Ավստրալիայի Հայ Դատի գրասենյակի պատվավոր նախագահ, բարերար Գրիգոր Սողոմոնյանը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/09/Avstralia.jpg)
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանի անկախության 25-ամյակի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Ավստրալիայի Հայ Դատի գրասենյակի պատվավոր նախագահ, բարերար Գրիգոր Սողոմոնյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարի պաշտոնակատարը կարևորեց Գ.Սողոմոնյանի՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները Ավստրալիայում հավուր պատշաճի կազմակերպելու և իրականացնելու ջանքերը:
«Հայ Դատի գրասենյակում Ձեր չորս տասնամյակների կուսակցական աշխատանքով Դուք ծառայել եք հայապահպանության, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման գործին», – նշեց Հրանուշ Հակոբյանը:
Գերատեսչության ղեկավարը բարձր գնահատեց Սողոմոնյանի ջանքերը՝ Արցախյան քառօրյա պատերազմի օրերին Արցախին ցուցաբերած օգնության կազմակերպման գործում:
Քննարկվեցին համայնքային խնդիրներին, ինչպես նաև Արցախի հիմնահարցի լուծման ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերին վերաբերող հարցեր:

Почетный председатель офиса Ай-Дат Австралии, благотворитель Григор Согомонян посетил Министерство Диаспоры РА
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/09/Avstralia.jpg)
�?сполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян 15 сентября приняла прибывшего в Армению для участия в мероприятиях 25-летия независимости РА почетного председателя офиса Ай-Дат Австралии, благотворителя Григора Согомоняна.
Приветствовав гостя, и. о. министра отметила важность усилий Г.Согомоняна по подготовке и проведению на должном уровне мероприятий в Австралии, посвященных 100-летию Геноцида армян.
«Своей партийной работой в офисе Ай-Дат Австралии на протяжении четырех десятилетий Вы служили делу сохранения армянства, признания и осуждения Геноцида армян», – отметила Грануш Акопян.
Глава ведомства высоко оценила усилия Согомоняна в деле организации помощи Арцаху в дни апрельской четырехдневной войны.
Были обсуждены вопросы, касающиеся общинных проблем, а также шаги, предпринимаемые по урегулированию Арцахской проблемы.