Հայ անվանի ճարտարագետ և գյուտարար, գունավոր հեռուստացույցի հայտնագործող Հովհաննես Ադամյանի անունը կրող սրահը վերանորոգվել ու կահավորվել է «Ռոստելեկոմ» ընկերության կողմից: Նպատակն է ստեղծել մի միջավայր, որը կդառնա ոչ միայն միջոցառումների ու գիտաժողովների անցկացման հարմարավետ սրահ, այլև կոգեշնչի ուսանողներին մեծ գիտնականի գյուտով և ձեռքբերումներով:
1925 թ. Երևանի համալսարանում ստեղծված հատուկ լաբորատորիայում Հովհաննես Ադամյանը պատրաստել և գործողության մեջ աշխարհում առաջին անգամ ցուցադրել է «Հեռատես» եռագույն պատկերման սարքը։ Համանման համակարգ Եվրոպայում ներկայացվել է միայն երեք տարի անց։ Հովհաննես Ադամյանն այդ տարիներին դասախոսել է Հայաստանի Մայր բուհում և իր գործունեությամբ կերտել համալսարանի պատմության ոսկե էջերից մեկը:
Անվանի գիտնականի անունը կրող սրահի բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, պրոռեկտորներ Ռուբեն Մարկոսյանը և Արարատ Մալխասյանը, տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարներ, աշխատակիցներ, ինչպես նաև «Ռոստելեկոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը և այլ ներկայացուցիչներ:
«Համալսարանների և գործարար աշխարհի միջև համագործակցությունն ընդունված է ամբողջ աշխարհում: Մեր համագործակցության արդյունքը ոչ միայն այս գեղեցիկ սրահը կլինի, այլև կապ կստեղծվի ընկերության և մասնավորապես ԵՊՀ ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետի միջև, ինչի շնորհիվ ուսանողները հնարավորություն կունենան լսելու նաև ընկերության մասնագետների դասախոսությունները, մասնակցելու տարբեր քննարկումների և հանդիպումների: Համագործակցությունը թույլ կտա աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան մասնագետներ պատրաստել»,- իր խոսքում ասաց ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը:
«Ռոստելեկոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանն էլ նշեց, որ ընկերության համար մեծ պատիվ է ավելի սերտացնելու համագործակցությունը Մայր բուհի հետ. «Բացի մեզ մոտ անցկացվող փորձնական ուսուցումից՝ ուսանողների համար այս սրահում նախատեսում ենք նաև իրականացնել գործնական պարապմունքներ, ծանոթացնել նորագույն տեխնոլոգիաներին և գործնական աշխարհին անհրաժեշտ մի շարք հմտությունների»:
Ե՛վ ԵՊՀ ռեկտորի, և՛ «Ռոստելեկոմ» ընկերության գլխավոր տնօրենի հավաստմամբ՝ համագործակցությունը շարունակական և երկարատև բնույթ է կրելու:

The hall named after famous engineer and inventor Hovhannes Adamyan, who was the first in the world to achieve practical results in color television and to carry out color television transfers, was renovated and equipped by OJSC “Rostelecom”.
In 1925 Adamyan demonstrated in a special laboratory, opened at YSU, “Eristavi” – a device for broadcasting color images. A similar device was introduced in Europe only three years later. That time Hovhannes Adamyan delivered lectures at YSU. He has created one of the golden pages in the history of the university.
The opening ceremony was attended by YSU Rector Aram Simonyan, vice-rectors Ruben Markosyan and Ararat Malkhasyan, heads of various departments, as well as the CEO of OJSC “Rostelecom” Hayk Faramazyan and others.
“The cooperation between universities and business world is known worldwide. The result of our cooperation will not be just limited to this beautiful hall, but also ties will be established between the company and YSU Faculty of Radiophysics, thanks to which students will have the opportunity to attend lectures by specialists, participate in discussions and meetings. This partnership will allow professionals to meet the demands of the labor market,” – said YSU Rector Aram Simonyan.
The CEO of OJSC “Rostelecom” Hayk Faramazyan said it is a great honor for the company to develop cooperation with YSU: “Apart from the pilot study, we also plan to conduct studies to introduce new technologies and business world needs for students in this hall.”
YSU Rector and the CEO of OJSC “Rostelecom” are sure the cooperation will be long-term in its nature