«Վան» դպրոցում նշվեց Մայրենիի օրը
Նայմեխենի «Միացյալ Հայերը Հոլանդիայում» կազմակերպության սրահը, այս անգամ լցվել էր հայաստանյան գույներով:
Մայրենիի միջազգային օրը նշելու համար կիրակնօրյա հայկական դպրոցի սաները, որպես թեմա էին ընտրել պատմական Հայաստանի տարածաշրջանների խոսակցական լեզուն` բարբառները:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են «Նիդերլանդական օրագրից», այս անգամ սաները ներկայացրեցին Արցախի, Երևանի և Սասնա խոսակցական լեզուն, այդ տարածաշրջանների ժողովրդի կենցաղն ու առօրյան, հագ ու կապը ‘ սկսած տարազներից մինչև ազգային երգն ու պարը, ավանդական ուտեստների մասին պատմությունները:
«Վան» դպրոցի սաների ներկայացրած գեղեցիկ տարազները Թամարա Պողոսյան-Ստեփանյանի ձեռքի քրտնաջան աշխատանքի արդյունք էին, ում որպես ծնող` շատ սիրում և հարգում են այստեղ: Ընդհանրապես մեծ էր միջոցառման նկատմամբ հետաքրքրասիրությունը :
Ճանաչողական բնույթի այս միջոցառումը, որը պարունակում էր հետաքրքիր տեղեկատվություն դեպի հայկական արմատները, ուշադրությամբ հետևեցին թե ‘ երեխաների ծնողները, և թե հրավիրված հյուրերը: Հատկապես հետաքրքիր էր Արցախին վերաբերող մասը: Ի դեպ` միջոցառումը կրում էր «Դու ինչ ես անում Ղարաբաղի համար» կարգախոսը:
Վերջում միջոցառման կազմակերպիչներն ու հյուրերը համտեսեցին իրենց իսկ ուժերով պատրաստած հիշյալ տարածաշրջանների ավանդական ուտեստները ‘ ժենգյալով հաց, հարիսա, տոլմաների տեսականի, հաճարով փլավ, Հայաստանից Հոլանդիա հասցրած լավաշ և քաղցրավենիքներ:
Տոնը’ ստացվեց, իսկ մասնակիցներն իրենց ծափահարություններով լավագույնս գնահատեցին «Վան» դպրոցի (տնօրեն Սվետա Աբրահամյան) սաներին:

The hall of the Unified Armenians in Holland organization of Nijmegen was filled with the colors of Armenia this time.
To celebrate International Mother Language Day, the children of the local Van Armenian Sunday School had selected the dialects of the regions of Historic Armenia as a topic.
As reported the Diary of the Netherlands to Hayern Aysor, this time the children presented the dialects of Artsakh, Yerevan and Sasun, the routines, daily lives and clothing of the peoples of those regions, starting from national costumes and ending with national songs and dances and stories about traditional dishes.
The beautiful costumes presented by the children of Van Armenian Sunday School were made by Tamara Poghosyan-Stepanyan, who is loved and respected as a parent. Overall, the event had sparked great interest.
During the cognitive event, the children’s parents and the guests learned about their Armenian roots. What was especially interesting was the part devoted to Artsakh. In fact, the slogan for the event was “What are YOU doing for Karabakh?”
At the end, the organizers and the guests tasted the traditional dishes of the respective regions that they had made themselves, including Zhengyalov Hats, Harisa, a variety of dolmas, rice with emmer wheat, as well as lavash and pastries from Armenia.
The event was a success, and the participants appreciated the children of Van Armenian Sunday School (Director Sveta Abrahamyan) with their rounds of applause.