Հալեպահայ ռեժիսորի ֆիլմն արժանացել է Տորինիոյի միջազգային փառատոնի գլխավոր մրցանակին
Հալեպահայ բեմադրիչ Ավո Գաբրիելյանի «Տներ առանց դռների» ֆիլմն արժանացել է իտալական Տորինոյի 34-րդ միջազգային կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակին:
«Հայերն այսօր»-ը հղում կատարելով «Գանձասար» պարբերականին հայտնում է, որ փառատոնի ժյուրին բարձր է գնահատել Ավոյի հեղինակած այս աշխատանքը՝ որպես լավագույն միջազգային վավերագրական ֆիլմը, հատկապես նկատի ունենալով, որ Ավոն պատերազմական պայմաններում հաջողել է իր տան պատշգամից տեսախցիկով աշխարհին ներկայացնել պատերազմի ողբերգությունն ու շեշտել, որ Սիրիայի հայ և արաբ բնակչությունը հավասարապես զոհն են բարբարոսական արարքների:
Փառատոնին ներկայացված էին 10 հեղինակային ֆիլմեր՝ թուրքական, գերմանական, հունական, հոլանդական, արգենտինյան և այլն:
Ավոն այս շարժանկարը նվիրում է Հալեպին՝ նշելով, որ. «Հալեպն իր մոր` Սիրիայի գրկում արյունում է»,-ավելցնելով, որ այս մրցանակը պարզապես մի քայլ է հասնելու այն արդարությանը, որին ձգտում է հայ ժողովուրդը հարյուր տարի շարունակ:
Ավոն նաև հաստատում է. «Հայերը հաճախ շեշտում են, որ երկրորդ Ցեղասպանություն այլևս չեն ապրելու, սակայն, ցավոք, այսօր Ցեղասպանության է ենթարկվում ո´չ միայն Սիրիան, այլև` Իրաքի ու Պաղեստինի ժողովուրդը»:

Фильм режиссера-армянина из Алеппо удостоился главного приза международного фестиваля в Торинио
Фильм «Дома без дверей» режиссера-армянина из Алеппо Аво Габриеляна удостоился главного приза 34-го международного фестиваля в итальянском Торинио.
«Армяне сегодня» со ссылкой на издание «Гандзасар» сообщает, что жюри фестиваля высоко оценило эту работу Аво как лучший международный документальный фильм, имея ввиду, что Аво удалось в военных условиях с балкона своего дома представить видеокамерой миру трагедию войны и акцентировать, что армянское и арабское население Сирии в равной мере являются жертвами деяний варваров.
На фестиваль были представлены 10 авторских фильмов – турецкие, немецкие, греческие, голландские, аргентинские и др.
Этот фильм Аво посвятил Алеппо, отметив, что «Алеппо истекает кровью в объятиях своей матери-Сирии». Он также добавил, что этот приз – лишь один шаг на пути достижения справедливости, к которой армянский народ стремится на протяжении столетия.
Аво также утверждает: «Армяне часто подчеркивают, что второго Геноцида отныне не переживут, однако сегодня, увы, геноциду подвергается не только Сирия, но и народы �?рака и Палестины».