«Լեզուն ազգի ինքնության պահպանման առաջին գրավականն է». Մարտին Գիլավյան
Մայրենիի տոնի՝ Փետրվարի 21-ի առիթով չէ միայն, որ լեզվի խնդիրներով մտահոգ մասնագետները,  մեր հասարակության ոչ այնքան ստվար մի զանգված, տպագիր մամուլում, համացանցային կայքերում, սոցցանցերում իրենց  վրդովմունքն են արտահայտում լեզվի աղավաղումների դեմ, փորձում ինչ-որ լուծումներ առաջարկել, ելքեր գտնել, պատկան մարմինների դռները բախել՝  մեր ինքնության ու գոյատևման հույժ կարևոր  սյուներից մեկի՝ հայերենի աղճատումների հետ կապված հարցերով: Այս թեմայի շուրջ էլ «Հայերն այսօր»– ի համար ծավալվեց իմ զրույցը բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Մարտին Գիլավյանի հետ:
-Պարո՛ն Գիլավյան, մեր զրույցն սկսենք Ձեր անցած գիտական ճանապարհից:
-Իմ գիտական ուղղությունը Նորագույն շրջանի հայ պոեզիան է՝ սկսած 60-ական թվականներից մինչև մեր օրերը, զբաղվել եմ նաև գրական կապերով, իմ թեկնածուական ատենախոսության թեման եղել է «Ռուսական սիմվոլիզմը և արևելահայ պոեզիան», դոկտորական աշխատանքիս թեման եղել է«50-60-ական թվականների հայ պոեզիայի զարգացման միտումներն ու օրինաչափությունները», հիմնականում այժմ զբաղվում եմ նորագույն շրջանի հայ բանաստեղծներով: Բավականին շատ հոդվածներ ունեմ Ակսել Բակունցի, Սերո Խանզադյանի,Վարդգես Պետրոսյանի, Սուրեն Այվազյանի մասին, ամենավերջինը եղել է Գոնսալո Գուանչի «Հայկական տոհմածառ» վեպի մասին, որը տպագրվել է «Գարուն» ամսագրում. դա Հայոց եղեռնի մասին օտար գրողի հրաշալի ստեղծագործություն է, որն ընդգրկել եմ բառացիորեն վերջերս լույս տեսած իմ գրքում:
-Դուք բանասեր եք, գրականագետ, ով նաև գեղեցիկ խոսքի, գեղեցիկ մայրենիի  ջահակիրներից մեկն  է և, բնականաբար, մտահոգված եք հայոց լեզվի աղավաղումների հարցով:  Փետրվարի 21-ին նշում ենք Մայրենիի օրը, որն, ինչպես գիտեք, ՀՀ սփյուռքի նախարարի նախաձեռնություններից մեկն է. ի՞նչ կասեք այդ տոնի առիթով:
-Օրվա խորհուրդը, հիրավի, մեծ է, նշանակալից: Այժմ նշվող բազմաթիվ ու բազմապիսի տոների շարքում այն առանձնանաում է իր բովանդակությամբ, շահեկանությամբ, կարևորությամբ. մեր լեզվի վիճակը ներկայում շատ բարդ է…
-Կարելի՞ է աղետալի համարել լեզվի արդի վիճակը…
-Նույնիսկ՝ շատ աղետալի. կարդում ես ցանկացած գիրք, ունկնդրում և ակնդրում ռադիոհեռուստահաղորդումներ, նույնիսկ՝ մեր պատգամավորների ելույթները, իսկ սերիալների լեզվի մասին էլ չեմ խոսում և հիասթափվում, դառնանում, զայրանում ես…Տպավորություն է, թե ինչ-որ մեկն ուզում է վրեժ լուծել մեր լեզվից. կորել է մեր գեղեցիկ հայերենի համնուհոտը, քաղցրությունը, Բակունցի, Համո Սահյանի լեզուն…Ազգային ժողովի որոշ պատգամավորների խոսքը լսելիս՝ ակամայից մտածում ես, թե արդյոք նա դպրոցում սովորե՞լ է հայերեն…Գուցե