Սանկտ Պետերբուրգում կայացել է Հայաստանի և Ղազախստանի վարչապետերի հանդիպումը
Մեկնարկել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի աշխատանքային այցը Ռուսաստանի Դաշնություն: ԱՊՀ անդամ-պետությունների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստից առաջ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր առավոտյան Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպել է Ղազախստանի վարչապետ Սերիկ Ախմետովին:
Հանդիպման ժամանակ զրուցակիցները քննարկել են հայ-ղազախական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները: Մասնավորապես, արծարծվել է Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության ուղղությամբ փոխգործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Երկկողմ տնտեսական կապերի ընդլայնման համատեքստում ընդգծվել է Երևան-Աստանա օդային ուղիղ չվերթների կազմակերպման անհրաժեշտությունը: Ղազախստանի վարչապետը նշել է, որ դա հնարավորություն կտա աշխուժացնել գործարար կապերը երկու երկրների միջև: Իր հերթին ՀՀ վարչապետը տեղեկացրել է, որ ՀՀ կառավարությունը հաստատել է մրցունակ ու շարունակական օդային փոխադրումների ծառայությունների մատուցման ապահովման ծրագիրը և ազատականացրել Հայաստանի օդային սահմանները: Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի կողմից «բաց երկնքի քաղաքականության» որդեգրումը հնարավորություն կտա խթանել Հայաստանի տնտեսական զարգացումը:
Երկուստեք կարևորվել է հայ-ղազախական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության ակտիվացումը: Անդրադարձ է արվել նաև սերմնաբուծության ոլորտում համագործակցության հնարավորություններին: Այս առումով վարչապետ Սարգսյանը կարևորել է ոլորտում Ղազախստանի փորձի ուսումնասիրությունը և կիրառումը:
Ղազախստանի վարչապետը Հայաստանի վարչապետին հրավիրել է Ղազախստան:
ՀՀ վարչապետի գլխավորած կառավարական պատվիրակության կազմում են ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Կարինե Մինասյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արա Պետրոսյանը, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Իոսիֆ Իսայանը, ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Սուրեն Կարայանը, պաշտոնատար այլ անձինք։

В Санкт-Петербурге состоялась встреча премьер-министров Армении и Казахстана
Стартовал рабочий визит премьер-министра Республики Армения Тиграна Саркисяна в Российскую Федерацию. Перед заседанием Совета глав правительств СНГ премьер-министр Армении Тигран Саркисян сегодня утром в Санкт-Петербурге встретился с премьер-министром Казахстана Сериком Ахметовым.
Во время встречи собеседники обсудили перспективы развития армяно-казахстанских отношений. В частности, был затронут широкий круг вопросов, касающихся взаимодействия в направлении вступления Армении в Таможенный союз. В контексте расширения двусторонних экономических связей была подчеркнута необходимость организации прямых авиарейсов Ереван-Астана. Премьер-министр Казахстана отметил, что это позволит активизировать деловые связи между двумя странами. В свою очередь, премьер-министр Республики Армения проинформировал, что правительство РА утвердило программу обеспечения предоставления конкурентоспособных и непрерывных авиаперевозок и либерализовало воздушное пространство Армении. Тигран Саркисян подчеркнул, что проведение Арменией «политики открытого неба» даст возможность стимулировать экономическое развитие Армении.
Обоюдно была отмечена важность активизации деятельности армяно-казахстанской межправительственной комиссии. Были также затронуты возможности сотрудничества в сфере семеноводства. В этом плане премьер-министр Тигран Саркисян указал на важность изучения и применения опыта Казахстана в этой сфере.
Премьер-министр Казахстана пригласил премьер-министра Армении в Казахстан.
В состав возглавляемой премьер-министром Республики Армения правительственной делегации входят министр-руководитель аппарата правительства РА Ваче Габриелян, министр экономики РА Ваграм Аванесян, заместитель министра иностранных дел РА Шаварш Кочарян, первый заместитель министра экономики РА Карине Минасян, заместитель министра экономики РА Ара Петросян, заместитель министра энергетики и природных ресурсов РА �?осиф �?саян, заместитель министра финансов РА Сурен Караян, другие должностные лица.