Սփյուռքի նախարարն ընդունեց «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Լենա Հալաջյանին
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Լենա Հալաջյանին:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց արդյունավետ համագործակցության, 5 տարի անընդմեջ Հայաստանում հաստատված սիրիահայերի ինտեգրման, նրանց հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ  համատեղ արդյունավետ աշխատանքի համար:
Նախարարը Լենա Հալաջյանին հանձնեց ՀՀ ազգային ժողովի նախագահի հուշամեդալը, որին սիրիահայ հասարակական գործիչն արժանացել է Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի ինտեգրման գործընթացում ցուցաբերած մեծ ջանքերի, իրականացրած բազմաթիվ բարեսիրական, հումանիտար, սոցիալական, մշակութային և այլ ծրագրերի, սկզբունքային հետևողական իրականացման և նվիրումի համար:
Շնորհավորելով բարձր պարգևի համար՝ նախարարը նշեց, որ Լենա Հալաջյանը, մինչ Հայրենիք տեղափոխվելը եղել է Սփյուռքի նախարարի խորհրդականը Հալեպում, ակտիվ գործունեություն է իրագործել համայնքում: «Ինձ հիացմունք է պատճառում տիկին Լենայի մարդկային նկարագիրը, չորս որդիների մայրը կարողանում է իր ժամանակի մեծ մասը տրամադրել դժվար կացության, ծանր հոգեվիճակի մեջ հայտնված իր հայրենակիցներին՝ ամոքել նրանց ցավը, լուծել նրանց խնդիրները՝ իր կառույցում ստեղծելով ջերմ ու հարազատ միջավայր: Շուրջ ինը տասնյակ տարաբնույթ ծրագրեր է իրականացրել «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոնը» Լենա Հալաջյանի գլխավորությամբ, բոլորը պատշաճ մակարդակով, բարեխղճորեն, որովհետև ոչ ոք այնքան մոտիկից ու խորը չի ճանաչում ու հասկանում սիրիահային, ինչպես նա: Առավել զարրմանալի ու հիացմունքի է արժանի տիկին Լենայի    համագործակցությունը Սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի, միջազգային, համահայկական կառույցների ներկայացուցիչների հետ, և, որ ամենակարևորն է՝ այն առանձնահատուկ սերն ու կապվածությունը  Հայրենիքին, որ Լենա Հալաջյանը փոխանցում է բոլոր Սիրիահայերին»,- հավելեց Սփյուռքի նախարարը:
Շնորհակալություն հայտնելով բարձր պարգևի համար՝ Լենա Հալաջյանը ասաց.    «Ես ավարտել եմ Հալեպի Արվեստի և հումանիտար գիտությունների պետական համալսարանը, սովորել եմ Լոս Անջելեսի Pierce քոլեջի լրագրության բաժնում, համայնքային կառույցներում զբաղեցրել եմ տարբեր պաշտոններ, սակայն Սփյուռքի նախարարության, մասնավորապես նախարարի հետ համագործակցության հինգ տարիները ինձ համար յուրահատուկ դպրոց էին, որ ինձ տվեցին մեծ փորձ ու հմտություններ:
Կարծում եմ, կարևորը գործն է, ծանր կացության մեջ հայտնված մեր հայրենակիցներին օգնելուն, ձեռք մեկնելուն և նրանց հոգսերը թեթևացնելուն ուղղված մեր առաքելությունը, սակայն, ինչ խոսք, հաճելի է նաև գնահատված լինելը, շնորհակալ եմ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին՝ մեր աշխատանքը գնահատելու համար: Այս պարգևը պարտավորեցնում է առավել մեծ ջանքեր գործադրել Հայաստանում սիրիահայերի ինտեգրման գործընթացում»:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan receives President of the Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues NGO Lena Haladjian
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received President of the Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues NGO Lena Haladjian.
Minister Hranush Hakobyan cordially greeted the guest and expressed gratitude for the effective cooperation, as well as the joint efforts that had been made for the integration of Syrian-Armenians in Armenia and the solution to their key issues over the past five years.
The Minister awarded Lena Haladjian with the Commemorative Medal of the Speaker of the RA National Assembly for the great efforts that she has made for the integration of Syrian-Armenians in Armenia, for being of principle and consistent with the implementation of several charitable, humanitarian, social, cultural and other programs and for her dedication.
Congratulating Lena Haladjian on receiving the high award, the Minister stated that Lena Haladjian had served as the advisor to the Minister of Diaspora in Aleppo prior to her move to the Homeland and had been an active member of the Armenian community. “I admire the personal attributes of Mrs. Haladjian. Being a mother of four, she manages to spend most of her time to help her compatriots in dire conditions, heal their pain and solve their problems, creating a warm and friendly environment within her organization. Lena Haladjian’s Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues NGO has properly and faithfully carried out about 90 various kinds of programs and projects because nobody knows and understands Syrian-Armenians so well and deeply like her. What is more amazing and admirable is Mrs. Haladjian’s cooperation with the Staff of the Ministry of Diaspora and the representatives of international and pan-Armenian organizations and, most importantly, the special love and connection that she has for the Homeland and conveys to all Syrian-Armenians,” the Minister of Diaspora added.
Expressing gratitude for the high award, Lena Haladjian said the following: “I graduated from the State University of the Arts and Humanities of Aleppo, studied journalism at the Los Angeles Pierce College and have held various offices within community organizations, but the past five years of cooperation with the Ministry of Diaspora and especially the Minister have helped me learn a lot, acquire skills and gain experience.
I think the important thing is what you do and our mission to help our compatriots in dire conditions and mitigate their worries, but it is also nice to be appreciated. I would like to thank the Speaker of the RA National Assembly for appreciating my efforts. This award binds me to work harder to help Syrian-Armenians become integrated in Armenia.”