մի քիչ կոպիտ հնչի, բայց ամենուրեք գերիշխում է երթուղային (մարշրուտնու) վարորդների լեզուն,    և ամենացավալին այն է, որ դա նաև տեղափոխվում է ընտանիք, դպրոց, մամուլ, հեռուստատեսություն, Ազգային ժողով…Ես աղետալի եմ համարում հայոց լեզվի վիճակը և ողջունում եմ Սփյուռքի նախարարի նախաձեռնությունն ու շատ օգտակար եմ համարում այն, հայանպաստ: Այդ տոնը պետք է ավելի լայն տարածում գտնի, մտնի յուրաքանչյուր դպրոց, յուրաքանչյուր տուն, Հայաստանի ցանկացած անկյուն: Մենք պետք է վերականգնենք մեր ժողովրդական լեզվի համնուհոտը, սակայն դա  չի նշանակում, թե յուրաքանչյուրը պետք է խոսի իր բարբառով. բարբառներն, անշուշտ, լեզվի հարստացման աղբյուր են, ոսկեղեն գանձ են, որոնցից մենք պետք է կարողանանք օգտվել:
-Պարո՛ն Գիլավյան, ի՞նչ մեթոդներով կարելի է հասնել հայոց լեզվի  աղավաղումների՝ եթե ոչ ամբողջապես վերացմանը, ապա՝ գոնե նվազեցմանը:
-Իմ կարծիքով պետք է որոշակիորեն ուժեղացնել Լեզվի պետական տեսչության դերը, նրան ինչ-որ լծակներ տրամադրել. կլինի դա տուգանքների ձևով, թե՝ այլ մեթոդներով, միայն թե ՝լինի: Ասենք, եթե մեկն իր խանութի վրա տեղադրել է միայն օտար լեզվով ցուցանակ, պետք է փակել տվյալ խանութը,ընկերությունը, որը դաս կլինի մյուսների համար, թեև սա իրատեսական չեմ համարում: Շատերն են գրում միայն անգլերեն լեզվով. կարծես թե միայն անգլիացիներն ու անգլախոսներն են այդտեղից առևտուր անելու կամ էլ՝ բոլոր հայերը տիրապետում են անգլերենին: Եվ, ի վերջո, մեր պետական լեզուն հայերենն է: Կարելի է կիրառել նաև տուգանքներ, որոնք զգալի չափով  կխփեն  մայրենիի դեմ մեղանչողի գրպանին, եկամուտին: Գուցե գտնեն նաև ուրիշ լծակներ: Գուցե կարելի է մայրենիի ուսուցիչներին հավելավճարներ տալ. սա էլ է մեթոդներից մեկը: Անդրադառնամ   գրահրատակչություններին. ազատություն է, չկա գրաքննչություն, սակայն դա չի նշանակում, որ գումար ունեցող յուրաքանչյուրը կարող է գիրք հրատարակել և հրամցնել հասարակությանը: Մեզանում չկա խմբագիր հասկացությունը կամ էլ՝ զուտ  ձևական բնույթ է կրում: Հատկապես մեծ ուշադրություն պետք է դարձնել մանկական  գրականությանը. չի՛ կարելի երեխաներին հրամցնել՝ ինչ պատահի: Գոնե երեխաների համար տպագրվող գրքերը ինչ-որ մի խողովակով պետք է անցնեն, պետք է զգույշ լինել ու վերահսկել այդ դաշտը. չմոռանանք, որ մենք գործ ունենք երեխաների հետ: Լեզվի համար շատ բան պետք է անել, չպետք է խնայել ոչինչ ՝ այդ ոլորտը անաղարտ պահելու համար: Լեզուն ազգի ինքնության պահպանման առաջին գրավականն է: Պատահական չէ, որ օտար նվաճողներն առաջին հերթին  մեր դպրոցները, մամուլն են փակել: Պատահական չէ, որ Մաշտոցի գրերի գյուտից հետո Հայաստան աշխարհի սահմանամերձ շրջաններում, նահանգներում ոչ թե եկեղեցիներ սկսեցին կառուցել, այլ՝ բերդեր ու դպրոցներ: Դպրոցը բերդի, ամրոցի դեր է կատարել, դպրոցի հայոց լեզվի ուսուցիչներն ու աշակերտները բերդապահ սահմանապահներ են եղել. մենք չպե՛տք է մոռանանք պատմության դասերը: Պարույր Սևակն է հրաշալի ասել.