«Հայրենիքն իմ կյանքի առանցքն է միշտ եղել».Շաքե Արծիվյան
Հայրենիքում հաստատաված շատ սփյուռքահայեր շարունակում են իրենց հայրենավեր գործունեությունը տարբեր ոլորտներում. նրանց համար ի շահ Հայրենիքի ու հայրենակիցների արված ամեն մի աշխատանք մտքի, հոգու և սրտի ներդաշնակության յուրօրինակ նվիրում է: Այդպիսի նվիրյալ մի հայուհու՝ 2011-ին Իրաքից հայրենադարձված հրաշալի մտավորականի՝ Շաքե Արծիվյանի հետ էլ ծավալվեց «Հայերն այսօր»-ի համար իմ հարցազրույցը:
-Տիկի՛ն Արծիվյան, ծանոթանալով Ձեր բազմաբովանդակ կենսագրությանը՝ զարամացած եմ Ձեր անցած ճանապարհների ծավալուն, հայրենավեր գործունեությամբ. դժվար չէ՞ր ընտանիք ունենալով հանդերձ՝ այդքան շատ բազմազբաղ լինել:
– Ես վաղուց եմ հետաքրքրված եղել հայությամբ և իմ Հայրենիքով, նրա արժեքներով, փայլուն ու ցավալի պատմությամբ: Քաջալերվել եմ ծնողներիցս, իսկ հետագայում՝ ամուսնուս կողմից: Երբեմն դժվար էր այդ բոլոր հետաքրքրություններիս գոհացում տալ, սակայն ուժեղ կամքով և նվիրվածությամբ կարողացել եմ հասնել հետաքրքրություններիս բավարարմանը, որովհետև դրանք հոգեպես ու գաղափարապես գոհացրել են ինձ, և ես զգացել եմ, որ կյանքս արժեք ունի, որից կարող եմ բաժին հանել նոր սերնդին, իմ շրջապատին:
-Սովորել եք Բաղդադի համալսարանում, մասնագիտացել անգլերեն լեզվի և գրականության գծով, ստացել մագիստրոսի կոչում, դասագիրք գրել, դասավանդել, անգլերեն լեզվով կատարել մի շարք ուսումնասիրություններ, ասմունքել, բանախոս եղել, անդամկցել Իրաքի հայ տիկնանց մշակութային միությանը, իսկ 1982-ից մինչև 2011-ը եղել այդ միության ատենապետուհին. այս բոլոր աշխատանքներից ո՞րն է եղել ամենից հոգեհարազատը Ձեզ համար:
-Իմ բոլոր հետաքրքրություններին ես ամուր կապված եմ եղել և մեծ սիրով ջանացել եմ դրանց գոհացում տալ: Թերևս Տիկնանց մշակութային միությունն ամենից շատ է ինձ ոգևորել, որովհետև համոզված եմ, որ հայ ընկերության զարգացման կենտրոնը հայ կինն է, ում մտավոր և հոգևոր մակարդակը բարձրացնելը հայության լուսավոր ապագայի գրավականն է:
-Պատվարժա՛ն հայուհի, Դուք նաև Իրաքահայ թեմի Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու կիրակնօրյա հավաքի հիմնադիրն եք եղել, հայոց լեզու եք դասավանդել. կարծեմ՝ այդ դպրոցն այսօր չի գործում, ի՞նչն է հիմնական պատճառը:
-Ազգային վարժարանը տարիներ շարունակ փորձել է Իրաքի հեռավոր գաղութում սերմանել հայ լեզվի իմացություն, հայոց պատմություն, հայ եկեղեցու պատմություն և, ընդհանրապես, հայ մշակույթ: 1974-ին, երբ ազգային և մասնավոր դպրոցներն Իրաքում պետականացվեցին, գաղութի զավակները զրկվեցին այդ ամենից: Առաջնորդ Սրբազան Հոր մտահղացմամբ Կիրակնօրյա հավաք ստեղծելը լավագոյն լուծումն էր այս ցավալի վիճակի: Իրաքի հայ տիկնանց մշակութային միությունը ստանձնեց այս հսկա գործը և ծրագիր մշակելով ՝անցավ նպատակի իրականացման աշխատանքներին: Ձեռնարկը շատ հաջող էր, ժամանակի ընթացքում աշակերտության թիվը (նախնական օրերին՝ 25) հասավ շուրջ 400-ի, և երեխաների հայերեն ու հայեցի գիտելիքների մակարդակը զգալիորեն բարձրացավ:
Դժբախտաբար, 2003-ի պատերազմից հետո, 17 տարվա բեղուն գործունեությունից հետո Կիրակնօրյան դադարեց գործել՝ երկրում տիրող ահավոր անապահովության, վտանգի պատճառով, և այդ վտանգի արդյունքում սկսվեց հայության զանգվածային արտագաղթը:
-Ե՞րբ եք տեղափոխվել Հայաստան և ի՞նչ աշխատանքով եք զբաղված այժմ:
Հայաստան եմ տեղափոխվել 2011-ին՝ Բաղդադի համալսարանում թոշակի անցնելուց հետո: Այսօր մասնավոր, պետական աշխատանք չունեմ: Անդամագրվել եմ ՀՕՄ-ին, որի՝ Արաբկիրի «Մգրո» մասնաճյուղի ատենապետուհին եմ:
-Ի՞նչ պարգևների եք արժանացել տարիների՝ Ձեր հայրենանվեր գործունեության համար և ի՞նչ խուրհուրդ ունեն դրանք Ձեզ համար:
-Եղել եմ Գալուստ Գյուլբենկյան հաստատության երկրորդական վարժարանի սան, գերազանցությամբ ավարտել եմ Բաղդադի համալսարանի անգլերեն բաժինը, ուսումս շարունակել եմ Գալուստ Գյուլբենկյան հաստատության հաշվին: AUB-ում մագիստրոսի ուսումնասիրությունս պաշտպանել եմ գերազանցությամբ, եղել եմ AUB-ի անգլերեն բաժնում graduate assistant, Վեհափառ Հայրապետի կողմից պարգևատրվել եմ «ՍահակՄեսրոպ» կոնդակ շքանշանով:
Ահա և այն ամենն, ինչը ես համարում եմ ճակատագրից ստացած պարգևներ, որոնք խթան են հանդիսացել, որպեսզի ավելի մեծ ոգևորությամբ և նվիրվածությամբ շարունակեմ ազգային գործունեությունս՝ մինչև կյանքիս վերջ:
-Տիկի՛ն Արծիվյան, ի՞նչ է Ձեզ համար Հայրենիքը, Հայաստան ասելիս՝ ի՞նչ զգացումներ են համակում Ձեզ:
-Հայրենիքն իմ կյանքի առանցքն է միշտ եղել ու այն սիրելը, նրան ծառայելը՝ բացարձակ արժեք ու նպատակ է ինձ համար:

Shakeh Ardzivian: “The homeland has always been the axis of my life”
