Սիրով ու սիրո մեջ պահենք մեր Հայրենիքը
Պատմության գիրկն է անցնում ևս մեկ տարի՝ Հայոց համար ծանր ու փորձություններով,  շրջադարձային իրադարձություններով լի մի ընթացք, որի
սահմանաբաժանին կանգնած հայ մարդը, Հայաստան ու Արցախ աշխարհները, աշխարհասփյուռ հայությունն իրենց միահամուռ ջանքերի շնորհիվ դիմակայեցին թշնամյաց նենգ ու զավթողական, նվաճողական քաղաքականությանը, և մեր երիտասարդ տղաների կամքի ու արիության շնորհիվ, նրանցից շատերի կյանքի գնով մեր սահմանները մնացին անառիկ: Շուրջ 6 տարի հրթիռակոծվող Սիրիան, սիրիական մարգարիտներից թերևս ամենատառապյալներից ու ավերակվածներից՝ Հալեպը, հալածյալ դրախտավայր Քեսաբը մեր բաց ու արյունող վերքը դարձան, որոնց խաղաղության սպեղանի դրվեց Տիրոջ ամենակարող ձեռքով:
…Աստծո կամոք մեր սուրբ հողին ոտք դրեց Հռոմի ֆրանցիսկոս Պապը, ում առաքելությունն առ Հայաստան հետո պետք է իր խորհուրդն ու դրոշմը թողներ մեր պատմության ու կյանքի գրքի էջերին: Հայաստանում մեկնարկեց <<Ավրորա>> մարդասիրական մրցանակաբաշխությունը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ մեկնարկեց Լրագրողների համահայկական համաժողովը, սկիզբ դրվեց <<Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար>> համահայկական շարժմանը, և համահայկական բազմաթիվ ծրագրեր իրականություն դարձան: Հայաստանն ապրեց վայրէջքի ու վերելքի աստիճանական շրջաններ, որոնք հետո պետք է իրենց ուրույն դրոշմը թողնեին մեր դարի ծանր ու մեծ՝ 2016-ի տարեգրության մեջ:
…Անցնող տարին իր հետ բերեց ու տանում է թե՛ տխրության, թե՛ ուրախության բազմաթիվ պահեր, որոնցից մեր հիշողության մեջ անջինջ են ապրիլյան քառօրյա պատերազմի հետքերը…Մեր նորօրյա հերոսների անուններով շատ երեխաներ լույս աշխարհ եկան, ու դեռ ծնվելու են լուսաչվի բազում հայորդիներ, Երկիր-մոլորակն իր առեղծվածային շրջապտույտում, մարդկային մտքի գալարներում չտեղավորվող ու չտարրալուծվող խորհուրդներ ունի՝ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ համար պահված. մեզ մնում է ապրել միայն մեր մկրտության խորհրդով ստացած ՝ՀՈՒՅՍ, ՀԱՎԱՏ ՈՒ ՍԵՐ երկնային ու երկրային հոգևոր արժեքներով, սուրբ գաղտնաբառերով:Թող՛ 2017-ը համայն աշխարհի հայության համար խաղաղության, առողջության, բարության, գիտական, մշակութային, մարզական, արվեստի, տնտեսության և այլ ոլորտներում լինի միայն նվաճումների ու ձեռքբերումների տարի, թո՛ղ հայ մարդը՝ ծանոթ ու անծանոթ իմ քույրերն ու եղբայրները, իմ գրչակից ընկերներն ապրեն բարեկեցիկ կյանքով, հայրենանվեր գործերով իմաստավորեն մեր կյանքը, և բոլորս սիրո՛վ ու սիրո մեջ պահենք մեր նշխար Հայրենիքը: Թող 2017-ն իր թվաբանական, աստղագիտական, մաթեմատիկական բոլոր հաշվարկների բանաձևումով ու վերջնահաշվարկով բազմապատկի հայի ու Հայաստանի ուրախությունները և կարողանանք դառնալ ու բարեբանել բարիք տվողին ու բարու սերմնացաններին:

С любовью и в любви будем беречь нашу Родину
Уходит в историю еще один год – тяжелый для Армении, полный суровых испытаний, переломных событий, на рубеже которого армянин, Армения и Арцах, армянство всего мира  благодаря совместным усилиям противостояли коварной и агрессивной политике врага, ценой воли и отваги наших молодых парней, ценой жизни многих из них наши границы остались неприступными. Почти шесть лет находящаяся   под ракетными обстрелами Сирия, Алеппо – пожалуй, самый замученный и разрушенный из жемчужин Сирии, измученный элем Кесаб стали нашими открытыми кровоточащими ранами, мир которым был принесен всемогущей рукой Владыки.
…Волей Бога на нашу священную землю ступил Папа Римский Франциск, чья миссия в Армению должна наложить свое таинство и след на страницы нашей истории и жизни. В Армении стартовал гуманистический конкурс «Аврора», по инициативе Министерства Диаспоры РА состоялся Общеармянский форум журналистов, положено начало общеармянскому движению «Что ты делаешь для Карабаха» и множество общеармянских программ стало реальностью. Армения пережила периоды взлетов и падений, которые впоследствии должны были оставить свой след в летописи тяжелого 2016 года.
Уходящий год принес и уносит с собой множество мгновений и печали, и радости, среди которых неизгладимы из нашей памяти следы четырехдневной апрельской войны… �?менами наших современных героев названы и еще назовут многих армянских детей, планета Земля в своем загадочном вращении содержит таинства для Армении, не умещающиеся в сознании человека. Нам остается лишь жить полученными в момент крещения земными и небесными ценностями – Надежда, Вера и Любовь. Пусть 2017-й станет для армянства всего мира годом мира, здоровья, доброты, достижений в научной, культурной, спортивной сферах, искусстве, экономике. Пусть армяне, знакомые и незнакомые братья мои и сестры, мои коллеги по перу живут благополучной жизнью, патриотическими делами приумножат смысл нашей жизни и все мы с любовью и в любви будем беречь нашу Родину. Пусть 2017-й по всем математическим, астрономическим расчетам приумножит радости армянина и Армении, чтобы мы сумели ценить несущих  добро и сеятелей доброты.