«Անհրաժեշտ է վերաիմաստավորել Չինաստանի հետ հարաբերությունները». Մհեր Սահակյան
Աշխարհի տարբեր երկրներում հաստատված հայերն իրենց աշխատասիրության, ստեղծագործ մտքի ու տաղանդի շնորհիվ միշտ աչքի են ընկել ՝ ամենուր «հայկական  հետք» թողնելով: Այսօր էլ մեր հայրենակիցները հայկական համայնքներում ապրում ու գործում են՝ օտար ափերում նպաստելով ազգային արժեքների պահպանմանը:
Այս կարևոր առաքելությանն է ուղղված նաև Չինաստանի հայկական համայնքի գործունեությունը, որի մասին  «Հայերն այսօրը» զրուցել է համայնքի նախագահ Մհեր Սահակյանի հետ:
-Որպես պատմական ակնարկ՝ կնշե՞ք, թե երբ են հայերը հաստատվել Չինաստանում:
-Հայերը տարբեր ժամանակներ եկել ու գնացել են Չինաստան, բայց չեն հաստատվել այստեղ: Այսինքն, ի տարբերություն ուրիշ երկրների, որտեղ հայկական համայնքներն անընդհատ գոյություն են ունեցել կամ մի քանի դարի պատմություն ունեն, այստեղ որոշակի պատճառներով հայերը երկար չեն մնացել. որոշ ժամանակ Չինաստանում բնակվելուց հետո տեղափոխվել են այլ երկրներ:
Այս առումով՝ Չինաստանի հայկական համայնքն ամեն ինչ սկսում է նոր էջից: Մի կողմից սա դժվար է, բայց մյուս կողմից էլ ես շատ ուրախ եմ, որ մեր երիտասարդ, ինտելեկտուալ, նորարարական սկզբունքների վրա հիմնվող գործադիր մարմինն ազատ է իր որոշումների մեջ և հնարավորություն ունի կերտելու սեփական տեսլականի վրա հիմնված կառույցը, որը պետք է նորարարությամբ ու յուրահատկությամբ տարբերվի մյուսներից, բայց ծառայի միևնույն նպատակին, այն է՝  հայապահպանությունը:
-Քանի՞ հայ է ապրում այսօր Չինաստանում և հիմնականում ո՞ր քաղաքներում: Տեղի հայերն ի՞նչ զբաղվածություն ունեն, ո՞ր ոլորտներում են աշխատում:
-Չինաստանում հայերի թիվը շուրջ 600-ի է հասնում, բնակվում են Հոնկոնգ, Պեկին, Գուանջոու, Շանհայ, Նանջինգ, Չանգչուն, Շենժեն և այլ քաղաքներում: Համայնքը թվով փոքր է, անդամները բնակվում են իրարից հազարավոր կիլոմետր հեռավորության վրա, բայց նորարական կառավարման մեխանիզմների, աշխարհի լավագույն բուհերում սովորած կառավարիչներից, իրավաբաններից, միջազգայնագետներից, արևելագետներից ու արվեստագետներից կազմված գործադիր մարմնի շնորհիվ՝ որակ է ապահովում, որն էլ հիմք է հանդիսանում չափազանց ակտիվ գործունեության, իսկ որակի դեպքում փոքրաթիվ լինելն էլ որոշ չափով առավելություն է ընձեռում «ՉինաՀային»,  ավելի շարժուն ու մարտունակ դարձնում:
Տեղի հայերին պայմանականորեն կարելի է 4 մասի բաժանել: Առաջինը նրանք են, որոնք ավարտել են աշխարհի լավագույն բուհերն ու չինական կազմակերպությունների հրավերով աշխատում են Չինաստանում: Երկրորդը՝ Հայաստանից և Սփյուռքից ժամանած ուսանողներն են, ովքեր ուժ ու եռանդ են հաղորդում համայնքին ու միշտ շատ ակտիվ են: Երրորդը՝ Հայաստանից Չինաստան աշխատելու եկած մեր հայրենակիցներն են, որոնք մեծ մասը ժամանակին չինական բուհեր են ավարտել: Նրանց թիվն այսօր հասնում է մոտ 120-ից 150-ի:
Հայաստանում աշխատանք չգտնելով՝ նրանք վերադառնում են Չինաստան, զբաղվում են անգլերենի կամ օտար այլ լեզուների դասավանդմամբ, աշխատում են չինական բուհերում ստացած մասնագիտությամբ:  Չորրորդ խմբում կարելի է նշել հիմնականում Սփյուռքից Չինաստան տեղափոխված փոքրաթիվ գործարարներին:
