«Արցախից ինձ հետ Լիբանան եմ տանում խիղճ». Ահարոն Շխրտմյան
Երևանում և Ստեփանակերտում կայացած «Հայոց պետականությունը՝ միասնության առանցք» Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովին մասնակցում էր Հայ երիտասարդաց ընկերակցության մամուլի և տեղեկատվության պատասխանատու Ահարոն Շխրտմյանը: «Հայերն այսօր»-ը Ահարոն Շխրտմյանի հետ զրուցել է համաժողովի աշխատանքների, Արցախ կատարած այցելության ու հետագա անելիքների շուրջ:
– Պարո՛ն Շխրտմյան, Դուք առաջին անգամ էիք մասնակցում Լրագրողների համահայկական համաժողովին: Ինչպե՞ս կբնորոշեք համաժողովի աշխատանքները:
– Այո՛, Լրագրողների համահայկական համաժողովին առաջին անգամ էի մասնակցում: Հրավերներ միշտ ստացել եմ, սակայն զանազան պատճառներով մասնակցելու և ներկա գտնվելու առիթ չէր ընձեռվում: Պետք է մեծապես շնորհակալ լինեմ Հայ երիտասարդաց ընկերակցությանը, նրա Կենտոնական վարչությանը, որ հնարավորություն ընձեռեց ինձ մասնակցելու, և ավելի լսելի դարձնելու այս մեծ կազմակերպության ձայնը համաժողովի ընթացքում:
Հայ երիտասարդաց ընկերակցությունը համահայկական մեծագույն կազմակերպության՝ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության երիտասարդական շարժումն է և հայապահպանությանը միտված հսկայական ու շատ կարևոր աշխատանք է կատարում Սփյուռքում՝ իր երիտասարդական, մարզական, համալսարանական, սկաուտական, մշակութային շարժումներով: Ընկերակցության հովանու ներքո գործող հռչակավոր «Արին» պարախումբը, «Անդրանիկ» փողերախումբը, 1959 թվականին հիմնադրված հանրածանոթ «Վահրամ Փափազյան» թատերախումբը կարևոր մշակութային առաքելություն են կատարում ողջ Սփյուռքում: Իսկ սկաուտական շարժումը ոչ միայն ազգային, այլև՝ համալիբանանյան տարողությամբ միջոցառումների մնայուն ներկայություն է: Հայ երիտասարդաց ընկերակցությունը ջերմ կապեր ունի նաև Հայրենիքի հետ: Այն մեծ ներդրում է ունեցել և այսօր էլ շարունակում է իր առաքելությունը Սփյուռք-Հայրենիք կապերի ամրապնդման, փոխհարաբերությունների սերտացման գործում: Իսկ մի քանի օր առաջ Հայ երիտասարդաց ընկերակցությունը արժանապատիվ կերպով, համագաղութային տարողությամբ և մեծ հանդիսությամբ նշեց իր հիմնադրության 85 և միաժամանակ ՀԲԸՄ-ի 110 ամյակները:
Անդրադառնալով Երևանում և Ստեփանակերտում կազմակերպված համաժողովին՝ նշեմ, որ շատ օգտակար էր ու արդյունավետ: Այն ոչ միայն հնարավորություն տվեց Սփյուռքի տարբեր համայնքներում և հայրենիքում գործունեություն ծավալող լրագրողներին, խմբագիրներին նոր ծանոթություններ հաստատել կամ հին կապերը նորոգել, այլև կարողացանք շատ կարևոր հարցեր միասնաբար քննարկել և ուղիներ փնտրել:
Համաժողովի ամենակարևոր կետերից մեկը, օրինակ, սփյուռքյան մամուլի միջոցով սփյուռքահայ գործարարներին ինչ որ ձևով քաջալերելն է, որպեսզի նրանք ներդրումներ կատարեն Հայաստանում և հատկապես՝ Արցախում:
Մենք չենք կարող հայրենասիրության դասեր տալ մարդկանց, որոնք ամեն մի մետրի, քարի համար իրենց կյանքն են զոհել, արյուն են թափել և շարունակում են թափել: Բայց մենք կարող ենք մեր լուման ներդնել և օգնել, որպեսզի այդ մարդիկ, որոնք զոհերի գնով հայրենիք են կերտում, կարողանան իրենց ինքնուրույնությունը, հայկական դիմագիծը պահպանել: Այդ մարդկանց մենք պետք է ամեն գնով օգտակար լինենք: Այս առումով ես վստահ եմ, որ բոլոր ներկաները դա զգացին ու ապրեցին: Եվ իրենց երկրներ վերադառնալուց հետո՝ անպայման օգտակար լինելու ճանապարհներ կսկսեն փնտրել:
– Պարո՛ն Շխրտմյան, համաժողովի շրջանակներում Դուք առաջին անգամ եղաք Արցախում, այցելեցիք նաև առաջնագիծ: Ինչպիսի՞ զգացողություններով եք վերադարձել Արցախից:
– Այո, կարևոր էր, որ առաջին անգամ ոչ միայն Արցախ այցելեցի, այլև՝ առաջնագիծ, ու հնարավորություն ունեցա սեփական աչքով տեսնել, թե Հայոց բանակի զինվորներն ինչպես են պահպանում մեր սահմանները: Երբ տեսնում ես հայ զինվորի, որը սահմանագծում փոքրիկ մատուռ է ստեղծել՝ Աստվածածնի նկարներով ու զանազան աղոթքներ պարունակող գրություններով, և ապավինած Աստծուն և իր զենքին՝ պատրաստ է իր կյանքը զոհելու հանուն հայրենիքի, որպեսզի իր հարազատներն ու բարեկամները ապահով ու խաղաղ ապրեն, շատ բաներ կյանքում նոր իմաստ են ստանում: Այս ինքնազոհողությունից ավելի մեծ ի՞նչ խորհուրդ կարող է գոյություն ունենալ: Դա մեծագույն ապացույցն է՝ ինչ ասել է հայրենասիրություն: Հայրենասիրությունը ճառախոսություն չէ: Հայրենասիրությունը սահմանում կանգնած հայ զինվորի «լուռ» սխրանքն է, որը պետք է գնահատել, արժևորել ոչ թե խոսքերով, այլ՝ գործով:
Արցախում ինձ լրագրողներից մեկը հարցրեց՝ ի՞նչ պետք է տանեք Արցախից, ասացի՝ խիղճ: Չգիտեմ՝ ինչպիսի մարդ պետք է լինես, որ սահմանում կանգնած զինվորին, Արցախի փխրուն խաղաղությունն ու ազատության համար պայքարող մարդկանց տեսնելով՝ վերադառնալուց հետո պետք է այլևս չապրես Արցախով:
– Կարելի է ասել, որ Արցախ կատարած այցը Ձեր մեջ շատ բան է փոխել:
– Այո, ու եթե մինչև հիմա մենք Արցախի մասին հոդվածներ էինք գրում, ներկայացնում հայ զինվորի, ժողովրդի քաջագործություններն ու սխրանքները, հայրենասիրությունը, հիմա առավել հաճախ պիտի գրենք: Արցախ կատարած ուղևորությունն ինձ պարտադրեց ավելին անելու: Միայն խոսելով չպետք է բավարարվենք: Առաջարկեցի, և դա նաև տեղ է գտել համաժողովի հայտարարության մեջ, որ յուրաքանչյուր լրատվամիջոց՝ տպագիր և էլեկտրոնային, որպես գլխագիր-խորագիր՝ ունենա «Ինչ ես արել Ղարաբաղի համար» կարգախոսը: Սա շատ կարևոր է և կստիպի մարդկանց խորհել, որ իրենք պարտականություն ունեն Արցախի համար:
Այս գաղափարն է, որ իմ մեջ բոցավառվեց Արցախում, և այս ուղղությամբ պետք է շատ աշխատանք տանենք ապագայում: Եզրափակելով միտքս՝ նշեմ, որ ինձ հետ տանում եմ նաև աշխատանքի առաքելություն:
– Պարո՛ն Շխրտմյան, համաժողովին տարբեր հարցեր քննարկվեցին: Հնչած առաջարկներից ո՞րը կամ որո՞նք կառանձնացնեիք:
– Համագործակցության գաղափարը, որը բազմիցս շեշտվեց: Սփյուռքի և Հայրենիքի լրատվամիջոցների միջև կապերը պետք է ավելի ամրապնդել, որովհետև հանրային կարծիք ստեղծելու մեջ երկուսն էլ առանձին-առանձին և միասնաբար մեծ անելիք ունեն, հատկապես՝ հայրենաշինության, հայրենիքի առօրյան, հասարակական, տնտեսական կյանքը լուսաբանելու, նվաճումներն արձանագրելու ուղղությամբ: Ես չեմ ասում, որ չպետք է քննադել, թող քննադատեն, բայց որ այն կառուցողական լինի, այլ ոչ թե միայն սևացնելու համար:
Գործակցելը շատ կարևոր է և օգնում է նոր գաղափարներ, մոտեցումներ առաջ քաշել և իրագործել: Խորհրդակցելիս՝ արդյունքն ավելի դրական է լինում: Փոխադարձ օգնությունը նոր որակ կարող է հաղորդել մամուլի աշխատանքներին:
