ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանն ընդունեց Ախալքալաքի և Գումուրդոյի միտրոպոլիտին
Դեկտեմբերի 7-ին ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանն ընդունեց Վրաց Ուղղափառ Եկեղեցու Ախալքալաքի և Գումուրդոյի միտրոպոլիտ Նիկոլոզին` ուղեկցությամբ Սամցխե-Ջավախքի և Ծալկայի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ հոգեշնորհ Տ. Բաբկեն վարդապետ Սալբիյանի:
Բարի գալուստ մաղթելով Նիկոլոզ միտրոպոլիտին Հայաստան, մասնավորապես՝ Սփյուռքի նախարարություն, Սերժ Սրապիոնյանը բարձր գնահատեց հայ-վրացական դարավոր բարեկամությունը՝ ընդգծելով հատկապես մշակութային սերտ կապերն ու առնչութունները:
Գերաշնորհ Նիկոլոզ միտրոպոլիտն իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ թեև սա իր առաջին այցը չէ Հայաստան, սակայն, իբրև պաշտոնական այցելություն, առաջինն է: «Ճիշտ է՝ առաջին անգամը չէի Երևանում, բայց ձեր քաղաքն ինձ ապշեցրեց բոլոր առումներով, հատկապես՝ հավատքի կենտրոնների: Ինձ զարմացրեց Մարիամ Աստվածածնի հանդեպ ձեր ժողովրդի պաշտամունքը և նրան նվիրված եկեղեցիների առատությունը»,-նշեց Նիկոլոզ միտրոպոլիտը:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկեցին նաև համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները՝ Ախալքալաքում մշակութային, հոգևոր կյանքն առավել ակտիվացնելու ուղղությամբ: Սրբազան հայրն առաջարկեց Ախալքալաքում մշտական ցուցադրություն կազմակերպել, որտեղ կներկայացվեն հայ և վրացի ժամանակակից նկարիչների ստեղծագործությունները՝ նշելով. «Իմ երազանքն է Ախալքալաքում երկու ժողովուրդների մշակութային բարեկամությունը խորհրդանշող մի թանգարան ունենալ»:
Վերջում ՀՀ սփյուռքի փոխնախարարը, բարձր գնահատելով Նիկոլոզ միտրոպոլիտի ջերմ վերաբերմունքը Հայ Եկեղեցու և Սամցխե-Ջավախքի հայության հանդեպ հույս հայտնեց, որ այս հանդիպումը հիմք կդնի գործուն և արգասաբեր փոխգործակցության:

RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan receives Mitropolit of Akhalkalak and Gumurdo
On December 7, RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan received Mitropolit Nikoloz of the Georgian Orthodox Church in Akhalkalak and Gumurdo, who was accompanied by Vicar of the General Prelacy of Samtskhe-Javakhk and Tsalka, Rev. Fr. Archimandrite Babken Salbiyan.
Welcoming Mitropolit Nikoloz to Armenia and particularly the Ministry of Diaspora, Serzh Srapionyan praised the centuries-old friendship between Georgia and Armenia and particularly emphasized the close cultural relations.
In his turn, Mitropolit Nikoloz expressed gratitude for the cordial reception and emphasized that even though this was not his first visit to Armenia, but it was his first official visit. “True, this is not my first visit to Yerevan, but your city astounded me in all regards, especially the spiritual centers. What amazed me was the worship of your people towards St. Mary and the abundance of churches dedicated to her,” Mitropolit Nikoloz mentioned.
The participants of the meeting also discussed the opportunities for the implementation of joint programs for further revitalization of cultural and spiritual life in Akhalkalak. His Holiness suggested organizing a permanent exhibition in Akhalkalak that would showcase the works by contemporary Georgian and Armenian painters. “My dream is to have a museum symbolizing the cultural ties between the two nations in Akhalkalak,” he noted.
At the end, the Deputy Minister of Diaspora praised Mitropolit Nikoloz’s generosity towards the Armenian Church and the Armenians of Samtskhe-Javakhk and voiced hope that this meeting would lay the foundation for active and fruitful partnership.