-Կարծում եմ՝ համայնքի ստեղծման գործընթացքում կարևոր ձեռքբերում էր գործադիր մարմնի ու Չինաստանի հայկական ուսանողական միություն ստեղծումը: Պատմե՛ք այդ մասին:
-Այո՛, կարելի է ասել, որ ամեն ինչ սկսվեց գործադիր մարմնից, երբ մի խումբ հայրենասեր մարդիկ միավորվեցին Չինաստանում հայկական համայնք և ուսանողական միություն ստեղծելու նպատակների շուրջ: Հենց այս կառույցները պետք է դառնային հետագա ծրագրերն իրականացնելու լավագույն հարթակները:
Հենրի Արսլանյանն արդեն սկսել էր «ՉինաՀայի» գործադիր մարմնի ստեղծման աշխատանքները, իսկ ես՝ ուսանողական միության, որի մեջ համախմբվում էին թե՛ ուսանողները, թե՛ հետազոտողները: Հետո որոշեցինք, որ Չինաստանում պետք է գործի մեկ հզոր ու միավորված կազմակերպություն:
Արդյունքում Չինաստանի Հայկական ուսանողական միությունը դարձավ համայնքի անքակտելի մասն ու շարժիչ ուժերից մեկը: 2013 թվականին ստեղծվեց համայնքի գործադիր մարմինը, որը ներկայում կազմված է 15 անդամից: Գործադիր մարմնի անդամները ներկայացնում են Չինաստանի տարբեր քաղաքներում բնակվող հայերի շահերը: Գործադիր մարմինը յուրաքանչյուր ամիս հեռաձայնային ժողով է անցկացնում, որի ընթացքում որոշում և կազմում է տվյալ ամսվա գործունեության պլանները:
Համայնքի գործունեության կշիռն ու կազմակերպվածությունը բարձրացնելու համար՝ Հոնկոնգում գրանցվեց «Չինաստանի հայկական համայնք» կազմակերպությունը, որի տնօրենների խորհրդում ընդգրկվեցին գործադիր մարմնի անդամները: Համայնքն ունի նաև Խորհրդականների խորհուրդ, որտեղ ընդգրկված են բարի համբավ ունեցող հայտնի  հայ մարդիկ:
Գործադիր մարմնի համար կարևոր ձեռքբերում է նաև համայնքի ժողովրդավարական սկզբունքերով անցկացվող ընտրությունները, որտեղ հավասարապես առկա են թե՛տղամարդիկ, թե՛ կանայք: Նրանք Չինաստան են ժամանել Արևմուտքից, Արևելքից, Ռուսաստանից ու Հայաստանից:
«ՉինաՀայի» ուսանողական միությունն իր հերթին միավորում, օգնում ու դեպի համայնք է բերում Հայաստանից ու Սփյուռքից Չինաստան ժամանած հայ ուսանողներին, մասնակցություն ունենում համայնքի ակադեմիական ու մշակութային կյանքի կազմակերպման գործում:
Ի դեպ, կարևոր է նշել, որ համայնքը կառավարվում է տեղեկատվական հասարակության հայեցակարգի սկզբունքներով: Կառավարումն ամբողջովին իրագործվում է համացանցի միջոցով, որի շնորհիվ  ցանկացած հարց անմիջապես լուծում է ստանում: Թղթաբանություն գրեթե գոյություն չունի. ամեն ինչ կատարվում է  էլեկտրոնային փաստաթղթային շրջանառությամբ:
Այս համակարգը ստեղծվել է թեև կարճ ժամանակում, բայց գործադիր մարմնի անդամների քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ: Նպատակը մեկն է՝ «Չինահայը» պետք է տարբերվի ու լավագույնը դառնա 21-րդ դարի նմանատիպ կառույցներից, որպեսզի Հայրենիքից հեռու գտնվող հայ մարդը «Չինահայի» կազմակերպած մշակութային, գիտական և այլ բնույթի միջոցառումների շնորհիվ հնարավորինս հետաքրքիր ու արդյունավետ ժամանակ անցկացնի:
Իսկ «ՉինաՀայը» ի՞նչ ծրագրեր և միջոցառումներ է կազմակերպել  համայնքում:
-Այն միավորել է Չինաստանում հազարավոր կիլոմետրեր իրարից հեռու գտնվող մեր հայրենակիցներին, ակտիվորեն ներկայացրել է հայկական մշակույթն ու արվեստը, կազմակերպել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված անմեղ նահատակների ոգեկոչման միջոցառումները, Պատարագը: Քառօրյա պատերազմի օրերին մասնակցել է Արցախին սատարելու համար անցկացված դրամահավաքին: «ՉինաՀայի» նախաձեռնությամբ՝ ամեն տարի անցկացվում է «Հայ հետազոտողների և ուսանողների առցանց գիտաժողովը», որն իր հերթին միավորել է Չինաստանում առկա հայկական գիտական միտքը: «ՉինաՀայի» և «Գյուլբենկյան» հիմնադրամի մեկ այլ կարևոր նախաձեռնությամբ հայ և չինացի հետազոտողները գիտական աշխատություններ են գրում Չինաստանում հայկական ներկայության պատմության վերաբերյալ: Համայնքը հիմադրել է «Չինահայ» լրագիրը, որը Հեռավոր Արևելքում տպագրվող միակ երկլեզու՝ հայերեն և անգլերեն, լրագիրն է:
4555
Չինահայի հավաքույթը Գուանգջոու քաղաքում
14
Նանջինգի համալսարանի Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի ղեկավարների ու պրոֆեսորների հետ
-Հայերը կարողացե՞լ են իրենց աշխատանքի, հասած դիրքի շնորհիվ` Չինաստանում ճանաչելի դարձնել Հայաստանն ու հայկական մշակույթը: Ի՞նչ հիմքերի վրա են գտնվում հայ-չինական հարաբերությունները:
-Չինացիները շատ քիչ տեղեկատվություն ունեն Հայաստանի մասին: Կարծում եմ՝ պատճառն այն է, որ մի քանի տասնամյակ Չինաստանում hայկական համայնք չի գործել. հայերն այնտեղ չեն ապրել:
Հայաստաննն ընդամենը երկու տասնամյակից ավելի է, ինչ դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել Չինաստանի հետ: Պետք է հաշվի առնել նաև այն հանգամանքը, որ չինացիները մեծամասամբ հետաքրքրված են արևմտյան երկրներով ու նրանց մշակույթով: Նրանցից շատերի պատկերացմամբ՝ քաղաքակիրթ աշխարհը, որից իրենք սովորելու բաներ ունեն, սկսվում և ավարտվում է անգլախոս երկրներով՝ գումարած Գերմանիան ու Ֆրանսիան:
Այո՛, ներկայումս Չինաստանում հաջողությունների հասած հայրենակիցներ ունենք, որոնք համախմբված են «ՉինաՀայի» դրոշի ներքո ու զբաղվում են բազմաբնույթ միջոցառումների կազմակերպմամբ՝ Հայաստանը ճանաչելի դարձնելով Չինաստանում:
Նմանօրինակ ամենամեծ միջոցառումը տեղի է ունեցել Նանջինգում 2015 թվականին, որը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Տարբեր քաղաքներում բնակվող հայերով հավաքվեցինք Նանջինգում, այցելեցինք Նանջինգի Ցեղասպանության թանգարան, հարգանքի տուրք մատուցեցինք հայ, չինացի ու մյուս ազգերի անմեղ զոհերի հիշատակին: Որպեսզի Հայաստանը ներկայացնեինք նաև որպես լուսավոր, զարգացող երկիր ու համակրանք առաջացնեինք չինացի ու արտասահմանցի հարյուրավոր մասնակիցների մոտ, որոշեցինք կազմակերպել «Վերածնունդ» կոչվող մշակութային միջոցառումները: Տեղի ունեցավ տաղանդավոր նկարիչ Սևադա Գրիգորյանի ցուցահանդեսը և Թիանջինում բնակվող հայտնի դաշնակահար Միքայել Հայրապետյանի համերգը:
Մշակութային հաջողված երեկոյից հետո չինացի հանդիսատեսն ավելի կապվեց Հայաստանին: Մենք հայերին ու չինացիներին կապող երկու կարևոր փաստ առանձնացրեցինք: Առաջինն այն է, որ երկու ազգերն էլ զրկանքներ են կրել ու միևնույն ցավն ունեն, որը որոշ չափով նաև միավորում է նրանց: Երկրորդ, որ այդքան տառապանքներից հետո էլ շարունակում ենք ստեղծագործել, ապրել ու հաղթել: «ՉինաՀայը» նմանատիպ միջոցառումներ կազմակերպեց նաև Շանհայում ու Հոնկոնգում:
Խոսելով հայ-չինական հարաբերությունների մասին՝ պետք է կարևորել երկու երկրների մարդկանց շփումները միմյանց հետ: Հե՛նց այս նպատակով 2016թ. «ՉինաՀայի» և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի համատեղ ջանքերով առաջին չինացի ուսանողը Հայաստան մեկնեց: Այս ծրագիրը կարող է հետագայում լավ խթան հանդիսանալ, որ Հայաստանն էլ Չինաստանում դիտարկվի որպես որակյալ կրթություն ապահովող երկիր: Այս ամենից հետո բազմաթիվ չինացի ուսանողներ կցանկանան կրթությունը հենց Հայաստանում շարունակել: Սա եկամտաբեր կլինի Հայաստանի համար, ինչպես նաև Հայաստանում սովորած չինացի ուսանողները, վերադառնալով իրենց երկիր, կպատմեն ու կներկայացնեն ստացած տպավորությունները, սրտացավ կլինեն Հայաստանի համար, որտեղ ընկերներ ու լավ հուշեր ունեն:
Մեծ հաշվով՝ հայ-չինական հարաբերությունները նոր են ձևավորվել: Դա նշանակում է, որ անհրաժեշտ է զարգացման նոր ուղիներ գտնել և վերաիմաստավորել հարաբերությունները:
Պետք է հրաժարվել «մշտնջենական» ու «վաղնջական» բառերը որպես հիմնաքար կամ առավելություն օգտագործելու հնացած փորձից. այս բառերն ընդհանրական են ու իրականում ոչինչ չեն տալիս:
Հիշենք, որ ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրադրությունում ժամանակագրության հիշատակումները չեն աշխատում ու ոչ մի նշանակություն չունեն, իսկ արդի ժամանակաշրջանում հին կամ նոր քաղաքակրթություն լինելը, նախկինում եղած կամ իրականում մի մասն էլ հորինված հարաբերությունների մասին պատմությունները ոչ մի դեր չեն խաղում:
Առավելություն կարող է տալ միայն հետևյալ հարցի դրական պատասխանը՝ արդյո՞ք դու քո երկրում արդար ու կայուն տնտեսական իրավիճակ ստեղծե՞լ ես: Միայն այս հանգամանքը  կարող է արտասահմանցի կամ տեղացի գործարարների համար քո երկիրը գրավիչ դարձնել: Այսինքն՝ հայ-չինական հարաբերություններում զգալի փոփոխություններ ի հայտ կգան, երբ Հայաստանին հաջողվի մեր երկրում չինական կապիտալի որոշակի ներկայություն ունենալ: Հենց սա էլ կօգնի Երևանին՝ չինացի գործարարների միջոցով  իր խոսքը լսելի դարձնել ներկայիս միջազգային հարաբերություններում կարևոր խաղացող  դարձած  Պեկինում:
Ամփոփելով նշեմ, որ ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինի առաջ քաշած «Մետաքսի ճանապարհ՝ տնտեսական գոտի» ծրագիրը լավ համագործակցության հնարավորություններ է ընձեռում, որից, հուսով եմ, կօգտվի նաև Հայաստանը:
Ի դեպ, եթե անցյալում Հայաստանը կադրեր չուներ, ապա հիմա այդ խնդիրը չկա, քանի որ Չինաստանի բուհերն ավարտած բազմաթիվ մասնագետներ ունենք, որոնք հասկանում են Չինաստանն ու ի վիճակի են կարևոր դեր խաղալ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում: Այս ներուժը ճիշտ օգտագործելու դեպքում արդյունքը նկատելի կլինի:
1111
Սևադա Գրիգորյանի <<Վերածնունդ>> ցուցահանդեսը
16
Միքայել Հայրապետյանի հայկական դասական երաժշտության համերգից հետո
-Մինչ հայկական համայնքի ղեկավարի պաշտոն ստանձնելը, ի՞նչ գործունեություն եք ծավալել Չինաստանում:
-Չինաստանի հետ առաջին անգամ առնչվել եմ 2009 թվականին, երբ բանակից վերադառնալուց հետո համագործակցություն սկսեցի տեղի որոշ գործարարների հետ: 2011 թվականին առաջին անգամ գործերի բերումով ժամանեցի Չինաստան, վերադարձի ճանապարհին գնեցի չինարեն լեզվի դասագիրք ու որոշեցի չինարեն սովորել: Մարդիկ տարբեր են լինում. ոմանք հետաքրքրվում են Արևմուտքով, Ռուսաստանով, իսկ ես միշտ հետաքրքրվել եմ արևելյան երկրներով: Երևի սա էր պատճառը, որ ընտրեցի Արևելագիտությունը որպես մասնագիտություն, իսկ հետո էլ, խորամուխ լինելով միջազգային հարաբերությունների մեջ, գիտական հոդվածներս ու թեզս նվիրեցի արևելյան երկրներում տեղի ունեցող քաղաքական զարգացումներին: Երևի Արևելքի հանդեպ ունեցած սերն ու մասնագիտական երկրների (Չինաստան, Իրան) հանդեպ հետաքրքրությունը պատճառ  հանդիսացան, որ թե՛ գործարարության, թե՛ գիտության  բնագավառներում հիմնական գործընկերներ հենց այդ երկրներից ընտրեմ:
Իսկ գիտական թեզս վերաբերում էր Միավորված ազգերի կազմակերպությունում Չինաստանի վարած քաղաքականությանը՝ Իրանի ու Հյուսիսային Կորեայի միջուկայնացման հիմնահարցերում: Գիտական պրպտումների ժամանակ կապեր հաստատեցի նաև Չինաստանի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի, Հայաստանի առաջատար գիտական կենտրոնների  հետ:
Դեպի Չինաստան արշավանքիս հիմնական նպատակը գիտությամբ զբաղվելն է: 2016թ. հաջողությամբ պաշտպանեցի գիտական թեզս, ուստի այս բնագավառում պատերազմը հաղթեցինք ու կշարունակենք առաջխաղացումը:
Հիմա նաև ժամանակն է՝ այդ գիտելիքները ներդնել Չինաստանի հայկական համայնքում, ինչպես նաև իմ կողմից ղեկավարվող՝ «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական ու ռազմավարական  հետազոտությունների  խորհրդում:
-Նոյեմբեր ամսին Չինաստանում տեղի կունենա արդեն ավանդույթ  դարձած «Հայ հետազոտողների և ուսանողների» առցանց գիտաժողովը: Ո՞րն է նման գիտաժողովի կազմակերպման շարժառիթը, շոշափելի ի՞նչ արդյունքներ եք գրանցել մինչև այժմ:
-Գիտաժողովը նպատակ ունի աշխարհին ներկայացնել Չինաստանում սովորող ու աշխատող հայ հետազոտողների ու ուսանողների գիտական աշխատանքները: Գիտական կապ է ստեղծվում Չինաստանում գտնվող փորձառու հետազոտողների ու ուսանողների միջև, որի արդյունքում ավագներն օժանդակում են կրտսեր գործընկերներին: Պատրաստվելով ու մասնակցելով գիտաժողովին՝ ուսանողները ոչ միայն հնարավորություն են ունենում սովորել ու հղկել հոդվածներ գրելու, գիտական ելույթներ ունենալու հմտությունները, այլ նաև տպագրվելու ու համագործակցելու առաջարկներ են ստանում տարբեր գիտական ու վերլուծական կենտրոններից:
Գիտաժողովի միջոցով նրանք իրենց ուսումնասիրությունները հասանելի են դարձնում ողջ աշխարհին: Առցանց գիտաժողովը նորարարական տեխնոլոգիաների օգտագործման շնորհիվ միավորեց Չինաստանի տարբեր քաղաքներում գտնվող հետազոտողներին ու ուսանողներին: Չինաստանի հայ ուսանողական միության հաջողված փորձը կարող է հնարավորություն ընձեռել Սփյուռքի այլ համայնքների ուսանողներին, որպեսզի նրանք էլ  նմանատիպ գիտաժողովներ իրականացնեն, և աշխարհագրական հեռավորությունը խոչընդոտ չհանդիսանա:
Ո՞րն  է «ՉինաՀայի» վերջնական նպատակը:
-Եթե փորձենք այս հարցին ամենակարճ պատասխանը տալ, ապա «Չինահայի» վերջնական նպատակը մարդակենտրոն, հայապահպան, ժողովրդավար ու արդար կառույց դառնալն է:

«Необходимо переосмыслить отношения с Китаем»: Мгер Саакян
Обосновавшиеся в разных странах мира армяне благодаря своему трудолюбию, созидательности и таланту всегда отличались, оставляя повсюду «армянский след». �? сегодня наши соотечественники живут и действуют в армянских общинах, способствуя сохранению на чужбине национальных ценностей.
