«Անհրաժեշտ է վերաիմաստավորել Չինաստանի հետ հարաբերությունները». Մհեր Սահակյան
Աշխարհի տարբեր երկրներում հաստատված հայերն իրենց աշխատասիրության, ստեղծագործ մտքի ու տաղանդի շնորհիվ միշտ աչքի են ընկել ՝ ամենուր «հայկական  հետք» թողնելով: Այսօր էլ մեր հայրենակիցները հայկական համայնքներում ապրում ու գործում են՝ օտար ափերում նպաստելով ազգային արժեքների պահպանմանը:
Այս կարևոր առաքելությանն է ուղղված նաև Չինաստանի հայկական համայնքի գործունեությունը, որի մասին  «Հայերն այսօրը» զրուցել է համայնքի նախագահ Մհեր Սահակյանի հետ:
-Որպես պատմական ակնարկ՝ կնշե՞ք, թե երբ են հայերը հաստատվել Չինաստանում:
-Հայերը տարբեր ժամանակներ եկել ու գնացել են Չինաստան, բայց չեն հաստատվել այստեղ: Այսինքն, ի տարբերություն ուրիշ երկրների, որտեղ հայկական համայնքներն անընդհատ գոյություն են ունեցել կամ մի քանի դարի պատմություն ունեն, այստեղ որոշակի պատճառներով հայերը երկար չեն մնացել. որոշ ժամանակ Չինաստանում բնակվելուց հետո տեղափոխվել են այլ երկրներ:
Այս առումով՝ Չինաստանի հայկական համայնքն ամեն ինչ սկսում է նոր էջից: Մի կողմից սա դժվար է, բայց մյուս կողմից էլ ես շատ ուրախ եմ, որ մեր երիտասարդ, ինտելեկտուալ, նորարարական սկզբունքների վրա հիմնվող գործադիր մարմինն ազատ է իր որոշումների մեջ և հնարավորություն ունի կերտելու սեփական տեսլականի վրա հիմնված կառույցը, որը պետք է նորարարությամբ ու յուրահատկությամբ տարբերվի մյուսներից, բայց ծառայի միևնույն նպատակին, այն է՝  հայապահպանությունը:
-Քանի՞ հայ է ապրում այսօր Չինաստանում և հիմնականում ո՞ր քաղաքներում: Տեղի հայերն ի՞նչ զբաղվածություն ունեն, ո՞ր ոլորտներում են աշխատում:
-Չինաստանում հայերի թիվը շուրջ 600-ի է հասնում, բնակվում են Հոնկոնգ, Պեկին, Գուանջոու, Շանհայ, Նանջինգ, Չանգչուն, Շենժեն և այլ քաղաքներում: Համայնքը թվով փոքր է, անդամները բնակվում են իրարից հազարավոր կիլոմետր հեռավորության վրա, բայց նորարական կառավարման մեխանիզմների, աշխարհի լավագույն բուհերում սովորած կառավարիչներից, իրավաբաններից, միջազգայնագետներից, արևելագետներից ու արվեստագետներից կազմված գործադիր մարմնի շնորհիվ՝ որակ է ապահովում, որն էլ հիմք է հանդիսանում չափազանց ակտիվ գործունեության, իսկ որակի դեպքում փոքրաթիվ լինելն էլ որոշ չափով առավելություն է ընձեռում «ՉինաՀային»,  ավելի շարժուն ու մարտունակ դարձնում:
Տեղի հայերին պայմանականորեն կարելի է 4 մասի բաժանել: Առաջինը նրանք են, որոնք ավարտել են աշխարհի լավագույն բուհերն ու չինական կազմակերպությունների հրավերով աշխատում են Չինաստանում: Երկրորդը՝ Հայաստանից և Սփյուռքից ժամանած ուսանողներն են, ովքեր ուժ ու եռանդ են հաղորդում համայնքին ու միշտ շատ ակտիվ են: Երրորդը՝ Հայաստանից Չինաստան աշխատելու եկած մեր հայրենակիցներն են, որոնք մեծ մասը ժամանակին չինական բուհեր են ավարտել: Նրանց թիվն այսօր հասնում է մոտ 120-ից 150-ի:
Հայաստանում աշխատանք չգտնելով՝ նրանք վերադառնում են Չինաստան, զբաղվում են անգլերենի կամ օտար այլ լեզուների դասավանդմամբ, աշխատում են չինական բուհերում ստացած մասնագիտությամբ:  Չորրորդ խմբում կարելի է նշել հիմնականում Սփյուռքից Չինաստան տեղափոխված փոքրաթիվ գործարարներին:
-Կարծում եմ՝ համայնքի ստեղծման գործընթացքում կարևոր ձեռքբերում էր գործադիր մարմնի ու Չինաստանի հայկական ուսանողական միություն ստեղծումը: Պատմե՛ք այդ մասին:
-Այո՛, կարելի է ասել, որ ամեն ինչ սկսվեց գործադիր մարմնից, երբ մի խումբ հայրենասեր մարդիկ միավորվեցին Չինաստանում հայկական համայնք և ուսանողական միություն ստեղծելու նպատակների շուրջ: Հենց այս կառույցները պետք է դառնային հետագա ծրագրերն իրականացնելու լավագույն հարթակները:
Հենրի Արսլանյանն արդեն սկսել էր «ՉինաՀայի» գործադիր մարմնի ստեղծման աշխատանքները, իսկ ես՝ ուսանողական միության, որի մեջ համախմբվում էին թե՛ ուսանողները, թե՛ հետազոտողները: Հետո որոշեցինք, որ Չինաստանում պետք է գործի մեկ հզոր ու միավորված կազմակերպություն:
Արդյունքում Չինաստանի Հայկական ուսանողական միությունը դարձավ համայնքի անքակտելի մասն ու շարժիչ ուժերից մեկը: 2013 թվականին ստեղծվեց համայնքի գործադիր մարմինը, որը ներկայում կազմված է 15 անդամից: Գործադիր մարմնի անդամները ներկայացնում են Չինաստանի տարբեր քաղաքներում բնակվող հայերի շահերը: Գործադիր մարմինը յուրաքանչյուր ամիս հեռաձայնային ժողով է անցկացնում, որի ընթացքում որոշում և կազմում է տվյալ ամսվա գործունեության պլանները:
Համայնքի գործունեության կշիռն ու կազմակերպվածությունը բարձրացնելու համար՝ Հոնկոնգում գրանցվեց «Չինաստանի հայկական համայնք» կազմակերպությունը, որի տնօրենների խորհրդում ընդգրկվեցին գործադիր մարմնի անդամները: Համայնքն ունի նաև Խորհրդականների խորհուրդ, որտեղ ընդգրկված են բարի համբավ ունեցող հայտնի  հայ մարդիկ:
Գործադիր մարմնի համար կարևոր ձեռքբերում է նաև համայնքի ժողովրդավարական սկզբունքերով անցկացվող ընտրությունները, որտեղ հավասարապես առկա են թե՛տղամարդիկ, թե՛ կանայք: Նրանք Չինաստան են ժամանել Արևմուտքից, Արևելքից, Ռուսաստանից ու Հայաստանից:
«ՉինաՀայի» ուսանողական միությունն իր հերթին միավորում, օգնում ու դեպի համայնք է բերում Հայաստանից ու Սփյուռքից Չինաստան ժամանած հայ ուսանողներին, մասնակցություն ունենում համայնքի ակադեմիական ու մշակութային կյանքի կազմակերպման գործում:
Ի դեպ, կարևոր է նշել, որ համայնքը կառավարվում է տեղեկատվական հասարակության հայեցակարգի սկզբունքներով: Կառավարումն ամբողջովին իրագործվում է համացանցի միջոցով, որի շնորհիվ  ցանկացած հարց անմիջապես լուծում է ստանում: Թղթաբանություն գրեթե գոյություն չունի. ամեն ինչ կատարվում է  էլեկտրոնային փաստաթղթային շրջանառությամբ:
Այս համակարգը ստեղծվել է թեև կարճ ժամանակում, բայց գործադիր մարմնի անդամների քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ: Նպատակը մեկն է՝ «Չինահայը» պետք է տարբերվի ու լավագույնը դառնա 21-րդ դարի նմանատիպ կառույցներից, որպեսզի Հայրենիքից հեռու գտնվող հայ մարդը «Չինահայի» կազմակերպած մշակութային, գիտական և այլ բնույթի միջոցառումների շնորհիվ հնարավորինս հետաքրքիր ու արդյունավետ ժամանակ անցկացնի:
Իսկ «ՉինաՀայը» ի՞նչ ծրագրեր և միջոցառումներ է կազմակերպել  համայնքում:
-Այն միավորել է Չինաստանում հազարավոր կիլոմետրեր իրարից հեռու գտնվող մեր հայրենակիցներին, ակտիվորեն ներկայացրել է հայկական մշակույթն ու արվեստը, կազմակերպել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված անմեղ նահատակների ոգեկոչման միջոցառումները, Պատարագը: Քառօրյա պատերազմի օրերին մասնակցել է Արցախին սատարելու համար անցկացված դրամահավաքին: «ՉինաՀայի» նախաձեռնությամբ՝ ամեն տարի անցկացվում է «Հայ հետազոտողների և ուսանողների առցանց գիտաժողովը», որն իր հերթին միավորել է Չինաստանում առկա հայկական գիտական միտքը: «ՉինաՀայի» և «Գյուլբենկյան» հիմնադրամի մեկ այլ կարևոր նախաձեռնությամբ հայ և չինացի հետազոտողները գիտական աշխատություններ են գրում Չինաստանում հայկական ներկայության պատմության վերաբերյալ: Համայնքը հիմադրել է «Չինահայ» լրագիրը, որը Հեռավոր Արևելքում տպագրվող միակ երկլեզու՝ հայերեն և անգլերեն, լրագիրն է:
4555
Չինահայի հավաքույթը Գուանգջոու քաղաքում
14
Նանջինգի համալսարանի Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի ղեկավարների ու պրոֆեսորների հետ
-Հայերը կարողացե՞լ են իրենց աշխատանքի, հասած դիրքի շնորհիվ` Չինաստանում ճանաչելի դարձնել Հայաստանն ու հայկական մշակույթը: Ի՞նչ հիմքերի վրա են գտնվում հայ-չինական հարաբերությունները:
-Չինացիները շատ քիչ տեղեկատվություն ունեն Հայաստանի մասին: Կարծում եմ՝ պատճառն այն է, որ մի քանի տասնամյակ Չինաստանում hայկական համայնք չի գործել. հայերն այնտեղ չեն ապրել:
Հայաստաննն ընդամենը երկու տասնամյակից ավելի է, ինչ դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել Չինաստանի հետ: Պետք է հաշվի առնել նաև այն հանգամանքը, որ չինացիները մեծամասամբ հետաքրքրված են արևմտյան երկրներով ու նրանց մշակույթով: Նրանցից շատերի պատկերացմամբ՝ քաղաքակիրթ աշխարհը, որից իրենք սովորելու բաներ ունեն, սկսվում և ավարտվում է անգլախոս երկրներով՝ գումարած Գերմանիան ու Ֆրանսիան:
Այո՛, ներկայումս Չինաստանում հաջողությունների հասած հայրենակիցներ ունենք, որոնք համախմբված են «ՉինաՀայի» դրոշի ներքո ու զբաղվում են բազմաբնույթ միջոցառումների կազմակերպմամբ՝ Հայաստանը ճանաչելի դարձնելով Չինաստանում:
Նմանօրինակ ամենամեծ միջոցառումը տեղի է ունեցել Նանջինգում 2015 թվականին, որը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Տարբեր քաղաքներում բնակվող հայերով հավաքվեցինք Նանջինգում, այցելեցինք Նանջինգի Ցեղասպանության թանգարան, հարգանքի տուրք մատուցեցինք հայ, չինացի ու մյուս ազգերի անմեղ զոհերի հիշատակին: Որպեսզի Հայաստանը ներկայացնեինք նաև որպես լուսավոր, զարգացող երկիր ու համակրանք առաջացնեինք չինացի ու արտասահմանցի հարյուրավոր մասնակիցների մոտ, որոշեցինք կազմակերպել «Վերածնունդ» կոչվող մշակութային միջոցառումները: Տեղի ունեցավ տաղանդավոր նկարիչ Սևադա Գրիգորյանի ցուցահանդեսը և Թիանջինում բնակվող հայտնի դաշնակահար Միքայել Հայրապետյանի համերգը:
Մշակութային հաջողված երեկոյից հետո չինացի հանդիսատեսն ավելի կապվեց Հայաստանին: Մենք հայերին ու չինացիներին կապող երկու կարևոր փաստ առանձնացրեցինք: Առաջինն այն է, որ երկու ազգերն էլ զրկանքներ են կրել ու միևնույն ցավն ունեն, որը որոշ չափով նաև միավորում է նրանց: Երկրորդ, որ այդքան տառապանքներից հետո էլ շարունակում ենք ստեղծագործել, ապրել ու հաղթել: «ՉինաՀայը» նմանատիպ միջոցառումներ կազմակերպեց նաև Շանհայում ու Հոնկոնգում:
Խոսելով հայ-չինական հարաբերությունների մասին՝ պետք է կարևորել երկու երկրների մարդկանց շփումները միմյանց հետ: Հե՛նց այս նպատակով 2016թ. «ՉինաՀայի» և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի համատեղ ջանքերով առաջին չինացի ուսանողը Հայաստան մեկնեց: Այս ծրագիրը կարող է հետագայում լավ խթան հանդիսանալ, որ Հայաստանն էլ Չինաստանում դիտարկվի որպես որակյալ կրթություն ապահովող երկիր: Այս ամենից հետո բազմաթիվ չինացի ուսանողներ կցանկանան կրթությունը հենց Հայաստանում շարունակել: Սա եկամտաբեր կլինի Հայաստանի համար, ինչպես նաև Հայաստանում սովորած չինացի ուսանողները, վերադառնալով իրենց երկիր, կպատմեն ու կներկայացնեն ստացած տպավորությունները, սրտացավ կլինեն Հայաստանի համար, որտեղ ընկերներ ու լավ հուշեր ունեն:
Մեծ հաշվով՝ հայ-չինական հարաբերությունները նոր են ձևավորվել: Դա նշանակում է, որ անհրաժեշտ է զարգացման նոր ուղիներ գտնել և վերաիմաստավորել հարաբերությունները:
Պետք է հրաժարվել «մշտնջենական» ու «վաղնջական» բառերը որպես հիմնաքար կամ առավելություն օգտագործելու հնացած փորձից. այս բառերն ընդհանրական են ու իրականում ոչինչ չեն տալիս:
Հիշենք, որ ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրադրությունում ժամանակագրության հիշատակումները չեն աշխատում ու ոչ մի նշանակություն չունեն, իսկ արդի ժամանակաշրջանում հին կամ նոր քաղաքակրթություն լինելը, նախկինում եղած կամ իրականում մի մասն էլ հորինված հարաբերությունների մասին պատմությունները ոչ մի դեր չեն խաղում:
Առավելություն կարող է տալ միայն հետևյալ հարցի դրական պատասխանը՝ արդյո՞ք դու քո երկրում արդար ու կայուն տնտեսական իրավիճակ ստեղծե՞լ ես: Միայն այս հանգամանքը  կարող է արտասահմանցի կամ տեղացի գործարարների համար քո երկիրը գրավիչ դարձնել: Այսինքն՝ հայ-չինական հարաբերություններում զգալի փոփոխություններ ի հայտ կգան, երբ Հայաստանին հաջողվի մեր երկրում չինական կապիտալի որոշակի ներկայություն ունենալ: Հենց սա էլ կօգնի Երևանին՝ չինացի գործարարների միջոցով  իր խոսքը լսելի դարձնել ներկայիս միջազգային հարաբերություններում կարևոր խաղացող  դարձած  Պեկինում:
Ամփոփելով նշեմ, որ ՉԺՀ նախագահ Սի Ծինփինի առաջ քաշած «Մետաքսի ճանապարհ՝ տնտեսական գոտի» ծրագիրը լավ համագործակցության հնարավորություններ է ընձեռում, որից, հուսով եմ, կօգտվի նաև Հայաստանը:
Ի դեպ, եթե անցյալում Հայաստանը կադրեր չուներ, ապա հիմա այդ խնդիրը չկա, քանի որ Չինաստանի բուհերն ավարտած բազմաթիվ մասնագետներ ունենք, որոնք հասկանում են Չինաստանն ու ի վիճակի են կարևոր դեր խաղալ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում: Այս ներուժը ճիշտ օգտագործելու դեպքում արդյունքը նկատելի կլինի:
1111
Սևադա Գրիգորյանի <<Վերածնունդ>> ցուցահանդեսը
16
Միքայել Հայրապետյանի հայկական դասական երաժշտության համերգից հետո
-Մինչ հայկական համայնքի ղեկավարի պաշտոն ստանձնելը, ի՞նչ գործունեություն եք ծավալել Չինաստանում:
-Չինաստանի հետ առաջին անգամ առնչվել եմ 2009 թվականին, երբ բանակից վերադառնալուց հետո համագործակցություն սկսեցի տեղի որոշ գործարարների հետ: 2011 թվականին առաջին անգամ գործերի բերումով ժամանեցի Չինաստան, վերադարձի ճանապարհին գնեցի չինարեն լեզվի դասագիրք ու որոշեցի չինարեն սովորել: Մարդիկ տարբեր են լինում. ոմանք հետաքրքրվում են Արևմուտքով, Ռուսաստանով, իսկ ես միշտ հետաքրքրվել եմ արևելյան երկրներով: Երևի սա էր պատճառը, որ ընտրեցի Արևելագիտությունը որպես մասնագիտություն, իսկ հետո էլ, խորամուխ լինելով միջազգային հարաբերությունների մեջ, գիտական հոդվածներս ու թեզս նվիրեցի արևելյան երկրներում տեղի ունեցող քաղաքական զարգացումներին: Երևի Արևելքի հանդեպ ունեցած սերն ու մասնագիտական երկրների (Չինաստան, Իրան) հանդեպ հետաքրքրությունը պատճառ  հանդիսացան, որ թե՛ գործարարության, թե՛ գիտության  բնագավառներում հիմնական գործընկերներ հենց այդ երկրներից ընտրեմ:
Իսկ գիտական թեզս վերաբերում էր Միավորված ազգերի կազմակերպությունում Չինաստանի վարած քաղաքականությանը՝ Իրանի ու Հյուսիսային Կորեայի միջուկայնացման հիմնահարցերում: Գիտական պրպտումների ժամանակ կապեր հաստատեցի նաև Չինաստանի, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի, Հայաստանի առաջատար գիտական կենտրոնների  հետ:
Դեպի Չինաստան արշավանքիս հիմնական նպատակը գիտությամբ զբաղվելն է: 2016թ. հաջողությամբ պաշտպանեցի գիտական թեզս, ուստի այս բնագավառում պատերազմը հաղթեցինք ու կշարունակենք առաջխաղացումը:
Հիմա նաև ժամանակն է՝ այդ գիտելիքները ներդնել Չինաստանի հայկական համայնքում, ինչպես նաև իմ կողմից ղեկավարվող՝ «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական ու ռազմավարական  հետազոտությունների  խորհրդում:
-Նոյեմբեր ամսին Չինաստանում տեղի կունենա արդեն ավանդույթ  դարձած «Հայ հետազոտողների և ուսանողների» առցանց գիտաժողովը: Ո՞րն է նման գիտաժողովի կազմակերպման շարժառիթը, շոշափելի ի՞նչ արդյունքներ եք գրանցել մինչև այժմ:
-Գիտաժողովը նպատակ ունի աշխարհին ներկայացնել Չինաստանում սովորող ու աշխատող հայ հետազոտողների ու ուսանողների գիտական աշխատանքները: Գիտական կապ է ստեղծվում Չինաստանում գտնվող փորձառու հետազոտողների ու ուսանողների միջև, որի արդյունքում ավագներն օժանդակում են կրտսեր գործընկերներին: Պատրաստվելով ու մասնակցելով գիտաժողովին՝ ուսանողները ոչ միայն հնարավորություն են ունենում սովորել ու հղկել հոդվածներ գրելու, գիտական ելույթներ ունենալու հմտությունները, այլ նաև տպագրվելու ու համագործակցելու առաջարկներ են ստանում տարբեր գիտական ու վերլուծական կենտրոններից:
Գիտաժողովի միջոցով նրանք իրենց ուսումնասիրությունները հասանելի են դարձնում ողջ աշխարհին: Առցանց գիտաժողովը նորարարական տեխնոլոգիաների օգտագործման շնորհիվ միավորեց Չինաստանի տարբեր քաղաքներում գտնվող հետազոտողներին ու ուսանողներին: Չինաստանի հայ ուսանողական միության հաջողված փորձը կարող է հնարավորություն ընձեռել Սփյուռքի այլ համայնքների ուսանողներին, որպեսզի նրանք էլ  նմանատիպ գիտաժողովներ իրականացնեն, և աշխարհագրական հեռավորությունը խոչընդոտ չհանդիսանա:
Ո՞րն  է «ՉինաՀայի» վերջնական նպատակը:
-Եթե փորձենք այս հարցին ամենակարճ պատասխանը տալ, ապա «Չինահայի» վերջնական նպատակը մարդակենտրոն, հայապահպան, ժողովրդավար ու արդար կառույց դառնալն է:

Mher Sahakyan: “It is time to “restart” relations with China”
Armenians have always stood out for their talent, diligence and creativity, and have always left the Armenian trace in countries that they have settled in. Even today, our compatriots live and work within Armenian communities and contribute to the preservation of national values in foreign countries.
The main aim of the Armenian Community of China is to accomplish thisimportant mission, which is the topic of this interview that President of the Armenian Community of China Mher Sahakyan gave to Hayern Aysor.
Hayern Aysor: For historical background, could you inform us when Armenians settled in China?
