ՀՀ Սփյուռքի նախարարության նվիրատվությունը Բաթումիի Ալ. Մանթաշով կենտրոնին
ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը, հետևելով վերջին տարիներին ձևավորված ավանդույթին, կրկին իր օգնությունը տրամադրեց վիրահայոց համայնքներին՝ այդ թվում Բաթումիի Ալեքսանդր Մանթաշովի անվան կրթության, մշակութային և երիտասարդության կենտրոնին: Նախարարության կողմից կենտրոնին հատկացվեցին տեսա-լսողական սարքավորում, բարձրախոսներ, համակարգիչ, տպիչ և տեխնիկական այլ միջոցներ: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է Վիրահայոց թեմից:
Նվիրված տեխնիկան հասցեատիրոջը փոխանցվեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի կողմից: Այս առիթով Թեմակալ առաջնորդը 2016 թվականի դեկտեմբերի 2-4-ը գտնվում էր Բաթումիում: Սրբազան հայրը հանդիպեց «Ալ. Մանթաշով» կենտրոնի ուսուցչական կազմի հետ՝ տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ, ականատես եղավ կատարված աշխատանքներին, գնահատանքի արժանացրեց անձնակազմի իրականացրած աշխատանքները և առաջնորդարանի կողմից մանկավարժներին փոխանցեց նվերներ:
Այցի շրջանակներում Սրբազան Հայրը հանդիպեց նաև ծխական խորհրդի անդամների հետ: Սրբազանն իր օրհնությունը փոխանցեց Բաթումիի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու, Աջարիայի, Գուրիայի և Իմերեթիի հայության հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանին՝ կատարված աշխատանքների համար և խրախուսեց շարունակել այդ աշխատանքները համայնքի և կենտրոնի հետ համատեղ՝ ի նպաստ եկեղեցու շուրջ հայության կենտրոնացման և հավատացյալների թվի ավելացման:
Տեր Վազգեն եպիսկոպոսը նաև մասնակցեց եկեղեցական արարողություններին: Դեկտեմբերի 3-ին Գերաշնորհ առաջնորդն իր մասնակցությունը բերեց Սուրբ Թադեոս և Սուրբ Բարդուղիմեոս առաքյալների հիշատակին նվիրված առավոտյան ժամերգությանը և հավատացյալներին փոխանցեց օրվա խորհրդի մասին հոգևոր պատգամը:
Դեկտեմբերի 4-ին, Բաթումիի «Սուրբ Փրկիչ» հայոց եկեղեցում Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ, մատուցվեց Սուրբ և Անմահ Պատարագ:
Հընթացս Սուրբ Պատարագի, Վազգեն Սրբազանը Հայրական օրհնություն և հոգևոր խոսք փոխանցեց հավատացյալներին և իր ուրախությունը հայտնեց հոգևոր հովվի, կենտրոնի մանկավարժների և ծխական խորհրդի անդամների համատեղ աշխատանքների արդյունքում տեսնելով եկեղեցում բազմաթիվ հավատացյալների ներկայությունը:
Հավարտ Սուրբ Պատարագի, թեմակալ առաջնորդն իր խոսքում երախտագիտություն հայտնեց ՀՀ Սփյուռքի նախարարությանը՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանի գլխավորությամբ, ով մշտապես իր ուշադրության կենտրոնում է պահում վիրահայ համայնքի երիտասարդության կրթա-մշակութային հարցերը: Թեմակալ առաջնորդն իր գնահատանքը բերեց Բաթումիի «Սուրբ Փրկիչ» եկեղեցու հոգևոր հովվին, ծխական խորհրդի անդամներին և «Ալեքսանդր Մանթաշով» կենտրոնի աշխատակազմին՝ հոգենվեր և ազգապահպան աշխատանքների համար:
Բաթումի կատարած ուղևորության ժամանակ Վիրահայոց թեմի առաջնորդին ուղեկցում էին Թեմի վարչա-տնտեսական բաժնի տնօրեն Կարեն Երիցյանը և Սուրբ Գևորգ եկեղեցու հոգևոր հովվի օգնական Գևորգ սարկավագ Անտոնյանը:
Վիրահայոց թեմի Բաթումիի Ալ. Մանթաշովի անվան կրթա-մշակութային և երիտասարդության կենտրոնի շենքը ձեռք է բերվել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, ի մասնավորի Սփյուռքի նախարարության նյութական աջակցությամբ, վերանորոգման աշխատանքները կատարվել են Ջինիշյան հիմնադրամի հովանավորությամբ, իսկ ներքին հարդարումը և գույքը ձեռք է բերվել Վրաստանի կառավարության տրամադրած միջոցներով և Վիրահայոց թեմի առաջնորդարանի ու Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու ծխական համայնքի աջակցությամբ:

RA Ministry of Diaspora’s contribution to the Alexander Mantashov Center in Batumi
