Մեծաշուք տոնախմբություն Լոնդոնում` նվիրված ՀՀ Անկախության հռչակման 25-րդ տարեդարձին
Սեպտեմբերի 21-ին Լոնդոնի Իլինգ Թաուն Հոլում Լոնդոնի Թեքեյան Հիմնադրամի եւ Լոնդոնի ԹՄՄ նախաձեռնությամբ կայացավ մեծաշուք տոնախմբություն` նվիրված ՀՀ Անկախության հռչակման 25-րդ տարեդարձին: Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում են Թեքեյան կենտրոնից:
Միջոցառմանը ներկա էին Մեծ Բրիտանիայի եւ Իռլանդիայի հայոց թեմի հայրապետական պատվիրակ եւ առաջնորդ Տ. Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը, Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպանության արտակարգ դեսպանորդ եւ լիազոր նախարար Արմեն Լիլոյանը, դեսպանության այլ ներկայացուցիչներ, ՄԹ-ում Կիպրոսի դեսպան Է.Էվրիվիադեսը, ՄԲ պառլամենտական Ս.Փաունդը, դիվանագետներ, հոգեորականներ, հասարակական-քաղաքական, մշակութային գործիչներ, հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ բրիտանացիներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Լոնդոնի Թեքեյան Հիմնադրամի պատվավոր քարտուղար Վարդան Ուզունյանը: Շնորհավորելով համայն հայությանը անկախության 25-ամյակի առթիվ, նա պատմական ակնարկ կատարեց դեպի 1990-ականներ, արձանագրելով Հայաստանին դեպի անկախություն տանող դժվարին, բայց հաղթական ուղին: Վ.Ուզունյանն անդրադարձավ նաեւ Թեքեյան Հիմնադրամի եւ ԼԹՄՄ քառասնամյա մշակութային եւ բարեսիրական գործունեությանը՝ ի նպաստ հայ ինքնության պահպանմանը, մշակույթի զարգացմանն ու տարածմանը, Հայրենիքին օգտակար լինելու գործին:
Ձեռնարկի մասնակիցներին ուղղված իր ողջույնի խոսքում դեսպանորդ Արմեն Լիլոյանն անդրադարձ կատարեց անկախության 25 տարիների ընթացքում Հայաստանի անցած ճանապարհին՝ լի ձեռքբերումներով եւ փորձություններով, վերելքներով եւ մարտահրավերներով: Նա նշեց, որ անկախ Հայաստանի կայացման գործում մեծ ավանդ ունի Սփյուռքը, առանց որի օժանդակության եւ անմիջական ակտիվ մասնակցության անհնարին կլինեին նվաճումները: Համայն հայությունն իր պայքարի եւ ջանքերի շնորհիվ այսօր ունի անկախ Հայրենիք, եւ այդ գաղափարի շուրջ պետք է շարունակել միավորված լինել եւ նորովի ձեռնամուխ լինել Հայաստանի զարգացման, ամրապնդման ու բարգավաճման գործին:
Տոնական միջոցառումը շարունակվեց մշակութային ծրագրով, որի նախապատրաստական աշխատանքները սկսվել էին դեռ տարեսկզբից: Համերգը մեկնարկեց նորաստեղծ «Բատիկյան» լարային քառյակի՝ Կոմիտասի եւ Ա.Խաչատրյանի ստեղծագորխությունների կատարումով: Երիտասարդ կոմպոզիտոր, դաշնակահար Կրիստինա Առաքելյանը կատարեց Ս.Ջրբաշյանի «Տոկատան» եւ Ա.Բաբաջանյանի «Էկսպրոմտը»: Է.Աբրահամյանի «Ախ, ինչ լավ են սարի վրա» եւ Ա.Հարությունյանի «Երգիր ինձ համար» երգերով հանդես եկավ տենոր Սիփան Օլահը: Հատկանշական էր անվանի ջութակահարուհի Անի Բատիկյանի կատարմամբ Ղ.Սարյանի «Արիան» եւ կոմպոզիտոր Կ.Առաքելյանի՝ հատուկ այս համերգի համար գրված «Ֆանտազիա հայկական թեմայով» ստեղծագործության պրեմիերան. դաշնամուրային նավագկցությամբ հանդես եկավ հեղինակը՝ Կ.Առաքելյանը: Մեցո-սոպրանո Անայիս Հեղոյանը կատարեց Ա.Աճեմյանի «Արաքս գետը» եւ Վ.Կոտոյանի «Երեւան» երգերը: Վաստակաշատ դերասանուհի, Մովսես Խորենացու մեդալի եւ ՀՀ մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալի արժանացած Ժենյա Ներսիսյանն ասմունքեց հատվածներ Հ.Թումանյանի «Սասունցի Դավիթ» Էպոսից: Համերգի առաջին մասն եզրափակվեց Ա.Աճեմյանի «Իրիկնային Երեւան» երգով, որի փոխադրումը կատարել էր Սիփան Օլահը Ա.Բատիկյանի /ջութակ/, Ս.Օլահի /տենոր/, Ա.Հեղոյանի /մեցո-սոպրանո/, Կ.Առաքելյանի /դաշնամուր/ համար:
Համերգային ծրագրի երկրորդ մասն սկսվեց Լոնդոնի «Ախթամար» պարային համույթի ելույթով /գեղ. Ղեկավար՝ Ա.Զաքարյան/: 18 հոգուց բաղկացած երիտասարդների խումբն իր կատարողական արվեստով ներկայացրեց հայտնի «Բերդ», «Կռունկներ», «Ղարաբաղ», Ա.Սպենդիարյանի «Էնզելի» պարերը:
Երաժշտական երեկոն շարունակեց Լոնդոնի Թեքեյան Հիմնադրամի «Կոմիտաս» քառաձայն երգչախումբը /նախագահ՝ Վ.Ուզունյան/, որն իր բարձ որակներով հիացրեց ներկաներին: Երգչախմբի համահիմնադիր, գեղարվեստական ղեկավար եւ դիրիժոր Սիփան Օլահը դաշնակահարուհի Էլլա Բաբայանի հետ 8 ամիս շարունակ պատրաստում էին երգչախմբին այս կարեւոր երեկոյին: «Կոմիտասի» 30 երգիչները համահունչ կատարեցին Ա.Տիգրանյանի «Անուշ» օպերայից հատվածներ, Ա.Դոլուխանյանի «Երեւանի գիշերներ» եւ Կոմիտասի «Խումար» երգերը: Ա.Աճեմյանի «Ծաղկած բալենի» երգը համերգի անակնկալներից մեկն էր: Ս.Օլահի այս երգի փոխադրումը կատարեցին «Կոմիտաս» երգչախումբը՝ մենակատար սոպրանո Հայարփի Եղիկյանի եւ «Ախթամար» համույթի համատեղ ելույթով: Ս.Շաքարյանի «Հայկական ժողովրդական երգերը» /փախադրումը՝ Ս.Օլահի/, կատարեցին «Կոմիտաս» երգչախումբը եւ Անի Բատիկյանը /ջութակ/: Ս.Լուսիկյանի «Ազատ Հայաստան» երգը հուզեց թե հայ, թե բրիտանացի հանդիսատեսին Լ.Հայրապետյանի կողմից իր անգլերեն թարգմանված հատվածով: Համերգային ծրագիրն եզրափակվեց «Կոմիտաս» երգչախմբի կատարմամբ Է.Հովհաննիսյանի «Սարդարապատ» երգով, որի վերջին ակորդները հանդիսատեսն ընդունեց մեծ ցնծությամբ եւ բարձր ծափահարություններով:
Միջոցառմանը Լիանա Հայրապետյանն ընթերցեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի շնորհավորական ուղերձը, որում նախարարը բարձր գնահատեց տարիներ շարունակ բրիտանահայ համայնքի ունեցած դերն անկախ Հայաստանի զարգացման եւ հայ-բրիտանական հարաբերությունների խորացման գործում: «Մեր ժողովրդի վերջին դարերում ունեցած ամենամեծ ձեռքբերումը մեր երկու հայկական պետություններն են՝ ազատ, անկախ Հայաստանի Հանրապետությունն ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Հայրենիքը կերտողները հայ ժողովուրդն է, ուստի մեր երկիրը միասին պետք է պահենք, հզորացնենք, զարգացնենք ու փոխանցենք գալիք սերունդներին», ասվում էր նախարարի ուղերձում:
Մեծ Բրիտանիայի եւ Իռլանդիայի հայոց թեմի հայրապետական պատվիրակ եւ առաջնորդ Տ. Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը, եզրափակելով ձեռնարկը, անդրադարձավ օրվա խորհրդին եւ իր բարեմաղթանքները հղեց համայն հայությանը. խոսեց նաեւ Հայաստանի, Արցախի եւ Սփյուռքի միասնության մասին: Սրբազան հայրը նաեւ բարձր գնահատանքի արժանացրեց Թեքեյան Հիմնադրամի եւ Լոնդոնի ԹՄՄ նախաձեռնությունը՝ կազմակերպելու նման բացառիկ եւ հաջողված մշակութային երեկո, ինչի մասին վկայում էր ներկաների բարձր տրամադրությունն ու ոգեւորությունը:

Торжественное празднество в Лондоне, посвященное 25-летию провозглашения независимости РА
По инициативе Фонда «Текеян» и культурного союза «Текеян» Лондона  21 сентября в �?линг Таун Холл Лондона состоялось торжественное празднество, посвященное 25-летию провозглашения независимости РА.