Mher Sahakyan: Armenians have visited China in different periods throughout history, but have not settled. Unlike countries where Armenian communities have constantly existed or have been there for a couple of centuries, China has not hosted Armenians for a long time for certain reasons. They have lived in China for a while and then moved to other countries.
In this regard, the Armenian Community of China is starting from a new page. On the one hand, this is difficult. On the other hand, I am very glad that our new Executive Committee, which consists of young intellectuals and hinges on innovative principles, is free to make its own decisions and has the opportunity to create an organization based on its own vision, stand out from others with its uniqueness and innovation, and work for the preservation of the Armenian identity.
Hayern Aysor: How many Armenians live in China? Which cities are they based in? What do they usually do in China? In which spheres are they involved?
S.: There are about 600 Armenians based in Hong Kong, Beijing, Guangzhou, Shanghai, Nanjing, Changchun, Shenzhen and other cities. The community is small in number, and the members live thousands of kilometers away from each other, but innovative management mechanisms and the Executive Committee, which consists of managers, lawyers, artists, and specialists in the fields of international affairs and oriental studies who have studied at the world’s top universities,  give quality to  internal and external activities which Chinahay is organizing.
To a certain extent, due to “quality over quantity,” being small in number is an advantage for the ChinaHay Armenian Community of China, making it more active and efficient.
Armenians in China can be classified into four groups. The first group includes Armenians who have graduated from the world’s top universities and are now working in well-known Chinese organizations. The second group includes Armenian students who are from Armenia or the diaspora. It is worth mentioning that they are very dedicated and always active in Chinahay’s activities. The third group includes Armenians who have traveled from Armenia to China to work, the majority of whom have graduated from Chinese universities. Today, this group consists of 120-150 members.
Unable to find a job in Armenia, they return to China, teach English or other foreign languages, and work in the profession that they got at their Chinese university. The fourth group includes a small number of Armenian businessmen who have mainly moved to China from foreign countries.
Hayern Aysor: It appears that the establishment of The Executive Committee and the Armenian Students’ Union of China was a major achievement in the process of building the community. Tell us about that.
S.: Yes, it is worth mentioning that it all started with the creation of The Executive Committee, when a group of patriots united to establish the Armenian Community of China and an Armenian Students’ Union. In general, these structures formed important platforms to carry out future programs and projects.
