2017-ը՝ Արցախի տարի. ՀՀ սփյուռքի նախարարության կոչը համայն հայությանը
Ապրիլյան պատարեզմը շատ դասեր տվեց մեզ, շատ հետևություններ արվեցին, որոնցից մեկն էլ այն ուրախալի փաստը, որ երբ Հայրենիքին վտանգ է սպառնում, Սփյուռքն ի զորու է համախմբվել ու մի բռունցք դառնալ: Այս մասին այսօր՝ տարեվերջյան ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ընթացքում, ասաց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: «Այդ օրերին իսկապես Ժողովուրդը դաձավ Ազգ: Մենք տեսանք այն հզոր ներուժը, կամքը, որ ունի սփյուռքը: 100-ից ավելի հայկական համայնքների հետ աշխատեցինք այդ օրերին»,-նշեց Հրանուշ Հակոբյանը՝ առանձնացնելով այն նյութական, բարոյական, քաղաքական աջակցությունը, որ ապրիլին և հաջորդող ամիսներին ցուցաբերեց Սփյուռքը:
Եվ ահա հոկտեմբեր ամսին՝ Լրագրողների համահայկական 7-րդ համաժողովի ընթացքում, հղացավ «Դու ինչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժման գաղափարը, որն այսօր մեծ թափ է ստանում: Շարժմանն արդեն իսկ միացել են մի քանի տասնյակ հայկական դպրոցներ, համայնքային կառույցներ: Սփյուռքի նախարարի խոսքով՝ ամեն մեկն իր տեղում, իր ուժերի չափով պետք է միանա այս շարժմանը՝ նպաստելով Արցախի ճանաչմանը, տնտեսության զարգացմանը, սահմանում կանգնած զինվորի ապահովությանը, Արցախի մշակույթի հանրայնացմանը և այլն:
«Եկող՝ 2017 թվականին, մեր ծրագրերի հիմնական մասը նվիրելու ենք Արցախին, և կոչ ենք անում համայն հայությանը, որպեսզի 2017-ը նրանք ևս դարձնեն Արցախի տարի»,-ասաց Հրանուշ Հակոբյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» պարբերականում գործում է «Դու ինչ ես անում Ղարաբաղի համար» խորագիրը, որտեղ տեղ են գտնում շարժմանը միացած մասնակիցների, նոր նախաձեռնությունների մասին լրատվություն, հարցազրույցներ: Շարժման ընթացքին կարելի է հետևել նաև՝ միանալով «What Are You Doing For Karabakh?» ֆեյսբուքյան էջին:

2017-й – год Арцаха: призыв Министерства Диаспоры РА к армянству мира
Апрельская война преподала нам много уроков, сделано много выводов, одним из которых является радостный факт: когда Родине угрожает опасность, Диаспора способна сплотиться и превратиться в кулак. Об этом сегодня на пресс-конференции, по священной подведению итогов года, сказала министр Диаспоры РА Грануш Акопян. «В те дни народ действительно  стал нацией. Мы увидели тот мощный потенциал, волю, которой обладает Диаспора. В те дни мы работали с более 100 армянскими общинами», – отметила Грануш Акопян, особо отметив материальную, моральную, политическую поддержку, которую в апреле и последующие месяцы оказала Диаспора.
�? вот в октябре, в ходе 8-го Общеармянского форума журналистов родилась идея общеармянского движения «Что ты делаешь для Карабаха», которое сегодня приобретает большой размах. К движению уже присоединились несколько десятков армянских школ, общинных структур. По словам министра Диаспоры, каждый на своем месте в меру своих сил должен участвовать в этом движении, содействуя признанию Арцаха, развитию его экономики, безопасности стоящего на границе воина, пропаганде культуры Арцаха и и. д .
«В грядущем 2017-м году основную часть наших программ мы посвятим Арцаху, и призываем армянство мира также сделать 2017-й год годом Арцаха», – сказала Грануш Акопян.
Напомним, что в издании Министерства Диаспоры РА «Армяне сегодня» функционирует рубрика «Что ты делаешь для Карабаха», где публикуются информации, интервью с присоединившимися к движению участниками, новых инициативах. За ходом движения можно следить также, зайдя на фейсбуковскую страничку «What Are You Doing For Karabakh?».