Չեմ ասում, որ առ այսօր փոխգործակցություն չկար, պարզապես պետք է զորացնել: Օրինակ՝ ապրիլյան դեպքերի ժամանակ Հայրենիքի և Սփյուռքի լրատվամիջոցները մեկ կեցվածք դրսևորեցին: Հայրենիքի անվտանգությունն ու պաշտպանությունը կարևորելով՝ կարողացան միասնաբար դրական հանրային կարծիք ձևավորել: Այդ օրերին միասնության գաղափարն ամրացավ յուրաքանչյուրիս մեջ՝ անկախ որևէ պատկանելիությունից ու հայացքներից: Պետք է այն զարգացնենք, այլ ոչ թե փորձենք միմյանց, կատարված աշխատանքը մրոտել՝ շատ հաճախ ոչ ազնիվ միջոցներով ու մարդկանց կատարածը սևացնելով: Այս իմաստով՝ միասնականության ոգին պետք է փորձենք ամրացնել: Ասել է թե՝ գաղափարական առումով տարբեր լրատվական կայքեր պետք է փորձեն միատեսակ քարոզչություն կատարել:
– Եվ վերջին հարցը. արդեն պլանավորե՞լ եք Ձեր հաջորդ այցելությունն Արցախ:
– Պիտի գամ այնպիսի եղանակի, որ մշուշ չլինի, որպեսզի կարողանամ վայելել Արցախի բնությունը և գեղեցկությունը: Այդ ժամանակ, վստահ եմ, որ Արցախն ամբողջովին ազատագրված և միջազգային ճանաչում ձեռք բերած պետություն կլինի: Եվ Արցախ այցելող յուրաքանչյուր մարդ՝ հերոս արցախցիների աչքերի մեջ անպայման կտեսնի այդ ուրախությունը:Վստահ եմ՝ այդ այցելությունը շուտ պիտի լինի:

«Увожу с собой из Арцаха в Ливан совесть»: Агарон Шхртмян
В проходившем в Ереване и Степанакерте 8-м Общеармянском форуме журналистов «Армянская государственность – стержень единства» принимал участие ответственный за прессу и телевидение Армянской молодежной ассоциации Агарон Шхртмян. Беседа «Армяне сегодня» с Агароном Шхртмяном была посвящена работе форума, визиту в Армению и дальнейшим планам.
– Господин Шхртмян, Вы впервые участвовали в Общеармянском форуме журналистов. Как охарактеризуете работу форума?
– Да, в работе Общеармянского форума журналистов участвовал впервые. Приглашения получал всегда, однако по тем или иным причинам участвовать не мог. Должен выразить глубокую благодарность Армянской молодежной ассоциации, ее центральному правлению, предоставившему мне возможность участвовать и сделать более слышимым голос этой большой организации на форуме.
Армянской молодежной ассоциации – крупнейшая общеармянская молодежная организация, молодежное движение Всеобщего армянского благотворительного союза, проводит в Диаспоре колоссальную и очень важную работу, нацеленную на сохранение армянства своими молодежными, спортивными, университетскими, скаутскими, культурными движениями. Функционирующий под патронатом Ассоциации известный танцевальный ансамбль «Арин», оркестр «Андраник», основанная в 1959г. прославленная театральная труппа «Ваграм Папазян» выполняют во всей Диаспоре важную культурную миссию. А скаутское движение – постоянный участник не только национальных, но и общеливанских мероприятий. Армянская молодежная ассоциация имеет тесные связи и с Родиной. Она внесла и продолжает сегодня вносить большой вклад в укрепление связей Диаспора-Родина, развитие отношений. А несколько дней назад Ассоциация с большой торжественностью отметила 85-летие своего основания и 110-летие ВАБС.
В отношении состоявшегося в Ереване и Степанакерте форума, отмечу, что он был очень полезен и эффективен. Он не только дал возможность редакторам и журналистам, функционирующим на родине и в различных общинах Диаспоры наладить новые и обновить имевшиеся связи, но нам также удалось обсудить очень важные вопросы, сообща искать пути решения.
