Հայ-ուրուգվայական քաղաքական խորհրդակցություններ Երեւանում
Նոյեմբերի 15-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում կայացան քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի Հանրապետության եւ Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջեւ: Հայկական կողմը խորհրդակցություններում գլխավորում էր արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը, իսկ ուրուգվայական կողմը` արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Լուիս Պորտոն:
Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմերը գոհունակություն հայտնեցին երկու երկրների միջեւ առկա ջերմ բարեկամական հարաբերությունների եւ քաղաքական երկկխոսության բարձր մակարդակի կապակցությամբ:
Կարեւորվեց առեւտրատնտեսական, մշակութային, զբոսաշրջային, մարզական եւ այլ բնագավառներում համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը, գործարար համաժողովների եւ մշակութային օրերի անցկացումը: Քննարկվեցին տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներ, ընդգծվեց միջազգային կառույցներում փոխգործակցության, իրավապայմանագրային դաշտի ամբողջացման կարեւորությունը: Երկուստեք ընդգծվեց, որ Հայաստանի եւ Ուրուգվայի միջեւ մուտքի արտոնագրերի պահանջի վերացումն էապես կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների աշխուժացմանը:
Խորհրդակցությունների շրջանակում ՀՀ եւ Ուրուգվայի ԱԳ փոխնախարարները փոխանակեցին Հայաստանի Հանրապետության եւ Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության կառավարությունների միջեւ ներդրումների խրախուսման եւ փոխադարձաբար պաշտպանության մասին համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու վերաբերյալ վավերագրերը: Այս մասին «Հայերն այսօրին» հաղորդում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:

Армяно-уругвайские политические консультации в Ереване
В Министерстве иностранных дел РА 15 ноября состоялись политические консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Восточной Республикой Уругвай. Армянскую сторону на консультациях возглавлял заместитель министра иностранных дел Ашот Овакимян, а Уругвайскую – заместитель министра иностранных дел Луис Порто.
В ходе консультаций стороны выразили удовлетворение теплыми дружественными отношениями между двумя странами и высоким уровнем политического диалога.
Была отмечена важность необходимости расширения сотрудничества в торгово-экономической, культурной, туристической, спортивной и иных сферах, проведения бизнес-форумов и дней культуры. Были обсуждены проблемы региональной безопасности, подчеркнута важность взаимодействия в международных структурах, обобщения договорно-правового поля. Обоюдно было подчеркнуто, что отмена визового режима между Арменией и Уругваем существенно поспособствует активизации двустороннего сотрудничества.
В рамках консультаций замминистры �?Д РА и Уругвая обменялись документами, подтверждающими вступление в силу соглашения о поощрении и взаимной защите инвестиций между правительствами Республики Армения и Восточной Республики Уругвай. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.