Հունվարի 9-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարարի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ գործակարգավարական ընդլայնված խորհրդակցություն, որին մասնակցեցին նախարարի տեղակալները, աշխատակազմի ղեկավարը, կառուցվածքային ստորաբաժանումների, «Հայրենիք-Սփյուռք» ՊՈԱԿ-ի ղեկավարները:
Կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները ներկայացրին 2017թ. նախատեսված ծրագրերն ու միջոցառումները, ինչպես նաև՝ Արցախին աջակցելու նպատակով համայնքների հետ իրականացվելիք աշխատանքները, քանի որ 2017 թվականը հայտարարվել է Արցախի տարի:
Նշվեցին ՀՀ կառավարության 2017 թվականի այն գերակա խնդիրների լուծմանն ուղղված քայլերն ու միջոցառումները, որոնց պատասխանատուն Սփյուռքի նախարարությունն է:

В Министерстве Диаспоры РА 9 января под председательством министра состоялось расширенное делопроизводственное совещание, в котором участвовали заместители министра, руководитель аппарата, руководители структурных подразделений, ГНКО «Родина-Диаспора».
Руководители структурных подразделений представили программы и мероприятия, намеченные на 2017 год, а также предстоящую работу с общинами с целью содействия Арцаху, поскольку 2017-й объявлен Годом Арцаха.
Были намечены шаги и мероприятия, направленные на решение приоритетных задач правительства, ответственным за которые назначено Министерство Диаспоры.