Մեծաշուք տոնախմբություն Լոնդոնում` նվիրված ՀՀ Անկախության հռչակման 25-րդ տարեդարձին
Սեպտեմբերի 21-ին Լոնդոնի Իլինգ Թաուն Հոլում Լոնդոնի Թեքեյան Հիմնադրամի եւ Լոնդոնի ԹՄՄ նախաձեռնությամբ կայացավ մեծաշուք տոնախմբություն` նվիրված ՀՀ Անկախության հռչակման 25-րդ տարեդարձին: Այս մասին «Հայերն այսօրին» հայտնում են Թեքեյան կենտրոնից:
Միջոցառմանը ներկա էին Մեծ Բրիտանիայի եւ Իռլանդիայի հայոց թեմի հայրապետական պատվիրակ եւ առաջնորդ Տ. Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը, Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպանության արտակարգ դեսպանորդ եւ լիազոր նախարար Արմեն Լիլոյանը, դեսպանության այլ ներկայացուցիչներ, ՄԹ-ում Կիպրոսի դեսպան Է.Էվրիվիադեսը, ՄԲ պառլամենտական Ս.Փաունդը, դիվանագետներ, հոգեորականներ, հասարակական-քաղաքական, մշակութային գործիչներ, հայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ բրիտանացիներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Լոնդոնի Թեքեյան Հիմնադրամի պատվավոր քարտուղար Վարդան Ուզունյանը: Շնորհավորելով համայն հայությանը անկախության 25-ամյակի առթիվ, նա պատմական ակնարկ կատարեց դեպի 1990-ականներ, արձանագրելով Հայաստանին դեպի անկախություն տանող դժվարին, բայց հաղթական ուղին: Վ.Ուզունյանն անդրադարձավ նաեւ Թեքեյան Հիմնադրամի եւ ԼԹՄՄ քառասնամյա մշակութային եւ բարեսիրական գործունեությանը՝ ի նպաստ հայ ինքնության պահպանմանը, մշակույթի զարգացմանն ու տարածմանը, Հայրենիքին օգտակար լինելու գործին:
Ձեռնարկի մասնակիցներին ուղղված իր ողջույնի խոսքում դեսպանորդ Արմեն Լիլոյանն անդրադարձ կատարեց անկախության 25 տարիների ընթացքում Հայաստանի անցած ճանապարհին՝ լի ձեռքբերումներով եւ փորձություններով, վերելքներով եւ մարտահրավերներով: Նա նշեց, որ անկախ Հայաստանի կայացման գործում մեծ ավանդ ունի Սփյուռքը, առանց որի օժանդակության եւ անմիջական ակտիվ մասնակցության անհնարին կլինեին նվաճումները: Համայն հայությունն իր պայքարի եւ ջանքերի շնորհիվ այսօր ունի անկախ Հայրենիք, եւ այդ գաղափարի շուրջ պետք է շարունակել միավորված լինել եւ նորովի ձեռնամուխ լինել Հայաստանի զարգացման, ամրապնդման ու բարգավաճման գործին:
Տոնական միջոցառումը շարունակվեց մշակութային ծրագրով, որի նախապատրաստական աշխատանքները սկսվել էին դեռ տարեսկզբից: Համերգը մեկնարկեց նորաստեղծ «Բատիկյան» լարային քառյակի՝ Կոմիտասի եւ Ա.Խաչատրյանի ստեղծագորխությունների կատարումով: Երիտասարդ կոմպոզիտոր, դաշնակահար Կրիստինա Առաքելյանը կատարեց Ս.Ջրբաշյանի «Տոկատան» եւ Ա.Բաբաջանյանի «Էկսպրոմտը»: Է.Աբրահամյանի «Ախ, ինչ լավ են սարի վրա» եւ Ա.Հարությունյանի «Երգիր ինձ համար» երգերով հանդես եկավ տենոր Սիփան Օլահը: Հատկանշական էր անվանի ջութակահարուհի Անի Բատիկյանի կատարմամբ Ղ.Սարյանի «Արիան» եւ կոմպոզիտոր Կ.Առաքելյանի՝ հատուկ այս համերգի համար գրված «Ֆանտազիա հայկական թեմայով» ստեղծագործության պրեմիերան. դաշնամուրային նավագկցությամբ հանդես եկավ հեղինակը՝ Կ.Առաքելյանը: Մեցո-սոպրանո Անայիս Հեղոյանը կատարեց Ա.Աճեմյանի «Արաքս գետը» եւ Վ.Կոտոյանի «Երեւան» երգերը: Վաստակաշատ դերասանուհի, Մովսես Խորենացու մեդալի եւ ՀՀ մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալի արժանացած Ժենյա Ներսիսյանն ասմունքեց հատվածներ Հ.Թումանյանի «Սասունցի Դավիթ» Էպոսից: Համերգի առաջին մասն եզրափակվեց Ա.Աճեմյանի «Իրիկնային Երեւան» երգով, որի փոխադրումը կատարել էր Սիփան Օլահը Ա.Բատիկյանի /ջութակ/, Ս.Օլահի /տենոր/, Ա.Հեղոյանի /մեցո-սոպրանո/, Կ.Առաքելյանի /դաշնամուր/ համար:
Համերգային ծրագրի երկրորդ մասն սկսվեց Լոնդոնի «Ախթամար» պարային համույթի ելույթով /գեղ. Ղեկավար՝ Ա.Զաքարյան/: 18 հոգուց բաղկացած երիտասարդների խումբն իր կատարողական արվեստով ներկայացրեց հայտնի «Բերդ», «Կռունկներ», «Ղարաբաղ», Ա.Սպենդիարյանի «Էնզելի» պարերը:
Երաժշտական երեկոն շարունակեց Լոնդոնի Թեքեյան Հիմնադրամի «Կոմիտաս» քառաձայն երգչախումբը /նախագահ՝ Վ.Ուզունյան/, որն իր բարձ որակներով հիացրեց ներկաներին: Երգչախմբի համահիմնադիր, գեղարվեստական ղեկավար եւ դիրիժոր Սիփան Օլահը դաշնակահարուհի Էլլա Բաբայանի հետ 8 ամիս շարունակ պատրաստում էին երգչախմբին այս կարեւոր երեկոյին: «Կոմիտասի» 30 երգիչները համահունչ կատարեցին Ա.Տիգրանյանի «Անուշ» օպերայից հատվածներ, Ա.Դոլուխանյանի «Երեւանի գիշերներ» եւ Կոմիտասի «Խումար» երգերը: Ա.Աճեմյանի «Ծաղկած բալենի» երգը համերգի անակնկալներից մեկն էր: Ս.Օլահի այս երգի փոխադրումը կատարեցին «Կոմիտաս» երգչախումբը՝ մենակատար սոպրանո Հայարփի Եղիկյանի եւ «Ախթամար» համույթի համատեղ ելույթով: Ս.Շաքարյանի «Հայկական ժողովրդական երգերը» /փախադրումը՝ Ս.Օլահի/, կատարեցին «Կոմիտաս» երգչախումբը եւ Անի Բատիկյանը /ջութակ/: Ս.Լուսիկյանի «Ազատ Հայաստան» երգը հուզեց թե հայ, թե բրիտանացի հանդիսատեսին Լ.Հայրապետյանի կողմից իր անգլերեն թարգմանված հատվածով: Համերգային ծրագիրն եզրափակվեց «Կոմիտաս» երգչախմբի կատարմամբ Է.Հովհաննիսյանի «Սարդարապատ» երգով, որի վերջին ակորդները հանդիսատեսն ընդունեց մեծ ցնծությամբ եւ բարձր ծափահարություններով:
Միջոցառմանը Լիանա Հայրապետյանն ընթերցեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի շնորհավորական ուղերձը, որում նախարարը բարձր գնահատեց տարիներ շարունակ բրիտանահայ համայնքի ունեցած դերն անկախ Հայաստանի զարգացման եւ հայ-բրիտանական հարաբերությունների խորացման գործում: «Մեր ժողովրդի վերջին դարերում ունեցած ամենամեծ ձեռքբերումը մեր երկու հայկական պետություններն են՝ ազատ, անկախ Հայաստանի Հանրապետությունն ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Հայրենիքը կերտողները հայ ժողովուրդն է, ուստի մեր երկիրը միասին պետք է պահենք, հզորացնենք, զարգացնենք ու փոխանցենք գալիք սերունդներին», ասվում էր նախարարի ուղերձում:
Մեծ Բրիտանիայի եւ Իռլանդիայի հայոց թեմի հայրապետական պատվիրակ եւ առաջնորդ Տ. Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը, եզրափակելով ձեռնարկը, անդրադարձավ օրվա խորհրդին եւ իր բարեմաղթանքները հղեց համայն հայությանը. խոսեց նաեւ Հայաստանի, Արցախի եւ Սփյուռքի միասնության մասին: Սրբազան հայրը նաեւ բարձր գնահատանքի արժանացրեց Թեքեյան Հիմնադրամի եւ Լոնդոնի ԹՄՄ նախաձեռնությունը՝ կազմակերպելու նման բացառիկ եւ հաջողված մշակութային երեկո, ինչի մասին վկայում էր ներկաների բարձր տրամադրությունն ու ոգեւորությունը:

TCA London branch to celebrate the 25th Independence Day of the Republic of Armenia
On September 21, 2016, at the Ealing Town Hall in London, a great cultural evening was initiated by the Tekeyan Trust London (TTL) and the TCA London branch to celebrate the 25th Independence Day of the Republic of Armenia. Many people amongst who the Right Revd Bishop Hovakim Manukyan, Primate and Pontifical Legate of the Diocese of the Armenian Church of the UK and Ireland, Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary of Armenia to the UK Armen Liloyan, other representatives of the Armenian Embassy, the Ambassador of Cyprus to the UK Euripides Evriviades, UK Parliament MP Steven Pound, diplomats, clergymen, social, political and cultural figures, representatives of the Armenian community as well as many Britons gathered to share common happiness and to enjoy the memorable evening of Armenian culture.