Many Diaspora Armenians having settled in the Homeland continue their pro-national activities in various spheres. For them, every task for the Homeland and their compatriots is a unique way of showing their devotion to maintaining the harmony of their mind, heart and soul. One of those devoted Armenians is wonderful intellectual Shakeh Ardzivian, who repatriated from Iraq in 2011 and who gave an interview to Hayern Aysor.
Karine Avagyan: Mrs. Ardzivian, as I was previewed to your substantial biography, I was amazed at your long career and patriotic activities. Wasn’t it hard for you to be so busy and take care of a family at the same time?
Shakeh Ardzivian: I have been interested in Armenia, the Armenians, their values and great and painful past for a long time. I was encouraged by my parents and later my husband. Sometimes it was hard to satisfy all my interests, but I managed to satisfy them through willpower and dedication because they have spiritually and ideologically satisfied me, and I have felt that my life is valuable and that I can share it with my environment and the new generation.
Karine Avagyan: You have specialized in English language and literature at the University of Baghdad, obtained a Master’s Degree, written a textbook, taught, conducted several studies in the English language, recited poems, been a public speaker and been a member of the Armenian Women’s Cultural Society of Iraq. From 1982 to 2011, you have the chairwoman of that Society. Out of all these tasks, which has been the closest to your heart?
Shakeh Ardzivian: I have tried to satisfy all my interests with great pleasure. What inspired me the most was perhaps the Armenian Women’s Cultural Society because I am certain that Armenian women are the focal point for the development of an Armenian society and that enhancement of their mental and spiritual levels is the guarantee for the bright future of the Armenian nation.
Karine Avagyan: You are also the founder of the Sunday Club of the Armenian Apostolic Church of the Armenian Diocese of Iraq and have taught Armenian. I believe the school is no longer operating. What is the main reason?
Shakeh Ardzivian: The Armenian school tried to teach Armenian language, history, history of the Armenian Church and Armenian culture for years in the remote Armenian community of Iraq. When national and private schools turned into public schools in 1974, the children of the community were deprived of all that the school had to offer. His Holiness believed the creation of a Sunday Club would be the best solution. The Armenian Women’s Cultural Society of Iraq assumed this great task, developed a plan and took action. The initiative was a success, and over time, we enrolled about 400 students, who raised the level of proficiency of Armenian and were provided with an Armenian education.
Unfortunately, after the war in 2003, the Sunday Club was closed down after 17 years of prolific activities due to the danger and insecurity in the country. This led to the start of emigration of the Armenians.
Karine Avagyan: When did you move to Armenia? What are you doing now?
Shakeh Ardzivian: I moved to Armenia after I went on pension at the University of Baghdad in 2011. I am not a public servant and don’t have my own business. I have joined the Armenian Relief Society and am the chairwoman of the ARS “Mgro” Chapter of Arabkir Administrative District.
Karine Avagyan: What awards have you received for your longstanding pro-national activities? What do they mean to you?
Shakeh Ardzivian: I have studied at the secondary school of Calouste Gulbenkian Foundation, graduated from the English Language Department at the University of Baghdad with honors and continued my studies with funding from the Calouste Gulbenkian Foundation. I have defended my thesis for a Master’s Degree at the American University in Beirut with honors, served as a graduate assistant in the English Language Department at AUB and have been awarded with the Sahak Mesrop condac order by the Supreme Patriarch.
And that is all that I consider awards that I have received by fate and awards that have served as an impetus for me to continue to carry out my pro-national activities with more motivation and dedication until the last day of my life.
Karine Avagyan: Mrs. Ardzivian, what does the homeland mean to you? What do you feel when you say “Armenia”?
Shakeh Ardzivian: The homeland has always been the axis of my life, and loving and serving it is an absolute value and purpose for me.