Շարունակվում է Ամերիկայի և Կանադայի Թեքեյան մշակութային միության նյութական օժանդակությունը՝ քառօրյա պատերազմում զոհվածների ընտանիքներին
2016թ. դեկտեմբերի 3-ին, ուղեկցությամբ ՌԱԿ փոխատենապետ Կարեն Կակոյանի և «Արևելք» կայքի խմբագիր Սագօ Արեանի, այցելեցինք Կոտայքի մարզի Կամարիս գյուղ՝1996 թվականին ծնված շարքային զինծառայող Սիմոնյան Ազատի ընտանիք: Ազատը ապրում էր ծնողների հոր՝ Քաջիկի, մոր՝ Վեհանուշի, քրոջ՝ Հռիփսիմեի հետ: Մինչև բանակ զորակոչվելը Ազատը սովորում էր սննդի արդյունաբերության քոլեջում, պատրաստվում էր դառնալ խոհարար: Մայրը՝ Վեհանուշը, պատմում էր. «Ազատը սիրով գնաց ազգային բանակ, ուներ որոշակի առողջական խնդիրներ, սակայն չուզեց ետ մնալ զորակոչից, շտապում էր մեկնել բանակ, իսկ վերադառնալուց հետո տեղավորվեր սննդի սպասարկան ոլորտում: Ազատը ծառայում էր ԼՂՀ –ի Ջաբրայիլ տեղանում: Ապրիլի 1-ի առավոտյան զանգահարել էր ծնողներին, անգամ Մոսկվա էր զանգել հորեղբորը՝ ասելով , որ ինքը լավ է և իր մասին չանհանգստանան: Ազատը մարտական դիրքում հերթապահության է եղել, երբ թշնամին, հանկարծակի կրակահերթ բացելով, անցել է հարձակման, անձնակազմի հետ չի երկնչել, արիաբար մարտնչելով մինչև վերջ պահել են դիրքը և հետ շպրտել հակառակորդին: Ազատ Սիմոնյանը ընկել է քաջի մահով: Հետմահու պարգևատրվել է ՀՀ և ԼՂՀ ՄԵԾ Արիության շքանշանով:
Հաջորդ ընտանիքը, որտեղ մենք այցելեցինք Կոտայքի մարզի, Հրազդան քաղաքի միկրոշրջանի 1995 թվականին ծնված շարքային Զաքարյան Վահեի ընտանիքն էր: Նա ապրում էր հոր՝ Սամվելի, մոր՝ Անժելայի, և 2 քույրերի՝ Երանուհու և Անահիտի հետ: Ընտանիքը բնակվում էր Ռուսաստանի դաշնությունում, ուներ փոքր բիզնես: Վահեն սովորել է Ֆիզկուլտուրայի ինստիտուտում , զբաղվում էր արևելյան մարտարվեստով , մայրը՝ Անժելան, հպարտորեն ցույց էր տալիս որդու սև, կարմիր գոտինները, որոնք խնամքով ցուցադրված էին որդու հիշատակի անկյունում: «Վահեն Մոսկվայում արևելյան մարտարվեստի մանկական խումբ ուներ,նրանց հետ շատ կապված էր»: Վահեն վերադառնում է Երևան և զորակոչվում ՀՀ ազգային բանակ: Հայրը՝ Սամվելը, պատմում էր, որ ապրիլի 1-ին՝ մահվան նախորդ օրը, սկայպով խոսել է տանկիստ որդու հետ, նա հանգիստ և ինքնավստահ ձայնով հանգստացրել է հորը, որ իրենց դիքում թեթև կրակոցներ են: Ապրիլի 2-ին տանկի անձնակազմը գումարտակի կրակային բնագծից մի քանի անգամ զորաշարժ է կատարել և խոցել գրոհող թշնամուն: Զոհվել է հակառակորդի կողմից խոցվելու արդյունքում: Զաքարյան Վահեն հետմահու պարգևատրվել է ՀՀ և ԼՂՀ Մեծ Արիության շքանշանով:
Հաջորդ ընտանիքը, որտեղ եղանք Կոտայքի մարզի, Հրազդան քաղաքի միկրոշրջանի 1995 թվականին ծնված շարքային Սահակյան Սարգիսինն էր: Ընտանիքն ապրում էր վարձակալված բնակարանում սոցիալապես ծանր պայմաններում ՝ ծնողների և կրտսեր քրոջ՝ Ռուզաննայի հետ: Նրանց մենք հանդիպեցինք բնակարանի շքամուտքի մոտ, պատրաստվում էին այցելել Սարգսի շիրիմին: Մայրը ՝ Թամարան, շատ վատառողջ էր, բնակարանի աղոտ լուսավորված Սահակյան Սարգիսի ընտանիքի հետ. հայրը` Արմենակ, մայրը` Թամարա անկյունում ցույց տվեց որդու՝Սարգսի հիշատակի անկյունը: Նվազ, սգացող ձայնով լալիս և պատմում էր – ապրիլի 2-ին վերջին անգամ լսեցի որդուս ձայնը, ասում էր խառն է դիրքերում և ոչ ավելին, վտանգի մասին մորը խնայելով չպատմեց: Հակառակորդի կողմից գրավված մարտական դիրքը հետ գրավելու մարտագործողության ընթացքում Սարգիսը ցուցաբերել է անձնվիրություն ու արիություն. անտեսելով ինտենսիվ հրետակոծությունը՝ մարտի է նետվել, հընթացս կրակահերթերով ոչնչացրել մի քանի գրոհայինի՝ խափանելով մարտական դիրքում նրանց ամրացումը: Զոհվել է հակառակորդի ականանետից արձակված ականի պայթյունից: Սահակյան Սարգիսը հետմահու պարգևատրվել է ՀՀ և ԼՂՀ Մեծ շքանշանով:
Գևորգյան Արթուրի ընտանիքը ապրում էր Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքում: 1996 թվականին ծնված շարքային Արթուրի ընտանիքի բնակարանում ընթանում էր վերանորոգչական աշխատանքներ: Մայրը՝ Գրետան, ասում էր. «Ռուսաստանում էինք ապրում՝ ամուսնուս, որդուս ու դստերս՝ Ալվարդի հետ: Արթուրը վերադարձավ ՀՀ ազգային բանակում ծառայության համար: Մենք շարունակում էինք բնակվել Ռուսաստանում, գործի տեր էինք: Որդուս մահից հետո հիմնովին վերադարձանք Աբովյան, ախր Արթուրի շիրիմը այստեղ է: Արթուրի հետ Գևորգյան Արթուրի ընտանիքի հետ. մայրը` Գրետա, քույրը` Ալվարդ սկայպով են խոսել ապրիլի 1-ին, հեռուստացույցից են տեղեկացել թեժ կռիվների վերսկսման մասին: Արագ վերադառնալուց հետո են իմացել Արթուրի մահվան մասին:
Դիրքերում գիշերային ժամի թշնամու հանկարծակի հաձակման հետևանքով նախ նահանջել, ապա խիզախորեն հակահարձակման են անցել՝ փորձելով բոլոր հնարավոր միջոցներով պաշտպանել և հետ շպրտել հակառակորդին: Գևորգյան Արթուրը հետմահու պարգևատրվել է ՀՀ և ԼՂՀ Արիության շքանշաններով:
Ներսիսյան Կարենի ընտանիքը ապրում էր Կոտայքի մարզի Բջնի գյուղում: 1997 թվականին ծնված սերժանտ Կարենը ապրում էր հոր՝ Արտակի, մոր՝ Գայանեի, կրտսեր եղբոր ՝ Արմանի հետ : Հայրը՝ Արտակը ասում էր՝ տղաս բանակ գնաց անվախ ու ոգևորված, ուզում էր զինվորական գործի մեջ մտնել: Շատ սպորտային ու կոփված էր: Ծառայության իններորդ ամիսն էր ընթանում, բայց արդեն սերժանտի աստիճանի էր հասել: Ապրիլի 1-ին խոսեց, ասաց տականքը ագրեսիվացել է, բայց դաս ենք տալու ու հետ շպրտենք: Հայրը առանձնակի զսպվածություն ուներ, երբ պատմում էր որդու մասին: Լալաթափ դիրքի վրա թշնամու հանկարծակի հարձակման ժամանակ թվով 17 հերոս տղաներ չեն երկնչել և քայլ անգամ չեն նահանջել: Ծավալված թեժ ու անհավասար մարտերի ընթացքում դիրքի անձնակազմը մարտնչել է մինչև վերջին փամփուշտն ու ընկել քաջի մահով: Ներսիսյան Կարենը հետմահու պարգևատրվել է ՀՀ և ԼՂՀ Արիության շքանշաններով:
Հաջորդ ընտանիքը, ուր այցելեցինք, ապրում էր Արագածոտն մարզի Արտաշավան գյուղում: 1996 թվականին ծնված շարքային Սլոյան Քյարամը ապրում էր հոր՝ Քալաշի , մոր՝ Նվարդի, եղբայրներ ՝ Հրաչի, Համիկի, Նվերի և քրոջ՝ Սոֆիի հետ: Մայրը՝ Նվարդը, պատմում էր. « Քյարամը փոքր տարիքից ուզում էր բանակ գնալ, ասում էինք՝ բանակ գնալը ընկերների հետ կռիվ-կռիվ խաղալ չէ, կրակում են իսկական զենքով, ասում էր՝ միևնույն է, չեմ վախենում: Չէր վախենում բանակային կարգապահությունից: Ապրելով գյուղի վերջում՝ բլրի լանջին, ցուրտ ձմռանը շապիկով էր շրջում: Սակայն քչախոս էր, ինքնամփոփ, երբ ինչ որ բան էինք հարցնում ծառայության մասին ասում էր՝ Մարտակերտում եմ, զինվորական ծառայությանր վերջ: Չեր սիրում որ հաճախ էինք զանգում: Ապրիլի 1-ին Քյարամը ինքն է զանգել, ասաց լավ է… հետո են տանեցիները իմացել ողբերգական մահվան մասին: Մարտական դիրքի անձնակազմի հետ քաջաբար մարտնչել են հակառակորդի մի քանի անգամ գերազանցող ուժերի դեմ, ցուցաբերել անօրինակ խիզախություն