Անի այցելողները GSM օպերատորից ստանում են «Բարի գալուստ Հայաստան» հաղորդագրությունը
Հայատյաց քարոզչությամբ զբաղվող թուրքական «ASİMDER» կազմակերպության ղեկավար, Էրզրումում Աթաթուրքի անվան համալսարանի պատմության ամբիոնի դասախոս Սավաշ Էղիլմեզը բողոքել է միջազգային  GSM-ի բջջային օպերատորներից մեկի գործողություններից: Ըստ նրա՝ Անիի ավերակներ այցելող զբոսաշրջիկների հեռախոսներին օպերատորի կողմից ուղարկվել է հաղորդագրություն, որտեղ հայ-թուրքական սահմանամերձ ավերակ քաղաքի տարածքը համարում է Հայաստանի մաս:
Ըստ թուրքական «Haberler.com» լրատվական կայքի` Էղիլմեզը հայտարարել է, որ GSM օպերատորի ուղարկած հաղորդագրությունում նշվում է «Բարի գալուստ Հայաստան»:
«Այդ օպերատորը պատմական Անի քաղաքը ներառել է Հայաստանի սահմանների մեջ և կատարել է հայերի երազանքը»,- դժգոհել է հակահայկական կազմակերպության նախագահը:
Ըստ ermenihaber.am-ի` վերջինս հայտարարել է, որ պատրաստվում են դիմում ներկայացնել Էրզրումի նահանգային դատախազություն այդ սխալն ուղղել տալու պահանջով:

Посещающие Ани лица получают от оператора GSM сообщение «Добро пожаловать в Ани»
Руководитель занимающейся пропагандой арменофобии турецкой организации «ASİMDER», преподаватель кафедры истории Эрзрумского университета Ататюрка Саващ Эгилмез пожаловался на действия одного из сетевых операторов междунардной GSM. По его словам, на телефоны туристов, посещающих развалины Ани, оператором присылалось сообщение, в котором территория развалин города на армяно-турецкой границе считается частью Армении.
Согласно сообщению турецкого информационного сайта «Haberler.com», Эмирлез заявил, что в отправленных оператором сообщениях отмечается: «Добро пожаловать в Армению».
«Этот оператор исторический город Ани включил в границы Армении и выполнил мечту армян», – посетовал руководитель антиармянской организации.
Как сообщает ermenihaber.am, он также заявил, что собирается представить заявление в прокуратуру провинции Эрзрум с требованием исправить эту ошибку.