«Հայրենիքն իմ կյանքի առանցքն է միշտ եղել».Շաքե Արծիվյան
Հայրենիքում հաստատաված շատ սփյուռքահայեր շարունակում են իրենց հայրենավեր գործունեությունը տարբեր ոլորտներում. նրանց համար ի շահ Հայրենիքի ու հայրենակիցների արված ամեն մի աշխատանք մտքի, հոգու և սրտի ներդաշնակության յուրօրինակ նվիրում է: Այդպիսի նվիրյալ մի հայուհու՝ 2011-ին Իրաքից հայրենադարձված հրաշալի մտավորականի՝ Շաքե Արծիվյանի հետ էլ ծավալվեց «Հայերն այսօր»-ի համար իմ հարցազրույցը:
-Տիկի՛ն Արծիվյան, ծանոթանալով Ձեր բազմաբովանդակ կենսագրությանը՝ զարամացած եմ Ձեր անցած ճանապարհների ծավալուն, հայրենավեր գործունեությամբ. դժվար չէ՞ր ընտանիք ունենալով հանդերձ՝ այդքան շատ բազմազբաղ լինել:
– Ես վաղուց եմ հետաքրքրված եղել հայությամբ և իմ Հայրենիքով, նրա արժեքներով, փայլուն ու ցավալի պատմությամբ: Քաջալերվել եմ ծնողներիցս, իսկ հետագայում՝ ամուսնուս կողմից: Երբեմն դժվար էր այդ բոլոր հետաքրքրություններիս գոհացում տալ, սակայն ուժեղ կամքով և նվիրվածությամբ կարողացել եմ հասնել հետաքրքրություններիս բավարարմանը, որովհետև դրանք հոգեպես ու գաղափարապես գոհացրել են ինձ, և ես զգացել եմ, որ կյանքս արժեք ունի, որից կարող եմ բաժին հանել նոր սերնդին, իմ շրջապատին:
-Սովորել եք Բաղդադի համալսարանում, մասնագիտացել անգլերեն լեզվի և գրականության գծով, ստացել մագիստրոսի կոչում, դասագիրք գրել, դասավանդել, անգլերեն լեզվով կատարել մի շարք ուսումնասիրություններ, ասմունքել, բանախոս եղել, անդամկցել Իրաքի հայ տիկնանց մշակութային միությանը, իսկ 1982-ից մինչև 2011-ը եղել այդ միության ատենապետուհին. այս բոլոր աշխատանքներից ո՞րն է եղել ամենից հոգեհարազատը Ձեզ համար:
-Իմ բոլոր հետաքրքրություններին ես ամուր կապված եմ եղել և մեծ սիրով ջանացել եմ դրանց գոհացում տալ: Թերևս Տիկնանց մշակութային միությունն ամենից շատ է ինձ ոգևորել, որովհետև համոզված եմ, որ հայ ընկերության զարգացման կենտրոնը հայ կինն է, ում մտավոր և հոգևոր մակարդակը բարձրացնելը հայության լուսավոր ապագայի գրավականն է:
-Պատվարժա՛ն հայուհի, Դուք նաև Իրաքահայ թեմի Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու կիրակնօրյա հավաքի հիմնադիրն եք եղել, հայոց լեզու եք դասավանդել. կարծեմ՝ այդ դպրոցն այսօր չի գործում, ի՞նչն է հիմնական պատճառը:
-Ազգային վարժարանը տարիներ շարունակ փորձել է Իրաքի հեռավոր գաղութում սերմանել հայ լեզվի իմացություն, հայոց պատմություն, հայ եկեղեցու պատմություն և, ընդհանրապես, հայ մշակույթ: 1974-ին, երբ ազգային և մասնավոր դպրոցներն Իրաքում պետականացվեցին, գաղութի զավակները զրկվեցին այդ ամենից: Առաջնորդ Սրբազան Հոր մտահղացմամբ Կիրակնօրյա հավաք ստեղծելը լավագոյն լուծումն էր այս ցավալի վիճակի: Իրաքի հայ տիկնանց մշակութային միությունը ստանձնեց այս հսկա գործը և ծրագիր մշակելով ՝անցավ նպատակի իրականացման աշխատանքներին: Ձեռնարկը շատ հաջող էր, ժամանակի ընթացքում աշակերտության թիվը (նախնական օրերին՝ 25) հասավ շուրջ 400-ի, և երեխաների հայերեն ու հայեցի գիտելիքների մակարդակը զգալիորեն բարձրացավ:
Դժբախտաբար, 2003-ի պատերազմից հետո, 17 տարվա բեղուն գործունեությունից հետո Կիրակնօրյան դադարեց գործել՝ երկրում տիրող ահավոր անապահովության, վտանգի պատճառով, և այդ վտանգի արդյունքում սկսվեց հայության զանգվածային արտագաղթը:
-Ե՞րբ եք տեղափոխվել Հայաստան և ի՞նչ աշխատանքով եք զբաղված այժմ:
Հայաստան եմ տեղափոխվել 2011-ին՝ Բաղդադի համալսարանում թոշակի անցնելուց հետո: Այսօր մասնավոր, պետական աշխատանք չունեմ: Անդամագրվել եմ ՀՕՄ-ին, որի՝ Արաբկիրի «Մգրո» մասնաճյուղի ատենապետուհին եմ:
-Ի՞նչ պարգևների եք արժանացել տարիների՝ Ձեր հայրենանվեր գործունեության համար և ի՞նչ խուրհուրդ ունեն դրանք Ձեզ համար:
-Եղել եմ Գալուստ Գյուլբենկյան հաստատության երկրորդական վարժարանի սան, գերազանցությամբ ավարտել եմ Բաղդադի համալսարանի անգլերեն բաժինը, ուսումս շարունակել եմ Գալուստ Գյուլբենկյան հաստատության հաշվին: AUB-ում մագիստրոսի ուսումնասիրությունս պաշտպանել եմ գերազանցությամբ, եղել եմ AUB-ի անգլերեն բաժնում graduate assistant, Վեհափառ Հայրապետի կողմից պարգևատրվել եմ «ՍահակՄեսրոպ» կոնդակ շքանշանով:
Ահա և այն ամենն, ինչը ես համարում եմ ճակատագրից ստացած պարգևներ, որոնք խթան են հանդիսացել, որպեսզի ավելի մեծ ոգևորությամբ և նվիրվածությամբ շարունակեմ ազգային գործունեությունս՝ մինչև կյանքիս վերջ:
-Տիկի՛ն Արծիվյան, ի՞նչ է Ձեզ համար Հայրենիքը, Հայաստան ասելիս՝ ի՞նչ զգացումներ են համակում Ձեզ:
-Հայրենիքն իմ կյանքի առանցքն է միշտ եղել ու այն սիրելը, նրան ծառայելը՝ բացարձակ արժեք ու նպատակ է ինձ համար:

«Родина всегда была стержнем моей жизни»: Шаке Арцивян
Многие армяне Диаспоры, обосновавшиеся на Родине, продолжают свою патриотическую деятельность в разных сферах: для них любая работа, выполненная в интересах Родины и соотечественников, является своеобразным посвящением мысли, души и сердца. С такой  преданной армянкой, репатриировавшейся в 2011 году из �?рака, прекрасной представительницей интеллигенции Шаке Арцивян и развернулась моя беседа для «Армяне сегодня».
– Госпожа Арцивян, познакомившись с Вашей богатой и содержательной биографией, поражена Вашей патриотической деятельностью: не трудно было, имея семью, быть настолько занятой.
– Я давно интересуюсь армянством и моей Родиной, ее ценностями, блестящей и грустной историей. Меня поощряли, вдохновляли родители, затем и супруг. Порой трудно было удовлетворить все интересы, однако силой воли и преданностью сумела достичь удовлетворения интересов, потому что они духовно и идейно удовлетворяли меня, я почувствовала, что жизнь моя имеет ценность, которой могу поделиться с новым поколением, с окружением.
– Вы учились в Багдадском университете, специализировались в английском языке и литературе, получили звание магистра, составили учебник, преподавали, провели ряд исследований на английском языке, декламировали, выступали с докладами, были членом Союза армянских женщин �?рака, а с 1982 по 2011гг. были председателем этого Союза: какое из всех этих занятий наиболее близко Вам по духу?
– Ко всем моим интересам я была крепко привязана. Пожалуй, Культурный союз армянских женщин меня более всего вдохновлял, поскольку убеждена, что центром развития армянского общества является женщина-армянка, повышение интеллектуального и духовного уровня которой является залогом светлого будущего армянства.
– Вы также были учредителем воскресных сборов армянской епархии �?рака, преподавали армянский язык. Та школа сегодня, кажется, не функционирует – в чем главная причина этого?
– Национальная гимназия долгие годы пыталась привить в далекой иракской общине знание армянского языка, истории, истории армянской церкви и вообще армянскую культуру. В 1974 году, когда национальные и частные школы �?рака стали государственными, дети колонии лишились всего этого. По идее Святейшего Отца предстоятеля воскресные сборы стали наилучшим решением этого тяжелого положения. Культурный союз армянских женщин �?рака взял на себя этот колоссальный труд и, разработав программу, приступил к реализации цели.  Начинание было весьма удачным, со временем численность учащихся достигла почти 400 (сначала было 25), заметно повысилось знание детьми армянского языка.
К сожалению, после войны 2003 года, после 17 лет плодотворной деятельности, школа перестала функционировать по причине ужасной ситуации, царящей в стране, и вследствие опасности начался массовый отток армян.
– Когда Вы переехали в Армению и чем занимаетесь ныне?
– В Армению переехала в 2011году, после ухода на пенсию из Багдадского университета. Сегодня государственной или частной работы не имею. Стала членом САП, председатель арабкирского филиала «Мгро».
– Каких удостоились наград за свою патриотическую деятельность и что они значат для Вас?
– Была воспитанником гимназии второй ступени учреждения «Галуст Гюльбенкян», с отличием окончила английское отделение Багдадского университета, продолжила учебу за счет учреждения «Галуст Гюльбенкян». В AUB с отличием защитила диссертацию на степень магистра, была graduate assistant английского отдела AUB, Верховным Патриархом награждена орденом «Саак Месроп». Вот все, что я считаю дарами судьбы, что служило стимулом с большим энтузиазмом и преданностью продолжать патриотическую деятельность до конца жизни.
– Госпожа Арцивян, чем является для Вас Родина, какие испытываете чувства, произнося «Армения»?
– Родина всегда была стержнем моей жизни, и любить ее, служить ей является для меня абсолютной ценностью и целью.