Henri Arslanian started creating the executive body of “ChinaHay”, and I was working on establishing the Armenian Students’ Union, which further united Armenian students and researchers based in China. Later, we decided that there should be one strong and united organization in China.
As a result, the Armenian Students’ Union of China became an integral part and one of the driving forces of the Armenian community. In 2013, we created the Executive committee, which is currently composed of 15 members. The members of the Executive Committee represent Armenians based in different cities across China. Every month, the executive body holds online meetings, during which it decides on and draws up the plans for the upcoming month.
To increase our influence and improve the organization of the community, the Executive Committee then registered the “Armenian Community of China” organization in Hong Kong. The board of directors of this Armenian organization included members of the executive body. The community also has a Council of Advisers which includes famous Armenians with good reputations.
The democratic elections of the Executive Committee can also be considered important. In this governing body, men and women are represented equally. These individuals come to China from the West, East, Russia and Armenia.
In turn, the Armenian Students’ Union of “ChinaHay” consolidates and helps Armenian students from Armenia and the diaspora, bringing them into the community. Members of the Students’ Union actively participate in academic and cultural life within the community.
It is important to mention that the community is guided by the principles of creation of an informational society. Thus, management is completely carried out through the Internet, which provides an opportunity to solve problems quickly. There is almost no paperwork. Everything is going on through electronic circulation of documents.
This system was created in a short period thanks to the hard work of the members of the Executive Committee. The main goal is to make “ChinaHay” one of the best among similar Armenian organizations in the 21st century, so that Armenians living far away from the Homeland can spend their time wisely in an interesting way by participating in cultural, scientific and other events organized by “ChinaHay”.
Hayern Aysor: What programs and events has ChinaHay organized for the community?
S.: It has united our compatriots living thousands of kilometers away from each other, actively presented Armenian arts and culture, and organized cultural events for commemoration of the Centennial of the Armenian Genocide, and Holy Mass. During the last Four-Day Artsakh War, the community organized a fundraiser to provide humanitarian support to victims. Every year, “ChinaHay” organizes the Online Conference of Armenian Researchers and Students which, in turn, has consolidated Armenian scientists in China. On the initiative of “ChinaHay” and the Calouste Gulbenkian Foundation, Chinese and Armenian researchers are conducting research devoted to the history of Armenian presence in China. The community has also established the “ChinaHay” newspaper, which is the only bilingual (Armenian and English) newspaper published in the Far East.
4555
Chinahay’s gathering in Guangzhou
14
With the directors and professors of the Institute for International Affairs at the University of Nanjing
Hayern Aysor: Have Armenians been able to make Armenia and Armenian culture recognizable in China through their work and positions? What can you tell us regarding Chinese-Armenian relations?
S.: The Chinese know very little about Armenia. I think the reason is that there has not been an Armenian community in China, and Armenians were not living in China for several decades.
It has been only a little over two decades since Armenia established diplomatic relations with China. We must also take into consideration the fact that Chinese people are mainly interested in Western countries and Western culture. According to most Chinese, the civilized world from which they have a lot to learn starts and ends with English-speaking countries, plus France and Germany.
Yes, there are Armenians who are successful in China, and they are united under the “ChinaHay” flag. They are actively involved in organizing various kinds of events to make Armenia recognizable in China.
The largest event was held in 2015 in Nanjing and was dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide. Armenians from different Chinese cities gathered in Nanjing, visited the Genocide Museum there, and paid respects to the memory of innocent victims of Armenian, Chinese and other nationalities. In order to present Armenia as an interesting, developing country and make the hundreds of Chinese and foreign participants show sympathy towards Armenia, we decided to organize cultural events under the title “Renaissance”. Chinahay organized an exhibition by the talented painter Sevada Grigoryan and a piano concert by famous Tianjin-based pianist Mikael Ayrapetyan.
The Chinese audience became more connected to Armenia after this successful cultural event. We mentioned two major facts that link Chinese people to Armenians. The first is that both nations have suffered deprivation and share the same pain, which unites them to a certain extent. The second is that even after all this suffering, these two nations continue to live, create and win. “ChinaHay” also organized similar events in Shanghai and Hong Kong.