Mr Vartan Ouzounian, Honourary Secretary of the TTL opened the official ceremony and extended his heartfelt congratulations to all Armenians on the great occasion of the 25th Independence of Armenia. He made a brief historical review of Armenia starting the early 1990s and underscored the thorny but glorious road to Independence. V. Ouzounian also referred to the forty-year cultural and charitable activities of the TTL and the TCA London aimed at preserving and promoting Armenian cultural identity, as well as serving the Motherland.
In his congratulatory message Minister Armen Liloyan spoke about the 25 years of independence full of achievements and challenges. He highly appreciated the great contribution the Armenian Diaspora made to the formation of the Independent Republic. “Without the support and active participation of worldwide Armenians, the successful Motherland could hardly be imagined. The whole Armenian nation should continue uniting to make the country stronger, more prosperous and developing”, concluded A. Liloyan.
The celebration continued with a cultural program which had been rehearsed for eight months. The evening featured well-known London Armenian singers, dancers and poetry recitalists. The concert started with the newly formed Batikyan String Quartet playing music by Komitas and A. Khachaturian. The young composer and pianist Kristina Arakelyan performed “Toccata” by S. Jrbash and “Expromt” by A. Babajanyan. Tenor Sipan Olah sang “How joyfully pass our days on the hills” by E. Abrahamyan and “Sing for me” by A. Harutyunyan. The audience greatly appreciated the renowned violinist Ani Batikyan’s performance of “Aria” by Gh. Saryan and “Fantasia on an Armenian Theme” written by K. Arakelyan specifically for this concert. Mezzo-soprano Anais Heghoyan performed “Song of River Araks” by A. Achemyan and “Yerevan” by V. Kotoyan. As part of the cultural program the acclaimed actress, receiver of M. Khorenatsi medal and the Gold medal of the RA Ministry of Culture Jenia Nersisyan recited excerpts from the epos “David of Sasun” by H. Tumanyan. The first part of the concert was concluded with A. Achemyan’s “Evening Yerevan” edited by S. Olah and performed by A. Batikyan (violin), S. Olha (tenor), A. Heghoyan (mezzo-soprano) and K. Arakelyan (piano).
Akhtamar Armenian Performance Group (Artistic Director – A.Zakaryan) started the second part of the program. 18 young dancers perfectly performed “Bert”, “Krunkner”, “Karabagh” and “Enzeli” by A. Spendiaryan.
The four-part Komitas Choir (Chairman – V. Ouzounian) of the TTL continued the concert and impressed the audience with high quality performance. The Choir co-founder, artistic director and conductor Sipan Olah together with the choir pianist Ella Babayan had been rehearsing with the choir since the beginning of the year to make it perfectly ready for the great event. 30 choir members all sang in tune some excerpts from the opera “Anush” by A. Tigranyan, as well as the songs “Yerevan Nights” by A. Dolukhanyan and “Khumar” by Komitas. One of the surprises at the concert was A. Achemyan’s song “Blossom Cherry Tree” edited by S. Olah and performed by the Komitas choir, soloist soprano Hayarpi Yeghikyan and Akhtamar Performance Group. “Armenian Folk Songs” by S. Shakaryan and edited by S. Olah was performed by the Komitas choir accompanied with Ani Batikian’s violin. Both the Armenian and English audience was touched with S. Lusikyan’s song “Free Armenia” edited by S. Olah and translated by L. Hayrapetyan. The concert was concluded with the Komitas Choir performance of E. Hovhannisyan’s “Sardarapat” which was greeted with a storm of applause.
During the evening, the congratulatory message of the RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan was read by Liana Hayrapetyan. The Minister highly praised the contribution of the British Armenian community to the development of Independent Armenia and the Armenian British relations. “The most important achievements of the Armenian nation within the last few centuries are the two Armenian states – the Independent Republic of Armenia and the Nagorno-Karabagh Republic. The Armenian people are the creators of our Motherland. So, we all must save, strengthen and develop our country and pass it on to the future generations,” said the Minister.
The Right Revd Bishop Hovakim Manukyan, Primate and Pontifical Legate of the Diocese of the Armenian Church of the UK and Ireland concluded the celebration. Referring to the 25th Independence Day, he extended his best wishes to the whole nation and spoke about the unity of Armenia, Karabagh and the Diaspora. The Revd Bishop also highly praised the initiative of the Tekeyan Trust and the TCA to organize such a unique and successful evening which made a great impression on everyone.