Վոկալ երաժշտության երեկո` նվիրված ՀՀ անկախության 25-ամյակին
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի շրջանակներում Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի ունեցավ վոկալ երաժշտության երեկո, որը նվիրված էր ՀՀ անկախության 25-ամյակին:
Համերգային երեկոյին ներկա էին պաշտոնատար անձինք, Սփյուռքից ժամանած հյուրեր, մտավորականներ:
Պոլսահայ երգիչ Արթուր Բաղդասարյանը և երգեհոնահար Էդվին սրկավագ Գալիփյանը կատարեցին հայ մեծանուն կոմպոզիտորներ Կոմիտասի, Արամ Խաչատրյանի, Մակար Եկմալյանի, Ալան Հովհաննեսի, Էդգար Մանասի, Գևորգ Արմենյանի, Էդվարդ Հակոբյանի, Արա Պարթևյանի, Ռոբերտ Աթայանի ստեղծագործությունները:
Ներկաներին ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը փոխանցեց ՀՀ սփյուռքի նախարարի մամուլի քարտուղար Սեյրանուհի Գեղամյանը: Ողջույնի խոսքում մասնավորապես նշված էր. «Սիրելի´ ներկաներ, արդեն գեղեցիկ ավանդույթ է դարձել ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվող մշակութային ծրագրերի շրջանակներում Պոլսից ժամանած մեր արվեստագետների ելույթների կազմակերպումը Հայրենիքում:
Հայ ժողովրդի պատմության մեջ իր ծանրակշիռ դերակատարմամբ մշտապես կարևորվել է Կ.Պոլիսը` որպես հայ մտքի խոշորագույն կենտրոն, որը տասնամյակներ շարունակ հոգևոր լիցքեր է հաղորդել հայ հասարակական և մշակութային կյանքին:
Պոլսահայ համայնքն իր մշակութային ներուժով այսօր էլ շարունակում է մեզ հիացնել: Օրեր առաջ մենք առիթ ունեցանք հիանալու «Մարալ» երգի-պարի միության «Արա և Շամիրամ» ներկայացմամբ: Այսօր էլ մենք հուզվեցինք և հպարտացանք մեր երկու երիտասարդների բարձրարվեստ կատարումներով:
Շարունակեք ձեր նվիրական գործունեությունը՝ հանուն հայ մշակույթի պահպանման, զարգացման և տարածման: Թո\’ղ ՀՀ անկախության 25-ամյակի շրջանակներում կազմակերպվող այս համերգը ստեղծագործական նոր լիցքեր հաղորդի ձեզ»:
Համերգի ավարտին Սեյրանուհի Գեղամյանը երգիչ Արթուր Բաղդասարյանին և երգեհոնահար Էդվին սրկավագ Գալիփյանին հանձնեց «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի մասնակցության հավաստագրեր և հուշամեդալներ:

Вечер вокальной музыки, посвященный 25-летию независимости РА
В рамках общеармянского фестиваля «Моя Армения» 15 сентября в Доме камерной музыки им.Комитаса состоялся вечер вокальной музыки, посвященный 25-летию независимости РА.
На нем присутствовали должностные лица, гости из Диаспоры, представители интеллигенции.
Константинопольский певец, армянин Артур Багдасарян и органист дьякон Эдвин Галипян исполнили произведения великих армянских композиторов Комитаса, Арама Хачатряна, Макара Екмаляна, Алана Ованеса, Эдгара Манаса, Геворга Арменяна, Эдварда Акопяна, Ара Партевяна, Роберта Атаяна.
Приветственное послание исполняющей обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян присутствующим огласила пресс-секретарь министра Диаспоры РА Сейрануи Гегамян. В приветственной речи, в частности, отмечено: «Дорогие присутствующие, стало уже прекрасной традицией в рамках культурных программ, реализуемых Министерством Диаспоры РА организация выступлений на родине наших деятелей искусства из Константинополя.
Своей весомой ролью в истории армянского народа всегда имел важное место Константинополь, как крупнейший центр армянской мысли, на протяжении десятилетий дававший духовные импульсы армянской общественной и культурной жизни.
Армянская община Константинополя своим культурным потенциалом и сегодня продолжает восхищать нас. Днями ранее мы имели повод восхищаться представлением «Ара и Шамирам» в исполнении вокально-танцевального союза «Марал». Сегодня же мы волновались и гордились высокохудожественным исполнением двух наших молодых музыкантов. Продолжайте вашу патриотическую деятельность во имя сохранения, развития и распространения армянской культуры. Пусть этот концерт, организованный в рамках 25-летия независимости РА, придаст вам новые творческие заряды».
По завершение концерта Сейрануи Гегамян вручила певцу Артуру Багдасаряну и органисту Эдвину Галипяну сертификаты участников общеармянского фестиваля «Моя Армения» и памятные медали.