На эту важную миссию направлена и деятельность армянской общины Китая, о чем – беседа «Армяне сегодня» с председателем общины Мгером Саакяном.
– В качестве исторического экскурса, отметите, когда армяне обосновались в Китае?
– В разные времена армяне наезжали в Китай, но не обосновывались там. То есть, в отличие от других стран, где армянские общины существовали всегда или насчитывают историю в несколько веков, здесь, в силу определенных причин, армяне долго не оставались. Прожив какое-то время в Китае, переезжали в другие страны.
В этом плане армянская община Китая все начинает с чистого листа. С одной стороны, это трудно, но с другой – я очень рад, что наш молодой, интеллектуальный, опирающийся на новаторские принципы исполнительный орган имеет в своих решениях возможность создавать  структуру, основанную на собственном видении, которая своим новаторством и особенностями должна отличаться от других, но служить той же цели – сохранению армянства.
– Сколько армян живут сегодня в Китае и в каких в основном городах? Чем занимаются местные армяне, в каких сферах трудятся?
– Число армян в Китае достигает примерно 600, проживают в Гонконге, Пекине, Гуанчжоу, Шанхае, Нанджинге, Чангчуне, Шенжене и других городах. Община невелика по численности, члены ее живут на расстоянии тысяч километров друг от друга, однако благодаря новаторским механизмам управления, исполнительному органу, состоящему из управленцев, юристов, международников, востоковедов и искусствоведов, обучавшихся в лучших вузах мира, обеспечивается качество, что и является основой чрезвычайно активной деятельности, а при наличии качества малочисленность в какой-то мере предоставляет «ЧинаАю» преимущества, делает его более мобильным.
Местных армян условно можно разделить на четыре группы. Первая – люди, окончившие лучшие вузы мира и по приглашению китайских организаций работают в Китае. Вторая – студенты, приехавшие из Армении и Диаспоры, которые придают общине силы и энергию, очень активны. Третья – наши соотечественники, приехавшие в Китай из Армении в поисках работы, большая часть которых в свое время окончила китайские вузы. �?х численность сегодня достигает 120-150. Не найдя работы в Армении, они возвращаются в Китай, занимаются преподаванием английского или иных иностранных языков, работают по специальностям, полученным в китайских вузах. К четвертой группе можно отнести малочисленных предпринимателей, переехавших в Китай в основном из Диаспоры.
– Думаю, важным достижением в процессе формирования общины стало создание исполнительного органа и Союза армянских студентов Китая. Расскажите, пожалуйста, об этом.
– Да, можно сказать, что все начиналось с исполнительного органа, когда группа патриотически настроенных людей объединилась вокруг цели создания в Китае армянской общины и студенческого союза. �?менно этим структурам предстояло стать прекрасными площадками для реализации последующих проектов.
Генри Арсланян уже приступил к работе по созданию исполнительного органа «ЧинаАя», а я – студенческого союза, в котором объединяются как студенты, так и исследователи. Потом решили, что в Китае должна функционировать единая мощная и объединенная организация.
В итоге Союз армянских студентов Китая стал неотъемлемой частью и одной из движущих сил общины. В 2013 году был создан исполнительный орган общины, который ныне состоит из 15 человек, представляющих интересы армян, живущих в разных городах Китая. Этот орган ежемесячно проводит селекторное совещание, в ходе которого составляется план деятельности на данный месяц.
Для повышения веса и организованности деятельности общины в Гонконге была зарегистрирована организация «Армянская община Китая», в совет директоров которой вовлечены члены исполнительного органа. Община имеет также совет консультантов, в который вовлечены известные армяне, пользующиеся доброй славой.
