Ավստրալիայի Հայ Դատի գրասենյակի պատվավոր նախագահ, բարերար Գրիգոր Սողոմոնյանը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/09/Avstralia.jpg)
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանի անկախության 25-ամյակի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Ավստրալիայի Հայ Դատի գրասենյակի պատվավոր նախագահ, բարերար Գրիգոր Սողոմոնյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարարի պաշտոնակատարը կարևորեց Գ.Սողոմոնյանի՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները Ավստրալիայում հավուր պատշաճի կազմակերպելու և իրականացնելու ջանքերը:
«Հայ Դատի գրասենյակում Ձեր չորս տասնամյակների կուսակցական աշխատանքով Դուք ծառայել եք հայապահպանության, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման գործին», – նշեց Հրանուշ Հակոբյանը:
Գերատեսչության ղեկավարը բարձր գնահատեց Սողոմոնյանի ջանքերը՝ Արցախյան քառօրյա պատերազմի օրերին Արցախին ցուցաբերած օգնության կազմակերպման գործում:
Քննարկվեցին համայնքային խնդիրներին, ինչպես նաև Արցախի հիմնահարցի լուծման ուղղությամբ իրականացվելիք քայլերին վերաբերող հարցեր:

Honorary Chairperson of Australia’s Armenian National Committee, Benefactor KrikorSoghomonian at the ROA Ministry of Diaspora
On September 15 the ROA Acting Minister of Diaspora Hranush Hagopyan hosted the Honorary Chairperson of Australia’s Armenian National Committee, benefactor Krikor Soghomonian who is in Armenia to participate in the 25th Anniversary Celebration of the Independence of Armenia.
Welcoming her guest, the Acting Minister highlighted the efforts of K. Soghomonian in properly organizing and executing the Armenian Genocide 100th anniversary commemorations in Australia.
“With your party service spanning over four decades in the Armenian National Committee office you have served the causes of preserving Armenian identity and recognition and condemnation of the Armenian Genocide”,– said HranushHakobyan.
The Minister highly praised the efforts of Mr. Soghomonian in organizing relief operations for Artsakh during the dour days’ war.
Community issues, as well as steps undertaken in the direction of resolving the Artsakh issue were discussed.