На мероприятии присутствовали патриарший легат и предстоятель армянской епархии Великобритании и �?рландии епископ Оваким Манукян, Чрезвычайный посланник и полномочный министр посольства Армении в Соединенном Королевстве Армен Лилоян, другие представители посольства, посол Кипра в СК Э.Эвривиадес, парламентарий ВБ С.Паунд, дипломаты, представители духовенства, общественные, политические, культурные  деятели, многочисленные представители армянской общины, а также британцы.
Со вступительной речью выступил почетный секретарь Лондонского фонда «Текеян» Вардан Узунян, который, поздравив все армянство с 25-летием независимости, совершил исторический очерк в 90-е годы, констатировав трудный, по победный путь Армении к независимости. Он коснулся также 40-летней культурной и благотворительной деятельности фонда «Текеян» и одноименного культурного союза на благо сохранения армянской идентичности, развития и распространения культуры, на благо Родины.
В своей приветственной речи посланник Армен Лилоян коснулся пути, пройденного Арменией за 25 лет независимости, который был полон достижений и испытаний, взлетов и вызовов. Он отметил, что в деле становления независимой Армении велик вклад Диаспоры, без содействия и активного непосредственного участия которой достижения были бы невозможны. Все армянство, благодаря своей борьбе и усилиям, сегодня имеет  независимую Родину, и необходимо сохранить сплоченность вокруг этой идеи, по-новому взяться за развитие, укрепление и благоустройство Армении.
Праздничное мероприятие продолжила культурная программа, подготовка которой началась еще в начале года. Концерт начался выступлением новосозданного струнного квартета «Батикян», исполнившего произведения Комитаса и Арама Хачатряна. Молодой композитор, пианистка Кристина Аракелян исполнила «Токкату» С.Джрбашяна и «Экспромт» А.Бабаджаняна. С исполнением армянских песен выступил тенор Сипан Олах. Примечательной была «Ария» Казароса Саряна в исполнении изестной скрипачки Ани Батикян и премьера произведения «Фантазия на армянскую тему», написанного специально для этого концерта композитором К.Аракеляном, который выступил с фортепианным аккомпанементом. Меццо-сопрано Анаис Егоян исполнила песни А.Аджемяна «Река Аракс» и «Ереван» В.Котояна. Заслуженная актриса, кавалер медали «Мовсес Хоренаци» и Золотой медали Министерства культуры РА Женя Нерсисян декламировала отрывки из поэмы «Давид Сасунский» Туманяна. Первое отделение концерта завершилось песней А.Аджемяна «Вечерний Ереван».
Второе отделение концертной программы началось выступлением Лондонского танцевального ансамбля «Ахтамар» (художественный руководитель А.Закарян). Молодежный коллектив из 18 человек представил известные танцы «Берд», «Журавли», «Карабах» и «Энзели» А.Спендиаряна.
Музыкальный вечер продолжил четырехнолосый хор «Комитас» (председатель В.Узунян) Лондонского фонда «Текеян», восхитивший своим исполнением зрителей. Соучредитель хора, художественный руководитель и дирижер Сипах  Олах вместе с пианисткой Эллой Бабаян на протяжении восьми месяцев готовили хор к этому важному вечеру.  30 певцов «Комитаса» исполнили отрывки из оперы «Ануш» А.Тиграняна, «Ереванские ночи» А.Долуханяна и «Хумар» Комитаса. Песня А.Аджемяна «Цветущая вишня» стала одним из сюрпризов концерта. Эту песню в обработке С.Олаха исполнили хор «Комитас», солистка-сопрано Айарпи Егикян, песня прозвучала в сопровождении выступления танцевального ансамбля «Ахтамар».  Песня С.Лусикяна «Свободная Армения» взволновала зрителей – как армян, так и британцев. Часть песни была переведена на английский Л.Айрапетян. Завершилась концертная программа песней Э.Ованнисяна «Сардарапат» в исполнении и хора «Комитас», последние аккорды которой зрители восприняли с большим восторгом и бурными аплодисментами.
Лиана Айрапетян зачитала на вечере поздравительное послание министра Диаспоры РА Грануш Акопян, в котором министр высоко оценила роль армянской общины Британии в деле развития независимой Армении и углублении армяно-британских отношений. «Самые большие достижения нашего народа за последние столетия – два наших независимых армянских государства – свободная независимая Республика Армения и Нагорно-Карабазская Республика. Родину строит армянский народ, так что нашу страну мы должны вместе беречь, усиливать, развивать и передать грядущим поколениям», – говорилось в послании министра.
Патриарший легат и предстоятель армянской епархии Великобритании и �?рландии епископ Оваким Манукян, обобщая мероприятие, коснулся символики дня и обратился с добрыми пожеланиями ко всему армянству, говорил также о единстве Армении, Арцаха и Диаспоры. Святейший Отец также высоко оценил инициативу фонда «Текеян» и Лондонского культурного союза «Текеян» организовать столь исключительный и удачный культурный вечер, о чем свидетельствовали отличное настроение и воодушевление присутствующих.