ՀԱՐԳԱՐԺԱ´Ն ՍՓՅՈՒՌՔԻ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ և ՆԱԽԱՐԱՐ  ՏԻԿԻՆ ՀՐԱՆՈՒՇ ՀԱԿՈԲՅԱՆ.
Խոսքերով չենք կարող մեր շնորհավորանքներն ուղարկել Ձեզ՝ նման հրաշալի և արժանապատիվ նախարարություն ստեղծելու համար, որը իսկապես աշխատում է ի նպաստ աշխարհի հայերի։ Դուք այն յուրահատուկ մարդկանցից եք, որ կարող եք ստեղծել դեռ ավելին։ Մենք՝ հունաստանաբնակ ալեքսանդրուպոլցիներս, որ կապ չենք ունեցել Սփյուռքի նախարարության հետ, այս տարի առիթ ընձեռնվեց մասնակցելու «Սփյուռք» ամառային դպրոցին: Մինչև այսօր նրանք մեծ գոհունակությամբ են խոսում այդ մասին, մեր ուսուցչուհիների միջոցով մենք ճանաչեցինք Ձեզ, նրանք եկած օրվանից մինչև օրս խոսում են Հայաստանում եվրոպական չափանիշներով և առավել կազմակերպված ընդունելության մասին:
Ես ևս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհավորել այս 5 տարիների Ձեր աշխատանքի արդյունքը: Ոչինչ հեշտությամբ չի լինում. Դուք ևս բազում քարքարոտ ճանապարհ եք անցել ու անցնում եք հայանպաստ գործի համար, միասնության ու կրթության գործի համար, բայց այս ամենին ի՞նչ գնահատական կարող ենք տալ կամ ի՞նչ շնորհավորանք. ամեն ասված քիչ կլինի…
Ընդունե´ք ժողովրդական լեզվով, բայց մեր սրտից բխած այս խոսքերը՝ «ՀԱԼԱԼ Է ՁԵԶ, ՄԻՇՏ ԵՂԵ´Ք ԱՅԴՊԻՍԻՆ՝  ՀԱՅՈՒՀԻ ԿԻՆ, 21-ՐԴ ԴԱՐԻ ՄԵԾ ՏԻԿԻՆ»:

DEAR MRS. HRANUSH HAKOBYAN AND STAFF OF THE MINISTRY OF DIASPORA,
Words can’t describe how much we congratulate you on creating such a wonderful ministry that truly works for the benefit of all Armenians around the world. You are one of those who can do more than you do now. We residents of Alexandropol based in Greece haven’t had anything to do with the Ministry of Diaspora, but this year we were provided with the opportunity to participate in the “Diaspora Summer School” Program organized by the ministry. To this day, our representatives praise that program. We got to know you through our teachers who participated in the program. They always talk about the reception that was organized in accordance with European standards.
Once again, I would like to congratulate you on the fruit of your efforts made in the past five years. Nothing comes easy. You have taken a difficult path and continue to take that difficult path for the nation, unity and education. But how can we evaluate all this and what can we say to congratulate you? Words aren’t enough.
Accept the following words: “GOOD JOB, NEVER CHANGE, YOU ARE THE GREAT ARMENIAN WOMAN OF THE 21ST CENTURY”.