2017-ը ՝ Արցախի տարի. «Միայն միասնաբար, բոլոր ուժերը կենտրոնացնելո՛վ կարող ենք սատարել Արցախին». Ֆիրդուս Զաքարյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն իր 8-ամյա գործունեության ընթացքում հայանպաստ, հայապահպան բազմաթիվ աննախադեպ գաղափարներ, ծրագրեր է իրականացրել, և այդ ընթացքը շարունակական է: Նախարարությունն իր առջև գերակա խնդիրներ է դնում , և դրանք բոլորն իրականացնում.՝ մեծամասշտաբ աշխատանքներով: 2016թ. հոկտեմբերին Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնած Լրագրողների համահայկական համաժողովի ընթացքում ծնված «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» կոչը վերածվեց մի հզոր շարժման, որի արձագանքները չուշացան. Սփյուռքից մեր հայրենակիցները միացան շարժմանը՝ իրենց լուման ներդնելով այդ կարևոր գործընթացում: Օրեցօր շարժումը հզորացավ և ընդգրկեց առավել լայն շրջանակներ: Դրա օրգանական շարունակությունն ասես դարձավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի կողմից 2017-ը Արցախի տարի հռչակելու գաղափարը. այդ առիթով «Հայերն այսօր»-ի համար մեր հարցազրույցի ընթացքում առավել հանգամանալից խոսեց ՀՀ սփյուռքի նախարարի աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը:
-Ողջ աշխարհը թևակոխեց նոր՝ 2017 թվական: Սկսվող տարին, բնականաբար, նաև նոր գործերի, նոր ծրագրերի ու գաղափարների մտահղացման ընթացք է ենթադրում. բոլոր երկրները, այդ թվում ՝ նաև մեր Հայրենիքը , 2017-ից ունեն իրենց ակնկալիքները և ծրագրերի իրականացման տեսլականը: Հարգարժա՛ն պարոն Զաքարյան, այս առումով ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն ի՞նչ անելիքներ ունի ՝2017-ը Արցախի տարի հռչակելու հետ կապված:
–Ինչպես արդեն հայտնի է, 2016-ի վերջում ՀՀ սփյուռքի նախարարը հանդես եկավ «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» նախաձեռնությամբ, որը դարձավ մեծ շարժում, և , ի ուրախություն բոլորի, արդեն տվել է իր առաջին պտուղները, շոշափելի արդյունքները, իսկ 2016-ի վերջում տրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ տիկին նախարարը նոր՝ 2017 թվականն, առաջարկեց հռչակել Արցախի տարի: Կարծում եմ, որ բոլոր այն աշխատանքները, որոնք նպատակաուղղված են Արցախի հզորացմանը, համախմբման կարիք ունեն, դրանց մասին անհրաժեշտ է բարձրաձայնել, ինչպես նաև անհրաժեշտ է տարածել, մոբիլիզացնել հանրության բոլոր ռեսուրսները:
Արդենիսկ բոլոր ուղղություններով այդ թեմային առնչվող նամակներ են պատրաստվել նախարարությունում և առաքվել՝ ըստ հասցեների: Սփյուռքյան տարբեր հատվածներից արդեն բազմաթիվ արձագանքներ կան: Այդ թեմային առնչվող ամեն մի քայլ պետք է լուսաբանվի, տարածվի: Միայն հայտարարել, թե ցանկանում ենք, որ Արցախի խնդիրը լուծվի խաղաղ ճանապարհով, շատ քիչ է, դա նշանակում է՝ ձեռքերը ծալել ու նստել: Մենք պետք է շարունակ աշխատենք այդ ուղղությամբ, ամեն օր պետք է ինչ-որ բան անել, որ այդ հաղթական, ցանկալի օրը մոտենա, և ցանկությունը իրականության վերածվի:
Հիշու՞մ եք, թե ապրիլին ազերիների կողմից ծավալած քառօրյա պատերազմական գործողություններից հետո համընդհանուր, համահայկական, համաժողովրդական աջակցության ինչպիսի մթնոլորտ ձևավորվեց. ամեն մեկն իր ուժերի ներածին չափով սատար կանգնեց Արցախին, սահմանները պահող զինվորներին, զոհված ու վիրավոր տղաների ընտանիքներին: Մեր ժողովուրդը նման դեպքերում կարողանում է համախմբվել, դառնալ մի բռունցք, մի ընտանիք, մի հզոր ու ամրակուռ ամրոց. նման օրինակներ շատ ունենք մեր պատմության ընթացքում: Այն ամենն, ինչ արվում և արվելու է Արցախի համար, շատ կարևոր է. չկան մեծ ու փոքր գործեր, կա աջակցությու՛ն, ներդրու՛մ, ուշադրությո՛ւն, հոգատարություն ու սեր:
Իմ որդին այս օրերին Արցախի, մեր երկրի դարպասները պաշտպանող զինվորներից մեկն է, նա վերջերս արձակուրդ էր եկել և մի հուզիչ դեպք պատմեց՝ կապված զինվորներին հասցեագրված անուշեղենի հետ ուղարկված նամակների մասին: Այդ նամակներից մեկը գրված է եղել արևմտահայերենով, անուշեղենի հետ նամակներ են ուղարկել նաև Երևանի դպրոցներից մեկի 8-րդ դասարանի աշակերտները…Տանից, ծնողներից հեռու, սահմանին կանգնած զինվորի համար նման ուշադրությունը շատ մեծ ոգևորություն է առաջացնում: 2017 թվականն Արցախի հանդեպ առավել մեծ ուշադրության, հոգատարության կենտրոնացման տարի պետք է լինի. իհարկե, մենք միայն 2017 թվականով չենք սահմանափակվելու, այս շարժումը շարունակական ընթացք կունենա, հաջորդ տարիներին ևս կարելի է նման աշխատանքներ տանել:
-Պարո՛ն Զաքարյան, մեր սիրելի Արցախը կարծես թե դարձել է մեր հոգեզավակը, և մենք բոլորս մեր պարտքն ենք համարում աջակցել նրան. իսկ այս՝ Արցախի տարի հռչակված 2017–ին, ինչպե՞ս , որքանո՞վ է արձագանքում և մասնակցում Արցախ աշխարհը:
–Պատվարժան և հերոսական արցախցիները ևս մասնակիցն են այս շարժման. անգամ մեկ ծառ տնկելը, հող մշակելը, այդ հողում, սահմանամերձ գյուղերում ու շրջաններում ապրելը, ընտանիքներ կազմելն ու զավակներ ունենալն արդեն այդ շարժման հիմնասյուներից են: Անշո՛ւշտ, մենք կունենանք համատեղ ծրագրեր, իսկ աջակցությունները կլինեն տարբեր բնույթի՝ հոգևոր, տնտեսական, նյութական, մշակութային և այլն: Մենք Արցախի իշխանությունների հետ համատեղ և համահունչ կկազմակերպենք այդ աշխատանքները: Մեր նախարարությունում կգրանցվեն կատարված աշխատանքները. մենք կլինենք համակարգող մարմին:
-Պարո՛ն Զաքարյան, Ձեր կարծիքով Սփյուռքի նախարարության այս շարժմանը միանալու ցանկություն ունեցող այլ կազմակերպություններ, գերատեսչություններ ՝ իրենց աշխատանքային խմբերով, կլինե՞ն արդյոք:
-Անշու՛շտ, կլինեն: Բերեմ սիրիահայերի օրինակը. Սփյուռքի նախարարությունն, իհարկե, եղավ առաջամարտիկը, իսկ հետագայում միացան բոլոր գերատեսչությունները, ՀՀ նախագահի համապատասխան հանձնարարականից հետո բոլորը դարձան մի բռունցք և իրենց ռեսուրսներն ուղղեցին նույն կետին: Համոզված եմ, որ 2017-ը Արցախի տարի հռչակելու այս նոր ու համահայկական շարժմանը ևս կմիանան Հայաստանի և Սփյուռքի մեր շատ հայրենակիցներ, կազմակերպություններ, միություններ, պետական ու մասնավոր կառույցներ, գերատեսչություններ: Միայն այսպես միասնաբար կարող ենք սատարել Արցախին ու պաշտպանել մեր սահմանները՝ խոսքի ուժը միշտ դարձնելով նպատակ, իրականություն, գործ, նվիրում:
-Շնորհակալությու՛ն, պարոն Զաքարյան, հուսանք, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարի հերթական ազգանպաստ նախաձեռնությունը ևս ողջ տարվա կտրվածքով կպսակվի հաջողությամբ: Սա, հիրավի, դեպի Լույսը տանող ճշմարիտ ճանապարհներից մեկն է, ուր խարսխվում են մարդն ու մարդկայինը, Հայրենիքն ու հայրենասերը, սերն՝ առ զմիմեանս:

2017 is the Year of Artsakh
Firdus Zakaryan: “Only together and by concentrating all our efforts will we be able to support Artsakh”
Throughout the eight years of its existence, the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia has carried out numerous unprecedented pro-national programs and programs aimed at preserving the Armenian identity, and those programs are ongoing. The Ministry sets priority objectives and meets them all through large-scale activities. “What are YOU doing for Karabakh?”-this was the call that Armenian journalists made during the Pan-Armenian Forum of Journalists organized by the Ministry of Diaspora in October 2016. The call turned into a powerful movement that sparked reactions from Diaspora Armenians who joined the movement and made their significant contributions to the process. As the days progressed, the movement became stronger and engaged wider circles. It seems as though the continuity of the movement became the idea of the RA Minister of Diaspora to declare the year 2017 as the Year of Artsakh. In light of this, I sat down for an interview with Chief of Staff of the RA Ministry of Diaspora Firdus Zakaryan Firdus Zakaryan for Hayern Aysor.