Regarding Chinese-Armenian relations, I attach importance to contacts between the citizens of both countries. In 2016, as a first step,“ChinaHay” and the American University of Armenia jointly provided a scholarship to a Chinese student studying in Armenia. This program can serve as an impetus for Chinese students to view Armenia as a country that ensures high-quality education. This will be profitable for Armenia, and the Chinese students will return to their country, share their impressions, and have a heartfelt attitude towards Armenia, where they will have good friends and lovely memories.
Modern Chinese-Armenian relations don’t have a long history. This means that it is necessary to find new paths for the development and “restart” of those relations.
We must refuse to use the words “always” and “ancient” as fundamentals or to gain an advantage. Those words are generic and really don’t say a lot.
We must bear in mind that in the current geopolitical situation, simply citing chronological records is not enough to make good progress in relations with any country, and in the modern era, for an old or new civilization, stories or myths about previous relations don’t play a major role.
An advantage can only come from a positive response to the following question: have you created a trustworthy and stable economic situation in your country? Only this can make your country attractive for foreign or local businessmen . . . in short, there will be major changes in Chinese-Armenian relations when Chinese capital will achieve a certain presence in Armenia. This will help Yerevan make its voice heard through Chinese businessmen in Beijing, which has become a key player in current international relations.
In sum, it is worth mentioning that the “Silk Road: Economic Belt” program, which is an initiative of People’s Republic of China President Xi Jinping, provides good opportunities for cooperation, and I hope Armenia takes advantage of those opportunities.
It is also worth mentioning that while in the past, Armenia didn’t have specialists in the field of Chinese studies, that problem has now been solved. We have many specialists who have graduated from universities in China, understand this important power and are capable of playing a major role in the development of bilateral relations. If this potential is used the right way, the results will be noticeable.
1111
Sevada Grigoryan’s “Renaissance” exhibition
16
After Mikael Ayrapetyan’s Armenian classical music concert
Hayern Aysor: What did you do in China before assuming the office of president of the Armenian community?
S.: I established my first connection with China when I started working with Chinese businessmen in 2009. In 2011, I came to China for the first time for work. On the way back, I bought a Chinese language textbook and decided to learn Chinese. People are different. Some are interested in the West and Russia . . . I have always been interested in Eastern countries. Perhaps this is the reason why I chose Oriental studies as a profession. Later, I became deeply involved in international relations studies and dedicated my articles and thesis to political developments in the East. Perhaps it was my interest in the countries of the East (China, Iran) that made me choose people from those countries as my main colleagues in the spheres of business and science.
My thesis was devoted to China’s policy on Iranian and DPRK Nuclear Issues in the United Nations Security Council. During my research, I also established contacts with leading academic centers located in China, Russia, the U.S., Europe and Armenia.
The main purpose of my visit to China was to involve myself in academic research. In 2016, I successfully defended my thesis. So we won the war in this field and will continue to advance.
Now I need to use this knowledge in the Armenian Community of China and the China-Europe Council for Political and Strategic Studies, which is under my leadership.
Hayern Aysor: In November, China will host the now-traditional Online Conference of Armenian Researchers and Students. What is the motive for organizing such a conference? What have the tangible results been so far?
S.: The goal of the conference is to present academic works by Armenian students and researchers living and working in China. The conference helps establish ties between experienced students and researchers based in China. As a result, the elders help their junior colleagues. By preparing for and participating in the conference, students not only have the opportunity to work on their academic writing and speaking skills, but also become published authors and receive offers for collaboration from various scientific and analytical centers.
Through the conference, they provide the whole world with access to their studies. Thanks to the use of innovative technologies, the online conference helps gather students and researchers from different cities across China. The successful experience of the Armenian Student Association of China can provide the students of other communities of the Armenian Diaspora with the opportunity to hold similar conferences, and distance won’t be a hindrance.
Hayern Aysor: What is the ultimate goal of ChinaHay?
S. In short, I would say that the ultimate goal of “ChinaHay” is to stand as a fair, democratic and human-centered organization aimed at preserving the Armenian identity.
Interviewed by Gevorg Chichyan
12
Members of the Armenian community of China at the Nanjing Massacre Memorial Hall on the day of remembrance of the Armenian Genocide (2015)
unnamed18