Նամակ իմ հայ զինվորին՝ «փոքր» և միևնույն ժամանակ «մեծ»
Ես Մերին եմ։ Ապրում եմ Ղազախստանի Պետրոպավլովսկ քաղաքում։ Սովորում եմ վեցերորդ դասարանում։ Ունեմ փոքր քույր և եղբայր։ Ես, բացի հանրակրթական դպրոցից, հաճախում եմ նաև հայկական դպրոց և հպարտ եմ, որ կարող եմ նամակ գրել մայրենիով։
Իմ հայ զինվոր՝ «փոքր» և միևնույն ժամանակ «մեծ»։ Այսպես եմ գրում, որովհետև տատիկս ձեր մասին խոսելիս ասում է «այդ փոքր երեխեքը…», իսկ պապիկս՝ «ապրեն մեր մեծ ու քաջ տղաները»։ Սկզբում ես չէի հասկանում, թե ինչու են նրանք այդպես ասում։ Հիմա, երբ հայոց լեզվի ուսուցչուհիս պատմեց ձեր սխրագործությունների մասին, ես հասկացա այդ խոսքերի իմաստը։
Իմ քաջ ու անվախ զինվոր, չնայած որ դու տարիքով «փոքր» ես, պաշտպանում ես մեր հայրենիքը «մեծի» պես։ Դու գիշեր ու ցերեկ, անձրևին ու ձյանը, կանգնած քո դիրքերում պահպանում ես մեր անդորրը։ Մենք անհոգ ապրում ենք խաղաղ երկնքի տակ, որովհետև դու կաս: Դու «փոքր» ես, բայց գրոհի ես ելնում թշնամու դեմ «մեծի» պես։ Մենք քեզնից սովորում ենք լինել հայ:
Իմ հարազատ զինվոր, դու մեր հայրենիքն ես, մեր ուժն ու ապագան: Ես հպարտանում եմ քեզնով, քո քաջությամբ, քո արիությամբ, քո նվիրվածությամբ, քո սիրով հայրենիքի հանդեպ։ Դու իրավունք ունես բարձր ու հպարտ կրելու «Հայրենիքի հերոս» կոչումը։
Ես շնորհավորում եմ քեզ, բոլոր հայ զինվորներին, ձեր հարազատներին և ողջ հայությանը Հայկական բանակի օրվա առթիվ և ցանկանում խաղաղ ու ջինջ երկինք, քաջ առողջություն ու բարձր տրամադրություն։
Թող հայ մայրերի աչքերում միայն ուրախության արցունքներ լինեն։ Թող հայ հայրերը հպարտանան իրենց զավակների սխրագործություններով, տատիկներն ու պապիկները հաղթական քոչարի պարեն, իսկ մեր հայրենիքը բարգավաճի և էլ ավելի հզորանա։

Письмо армянскому воину – «маленькому» и в то же время «большому»
Я Мери. Живу в городе Петропавловск Казахстана. Учусь в шестом классе. У меня есть младшие брат и сестра. Кроме общеобразовательной, я посещаю еще и армянскую школу и горжусь, что могу написать письмо на родном языке.
Мой армянский воин – «маленький» и в то же время «большой». Пишу так, потому что бабушка, говоря о вас, говорит – «эти маленькие дети», а дедушка говорит – «молодцы наши большие и отважные парни». Поначалу я не понимала, почему они так говорят. Теперь, когда учительница армянского языка рассказала о ваших подвигах, я поняла смысл этих слов.
Мой отважный и бесстрашный воин, хотя годами ты и молод, но Родину нашу защищаешь, как взрослый. Днем и ночью, в снег и в дождь ты стоишь на позиции,  охраняя наш покой. Мы беззаботно живем под мирным небом, потому что есть ты. Ты «мал», но против врага выступил как «большой». Мы учимся у тебя быть армянами.
Мой родной воин, ты наша Родина, наша сила и будущее. Я горжусь тобой, твоей отвагой, твоей преданностью и любовью к Родине. Ты имеешь право гордо носить звание «Герой Родины».
Поздравляю тебя, всех армянских воинов, ваших родных и все армянство с Днем Армянской армии и желаю мирного и спокойного неба, крепкого здоровья и отличного настроения.
Пусть в глазах армянских матерей будут только слезы радости. Пусть армянские отцы гордятся подвигами своих сыновей, дедушки и бабушки танцуют победное «Кочари», а наша Родина процветает и становится сильнее.