«Աշխարհի առաջադեմ ժողովուրդների համար պատմությունը  անցնելիք ճանապարհը լուսավորող հզոր լուսարձակ է, իսկ մենք շատ հաճախ պատմությունը մեզ համար դարձնում ենք վահան ու վախվորած քայլում ենք նրա ետևից»: Լեզուն զենքից հզոր է: Հրաշալի է ասել Համո Սահյանը.«Ժողովուրդների ուժը, հզորությունը չափվում է ոչ թե ունեցած զենքի, զորքի քանակով այլ՝ հոգևոր մաքառումների խորությամբ ու լայնությամբ», Գևորգ Էմինն էլ գրել է.«…Բառը արճիճի պես զգու՛յշ գործածիր,Նույն արճիճից են ձուլում, իմացիր, գնդակն ու տառը»:
-Ի՞նչ կասեք «է»  օժանդակ բայը ա-ով փոխարինելու հաճախադեպության մասին:
-Դա չարիքի փոքրագույնն է. եթե մեր պատգամավորները կարողանում են իրենց միտքը ճիշտ, մաքուր, գրական հայերեն բառերով արտահայտել, ոչինչ, որ ա-երով խոսեն, բայց երբ շատ մարդիկ Գողգոթայի փոխարեն  ասում են ՝ Գողագոթա, հյուսնի փոխարեն՝ հույսնը և նման այլ զավեշտալի արտահայտություններ, այ, դա՛ է սարսափելի:
-Ի՞նչ կասեք գրքերի մասին, որոնց կարդացողը չկա:
-Խորհրդային տարիներին գրքերի տպաքանակը ՝50 հազարով, 100 հազարով էր, դա էլ ճիշտ չէր. Ֆրանսիայի  ամենամեծ բանաստեղծներից մեկը՝ Ապոլիները,  իր կենդանության օրոք  հրատարակվել է 500 տպաքանակով և զարմացել է՝ասելով՝ մի՞թե 70 միլիոնանոց Ֆրանսիայում  500 հոգի պոեզիա հասկացող կա…3 միլիոնանոց Հայաստանում 100 հազար տպաքանակով գրքեր էին հրատարակվում, գրականությունը մի տեսակ շատ էր էժանացել. հիմա, իհարկե, չկա նման տպաքանակ, գուցե սա՛ է ճիշտը: Միայն գրքեր կարդալով չէ, որ երեխաները պետք է   լավ լեզու սովորեն: Մեր օրերում մեծ է հեռուստատեսության, համացանցի դերը.եթե տվյալ հեռուստաընկերությունը  ինչ–որ մեկի սեփականությունն է, դա չի նշանակում, որ ամեն տեսակի աղբ կարող են հրամցնել եթերից: Լավ կլինի, որ յուրաքանչյուր հեռուստաընկերություն հայոց լեզվին  վարպետորեն տիրապետող, մասնագիտական մեծ փորձառություն ունեցող խմբագիր ունենա: Պետք է ստեղծել ու շատացնել գրական-գեղարվեստական հաղորդաշարերը: Էժանագին հեռուստասերիալների փոխարեն պետք է  հեռարձակել  հայոց լեզվին, պատմությանն ու գրականությանը նվիրված հաղորդումներ՝ ինչպես Խորհրդային տարիներին:
-Պարո՛ն Գիլավյան, այսօր բանասիրական կրթություն ստանալու ցանկություն ունեցողների թիվը, որքանով տեղյակ եմ, չունի իմ տարիների վարկանիշային ցուցանիշը, և, կարծեմ, ուսանողության մեծ մասը աղջիկներ են. այդպե՞ս է: Հայերենի ապագա մարտիկների տեսնու՞մ եք Ձեր ուսանողների շարքերում:
-Ասեմ, որ ես միշտ բարձր կարծիքի եմ եղել երիտասարդության մասին. յուրաքանչյուր հաջորդ սերունդ անպայմանորեն ավելի խելոք է նախորդից, ավելի զարգացած է: Չի կարելի ասել, թե հիմա ուսանողների մեծ հոսք կա դեպի բանասիրական ֆակուլտետ, դա պայմանավորված է հիմնականում դպրոցներից շրջանավարտներ քիչ լինելու պատճառով: Բանասիրական ֆակուլտետ հիմնականում գալիս են նվիրյալները: Մեր մանկավարժական համալսարանի  ուսանողների 90-95 տոկոսը գյուղական վայրերից է, հիմնականում՝ մանկավարժների ընտանիքներից: Գերակշռող մասը աղջիկներ են, ասպիրանտական տեղերը գրեթե թափուր են մնում: Տղաների համար հետագայում ընտանիք պահելու խնդիր կա: Մեր ֆակուլտետի ուսանողների շարքերում կան  հայերենի ապագա լավ ուսուցիչներ, հատուկենտ՝ ունենք նաև գրողներ, ստեղծագործող ուսանողներ: Չմոռանանք, որ մեր ֆակուլտետից են եղել նշանավոր գրողներ Սերո Խանզադյանը, Հրանտ Մաթևոսյանը, Ռազմիկ Դավոյանը…
-Ժողովրդի խոսքն այսօր համեմված է բարբառներով, առօրյա խոսակցական բառուբանով. ո՞րն է դրանցից ամենավտանգավորը՝ լեզու կորցնելու, աղավաղելու առումով:
-Ժարգո՛նը: Բարբառներից ոչ մի վտանգ չկա, դրանք մեր լեզվի համեմունքն են: Խիստ գրասենյակային, գրական լեզուն  ամեն տեղ  չէ, որ կարելի է գործածել:
-Ձեր բարեմաղթանքը Մայրենիի  օրվա առիթով:
-Մայրենին պետք է մի՛շտ հիշել, ոչ թե՝ տոնից տոն. Հեմինգուեյի բառերով ասած՝ տոն, որը միշտ մեզ հետ պետք է լինի:  Մենք պարտավոր ենք պահպանել մայրենին, ապրել մայրենիով:
-Պարո՛ն Գիլավյան, մեր զրույցն ամփոփենք հայոց լեզվի մասին Ձեր սիրած ասույթով:
–  Կրկին դիմեմ Սևակին, ով իր «Թրի դեմ գրիչ» հոդվածում մի այսպիսի միտք է արտահայտում. «Մեր զորավարների տարած փառավոր հաղթանակներից և ոչ մեկը չի կարող իր նշանակությամբ համեմատվել այն հաղթանակի հետ, որ տարավ Մաշտոցն իր 36 հոգանոց փոքրիկ ջոկատով»:
-Շնորհակալությո՛ւն, պարո՛ն Գիլավյան. հուսանք, որ Մայրենիի օրն այսուհետ շատ ավելի մեծ հնչեղություն ձեռք կբերի և կնպաստի նաև մեր  ոսկեղենիկ մայրենիի պահպանմանն ու անաղարտությանը:

«Язык – главный залог сохранения идентичности нации»: Мартин Гилавян
Праздник языка, 21 февраля – не единственный повод для того, чтобы специалисты, озабоченные проблемами языка, не слишком большая часть нашего общества в печатной прессе, интернет-сайтах, соцсетях выражали свое возмущение искажением языка, пытались предложить какие-то решения, искали выход, стучались в двери компетентных органов по вопросам искажения одного из важнейших столпов нашей идентичности и существования – армянского языка. Это стало и темой нашей беседы для «Армяне сегодня» с доктором филологических наук, профессором Мартином Гилавяном.
– Господин Гилавян, начнем нашу беседу с пройденного Вами научного пути.
