Մերձ.Արևելքում և ԱՀ-ում ապրող հայությանը պետք է դիտել որպես Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության չորրորդ բաղադրիչ. Տիգրան Փաշաբեզյան
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/10/Tigran.jpg)
Մերձավորարևելյան տարածաշրջանում առկա ժամանակակից մարտահրավերների արդյունքում շարունակվում է կրճատվել Լիբանանի, Իրաքի և Սիրիայի հայկական բազմահազարանոց համայնքների անդամների թիվը, հետևաբար Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությանը պետք է գումարել Մերձավոր Արևելքի հայության կենսագործունեության նոր իրականությունը և Արևմտյան Հայաստանում ապրող հայերի գործոնը: Նման առաջարկով ՀՀ սփյուռքի նախարարության Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի ընթացքում հանդես եկավ Ֆրանսիայում գործող «Լուսավոր Ավետիս» էլեկտրոնային կյանքի Հիմնադիրների խորհրդի անդամ Տիգրան Փաշաբեզյանը:
Ըստ նրա` Մերձավոր Արևելքում և հարակից տարածքներում առկա ժամանակակից մարտահրավերների պայմաններում տեղի հայ համայնքների կենսագործունեությունն այժմ էապես տարբերվում է ավանդական սփյուռք հասկացության կյանքի գործունեության բնականոն ընթացքից` ստանալով բոլորովին նոր սպառնալից իրողություն և հնչեղություն:
«Մեզ` հայերիս համար իրավիճակը նոր չէ այն իմաստով, որ մերձավորարևելյան մարտահրավերները մեզ համար սկսվել են դեռևս 1975 թվականին լիբանանյան քաղաքացիական պատերազմի սզբնավորումից ի վեր, ինչի արդյունքում Լիբանանի երբեմնի բարգավաճ 300 հազարանոց հայ համայնքն այսօր նվազել է մինչև 60 հազարի, դրա բացասական բոլոր հետևանքներով»,- ասաց նա` հավելելով, որ վերջին տասնամյակների ընթացքում կրճատվել է նաև Իրաքի 20 հազարանոց և Սիրիայի 300 հազարանոց համայնքները մինչև մի քանի հազարի:
Իրադարձությունների նման զարգացման պայմաններում Տ. Փաշաբեզյանի կարծիքով` հայտնի չէ, թե ի՞նչ ճակատագրի են արժանանալու ինչպես Մերձավոր Արևելքի մյուս հայ համայնքները, այնպես էլ Արևմտյան Հայաստանում ապրող հայերը:
Հետևաբար բանախոսը գտնում է, որ Մերձավոր Արևելքում և Արևմտյան Հայաստանում ապրող հայությանը պետք է դիտել որպես Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության չորրորդ բաղադրիչ:
Տ. Փաշաբեզյանը նաև ուրախությամբ արձանագրեց, որ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք 25-ամյա համագործակցությունը լուրջ հաջողություններ է արձանագրել ՀՀ պետականության ամրապնդման, Արցախի հայության ազատ ապրելու և ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանության, Արցախի ու ՀՀ անվտանգության պաշտպանության բաղադրիչի բարձրացման, տնտեսության, կրթության, առողջապահության և մշակույթի ոլորտներում կատարված կարևոր ներդրումների և աջակցության, երկու հայկական պետությունների ենթակառուցվածքների վերականգնման ու զարգացման, ներքի սոցիալական ճնշման թուլացման և այլ ոլորտներում:

Dikran Pashabezian: “The Armenians in the Near East and Western Armenia need to be viewed as the fourth component of the Armenia-Artsakh-Diaspora triumvirate”
Due to the current challenges in the Near East region, the number of members of the thousands of Armenian communities of Lebanon, Iraq and Syria is still on the fall. Thus, the new reality of the Armenians in the Near East and the factor of the Armenians living in Western Armenia, need to be added to the Armenia-Artsakh-Diaspora triumvirate. This was the proposal that member of the Board of Founders of Lusavor Avedis website of France Dikran Pashabezian made during the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists organized by the RA Ministry of Diaspora.
According to him, due to the current challenges in the Near East and adjacent areas, the activities of the Armenian communities are essentially different from the regular activities of the traditional Armenian Diaspora, and a new threat that is becoming more and more resonant is being posed.
“For us Armenians, this is not a new situation in the sense that we Armenians have faced these challenges starting from the Lebanese Civil War in 1975, as a result of which the once prospering Lebanese-Armenian community of 300,000 members is now a community of 60,000 members, and it has suffered all the consequences,” he said, adding that the 20,000-member community of Iraq and the 300,000-member community of Syria have also decline throughout the years.
According to Pashabezian, in case of such development of events, the fate of the other Armenian communities of the Near East and the Armenians of Western Armenia remains unclear.
Thus, the speaker believes that the Armenians in the Near East and in Western Armenia need to be viewed as the fourth component of the Armenia-Artsakh-Diaspora triumvirate.
Pashabezian also said he was glad to state that the Armenia-Artsakh-Diaspora partnership has been very successful over the past 25 years in the strengthening of statehood of the Republic of Armenia, the protection of the right of the Armenians of Artsakh to live freely and their right to self-determination, reinforcement of the security of Artsakh and the Republic of Armenia, major support and contributions to the economic, educational, healthcare and cultural sectors, the restoration and development of infrastructures of the Armenian states, the debilitation of the society’s pressure and in other sectors.