«Արցախից ինձ հետ Լիբանան եմ տանում խիղճ». Ահարոն Շխրտմյան
Երևանում և Ստեփանակերտում կայացած «Հայոց պետականությունը՝ միասնության առանցք» Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովին մասնակցում էր Հայ երիտասարդաց ընկերակցության մամուլի և տեղեկատվության պատասխանատու Ահարոն Շխրտմյանը: «Հայերն այսօր»-ը Ահարոն Շխրտմյանի հետ զրուցել է համաժողովի աշխատանքների, Արցախ կատարած այցելության ու հետագա անելիքների շուրջ:
– Պարո՛ն Շխրտմյան, Դուք առաջին անգամ էիք մասնակցում Լրագրողների համահայկական համաժողովին: Ինչպե՞ս կբնորոշեք համաժողովի աշխատանքները:
– Այո՛, Լրագրողների համահայկական համաժողովին առաջին անգամ էի մասնակցում: Հրավերներ միշտ ստացել եմ, սակայն զանազան պատճառներով մասնակցելու և ներկա գտնվելու առիթ չէր ընձեռվում: Պետք է մեծապես շնորհակալ լինեմ Հայ երիտասարդաց ընկերակցությանը, նրա Կենտոնական վարչությանը, որ հնարավորություն ընձեռեց ինձ մասնակցելու, և ավելի լսելի դարձնելու այս մեծ կազմակերպության ձայնը համաժողովի ընթացքում:
Հայ երիտասարդաց ընկերակցությունը համահայկական մեծագույն կազմակերպության՝ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության երիտասարդական շարժումն է և հայապահպանությանը միտված հսկայական ու շատ կարևոր աշխատանք է կատարում Սփյուռքում՝ իր երիտասարդական, մարզական, համալսարանական, սկաուտական, մշակութային շարժումներով: Ընկերակցության հովանու ներքո գործող հռչակավոր «Արին» պարախումբը, «Անդրանիկ» փողերախումբը, 1959 թվականին հիմնադրված հանրածանոթ «Վահրամ Փափազյան» թատերախումբը կարևոր մշակութային առաքելություն են կատարում ողջ Սփյուռքում: Իսկ սկաուտական շարժումը ոչ միայն ազգային, այլև՝ համալիբանանյան տարողությամբ միջոցառումների մնայուն ներկայություն է: Հայ երիտասարդաց ընկերակցությունը ջերմ կապեր ունի նաև Հայրենիքի հետ: Այն մեծ ներդրում է ունեցել և այսօր էլ շարունակում է իր առաքելությունը Սփյուռք-Հայրենիք կապերի ամրապնդման, փոխհարաբերությունների սերտացման գործում: Իսկ մի քանի օր առաջ Հայ երիտասարդաց ընկերակցությունը արժանապատիվ կերպով, համագաղութային տարողությամբ և մեծ հանդիսությամբ նշեց իր հիմնադրության 85 և միաժամանակ ՀԲԸՄ-ի 110 ամյակները:
Անդրադառնալով Երևանում և Ստեփանակերտում կազմակերպված համաժողովին՝ նշեմ, որ շատ օգտակար էր ու արդյունավետ: Այն ոչ միայն հնարավորություն տվեց Սփյուռքի տարբեր համայնքներում և հայրենիքում գործունեություն ծավալող լրագրողներին, խմբագիրներին նոր ծանոթություններ հաստատել կամ հին կապերը նորոգել, այլև կարողացանք շատ կարևոր հարցեր միասնաբար քննարկել և ուղիներ փնտրել:
Համաժողովի ամենակարևոր կետերից մեկը, օրինակ, սփյուռքյան մամուլի միջոցով սփյուռքահայ գործարարներին ինչ որ ձևով քաջալերելն է, որպեսզի նրանք ներդրումներ կատարեն Հայաստանում և հատկապես՝ Արցախում:
Մենք չենք կարող հայրենասիրության դասեր տալ մարդկանց, որոնք ամեն մի մետրի, քարի համար իրենց կյանքն են զոհել, արյուն են թափել և շարունակում են թափել: Բայց մենք կարող ենք մեր լուման ներդնել և օգնել, որպեսզի այդ մարդիկ, որոնք զոհերի գնով հայրենիք են կերտում, կարողանան իրենց ինքնուրույնությունը, հայկական դիմագիծը պահպանել: Այդ մարդկանց մենք պետք է ամեն գնով օգտակար լինենք: Այս առումով ես վստահ եմ, որ բոլոր ներկաները դա զգացին ու ապրեցին: Եվ իրենց երկրներ վերադառնալուց հետո՝ անպայման օգտակար լինելու ճանապարհներ կսկսեն փնտրել:
– Պարո՛ն Շխրտմյան, համաժողովի շրջանակներում Դուք առաջին անգամ եղաք Արցախում, այցելեցիք նաև առաջնագիծ: Ինչպիսի՞ զգացողություններով եք վերադարձել Արցախից:
– Այո, կարևոր էր, որ առաջին անգամ ոչ միայն Արցախ այցելեցի, այլև՝ առաջնագիծ, ու հնարավորություն ունեցա սեփական աչքով տեսնել, թե Հայոց բանակի զինվորներն ինչպես են պահպանում մեր սահմանները: Երբ տեսնում ես հայ զինվորի, որը սահմանագծում փոքրիկ մատուռ է ստեղծել՝ Աստվածածնի նկարներով ու զանազան աղոթքներ պարունակող գրություններով, և ապավինած Աստծուն և իր զենքին՝ պատրաստ է իր կյանքը զոհելու հանուն հայրենիքի, որպեսզի իր հարազատներն ու բարեկամները ապահով ու խաղաղ ապրեն, շատ բաներ կյանքում նոր իմաստ են ստանում: Այս ինքնազոհողությունից ավելի մեծ ի՞նչ խորհուրդ կարող է գոյություն ունենալ: Դա մեծագույն ապացույցն է՝ ինչ ասել է հայրենասիրություն: Հայրենասիրությունը ճառախոսություն չէ: Հայրենասիրությունը սահմանում կանգնած հայ զինվորի «լուռ» սխրանքն է, որը պետք է գնահատել, արժևորել ոչ թե խոսքերով, այլ՝ գործով:
Արցախում ինձ լրագրողներից մեկը հարցրեց՝ ի՞նչ պետք է տանեք Արցախից, ասացի՝ խիղճ: Չգիտեմ՝ ինչպիսի մարդ պետք է լինես, որ սահմանում կանգնած զինվորին, Արցախի փխրուն խաղաղությունն ու ազատության համար պայքարող մարդկանց տեսնելով՝ վերադառնալուց հետո պետք է այլևս չապրես Արցախով:
– Կարելի է ասել, որ Արցախ կատարած այցը Ձեր մեջ շատ բան է փոխել:
– Այո, ու եթե մինչև հիմա մենք Արցախի մասին հոդվածներ էինք գրում, ներկայացնում հայ զինվորի, ժողովրդի քաջագործություններն ու սխրանքները, հայրենասիրությունը, հիմա առավել հաճախ պիտի գրենք: Արցախ կատարած ուղևորությունն ինձ պարտադրեց ավելին անելու: Միայն խոսելով չպետք է բավարարվենք: Առաջարկեցի, և դա նաև տեղ է գտել համաժողովի հայտարարության մեջ, որ յուրաքանչյուր լրատվամիջոց՝ տպագիր և էլեկտրոնային, որպես գլխագիր-խորագիր՝ ունենա «Ինչ ես արել Ղարաբաղի համար» կարգախոսը: Սա շատ կարևոր է և կստիպի մարդկանց խորհել, որ իրենք պարտականություն ունեն Արցախի համար:
Այս գաղափարն է, որ իմ մեջ բոցավառվեց Արցախում, և այս ուղղությամբ պետք է շատ աշխատանք տանենք ապագայում: Եզրափակելով միտքս՝ նշեմ, որ ինձ հետ տանում եմ նաև աշխատանքի առաքելություն:
– Պարո՛ն Շխրտմյան, համաժողովին տարբեր հարցեր քննարկվեցին: Հնչած առաջարկներից ո՞րը կամ որո՞նք կառանձնացնեիք:
– Համագործակցության գաղափարը, որը բազմիցս շեշտվեց: Սփյուռքի և Հայրենիքի լրատվամիջոցների միջև կապերը պետք է ավելի ամրապնդել, որովհետև հանրային կարծիք ստեղծելու մեջ երկուսն էլ առանձին-առանձին և միասնաբար մեծ անելիք ունեն, հատկապես՝ հայրենաշինության, հայրենիքի առօրյան, հասարակական, տնտեսական կյանքը լուսաբանելու, նվաճումներն արձանագրելու ուղղությամբ: Ես չեմ ասում, որ չպետք է քննադել, թող քննադատեն, բայց որ այն կառուցողական լինի, այլ ոչ թե միայն սևացնելու համար:
Գործակցելը շատ կարևոր է և օգնում է նոր գաղափարներ, մոտեցումներ առաջ քաշել և իրագործել: Խորհրդակցելիս՝ արդյունքն ավելի դրական է լինում: Փոխադարձ օգնությունը նոր որակ կարող է հաղորդել մամուլի աշխատանքներին:
Չեմ ասում, որ առ այսօր փոխգործակցություն չկար, պարզապես պետք է զորացնել: Օրինակ՝ ապրիլյան դեպքերի ժամանակ Հայրենիքի և Սփյուռքի լրատվամիջոցները մեկ կեցվածք դրսևորեցին: Հայրենիքի անվտանգությունն ու պաշտպանությունը կարևորելով՝ կարողացան միասնաբար դրական հանրային կարծիք ձևավորել: Այդ օրերին միասնության գաղափարն ամրացավ յուրաքանչյուրիս մեջ՝ անկախ որևէ պատկանելիությունից ու հայացքներից: Պետք է այն զարգացնենք, այլ ոչ թե փորձենք միմյանց, կատարված աշխատանքը մրոտել՝ շատ հաճախ ոչ ազնիվ միջոցներով ու մարդկանց կատարածը սևացնելով: Այս իմաստով՝ միասնականության ոգին պետք է փորձենք ամրացնել: Ասել է թե՝ գաղափարական առումով տարբեր լրատվական կայքեր պետք է փորձեն միատեսակ քարոզչություն կատարել:
– Եվ վերջին հարցը. արդեն պլանավորե՞լ եք Ձեր հաջորդ այցելությունն Արցախ:
– Պիտի գամ այնպիսի եղանակի, որ մշուշ չլինի, որպեսզի կարողանամ վայելել Արցախի բնությունը և գեղեցկությունը: Այդ ժամանակ, վստահ եմ, որ Արցախն ամբողջովին ազատագրված և միջազգային ճանաչում ձեռք բերած պետություն կլինի: Եվ Արցախ այցելող յուրաքանչյուր մարդ՝ հերոս արցախցիների աչքերի մեջ անպայման կտեսնի այդ ուրախությունը:Վստահ եմ՝ այդ այցելությունը շուտ պիտի լինի:

Aharon Shekherdemian: “I will be leaving for Lebanon with a feeling of remorse”
One of het participants of the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists held in Yerevan and Stepanakert under the title “Armenian Statehood: Axis of Unity” was Media and Information Correspondent of the Armenian Youth Association Aharon Shekherdemian, who is also the editor-in-chief of Erebouni Armenian independent news website. Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with Aharon Shekherdemian to discuss the forum, the visit to Artsakh and his future plans.
Hayern Aysor: Mr. Shekherdemian, you were participating in the Pan-Armenian Forum of Journalists for the first time. How would you describe the forum?
Aharon Shekherdemian: Yes, this was my first time. I had always received invitations, but had never had the opportunity to attend them for various reasons. I would like to express my deep gratitude to the Armenian Youth Association and its Central Committee for providing me with the opportunity to participate in the forum and make the voice of this great organization heard during the forum. The Armenian Youth Association is the youth organization of the Armenian General Benevolent Union (the largest pan-Armenian organization) and makes tremendous and very significant efforts to preserve the Armenian identity abroad with its youth, athletic, student, scout and cultural organizations. The Association’s Arin Dance Group, Antranig Brass Instruments Group and the famous Vahram Papazyan Theater Company (established in 1959) carry out a major cultural mission in the Diaspora, while the scouts are always present at not only Armenian national events, but also events held across Lebanon. The Armenia Youth Association also has cordial ties with the Homeland. It has made and continues to make great contributions to the strengthening of Armenia-Diaspora relations. A couple of days ago, the Armenian Youth Association solemnly celebrated its 85th anniversary and the 110th anniversary of the AGBU with a community-wide event and in a dignified manner.