– Мое научное направление – армянская поэзия новейшего периода  – начиная с 60-х годов до наших дней, занимался также литературными связями, темой моей кандидатской диссертации было «Русский символизм и восточноармянская поэзия». Темой докторской диссертации было «Тенденции и закономерности развития армянской поэзии в 50-60 годы», сейчас в основном занят армянскими  поэтами новейшего периода. У меня довольно много статей об Акселе Бакунце, Серо Ханзадяне, Вардкесе Петросяне, Сурене Айвазяне. Самая последняя была о романе Гонсало Гуанча «Армянская родословная», опубликованная в журнале «Гарун»: это прекрасное произведение иностранного автора о Геноциде армян. Я включил ее в  недавно изданную мою книгу.
– Вы филолог, литературовед, являетесь в то же время факелоносцем красивого слова, прекрасного родного языка. �? естественно, озабочены вопросом искажения армянского языка. 21 февраля мы отмечаем День родного языка, который, как известно, является одной из идей министра Диаспоры РА: что скажете об этом празднике?
– Символика дня, действительно, велика, значительна. Среди отмечаемых сейчас многочисленных праздников он выделяется своим содержанием, важностью: положение нашего языка ныне очень сложно…
– Можно ли нынешнее состояние языка считать катастрофичным?..
– �? даже очень катастрофичным: читаешь любую книгу, слушаем радио- телепередачи, даже выступления наших депутатов – не говоря уже о сериалах, и разочаровываешься, возмущаешься… Складывается впечатление, что кто-то хочет отомстить нашему языку: пропали аромат и запах, сладость нашего прекрасного армянского языка, язык Бакунца, Амо Сагяна… Слушая выступления некоторых депутатов Национального Собрания невольно задумываешься – учил ли он в школе армянский язык…  Возможно, прозвучит несколько грубо, но повсюду преобладает «язык шоферов маршрутных такси». �? самое обидное то, что все это привносится в семью, школу, прессу, телевидение, НС… Я считаю катастрофичным положение армянского языка и приветствую инициативу министра Диаспоры, считая ее очень полезной, патриотичной.  Этот праздник должен обрести еще большее распространение, войти в каждую школу, семью, в каждый уголок Армении. Мы должны возродить аромат и вкус нашего народного языка. Но это не значит, что каждый должен говорить на своем наречии. Наречия, несомненно, источник обогащения языка, бесценный клад, которым мы должны суметь пользоваться.
– Господин Гилавян, какими методами можно достичь если не полного искоренения, то хотя бы минимизации искажения армянского языка?
– Мне кажется, нужно в определенной мере усилить роль Государственной языковой инспекции, наделить ее определенными рычагами – будь то в виде штрафов или иных методов. Скажем, если кто-то разместил на своем магазине вывеску только на иностранном языке, нудно закрыть этот магазин, компанию, чтобы послужило уроком для других, хотя я и не считаю это реалистичным. Многие пишут исключительно на английском – будто только англичане или англоязычные делают там покупки, либо все армяне владеют английским. �?, наконец, наш государственный язык – армянский. Можно применить и штрафы, которые в значительной мере ударят по карману, доходам тех, кто посягает на родной язык. Возможно, найдутся и другие рычаги воздействия. Наверное, можно ввести доплату для преподавателей родного языка – это тоже способно стать одним из методов.
Особо коснусь издательств: свобода, нет цензуры, но это же не значит, что каждый имеющий деньги может издавать книги и преподносить обществу. У нас нет понятия редактор или оно носит сугубо формальный характер. Особое внимание следует уделить детской литературе: нельзя преподносить детям что попало. Книги, хотя бы адресованные детям, должны проходить некое «чистилище», нужно быть осторожными и контролировать это поле. Давайте не забывать, что речь идет о детях.
Для языка нужно сделать многое, ничего нельзя жалеть   для того, чтобы сохранить в чистоте эту сферу. Язык – главный залог сохранения идентичности нации. Не случайно, что иностранные завоеватели в первую очередь закрывали наши школы и прессу. Не случайно, что после изобретения Маштоцем письменности в приграничных районах Армении стали строить не церкви, а крепости и школы. Школа играла роль крепости, учителя армянского языка и их ученики были хранителями этих крепостей: мы не в праве забывать уроки истории. Паруйр Севак прекрасно высказался: «Для прогрессивных народов мира история – мощный прожектор, освещающий предстоящую дорогу, мы же зачастую превращаем для себя историю в щит и опасливо следуем за ним». Язык мощнее оружия. Прекрасно высказался Амо Сагян: «Сила, мощь народов измеряется не численностью оружия и войска, а глубиной и шириной духовных сражений», а Геворг Эмир писал: «…�?спользуй слово осторожно, как свинец, знай – из одного свинца отливают и пулю, и буквы».
