«Հայոց լեզվի հիմնախնդիրներ» թեմայով կլոր սեղան-քննարկում
Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ գրողների միության դահլիճում՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության, ՀՀ ԳԱԱ Հ. Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի և ՀՀ գրողների միության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ «Հայոց լեզվի հիմնախնդիրներ» կլոր սեղան-քննարկում, որին մասնակցեցին ՀՀ ԳԱԱ Հ. Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի տնօրեն Վիկտոր Կատվալյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, Հայաստանի գրողների միության քարտուղար Պերճ Դեմիրճյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության ներկայացուցիչներ, ՀՀ ԳԱԱ Հ. Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի գիտաշխատողներ, գրողներ, մտավորականներ, հասարակության ներկայացուցիչներ:
ՀՀ սփյուռքի նախարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը նախարար Հրանուշ Հակոբյանի անունից շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ լեզվի ինստիտուտի և Հայաստանի գրողների միության ղեկավարներին  համագործակցության համար և հույս հայտնեց, որ քննարկման արդյունքում կստեղծվի լեզվի մաքրության պահպանման հարցերով մտահոգ, շահագրգիռ և գործունյա անձանց խորհուրդ:
Ծավալվեց լուրջ քննարկում լեզվի խնդիրների վերաբերյալ: Լեզվաբանները, գրականագետները, մտավորականները ներկայացրին իրենց պատկերացումները լեզվի անաղարտության պահպանման ուղիների, զարգացման հեռանկարների, գրական հայերենի երկու ճյուղերի լեզվավիճակների, դրանց դերի ու խնդիրների մասին:
Քննարկվեցին հայոց լեզվի անաղարտության պահպանման իրավական խնդիրները, տարբեր ոլորտներում լեզվի գործառության մերժելի երևույթները, հնչեցին գործնական առաջարկներ:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության, ՀՀ ԳԱԱ Հ. Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի և Հայաստանի գրողների միության ներկայացուցիչների առաջարկով որոշվեց ստեղծել մասնագիտական խորհուրդ, որը լեզվական խնդիրների համակարգման հարցեր և լուծման ուղիներ կմշակի:

«Круглый стол»-обсуждение на тему «Основные вопросы армянского языка»
По инициативе Министерства Диаспоры РА, �?нститута языка им.Г.Аджаряна НАН РА и Союза писателей Армении 9 декабря в зале СПА состоялся   «круглый стол»-обсуждение на тему «Основные вопросы армянского языка», в котором участвовали директор �?нститута языка им.Г.Аджаряна НАН РА Виктор Катвалян, заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян, секретарь Союза писателей Армении Перч Демирчян, представители Министерства Диаспоры РА, научные сотрудники �?нститута языка им.Г.Аджаряна НАН РА, писатели, представители интеллигенции и общественности.
Заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян от имени министра Грануш Акопян выразил благодарность руководству �?нститута языка НАН РА и Союза писателей Армении за сотрудничество и выразил надежду, что по итогам обсуждения будет создан совет из лиц, обеспокоенных, заинтересованных чистотой родного языка.
Развернулись серьезные дебаты по проблемам языка. Языковеды, литературоведы, представители интеллигенции изложили свое видение путей сохранения чистоты языка, перспектив развития, языковом состоянии двух сегментов литературного армянского языка, их роли и задач.
Были обсуждены правовые вопросы сохранения чистоты армянского языка, явления отказа от функций языка в различных сферах, прозвучали деловые предложения.
По предложению Министерства Диаспоры РА, �?нститута языка им.Г.Аджаряна НАН РА и Союза писателей Армении решено создать профессиональный совет, который разработает вопросы координации языковых проблем и пути их решения.