Նամակ հայ զինվորին՝ Աբխազիայից
Բարև սիրելի հա՛յ զինվոր: Այս նամակը գրում է Աբխազիայի Հանրապետության Սուխումի շրջանի Գումիստայի Հ. Չաքրյանի անվան միջնակարգ դպրոցի 10-րդ դասարանի աշակերտուհի Ասլանյան Ելենան:
Սիրելի՛ զինվոր, սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ Բանակի օրվա առթիվ : Ցանկանում եմ Ձեզ և բոլոր մարտիկներին կապույտ երկինք, քաջ առողջություն և անփորձանք ծառայություն:
Ես սովորում եմ հայկական դպրոցում: Մենք ուսումնասիրում ենք հայոց լեզու,հայ գրականություն և հայոց պատմություն: Մենք ծանոթ ենք մեր բազմաչարչար ժողովրդի պատմությանը, գիտենք նրա վերելքների և վայրէջքների մասին: Գիտենք Վարդանանց քաջերի մասին, ծանոթ ենք Սարդարապատի հերոսամարտին: Գիտենք Մեծ Հայրենական պատերազմի ժամանակ Ֆաշիզմի դեմ կռվող հարյուրից ավելի հայ հերոսների մասին:
Մեր դպրոցը կրում է Սովետական Միության հերոս Հարություն Չաքրյանի անունը: Նա սովորել և ավարտել է մեր գյուղի դպրոցը, դարձել է զինվորական , բազմիցս պարգևատրվել է, դարձել է հրամանատար և ղեկավարել է Սևաստոպոլի Սապուն-Գարայի ազատագրումը, զոհվել է և հետմահու պարգևատրվել Սովետական Միության հերոսի կոչմամբ:
Գիտեմ, թե ինչպիսին է վիճակը սահմաններում, որ այնտեղ ամեն գիշեր կրակոցներ են լինում: Գիտեմ , թե ինչ դժվար է Ձեր գործը և հպարտ եմ, որ մեր սահմանները պաշտպանում են Ձեզ նման քաջարի մարտիկները: Գիտեմ, որ Դուք առաջնորդվում եք .«Ոչ մի քայլ ետ» կարգախոսով:Կա այդպիսի մասնագիտություն՝ պաշտպանել հայրենիքը: Փառք ու պատիվ Ձեզ, որ անտեսելով ամեն վտանգ ,կյանքի գնով ապահովում եք հայրենիքի անկախությունը:
Իհարկե պատերազմի մասին ես գիտեմ միայն հեռուստացույցից, թերթերից և ուրիշ աղբյուրներից: Կարդալով և տեսնելով այդ ամենը՝ հասկանում եմ, որ սարսափելի է, երբ պայթում են ռումբեր, երբ շուրջդ ավերվածություն է և ամեն վայրկյան կարող ես զրկվել կյանքից:
Ես չեմ ուզում, որ պատերազմներ լինեն: Այնպես որ, հայոց բանակի սիրելի՛ զինվորներ, խնդրում եմ, որ քաջի պես ծառայեք: Եվ իմացեք,որ տանը ձեզ միշտ սպասում են ձեր հարազատները:
Անցյալ ամառ ես մասնակցում էի «Արի տուն» ծրագրին: Մենք այցելեցինք հայկական զորամասերից մեկը:Եվ ես հնարավորություն ունեցա ծանոթանալ հայ զինվորի առօրյային:Լավ է, որ այժմ հայոց բանակը զինված է ժամանակակից տեխնիկայով և բարձր պատրաստվածություն և հմտություն ունեցող զինվորներով:
Ձեր բարձր պատրասվածությունը երևաց հատկապես ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին, երբ նենգ թշնամին խախտեց հրադադարը: Մենք՝բոլորս, այդ աղետալի օրերին սրտի դողով էինք հետևում ճակատից եկող լուրերին և խոր վիշտ ապրեցինք յուրաքանչյուր զոհված զինվորի համար:
Հուսանք, որ այլևս երբեք այդպիսի բան չի կրկնվի և ոչ մի մայր չի սգա իր սիրասուն զավակի կորուստը:
Դուք մենակ չէիք: Ձեզ անմիջապես օգնության հասան նախկինում կռիվների թոհ ու բոհի միջով անցած մեր ազատամարտիկները, կանգնեցին Ձեր կողքին, թև ու թիկունք եղան այդ ծանր օրերին:
Ես հպարտ եմ, որ հայոց բանակում կռվում են քաջարի մարտիկներ, որոնք անկոտրում կամքով և համառ համարձակությամբ անսասան են պահում մեր հայրենիքի սահմանները:

Письмо армянскому воину из Абхазии
Здравствуй, дорогой армянский воин. Письмо это пишет ученица 10 класса средней школы им. А.Чакряна села Гумиста Сухумского района Республики Абхазия Елена Асланян.
Дорогой солдат, сердечно поздравляю вас с Днем армии. Желаю Вам и всем воинам синего неба, доброго здоровья и служения.
Я учусь в армянской школе. Мы изучаем армянский язык, литературу и историю. Мы знакомы с историей нашего многострадального народа, знаем о его взлетах и падениях. Знаем о героях Вардананц, знакомы с историей Сардарапатской героической битвы. Знаем о более 100 Героях, сражавшихся против фашизма в Великой Отечественной войне.
Наша школа носит имя Героя Советского Союза Арутюна Чакряна. Он учился и окончил нашу сельскую школу, стал военным, неоднократно награждался, был командиром, руководил освобождением Севастопольской Сапун-горы. Погиб и посмертно получил звание Героя Советского Союза.
Знаю, какова ситуация на границах – там каждую ночь звучат выстрелы. Знаю, насколько трудно Ваше дело, и горжусь, что наши границы охраняют такие отважные воины, как Вы. Знаю, что Вы руководствуетесь девизом «Ни шагу назад». Есть такая профессия – Родину защищать. Честь и слава Вам, пренебрегая опасностями, ценою жизни Вы обеспечиваете независимость и безопасность Родины.
Конечно, я знаю о войне только из телепередач, прессы и других источников. Читая и видя все это, понимаю: ужасно, когда взрываются бомбы, повсюду разруха, каждое мгновение можешь лишиться жизни.
Я не хочу, чтобы были войны. Так что, дорогие воины Армянской армии, прошу – служите отважно. �? знайте, что дома вас всегда ждут родные.
Минувшим летом я участвовала в программе «Ари тун». Мы посетили одну из армянских воинских частей, и у меня была возможность познакомиться с буднями армянских воинов. Хорошо, что Армянская армия сейчас оснащена современной техникой, ее воины обладают высокой подготовкой и навыками.
Ваша высокая подготовка особенно проявилась в дни апрельской четырехдневной войны, когда коварный враг нарушил режим прекращения огня. В те трагические дни все мы с дрожью в сердце следили за сообщениями с фронта, пережили тяжкое горе за каждого погибшего воина.
Надеемся, что отныне ничего подобного не повторится и ни одна мать не будет оплакивать потерю любимого сына.
Вы не были одни. На помощь вам сразу подоспели прошедшие сквозь огонь боев бывшие ополченцы – встали рядом с вами, стали опорой в те дни.
Я горжусь, что в Армянской армии сражаются воины, непоколебимой волей и отвагой охраняющие нерушимость границ нашей Родины.