– Что скажете о привычке некоторых заменять вспомогательный глагол «Э» на «А»?
– Это наименьшее из зол: если наши депутаты сумеют выражать свою мысль на правильном литературном армянском языке – не страшно пусть говорят через «А». Но когда люди вместо Голгофы (на армянском Гохгота) – Гохагота, и другие подобные выражения – вот это ужасно.
– Что скажете о книгах, которые никто не читает?
– В советские годы средний тираж книг достигал 50-100 тысяч. Это также было неверно. Один из величайших поэтов Франции, Аполинер, при жизни был издан тиражом 500 экземпляров и очень удивился, сказав: неужто в 70-миллионной Франции есть 500 человек, понимающих поэзию… В 3-миллионной Армении книги издавались  100-тысячными тиражами – литература как-то обесценилась. Сейчас конечно, подобных тиражей нет, возможно, это и правильно. Не одним лишь чтением книг дети должны учить язык. В наши дни велика роль телевидения, �?нтернета: если данная телекомпания является чьей-то собственностью, это не значит, что в эфире можно преподносить любой мусор. Было бы хорошо, чтобы каждая телекомпания имела редактора, хорошо владеющего языком и имеющего профессиональный опыт. Нужно создавать и приумножать литературно-художественные циклы. Взамен дешевых сериалов нужно транслировать передачи, посвященные армянскому языку, истории, литературе, как это делалось в Советские годы.
– Господин Гилавян, сегодня число желающих получить филологическое образование, насколько мне известно, не имеет того рейтингового показателя, что был в наши годы, да и большинство студентов – девушки, не так ли. Среди Ваших студентов видите будущих борцов за армянский язык?
– Должен сказать, что всегда был высокого м нения о молодежи: каждое последующее поколение более умное по сравнению с предыдущим, более развитое. Нельзя утверждать, что сегодня поток абитуриентов на филологический факультет велик – это обусловлено в основном меньшим числом выпускников школ. На филологический факультет приходят в основном преданные. 90-95 процентов студентов нашего педагогического университета – из сельских школ, в основном – из семей педагогов. Подавляющее большинство девочки, места в аспирантуре остаются вакантными. Для мальчиков существует проблема содержания впоследствии семьи. Среди студентов нашего факультета есть такие, кто в перспективе станут хорошими учителями армянского языка, встречаются также будущие писатели, творчески мыслящие студенты. Давайте не забывать, что из стен нашего факультета вышли известные писатели Серо  Ханзадян, Грант Матевосян, Размик Давоян…
– Народная речь уснащена сегодня говорами, обыденными разговорными словами: какие из них наиболее опасны в плане утери, искажения языка?
– Жаргон. От говоров никакой опасности нет, они – соль нашего языка. Не везде возможно использовать сугубо официальный, литературный язык.
– Ваши пожелания по поводу Дня родного языка.
– Родной язык нужно помнить всегда, а не от праздника к празднику. Говоря словами Хемингуэя, «праздник, который всегда должен быть с нами». Мы обязаны сохранить родной язык, жить родным языком.
– Господин Гилавян, завершим нашу беседу Вашим любимым высказыванием о языке.
– Вновь обращусь к Севаку, который в своей статье «Ручка против меча» высказал такую мысль: «Ни одна из славных побед, одержанных нашими военачальниками, не может по своей значимости сравниться с победой, которую одержал Маштоц своим маленьким отрядом в 36 «бойцов».
– Спасибо, господин Гилавян. Будем надеяться, что День родного языка отныне будет иметь большее значение и поспособствует сохранению и чистоте нашего прекрасного родного языка.