Karine Avagyan: The whole world celebrated the start of the year 2017. It is obvious that the New Year implies the implementation of new ideas, programs and activities, and all countries, including Armenia, have their expectations and their visions for the implementation of programs. Dear Mr. Zakaryan, in this sense, what will the RA Ministry of Diaspora be doing this year, which is declared as the Year of Artsakh?
Firdus Zakaryan: As is already known, in late 2016, the Minister of Diaspora of the Republic of Armenia undertook the initiative of declaring the launch of the “What are YOU doing for Karabakh?” movement. It turned into a large movement, and it is a pleasure for all of us to see that the movement has helped achieve tangible results. During her year-end press conference, the Minister suggested declaring the year 2017 as the Year of Artsakh. I believe all the efforts aimed at empowering Artsakh need to be consolidated. We also need to speak out and disseminate and mobilize all the resources of the public.  The Ministry has already drafted letters devoted to the topic and delivered them to various addressees, and there are already several responses from different parts of the Armenian Diaspora. We need to shed light on and spread the word about every step that is taken.
Simply declaring that we want a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict is not enough. It means we have to sit and do nothing. We need to continue to make efforts in that direction and do something to see that desired day come soon and make our wish come true. Do you remember how united the entire nation became after the four-day military operations unleashed by the Azerbaijanis in April? Every Armenian did whatever he could to support Artsakh, the soldiers defending the borders, as well as the families of wounded or deceased soldiers. In such cases, our nation manages to unite and stand united as one. There are many examples of this in Armenian history. All that is being done and will be done for Artsakh is very important. There are no big or small acts. There is support, contribution, attention, generosity and love! My son is currently one of the soldiers defending the borders of Artsakh and Armenia. He recently came home for vacation and shared a touching story about the letters that had been sent to soldiers with pastries. One of the letters was written in Western Armenian. There were also letters from the 8th grade students of one of the schools in Yerevan. Such attention to soldiers away from home is very exciting. Armenians need to pay more attention to Artsakh in the year 2017. Of course, we won’t limit ourselves to only this year. This movement will be ongoing, and we can carry out more similar activities in the years to come.
Karine Avagyan: Mr. Zakaryan, it seems as though our beloved Artsakh has become our soul child and we all consider it our duty to support Artsakh. How and to what extent is Artsakh responding to and showing participation in the year declared as the Year of Artsakh?
Firdus Zakaryan: The heroic and honorable people of Artsakh are also participating in this movement. Even planting a tree, cultivating lands, living on those lands, in bordering villages and regions, starting families and having children are already the pillars of the movement. Indeed, we will carry out joint programs, and there will be spiritual, economic, material and cultural assistance. The Ministry of Diaspora and the authorities of Artsakh will work together and organize the activities. The Ministry will record the activities and will serve as a coordinating body.
Karine Avagyan: Mr. Zakaryan, do you think other organizations and government agencies wishing to join this movement of the Ministry of Diaspora will join with their task forces?
Firdus Zakaryan: Of course! Let me bring up the example of the Syrian-Armenians. Of course, the Ministry of Diaspora became the pioneer, but all the other government agencies join the movement later. Upon the relevant assignment of the President of the Republic of Armenia, everyone stood united as one and geared their efforts towards the same goal. I am certain that many of our compatriots, unions, organizations of Armenia and the Diaspora, state and non-governmental organizations and government agencies will join this new and pan-Armenian movement to declare the year 2017 as the Year of Artsakh. Only this way will we be able to support Artsakh and defend our borders together, always turning the power of word into a goal, reality, action and dedication.
Karine Avagyan: Thank you, Mr. Zakaryan! Let’s hope this pro-national initiative of the RA Minister of Diaspora becomes successful throughout the year. This is truly one of the right paths that will lead to the Light and is hinged on man and mankind, the Homeland and patriots and the love that we have for one another.