In regard to the forum organized in Yerevan and Stepanakert, I must say that it was very useful and fruitful. It not only provided us journalists and editors of Armenia and the Diaspora to establish new contacts or refresh old ties, but also helped us discuss major issues and seek paths to solve those issues.
For instance, one of the key points was to have Diaspora Armenian media outlets encourage Diaspora Armenian businessmen to make investments in Armenia and especially in Artsakh.
We can’t give lessons on patriotism to people who have sacrificed their lives and have shed and continue to shed blood for every meter and stone of the land, but we can help and make contributions so that people shaping the homeland at the expense of victims are able to preserve their sovereignty and the Armenian identity. We need to help those people at any price. In this sense, I am certain that all the participants of the forum felt and experienced that. Upon the return to their respective countries of residence, they will definitely help find the paths.
Hayern Aysor: Mr. Shekherdemian, within the scope of this forum, you visited Artsakh and the border for the first time. How did you feel after the visit to Artsakh?
A. S.: Yes, the important thing was that I visited not only Artsakh, but also the border and had the opportunity to see how the soldiers of the Armenian Army defend our borders. When you see an Armenian soldier who has created a small chapel for himself on the borderline with photos of St. Mary and notes containing various prayers, has faith in God and his weapons and is ready to sacrifice his life for the homeland and for his family and relatives to live in peace, you begin to reinterpret many things in life. There is no greater symbol than this self-sacrifice. This is the greatest evidence of patriotism. Patriotism is not just rhetoric. Patriotism is the “silent” endeavor of an Armenian soldier on the border that needs to be valued and appreciated with actions, not words.
During the visit to Artsakh, a journalist asked me what I would take with me from Artsakh, and I said the feeling of remorse. I don’t know what kind of a person you have to be to not live for Artsakh after seeing the soldiers on the border and the people fighting for the fragile peace and freedom of Artsakh.
Hayern Aysor: It is safe to say that your visit to Artsakh has changed a lot of things.
Yes, and whereas we used to write articles devoted to Artsakh and present the endeavors and courageous acts of Armenian soldiers and the nation and their patriots, now we must write more articles. My trip to Artsakh obliged me to do more. We must also take action. I made a suggestion that was included in the declaration of the participants. I suggested that each Diaspora Armenian media outlet have a headline that reads “What have you done for Karabakh?” This is very important and will make people think about what they owe to Artsakh.
I came up with this idea in Artsakh, and we need to work in this direction in the future. In closing, I must say that I am also leaving with the mission to work.
Hayern Aysor: Mr. Shekherdemian, various issues were discussed during the forum. Which of the proposals would you set aside?
A. S.: I would set aside the idea of cooperation, which was emphasized several times throughout the forum. Armenia media outlets of Armenia and the Diaspora need to strengthen their bonds even more because they have a lot of work to do to form public opinion, build the nation, shed light on the daily activities in Armenia, the society and economy and record the achievements. I am not saying that media outlets shouldn’t criticize. Let them criticize, but that criticism should be constructive.
Partnership is very important and helps people come up with new ideas and turn them into a reality. The outcome is more positive after consultations. Mutual assistance can convey new quality to the activities of media outlets.
I am not saying there was no partnership before. We simply need to make it stronger. For instance, during the Four-Day Artsakh War, the Armenian media outlets of Armenia and the Diaspora expressed a common position. Attaching importance to Armenia’s safety and defense, they managed to express a positive position together. During those days, the idea of unity became reinforced within each of us, irrespective of views and affiliation. We need to reinforce it and not try to cast a shade on our work through insincere methods and by casting a shade on what people have done. In this sense, we need to try to reinforce the spirit of unity, meaning various news websites need to try to spread the same propaganda in terms of ideology.
Hayern Aysor: And my last question. Have you already planned your next visit to Artsakh?
A. S.: I must visit when the weather is clear so that I can enjoy the nature and beauty of Artsakh. I am certain that it will be at a time when Artsakh will be completely liberated and internationally recognized, and every visitor will see the joy in the eyes of the heroic people of Artsakh. I am certain that I will make that visit soon.