer Palace in Yerevan for a year. After learning the ABCs of sculpting, I got accepted to Terlemezyan Art School. My classmates and I were deeply in love with and devoted to sculpting. We would work almost all day. After classes, we would make sketches in gardens and go home when it got dark, waiting impatiently for our classes the next day. My teacher was sculptor Suren Nazaryan (creator of the statue of Gai).
After finishing my studies, I got accepted to the Department of Sculpting at Yerevan State Institute of Arts and Theater. Our teacher was sculptor and founder of the Institute Ara Sargsyan.
It was Suren Nazaryan and Ara Sargsyan who instilled in me the love for the arts and sculpting.
Hayern Aysor: What does sculpting mean to you? Who inspires Yuri Petrosyan the sculptor?
Yuri Petrosyan: For me, sculpting is a lifestyle. It is my life. I can’t imagine myself in any other field. I also paint and perform graphic works.
Nature is like a big school. It gives me a great opportunity to look, see, feel and reproduce. You can learn something from every leaf and branch. Our stones, cliffs and mountains are already wonderful “sculptures” shaped by nature. You can take and learn a lot from them.
Hayern Aysor: You have been participating in exhibitions in Armenia and abroad since 1965. Where have your works been showcased? When and where have you held your personal exhibitions?
Yuri Petrosyan: In 1965, I received a silver medal at the republican youth exhibition in Armenia. My works have been showcased in Moscow, as well as in Canada in 1969. In 1976, I participated in an international sculpting symposium held in Ruzhbakh, Slovakia. In two months, I created the sculpture called “Tree of Life”, which was placed at the permanent open-air exhibition in Ruzhbakh. In 1992, my works were showcased at the Grand Pale Gallery in Paris. In 2004, my 2.5 meter high bronze sculpture was placed in the German city of Brehmen.
I have also held personal exhibitions in Yerevan (1992 and 2012) and Riga (1989).
My works are showcased at the National Gallery of Armenia and its branches, the Tretyakov Gallery in Moscow and the State Museum of Oriental Art.
Hayern Aysor: Your sculptures are also placed in the heart of Yerevan and have become a part of the image of the city. You have sculpted the statues of Khachaturian and Aivazovsky. When did you place your first sculpture in Yerevan? Which of your other sculptures are placed in Yerevan or other places in Armenia?
Yuri Petrosyan: The first of my sculptures placed in Yerevan is the sculpture called “Tree of Life”, which is made from tuff and placed next to Rosia Movie Theater. In 1973 or 1974, it was displaced.
There are two bronze bas reliefs placed at the frontal of the building of Moscow Cinema. The first is devoted to Sayat-Nova, and the other is devoted to theater.
I have participated in the tender for sculpting the statue of Aram Khachaturian. The tender was held in stages, and I received the first prize in the fourth stage. Nevertheless, the sculpture wasn’t being placed for a long time, and the government didn’t have funding to finish the project. Only in 1999 was the statue placed near the entrance to Aram Khachaturian Grand Concert Hall under the sponsorship of benefactor Senik Gevorgyan.
I received the first prize in the tender for sculpting the statue of Hovhannes Aivazovsky and was granted the right to construct it. In 2003, the statue of Hovhannes Aivazovsky was placed under the sponsorship of the same benefactor near the Chamber Music Hall on Moskovian Street.
I am very proud and honored to have sculpted the statues of two great and genius Armenians.
In 2004, the “Awakening” monument was placed in front of the building of Prometey Bank at Byuzand Street. In 2010, the bust of 12th century Armenian scientist and doctor Mkhitar Heratsi was placed in Heratsi Square.
As for the large-scale reliefs, I can mention the tuff reliefs placed on the right and left sides of the portal of Vardan Atchemyan Theater in Gyumri.
Hayern Aysor: What does Yerevan mean to you? What are you satisfied with? What worries or is unacceptable for Yuri Petrosyan the man, the citizen and the artist? What is your opinion of the current architectural and urban development solutions and the new statues and groups of statues placed in central Yerevan?
Yuri Petrosyan: I would like to mention any names or distinguish anyone. Of course, there are successful sculptures and monuments that have been placed in the past and were recently placed, and they beautify our city and turn it into a city/museum. As far as the newly built buildings, there are highly professional structures, but they are not always placed in the right places and distort the overall architectural environment. Of course, this is painful.
Yerevan is my hometown, and I can’t imagine living in another place. If we compare today’s Yerevan with the old Yerevan, a lot has changed. Unfortunately, there is less warmth, and people are not very kind to each other.
Hayern Aysor: You have small, large-scale and monumental sculptures. Which sculptures do you think reveal and embody your creativity more?
Yuri Petrosyan: There are many small sculptures in my workshop. They are often referred to as miniature sculptures. In reality, they are ideas, each of which could have been big and could have beautified the squares and gardens of the city. My dream is to see those sculptures decorate any corner of our city someday in greater volumes.
Hayern Aysor: You illustrate decorative plates. When did you fall in love with this field of art?
Yuri Petrosyan: In 1967, I visited Latvia for the first time. The two-month all-Union meetings would gather painters and sculptors from various republics. I made my first attempts there. In the beginning, my plates were decorated with reliefs. Now, I express my ideas with more colors and with more articism.
Hayern Aysor: You are the lucky contemporary of great Armenian artists. What are your memories of your fellow artists? Whom would you set aside?
Yuri Petrosyan: I am proud to mention that I have many friends who are talented artists. Great artist and sculptor Ara Shiraz is my childhood friend. We paved our way together and have been friends all our lives. Unfortunately, he passed away three years ago. Other artists of my generation are sculptors Hrant Hovsepyan and Yervand Gojabashyan, as well as painters Robert Elibekyan, Eduard Kharazyan and Ruben Adalyan.
Hayern Aysor: What problems do Armenian and Armenia-based sculptors face today? Is sculpting really in demand in our days? Does the government sponsor exhibitions and competitions to reveal new artists?
Yuri Petrosyan: Sculpting is a precious art, and there are many substances involved. An artist is incapable of turning all of his ideas into stone or bronze. There is a need for a state approach and state sponsorship. All artists feel the need for that today. Benefactors or organizations organize competitions and award ceremonies from time to time, but that is not a solution. Sculptors today mainly take orders. I think the government needs to provide funding, just like the government did in the Soviet era.
Hayern Aysor: There is a new generation of young Armenian painters and sculptors. Do we Armenians really have presentable artists who can present Armenian arts and culture in the world?
Yuri Petrosyan: There are many talented painters and sculptors who present their works in Armenia or abroad and participate in international exhibitions. I definitely believe that we are transmitting the art to young and talented artists.
Hayern Aysor: Do you consider yourself a happy person? What does happiness mean to Yuri Petrosyan?
Yuri Petrosyan: I am happy that I have a nice family, wonderful children and grandchildren and good friends.