Աշխարհի կանանց մեջ բացառի՛կ են հայուհիները
«Հայերն այսօր»-ի խմբագրության դռնից ներս մտնող հյուրերը՝ բարեհամբույր, հմայիչ տիկինն ու նրան ուղեկցող գեղեցկուհին ինձ անծանոթ էին. հարցազրույցի ընթացքում անգամ տիկին Ջեսիկան համեստորեն լռեց իր հանրաճանաչ լինելու մասին, և մեր զրույցը հիմնականում ծավալվեց նրա արմատների, Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հարազատների, հայերի ու Հայաստանի, մարդկանց սոցիալական վիճակի, Երևանի, Անկախության հռչակման 25-ամյակի տոնակատարության մասին, իսկ հետո… մնացյալը՝ հարցազրույցից հետո:
-Բարո՛վ եք եկել Հայաստան և Սփյուռքի նախարարություն՝ հա՛յի տուն: Տիկի՛ն Ջեսիկա, զրույցը սկսենք Ձեր արմատներից. որտե՞ղից են Ձեր նախնիները, ծնողները:
Իմ ամբողջական անունը Ժասմին-Ջեսիկա Վարդուղյան է, արմատներս Արևմտյան Հայաստանից են, իմ ծնողները Որրֆայից են եղել: Մեծ հայրս պատմել է, թե ինչպես են ջարդի ժամանակ կորցրել շատ հարազատների, մայրս էլ ջարդի ժամանակ կորցրել է իր երկու քույրերին, մորս կողմից մնացել է միայն նրա հայրը. նրանք Բուրսայի կողմերում զբաղվել են մետաքսագործությամբ, լավ ապրուստ են ունեցել. ընդհանրապես, Պատմական Հայրենիքում մեր նախնիները շատ լավ են ապրել, շատ աշխատասեր և  հարուստ են եղել: Դառն ու դաժան ճակատագիր է բաժին հասել մեր նախնիներին. ցաքուցրիվ են եղել աշխարհով մեկ, և  նրանց սերունդներն են կազմել այսօրվա Սփյուռքը: Մեծ  մորս  երկու քույրերը  գնում  են  Փարիզ, մեծ հայրս  ու  մեծ մայրս հաստատվում  են Ռումինիայում, որն այն ժամանակ շատ հարուստ երկիր է եղել, ուր հայերին շատ լավ են ընդունել: Հայրս  կոշիկի դիզայներ էր, ֆաբրիկա ուներ, մենք շատ գեղեցիկ տուն ունեինք, լավ ապրուստի տեր էինք: 1957- 58-ին այն մարդիկ, ովքեր ռումինական փաստաթուղթ, անձնագիր չունեին, նրանց տեղահանում էին: Թողնելով մեր հարստությունը, մեր գեղեցիկ տունը՝ հայրս, առանց որևէ ինչքի, դուրս եկավ իր տանից…այսօրվա նման հիշում եմ մեր գեղեցիկ տունը, որը  բոլորը շատ էին հավանում, և տեղի ամենամեծ բանտի տնօրենը գնեց այն:  Մենք  մի քանի տարի ապրեցինք Բեյրութում. հայրս բալետի ճկուն կոշիկներ էր  նախագծում, որի շնորհիվ բավականին դրամ վաստակեց ու այդ միջոցով տեղափոխվեցինք Ամերիկա՝ Լոս Անջելես:  Երկու տարի ապրեցինք  Beverly Hills-ում, հայրս 16-18 ժամ աշխատում էր, երեք երեխա էինք ընտանիքում, ապրե՛լ էր պետք: Թեև  մեծ չէի, սակայն ես էլ էի աշխատում. 1964-ին ընդունվել եմ Կալիֆորնիայի համալսարան, զուգահեռաբար սովորել եմ անգլերեն, ընդուվել եմ  Beverly Hills-ում գտնվող գեղեցկության սրահ, 3 տարի զբաղվելով վարսավիրությամբ՝ սկսեցի ուսումնասիրել եղունգների խնամքը, վերականգնողական աշխատանքները, խորացա այդ ոլորտում, 1969-ին բացեցի իմ առաջին փոքրիկ սրահը…
-Տիկի՛ն  Ջեսիկա, դժվար է Ձեզանից լսել Ձե՛ր մասին…Ձեզ ուղեկցող Սոնան ժպտում է. և, այնուամենայնիվ, կասե՞ք, թե որն է Ձեր գործունեության ոլորտը՝  բարեգործությու՞նը, հասարակական աշխատա՞նքը, այսքան տարի ինչո՞վ եք զբաղվել Լոս Անջելեսում…
-Լոս Անջելեսում հայերին օգնում եմ աշխատանքի հարցերով, այստեղ  ամեն ամիս  օգնում եմ 8 փոքրիկների և շուրջ 15 տարի  ամեն  ամիս նյութական աջակցություն եմ ցուցաբերում  մի ընտանիքի, AYVA-ի՝ հայ կանանց  խորհրդի անդամ եմ, նրանց հետ եմ աշխատում, նաև նրանց եմ օգնում տարիներ շարունակ…