ու անձնվիրություն: Դիրքի աննախադեպ արկակոծությունն ու հրետակոծությունը չի ընկճել շարքային Քյարամ Սլոյանին: Նա մարտը վարել է մինչև վերջին փամփուշտը՝ իրենց հաստոցային գնդացիրներով տապալելով նախահարձակ թշնամու ստվար շարքերը: Վիրավորված վաշտի հրամանատարի դիրքից հեռանալու հորդորն անտեսելով՝ նրան միայնակ չի թողել, իրար սատար եղած կողք-կողքի կռվել են մինչև վերջ ու տանկից արձակված արկի պայթյունից ընկել քաջի մահով: Ազերինները գտնելով Քյարամ Սլոյանի դին՝ ծոցագրպանից փնտրել, գտել են նրա փաստաթղթերը հասկացել են, որ նա ազգությամբ եզդի է, կատաղել են և գազանաբար գլխատելով, գլուխը ձեռքից ձեռք վերցնելով ցինիկաբար նկարվել ու տարածել են հեռուստացույցով՝ հպարտանալով իրենց կողմից արված գազանության աստիճանով… Քյարամ Սլոյանը հետմահու պարգևատրվել է ՀՀ Մ +1 և ԼՂՀ ՄԾ շքանշաններով: Հայրենիքի զինվորները Հայ ժողովրդի յուրաքանչյուրիս զինվորներն են և հայ որդակորույս մայրերի ցավը բոլորիս ցավն է:

Продолжается помощь культурного союза «Текеян» Америки и Канады семьям погибших в четырехдневной войне
В сопровождении вице-председателя ПРА Карена Какояна и редактора сайта «Аревелк» Саго Ареана 3 декабря посетили село Камарис Котайкской области – семью рядового военнослужащего Азата Симоняна, 1996 года рождения. Симон жил с родителями – отцом Каджиком, матерью Веануш и сестрой Рипсиме. До призыва в армию учился в колледже пищевой промышленности, готовился стать поваром. Мать Веануш рассказывает: «Азат охотно пошел в национальную армию, у него были определенные проблемы со здоровьем, но не захотел отстать от призыва, спешил в армию, а по возвращении собирался работать в сфере пищевого обслуживания. Азат служил на участке Джабраил НКР. Утром первого апреля позвонил родителям, даже в Москву дяде сообщил, что у него все хорошо и беспокоиться не надо. Азат был на боевом дежурстве на позициях, когда противник, внезапно открыв огонь, пошел в наступление, личный состав не отступил, героически сражался, до конца удержав позиции и отбросив противника. Азат Симонян пал смертью храбрых. Посмертно награжден орденами РА и НКР «За большую отвагу».
Следующая семья, которую мы посетили – рядового Ваге Закаряна, 1995 года рождения, проживающую в микрорайоне города Раздан Котайкской области. Он жил в отцом Самвелом, матерью Анжелой и двумя сестричками – Ерануи и Анаит. Семья проживала в Российской Федерации, имела маленький бизнес. Ваге учился в �?нституте физкультуры, занимался восточными единоборствами, мать, Анжела, с гордостью показывает черный и красный пояса сына, бережно хранимые в уголке памяти сына. «Ваге в Москве занимался с детской группой восточных единоборств, очень был к ним привязан». Он возвратился в Ереван и был призван в национальную армию. Отец, Самвел, рассказывает, что первого апреля, накануне гибели, говорил по скайпу с сыном-танкистом, он спокойным и уверенным голосом успокоил отца – мол, на их позиции легкая перестрелка. Второго апреля экипаж танка поразил наступающего противника. Погиб в результате выстрела противника. Ваге Закарян посмертно награжден орденами РА и НКР «За большую отвагу».
