ՀՀ անկախության 25-ամյակին նվիրված ընդունելություն Ֆրանսիայում
Իլ- դը- Ֆրանս-ի տարածաշրջանային խորհուրդը հոկտեմբերի 5-ին կազմակերպել է Հայաստանի անկախության 25-ամյակին նվիրված ընդունելություն: Ինչպես հաղորդում է Nouvelles d`Armenie-ն, միջոցառմանը ներկա են եղել Ֆրանսիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը, Բուշ Դու Ռոնից Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Վալերի Բուայեն, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամ Ժան-Մարկ Ժերմենը, ֆրանսահայ ականավոր քաղաքական գործիչ, աջակողմյան կուսակցության անդամ Պատրիկ Դևեջյանը, Ֆրանսիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության խմբի փոխնախագահ, Վալ դե-մարն դեպարտամենտի սենատոր, Ալֆորվիլի քաղաքապետ Լյուկ Կարվունասը, Իլ-դը Ֆրանս տարածաշրջանի ղեկավարի Վալերի Պեկրեսը, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների նախագահ Արա Թորանյանը, Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների (CCAF) համակարգող խորհրդի նախագահ Մուրադ Փափազյանը, «Արևելքի քրիսոտնյաները վտանգի մեջ» Chredo կազմակերպության նախագահ Պատրիկ Քարամը և հայն համայնքի ներկայացուցիչներ:
Իր խոսքում Վալերի Պեկրեսը շնորհավորել է ՀՀ անկախության 25-ամյակի առթիվ և ավելացրել, որ ցանկանում է խորացնել համագործակցությունը Երևանի հետ` իրականացնելով հավակնոտ ծրագիր: Արա Թորանյանն ընդգծել է, որ Հայոց ցեղասպանության ժառանգների համար, ովքեր սիրում են արդարություն, Հայաստանի անկախությունն ունի սովորականից ավելի մեծ նշանակություն: Թորանյանը ՀՀ անկախությունն անվանել է հրաշք: Պատրիկ Քարամն էլ խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի մասին` վստահություն է հայտնել, որ Արցախը կշարունակի մնալ հայկական:

Reception dedicated to the 25th anniversary of Armenia’s Independence held in France
On October 5, the regional council of Ile-de-France organized a reception dedicated to the 25th anniversary of Armenia’s Independence. As reported Nouvelles d’Armenie, among the attendees were Armenia’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to France Vigen Chitechyan; Deputy of the French National Assembly from Bouche-du-Ron Valerie Buaye; member of the France-Armenia Friendship Group Jean-Marc Jermen; prominent French-Armenian political figure, member of the right-wing political party Patrick Devedjian; vice-president of the France-Armenia Parliamentary Friendship Group, Senator of the Val de-Mar Department, Mayor of Alfortville Luk Carvunas; head of the Ile-de-France region Valérie Pécresse; President of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France Ara Toranian; President of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France (CCAF) Mourad Papazian; President of the “Christians of the East in Danger” Chredo Organization Patrick Karam and representatives of the local Armenian community.
In his Valérie Pécresse congratulated everyone on the 25th anniversary of Independence of the Republic of Armenia and added that she would like to deepen cooperation with Yerevan through a pretentious program. Ara Toranian emphasized that Armenia’s Independence is of a greater significance for the inheritors of the Armenian Genocide who have a love for justice and referred to Armenia’s Independence as a miracle. Patrick Karam talked about Nagorno-Karabakh and voiced confidence that Artsakh would continue to be an Armenian state.