-Այսինքն՝ բարեգործությունն է  Ձեր արած աշխատանքը…
-Այո՛, բարեգործությունը, բայց շատ չեմ սիրում խոսել այդ մասին. ես ուզում եմ, որ երիտասարդները մնան Հայաստանում, լավ կրթություն ստանան, չգնան Հայաստանից: Գիտեք՝ որքա՜ն եմ սիրում հայկական հին երգերը, մեր մշակույթը, այն ամենն, ինչ խոսում է հայերեն, խոսում  է իմ սրտի, իմ հոգու հետ, ուզում եմ օգտակար լինել իմ ժողովրդին:
-Առաջիկայում ի՞նչ ծրագրեր ունեք:
-Օ՜… ես  ուզում եմ, որ Հայաստանում երեխաներն արհեստ սովորեն, ոչ բոլորը կարող են ընդունվել բարձրագույն հաստատություններ, և ես ուզում եմ կազմակերպել, որպեսզի  երեխաներն  անվճար հիմունքներով արհեստ սովորեն:
-Տիկի՛ն  Ջեսիկա,  քանի՞ անգամ եք եղել Հայրենիքում և  ինչպիսի՞ զգացումներ ունեցաք  Ձեր առաջին այցելության ժամանակ:
-Սա իմ 8-րդ այցելությունն է Հայաստան. երբ 15 տարի  առաջ ես առաջին անգամ եկա Հայաստան, իջա օդանավից, 7-8 օր մնացի և անընդհատ արտասվում էի, շատ ցավալի էր, այսօր վիճակը  բավականին տարբեր է. ուզում եմ, որ Հայաստանն ու հայերը շատ լավ ապրեն, նրանք արժանի են դրան:
-Ի՞նչ է Հայրենիքը Ձեզ համար…
-Հայրենիքն  իմ հողն է, այն ինձ ո՛ւժ, կարողությո՛ւն է տալիս. հայերը յուրահատուկ, տաղանդավոր մարդիկ են, ես հպարտ եմ, որ հայուհի եմ:
Ահա այսպիսի  ոգևորող, զգայացունց  ավարտ ունեցավ մեր զրույցը, որի ընթացքում տիկին Ջեսիկան այդպես էլ համեստորեն լռեց ու չասաց, որ ինքը  JESSIKA ամերիկյան ապրանքանիշի հիմնադիրն է և այն առաջին կինը, ով  Beverly  Hills-ում հիմնել է խնամքի նեղ մասնագիտացված կենտրոն, որի համար «The New York Times»  ամսագիրը նրան շնորհել  է «First Lady of nails» տիտղոսը, որ դեռևս 1969-ին ինքը բացել է աշխարհում եղունգների առաջին մասնագիտացված սրահը, որ նրա այցելուները եղել են աշխարհաճանաչ  անձինք՝ Ռոնալդ Ռեյգանի տիկինը, Հիլարի Քլինթոնը և կինոյի ու երգարվեստի համաշխարհային  ճանաչում ունեցող աստղեր, որ 1986-ին ինքն սկսել է սեփական ապրանքանիշի հեռուստատեսային վաճառք կազմակերպել՝ իր ապրանքատեսականին արտահանելով Ճապոնիա, եվրոպական երկրներ, իսկ 1990-ին նվաճել է ողջ աշխարհը, որ ֆրանսիական French  մատնահարդարման գաղափարն ու այն իրականություն դարձնելը ևս իր մենաշնորհն  է…Փաստերն այնքա՜ն խոսուն են, որ մեզ մնում է միայն հիանալ ու հպարտանալ այսպիսի հայուհիներով ու մաղթել, որ Ժասմին–Ջեսիկա Վարդուղյանի բոլոր երազանքներն ու հայանպաստ ծրագրերն իրականություն դառնան և կրկին ասել, որ աշխարհի կանանց մեջ բացառի՛կ են ստեղծարար հայուհիները:

Среди женщин мира армянки исключительны
Гости, переступающие порог редакции «Армяне сегодня» – миловидная женщина и ее спутница-красавица, – были мне незнакомы. Даже по ходу интервью госпожа Джессика скромно умолчала о своей популярности, и беседа наша в основном касалась ее корней, родственников, спасшихся от Геноцида армян, армянах и Армении, социальном положении людей, Ереване, праздновании 25-летия провозглашения Независимости, а потом… остальное после беседы.
