Հռոմի պապը ԼՂ խնդրի դիվանագիտական կարգավորման կողմնակից է. Վատիկանի ներկայացուցչի հայտարարությունը Բաքվում
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/09/51647.jpg)
Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու սրբազան քահանայապետ Ֆրանցիսկոս պապը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության՝ դիվանագիտական ճանապարհով կարգավորման կողմնակից է:
Այս մասին Բաքվում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Վատիկանի ներկայացուցիչ մոնսենյոր Վլադիմիր Ֆեկետեն:
Ինչպես նշում է «Թրենդ» գործակալությունը, նրա խոսքով՝ Կաթոլիկ եկեղեցին դեմ է պատերազմին ու կոչ է անում նմանօրինակ հակամարտությունները լուծել խաղաղ ճանապարհով:
Միևնույն ժամանակ, Ֆեկետեն իր խոսքում ընդգծել է, որ Կաթոլիկ եկեղեցին չի զբաղվում ԼՂ հակամարտության խնդրով:
Հոգևորականը դժվարացել է հստակ պատասխանել հարցին, թե արդյոք այս թեման կքննարկվի՞ Հռոմի պապի՝ Բաքու կատարելիք այցի շրջանակում:

The Pope of Rome supports a diplomatic resolution of the Nagorno-Karabakh conflict: Statement by the Vatican’s representative in Baku
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/09/51647.jpg)
The Holy Father of the Roman Catholic Church Pope Franciscos supports a diplomatic resolution of the Nagorno-Karabakh conflict. This statement was made by Vatican’s representative in Baku Monseigneur Vlatimir Fekete during a press conference.
As noted by the “Trent” news agency, in his words, the Catholic church is opposed to war and calls on the resolution of such conflicts through peaceful means.
At the same time, Fekete underlined in his statement, that the Catholic church does not deal with the Nakorno Karabakhconflict.
The priest could not give a definitive answer to the question whether this issue will be discussed during the Pontiff’s visit to Baku.