Следующая семья, которую мы посетили – рядового Саркиса Саакяна, 1995 года рождения, проживающая в микрорайоне города Раздан Котайкской области. Семья живет в арендованной квартире, в тяжелых социальных условиях. Саркис жил с родителями и младшей сестрой Рузанной. Мы встретились с ними у входа в квартиру – готовились посетить могилу Саркиса. Мать, Тамара, тяжело больна, отец, Арменак, показал уголок памяти сына Саркиса. Они рассказали, что второго апреля последний раз слышали голос сына – он сказал, что ситуация на позициях напряженная, не более того. Заботясь о матери, не стал рассказывать об опасности. Во время операции по возвращению захваченной противником боевой позиции Саркис проявил самоотверженность и отвагу, пренебрегая интенсивным артобстрелом, бросился в бой, уничтожил несколько боевиков, помешав им закрепиться на боевой позиции. Погиб от взрыва снаряда противника. Саркис Саакян посмертно награжден орденами РА и НКР «За большую отвагу».
Семья Артура Геворгяна, 1996 года рождения, живет в городе Абовян Котайкской области. В квартире идет ремонт. Мать , Грета, рассказала: «Мы жили в России с мужем, сыном и дочерью Алвард. Артур вернулся, чтобы служить в Национальной армии РА. Мы оставались в России – работали. После гибели сына возвратились в Абовян – ведь могила Артура здесь». Эта семья также первого апреля говорила с сыном по скайпу, из телепередачи узнали о тяжелых боях. Только наспех вернувшись, узнали о гибели Артура.
Вследствие ночной атаки противника на позиции сначала отступили, потом отважно перешли в контратаку, пытаясь всеми возможными средствами отшвырнуть противника. Артур Геворгян посмертно награжден орденами РА и НКР «За большую отвагу».
Семья Карена Нерсисяна живет в селе Бжни Котайкской области. Сержант Карен , 1997 года рождения, жил с отцом Артаком, матерью Гаяне, младшим братом Арманом. Отец, Артак говорит: «Сын уходил в армию без страха, хотел стать военным. Он был очень спортивным и закаленным. Шел девятый месяц службы, а он уже получил звание сержанта. Первого апреля позвонил, сказал – «Подонки ведут себя агрессивно, но им дадим урок и отбросим». Говоря о сыне, отец был очень сдержан. При внезапном нападении врага на позиции Лелетепе 17 героических парней не отступили ни на шаг. В тяжелых неравных боях личный состав позиции дрался до последнего патрона и пали смертью храбрых. Карен Нерсисян посмертно награжден орденами РА и НКР «За большую отвагу».
Следующая семья, которую мы посетили, живет в селе Арташаван Арагацотнской области. Рядовой Кярам Слоян, 1996 года рождения, жил с отцом Калашем, матерью Нвард, братьями Грачем, Амиком, Нвером и сестрой Софи. Мать, Нвард, рассказывает: «Кярам с малых лет мечтал служить в армии, Мы ему говорили – служить в армии – это не в войнушку играть с друзьями, там стреляют из настоящего оружия, говорил – «Все равно я не боюсь». Не боялся армейской дисциплины. Живя на окраине села, на склоне холма, холодной зимой бегал в одной сорочке. Но был неразговорчивым, замкнутым, когда что-либо спрашивали о службе, говорил: «В Мартакерте, заканчиваю армейскую службу». Не любил, когда часто звонили». Первого апреля Кярам позвонил сам, сказал: все нормально… Потом только родственники узнали о трагической гибели. Весь состав боевой позиции отважно сражался с превосходящими в несколько раз силами противника, проявили беспримерную отвагу и самоотверженность. Беспрецедентный обстрел позиции не заставил Кярама Слояна пасть духом – он вел бой до последнего патрона, своим станковым пулеметом уничтожал плотные ряды нападавших. Не подчинившись приказу раненого командира роты покинуть позицию, не оставил его одного, и бок о бок сражались до конца, пав смертью храбрых от разрыва снаряда, выпущенного из вражеского танка. Найдя труп Кярама Слояна, азеры из документов поняли, что он по национальности езид, в бешенстве варварски отрезали ему голову и стали фотографироваться, передавая голову из рук в руки, распространили по телевидению, бахвалясь своим зверством… Кярам Слоян посмертно награжден орденами РА и НКР «За большую отвагу».