– Добро пожаловать в Армению и Министерство Диаспоры – дом всех армян. Госпожа Джессика, начнем беседу с Ваших корней: откуда родом Ваши предки, родители?
– Полное мое имя – Жасмин-Джессика Вардугян, корни – из Западной Армении, родители мои из Урфы. Дедушка рассказывал, как во время Геноцида потерял многих родных, мама в это время потеряла двоих своих сестер, со стороны матери остался только отец. В окрестностях Бурсы они занимались шелкоткачеством, были очень трудолюбивыми и богатыми людьми. На долю наших предков выпада горькая и жестокая судьба, их разбросало по всему миру, и поколения их составляют сегодняшнюю Диаспору. Две сестры бабушки уехали в Париж, дедушка с бабушкой обосновались   в Румынии, которая в то время была очень богатой страной и армян принимали радушно. Отец был дизайнером по обуви, имел свою фабрику, у нас был очень красивый дом, жили богато. В 1957-58 тех, кто не имел румынских документов, паспортов депортировали. Оставив все свое богатство, красивый дом, отец ничего не взяв с собой покинул свой дом… Как сегодня помню наш прекрасный дом, который всем нравился – его купил директор самой крупной тюрьмы в тех местах.  Несколько лет мы прожили в Бейруте: отец проектировал гибкие балетки, благодаря чему собрал достаточную сумму, и мы перебрались в Америку – Лос Анджелос. Два года прожили в Bevely Hills, отец работал по 16-18 часов, нас было трое детей, я тоже работала – нужно было жить. В 1964 году поступила в Калифорнийский университет, параллельно изучала английский, поступила в салон красоты в Beverly Hills, три года занималась парикмахерством, изучила уход за ногтями, реабилитационные процессы, углубилась в этой сфере и в 1969-м открыла свой первый маленький салон…
– Госпожа Джессика, трудно услышать от Вас  о Вас… Ваша спутница Сона улыбается: тем не менее, какова сфера Вашей деятельности – благотворительность, общественная работа, чем занимались все эти годы в Лос Анджелесе?..
– В Лос Анджелесе помогаю армянам в вопросах трудоустройства, каждый месяц помогаю восьми малышам, и на протяжении пятнадцати лет ежемесячно оказываю материальную поддержку одной семье, я член совета армянских женщин AYVA, работаю с ними и помогаю им долгие годы.
– То есть Ваша работа – благотворительность…
– Да, благотворительность, но не люблю много говорить об этом: я хочу, чтобы молодежь оставалась в Армении, получала хорошее образование и не покидала страну. Знаете, как люблю наши старинные армянские песни, нашу культуру, все, что говорит на армянском – общается с моим сердцем, душой, хочу быть полезной моей Родине.
– Каковы планы на ближайшее будущее?
– О… я хочу, чтобы дети в Армении осваивали ремесла, не все могут поступать в вузы, и я хочу организовать бесплатное обучение детей ремеслам.
– Госпожа Джессика, сколько раз бывали на Родине и какие испытали чувства во время первого визита?
– Это мое восьмое посещение Армении: когда 15 лет назад впервые сюда приехала, пробыла 7-8 дней и постоянно плакала – очень больно было смотреть. Сегодня ситуация достаточно иная, хочу, чтобы Армения и армяне жили очень хорошо – они этого достойны.
– Чем является для Вас Родина?..
– Родина – моя земля, она придает мне силы, армяне особые, талантливые люди, и я горжусь тем, что армянка.
Вот такой воодушевленной, эмоциональной была концовка нашей беседы, в ходе которой госпожа Джессика так и промолчала скромно, не сказала, что она – основатель американского бренда JESSIKA и первая женщина, основавшая в Beverly  Hills узкоспециализированный центр по уходу, за что журнал «The New York Times»  присудил ей титул «First Lady of nails», что еще в 1969 году она открыла первый в мире специализированный салон по уходу за ногтями, что ее посетителями были всемирно  известные люди – супруга Рональда Рейгана, Хиллари Клинтон, мировые звезды кино и эстрады, что в 1986-м она начала организовывать телевизионную продажу собственного бренда, экспортируя свою продукцию в Японию, Европейские страны, а в 1990 году завоевала весь мир, что идея французского French  по уходу за ногтями  – ее монополия… Факты настолько красноречивы, что нам остается только восхищаться и гордиться такими армянками и пожелать, чтобы все мечты и проармянские проекты Жасмин-Джессики Вардугян стали реальностью, чтобы вновь повторить:  Среди женщин мира армянки-созидательницы  исключительны.