Одним из важнейших положений форума было, например, посредством СМ�? Диаспоры поощрить каким-то образом предпринимателей Диаспоры, чтобы они вкладывали инвестиции в Армении, особенно в Арцахе.
Мы не можем давать уроки патриотизма людям, которые отдавали и продолжают жертвовать жизнями, проливать кровь за каждый метр, каждый камень родной земли. Но мы можем внести свой вклад и помочь, чтобы эти люди, ценой огромных жертв создающие Родину, смогли сохранить свою идентичность, армянский облик. Этим людям мы должны помогать любой ценой. В этом аспекте, я уверен, все присутствующие почувствовали и пережили это, и по возвращении в страны постоянного проживания непременно начнут искать пути быть полезными.
– Господин Шхртмян, в рамках форума Вы впервые побывали в Арцахе, посетили также передовую. С какими ощущениями возвратились из Арцаха?
– Да, важно, что впервые посетил не только Арцах, но и передовую, имел возможность собственными глазами увидеть, как охраняют наши границы воины Армянской армии. Когда видишь армянского воина, создавшего на границе маленькую часовню – с образами Богородицы и выдержками из разных молитв, – надеющегося на Бога и свое оружие, готового отдать жизнь во имя Родины, чтобы его родные и близкие жили мирно и безопасно, многое в жизни обретает новый смысл. Что может быть выше такой самоотверженности? Это величайшее доказательство того, что является патриотизмом. Патриотизм – это не риторика, это «молчаливый» подвиг армянского воина, стоящего на границе, который нужно ценить не словами, а делом.
В Арцахе один из журналистов спросил меня, что увезу из Арцаха, ответил – совесть. Не знаю, каким нужно быть человеком, чтобы увидев стоящего на границе воина, людей, борющихся за хрупкий мир и свободу Арцаха, по возвращении, не жить больше Арцахом.
– Можно сказать, что посещение Арцаха многое изменило в Вас?
– Да, и если до сих пор мы писали статьи об Арцахе, представляли подвиги армянского воина, народа, их патриотизм – теперь должны писать намного чаще. Путешествие в Арцах обязало меня делать большее. Нельзя довольствоваться только словами. Я предложил, и это уже нашло отражение в заявлении форума, чтобы каждое СМ�? – печатное и электронное, – имело в качестве рубрики девиз «Что ты сделал для Карабаха?» Это очень важно, заставит людей думать, что у них есть долг перед Арцахом.
Эта идея вспыхнула во мне в Арцахе, и в этом плане мы должны работать впредь. Обобщая свою мысль, отмечу, что увожу с собой и миссию работать.
– Господин Шхртмян, на форуме обсуждались различные вопросы. Какие из прозвучавших предложений Вы бы выделили?
– �?дею сотрудничества, которая неоднократно акцентировалась. Нужно еще больше укрепить связи между СМ�? Родины и Диаспоры, потому что в формировании общественного мнения каждый в отдельности и оба вместе имеют большие задачи, особенно в плане освещения процесса построения Родины, будней Родины, общественной, экономической жизни, констатации достижений. Не говорю, что не следует критиковать – пусть критикуют, но чтобы это было конструктивно, а не ради одного лишь очернения.
Взаимодействие очень важно, помогает выдвигать новые идеи, подходы. Консультируясь, достигаешь более позитивного результата. Взаимопомощь может привнести новое качество в деятельность СМ�?.
Не говорю, что до сих пор взаимодействия не было. Просто нужно его усилить. Например, во время апрельских событий СМ�? Родины и Диаспоры выступали с единых позиций. Придавая важность безопасности и защищенности Родины, они совместно сумели сформировать позитивное общественное мнение. В те дни идея единства окрепла в каждом из нас, независимо от принадлежности и взглядов. Это нужно развивать, а не пытаться замарать работу, выполненную друг другом, зачастую нечестными средствами. Одним словом, в идеологическом плане различные сайты должны попытаться проводить единую пропаганду.
– �? последний вопрос: уже запланировали свой следующий визит в Арцах?
– Должен приехать в такое время года, чтобы не было тумана, чтобы суметь насладиться красотой природы Арцаха. Уверен, что тогда Арцах будет полностью освобожденным и обретшим мировое признание. Каждый человек, посещающий Арцах, непременно увидит в глазах героических арцахцев эту радость. Уверен, этот визит состоится очень скоро.