Важным достижением для исполнительного органа являются также проводимые в общине по демократическим принципам выборы, в которых в равной мере участвуют как мужчины, так и женщины. Они приехали в Китай с Запада, Востока, из России и Армении.
Студенческий союз «ЧинаАя», в свою очередь, объединяет, помогает и притягивает к общине прибывших в Китай из Армении и Диаспоры студентов-армян, помогает организации академической и культурной жизни общины.
Кстати, важно отметить, что община управляется по принципам концепции информационного общества. Управление полностью осуществляется посредством �?нтернета, благодаря чему любой вопрос незамедлительно получает  решение. Все осуществляется посредством электронного документооборота.
Система эта создавалась за очень короткое время, усилиями членов исполнительного органа. Цель была одна – «ЧинаАй» должна отличаться и стать лучшей среди подобных структур XXI века, чтобы находящиеся вдали от Родины армяне, благодаря организованным «ЧинаАем»  культурным, научным и иным мероприятиям по возможности проводили время интересно и с пользой.
– А какие программы и мероприятия организовала в общине «ЧинаАй»?
– Она объединила наших соотечественников, находящихся в Китае за тысячи километров друг от друга, активно представляет армянскую культуру и искусство, организовала мероприятия, Литургию к 100-летию Геноцида армян. В дни четырехдневной войны участвовала в проведенном в поддержку Арцаха сборе средств. По инициативе «ЧинаАя» ежегодно проводится он-лайн симпозиум армянских исследователей и студентов, который, в свою очередь, объединил армянскую научную мысль в Китае. По другой важной инициативе «ЧинаАя» и фонда «Гюльбенкян» армянские и китайские исследователи пишут научные труды относительно истории армянского присутствия в Китае. Община учредила газету «ЧинаАй» – единственный на Крайнем Востоке  двуязычный (на армянском и английском) печатный орган.
– Армянам, благодаря своей работе и занимаемому положению, удалось сделать в Китае узнаваемыми Армению и армянскую культуру? На каком уровне находятся армяно-китайские отношения?
– Китайцы имеют очень мало информации об Армении. Думаю, причина в том, что  в течение нескольких десятилетий в Китай не функционировала армянская община, армяне не жили там.
Армения лишь чуть больше двух десятков лет имеет с Китаем дипломатические отношения. Нужно учитывать и то обстоятельство, что китайцы в основном интересуются Западными странами, их культурой. В представлении многих из них цивилизованный мир, у которого им есть чему учиться, начинается и ограничивается англоязычными странами, плюс Германия и Франция.
Да, в Китае ныне есть наши соотечественники, достигшие успехов, которые объединены под флагом «ЧинаАя» и занимаются организацией разнообразных мероприятий, делая Армению узнаваемой в Китае.
Самое крупное из подобных мероприятий состоялось в Нанджинге в 2015 году, которое было посвящено 100-летию Геноцида армян. Собрались армяне, проживающие в разных городах, посетили местный Музей геноцида, воздали дань уважения памяти невинных жертв армянского, китайского и других народов. Чтобы представить Армению как светлую, развивающуюся страну и вызвать симпатию у сотен участников – китайцев и иностранцев, – решили организовать культурные мероприятия под девизом «Возрождение». Состоялась выставка талантливого художника Севады Григоряна, концерт проживающего в Пекине известного пианиста Микаела Айрапетяна.
После удавшегося культурного вечера китайские зрители еще больше привязались к Армении. Мы выделили два важных факта, связывающих армян и китайцев: оба народа терпели лишения и  страдают той же болью, которая в определенной мере также объединяет их. Второй – после стольких мучений мы продолжаем творить, жить и побеждать. Такие же мероприятия были организованы в Шанхае и Гонконге.
Говоря об армяно-китайских отношениях нужно отметить важность общения людей двух стран. �?менно с этой целью в 2016 году совместными усилиями «ЧинаАя»    и Американского университета Армении первый китайский студент отправился в Армению. Эта программа в перспективе может стать хорошим стимулом, чтобы и Армения рассматривалась  в Китае страной, обеспечивающей качественное образование. После всего этого многие китайские студенты захотят продолжить образование именно в Армении. Это будет прибыльно для Армении, а китайские студенты, пройдя обучение в Армении, по возвращении в свою страну расскажут и представят представления, будут внимательны к Армении, где обрели друзей, сохранили прекрасные воспоминания.
