Տոնդ շնորհավո´ր, Հայաստա´ն աշխարհ. Շահան Գանտահարյան
Սեպտեմբերի 21-ին համայն հայությունը նշում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 25-րդ տարեդարձը: Այդ պատմական իրադարձությունը մեծ ու պանծալի հոբելյան է ոչ միայն Հայաստանում ապրող հայերի համար, այլ նաև՝ աշխարհասփյուռ հայության:
«Հայերն այսօրը» ներկայացնում է Հայաստանի և Սփյուռքի ճանաչված գործիչների շնորհավորական խոսքը տոնի կապակցությամբ:
Հայաստանի Հանրապետության 25-ամյակը բազմաթիվ խորհուրդներ է բովանդակում։ Փորձելով սփյուռքյան հայացքով որոշ դիտարկումներ կատարել՝ անմիջապես հաստատենք, որ Սփյուռք հասկացողության հայեցակարգային և բովանդակային փոփոխություններ բերեց Հայաստանի Հանրապետությունը։ Անընդմեջ շփումներն ու համագործակցություները, հատկապես Սփյուռքի նախարարության հիմնումով ավելի աշխուժացան, և կառուցակարգված համագործակցությունը ամենակարևոր և ռազմավարական նշանակություն ունեցող ոլորտներում հիմնովին նպաստեցին Սփյուռք հասկացողության ընկալմանը և ընդհանրապես սփյուռքահայի ազգային փիլիսոփայության բարեփոխմանը։
Համայնքայինից պետական և գաղութայինից համապետական և համահայկական մտածողության և աշխատակարգի անցումը նոր շունչ, նոր որակ և նոր հեռանկարներ բացեցին սփյուռքահայի առջև, որ առանց սեփական պետության դժվար թե կարողանար ներկա ժամանակների պարտադրած մարտահրավերներին դիմակայել։
Հայաստանակենտրոն մտածողությունը, ազգային փիլիսոփայության պետականամետ առանցքի գոյացումը և դրանցից բխող աշխատանքի ընդարձակ դաշտերի կայացումը արդյունք են Հայաստանի Հանրապետության հիմնադրության, անցած ուղու, ձեռք բերած նվաճումների։
Հայաստանակենտոնությունը այսուհետև առանցքային նշանակություն ունի մեր հետագա աշխատանքների համար, առանց որի մենք, իբրև Սփյուռք, կվերածվենք պետականազուրկ, ցիր ու ցան համայնքների, և հաճախ էլ քաղաքական առաջադրանքների մեր հետապնդման ընթացքի իրավական հենարաններից զուրկ հավաքականությունների։
Հայաստանի Հանրապետությունը հիմնովին շրջեց այս անհեռանկար իրավիճակը և Սփյուռքին ապահովեց նոր ընկալելիություն, նոր փիլիսոփայություն, նոր աշխատակարգ, նոր հորիզոններ։

С праздником, Армения: Шаан Гантаарян
Армянство мира 21 сентября отмечает 25-ю годовщину провозглашения независимости Республики Армения. Это историческое событие – великий и славный юбилей не только для армян, проживающих в Армении, но и всего мирового армянства.
«Армяне сегодня» представляет поздравления видных деятелей Армении и Диаспоры по случаю праздника.
25-летие Республики Армения содержит множество символов. Пытаясь взглядом из Диаспоры сделать некоторые наблюдения, сразу подтвердим, что Республика Армения привнесла определенные концептуальные и содержательные перемены в понятие «Диаспора». Постоянные контакты и сотрудничество, особенно с созданием Министерства Диаспоры, еще более активизировались и систематизированное сотрудничество в важных и стратегических сферах поспособствовало восприятию понятия «Диаспора» и в целом реформированию национальной философии армян Диаспоры.
Переход образа мышления и порядка работы от общинных к государственным и от колониальных к общегосударственным и общеармянским открыли новое дыхание, перспективы и качество перед армянами Диаспоры, которые, не имея своего государства, вряд ли могли бы противостоять брошенным временем вызовам.
Армяноцентристское мышление, возникновение прогосударственного стержня национальной философии и, как следствие, становление обширного поля деятельности – следствие основания Республики Армения, пройденного ею пути и достижений.
Армяноцентризм отныне имеет основополагающее значение в нашей дальнейшей работе, без чего мы, как Диаспора, превратимся в разрозненные общины, лишенные государственности, зачастую, в общности, лишенные юридической опоры выполнения наших политических задач.
Республика Армения полностью изменила эту бесперспективную ситуацию, обеспечила Диаспору новым восприятием, новой философией, новой деятельностью, новыми горизонтами.