Following the tradition that was established a couple of years ago, the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia provided further assistance to the Armenian communities of Georgia, including the Alexander Mantashov Center for Education, Culture and Youth in Batumi. The Ministry provided audio-visual devices, microphones, a computer, a printer and other technical devices, as reported the Georgian-Armenian Diocese, according to Hayern Aysor.
The technical devices were transferred by Primate of the Georgian-Armenian Diocese, His Grace, Fr. Bishop Vazgen Mirzakhanyan. On this occasion, on 2-4 December 2016, the leader of the Diocese was in Batumi where he met with the teachers of the Center led by Sona Hovhannisyan, witnessed the activities that the Center had completed, praised the efforts of the staff and distributed the gifts of the Armenian Prelacy to the teachers.
During the visit, His Holiness also met with members of the parochial council. His Holiness conveyed his blessing to pastor of the Holy Savior Church of Batumi, the Armenians of Ajaria, Guria and Imereti, Rev. Fr. Priest Ararat Gumbalyan for the work that had been completed and encouraged him to continue to work with the community and the Center to consolidate the Armenians around the Church and increase the number of believers.
Bishop Vazgen also participated in church ceremonies. On December 3, His Grace participated in the morning liturgy dedicated to the memory of Apostles, Saint Thaddeus and Saint Bartholomew and conveyed the spiritual message about the symbol of the day to the believers.
On December 4, Primate of the Armenian Diocese of Georgia, His Grace, Fr. Bishop Vazgen Mirzakhanyan officiated a Divine and eternal Liturgy at the Holy Savior Armenian Church in Batumi.
During the Divine and eternal Liturgy, His Holiness gave his Patriarchal Blessing and conveyed his message to the believers and expressed his joy for the fact that the pastor, the Center’s teachers and the members of the parochial council had been able to combine their efforts and gather several believers at the church.
After the liturgy, the diocesan leader expressed his gratitude to the RA Ministry of Diaspora led by Minister Hranush Hakobyan, who always keeps the cultural and educational issues of the community’s young members in her focus. The diocesan leader also praised the pastor of the Holy Savior Armenian Church of Batumi, the members of the parochial council and the staff of the Alexander Mantashov Center for their religious activities and efforts for national preservation.
During the trip to Batumi, the Primate of the Armenian Diocese of Georgia was accompanied by Head of the Administrative-Economic Department of the Diocese Karen Yeritsyan and assistant to the pastor of the St. Gevorg Armenian Church, Deacon Gevorg Antonyan.
The building of the Alexander Mantashov Center for Education, Culture and Youth of the Georgian-Armenian Diocese in Batumi was obtained through the material assistance provided by the Government of the Republic of Armenia, particularly the Ministry of Diaspora. Repair works were carried out under the sponsorship of the Jinishian Memorial Foundation. The items for interior design were procured through the funds provided by the Government of Georgia and with the support of the Prelacy of the Armenian Diocese of Georgia and the parochial community of the Holy Savior Church.