По большому счету, армяно-китайские отношения сформировались недавно. Это означает, что необходимо найти новые пути развития и переосмыслить отношения.
Нужно отказаться от устаревшего опыта использования как основы или преимущества слов «постоянные» и «многовековые»: эти слова общие и в действительности ничего не дают.
Вспомним, что в нынешней геополитической ситуации упоминания о времени не срабатывают и не имеют никакого значения, а быть в современной эпохе старой или новой цивилизацией, рассказы о прежних реальных или надуманных отношениях никакой роли не играют.
Преимущество может дать лишь положительный ответ на следующий вопрос: «Создал ли ты в своей стране справедливую и стабильную экономическую ситуацию?» Только это обстоятельство способно сделать твою страну привлекательной для иностранного или местного предпринимателя. То есть в армяно-китайских отношениях произойдут ощутимые перемены, когда Армении удастся иметь в нашей стране определенное присутствие китайского капитала. �?менно это и поможет Еревану посредством китайских предпринимателей сделать слышимым свое слово   в ставшем «важным игроком» в международных отношениях Пекине.
Обобщая, отмечу, что выдвинутый президентом КНР Си Цинпином проект «Шелковый путь – экономическая зона» открывает возможности прекрасного сотрудничества, которыми, надеюсь, воспользуется и Армения.
Кстати, если в прошлом у Армении не было кадров, теперь этой проблемы нет, поскольку у нас есть множество специалистов, окончивших китайские вузы, которые понимают Китай и способны сыграть важную роль в деле развития двусторонних отношений. В случае верного использования этого потенциала результат будет заметен.
– До того, как вступить в должность руководителя армянской общины, чем Вы занимались в Китае?
– Впервые столкнулся с Китаем в 2009 году, когда, по возвращении из армии, начал сотрудничать с некоторыми предпринимателями. В 2011 году впервые побывал по делам в Китае,  на обратном пути купил учебник китайского языка и решил  выучить его. Люди бывают разные: одни интересуются Западом, Россией, меня же всегда интересовали восточные страны.  Наверное, в этом причина, что выбрал специальностью востоковедение, а потом углубился в международных отношениях, научные статьи и диссертацию посвятил политическим процессам в Восточных странах. Наверное любовь к Востоку  и профессиональный интерес к странам (Китаю, �?рану) стали причиной того, что основных партнеров и в науке, и в бизнесе искал именно в этих странах.
А диссертация была посвящена политике, проводимой Китаем в Организации Объединенных Наций по ядерным проблемам �?рана и Северной Кореи. Во время научных поисков наладил связи также  с ведущими научными центрами Китая, России, США, Европы, Армении.
Основной целью моего путешествия в Китай было занятие наукой. В 2016 году успешно защитил диссертацию. Ныне настало время применить эти знания в армянской общине Китая, а также в руководимом мною совете политических и стратегических исследований «Китай-Евразия».
– В ноябре в Китае состоится ставший уже традиционным он-лайн симпозиум армянских исследователей и студентов. Какова движущая сила подобных симпозиумов и какие ощутимые результаты зафиксировали до сих пор?
– Симпозиум преследует цель представить миру научные труды обучающихся и работающих в Китае армянских исследователей и студентов. Создается научная связь между опытными исследователями и студентами, находящимися в Китае, в результате чего старшие поддерживают молодых коллег. Готовясь и участвуя в симпозиуме, студенты не только имеют возможность учиться писать, шлифовать статьи, приобрести навыки выступления с научными докладами, но и публиковаться, и получать предложения о сотрудничестве от различных научных и аналитических центров.
Посредством симпозиума они делают свои исследования доступными всему миру. Он-лайн симпозиум, благодаря использованию новаторских технологий, объединил исследователей и студентов,  находящихся в разных городах Китая. Успешный опыт Союза армянских студентов Китая может предоставить студентам в других общинах Диаспоры возможность также проводить подобные симпозиумы – и географическая отдаленность перестанет быть препятствием.
– Какова конечная цель «ЧинаАя»?
– Если попытаться кратко ответить на этот вопрос, то конечная цель «ЧинаАя» – стать демократической, справедливой структурой сохранения армянства.