ՀԱՐԳԱՐԺԱ´Ն ՍՓՅՈՒՌՔԻ ՆԱԽԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ և ՆԱԽԱՐԱՐ  ՏԻԿԻՆ ՀՐԱՆՈՒՇ ՀԱԿՈԲՅԱՆ.
Խոսքերով չենք կարող մեր շնորհավորանքներն ուղարկել Ձեզ՝ նման հրաշալի և արժանապատիվ նախարարություն ստեղծելու համար, որը իսկապես աշխատում է ի նպաստ աշխարհի հայերի։ Դուք այն յուրահատուկ մարդկանցից եք, որ կարող եք ստեղծել դեռ ավելին։ Մենք՝ հունաստանաբնակ ալեքսանդրուպոլցիներս, որ կապ չենք ունեցել Սփյուռքի նախարարության հետ, այս տարի առիթ ընձեռնվեց մասնակցելու «Սփյուռք» ամառային դպրոցին: Մինչև այսօր նրանք մեծ գոհունակությամբ են խոսում այդ մասին, մեր ուսուցչուհիների միջոցով մենք ճանաչեցինք Ձեզ, նրանք եկած օրվանից մինչև օրս խոսում են Հայաստանում եվրոպական չափանիշներով և առավել կազմակերպված ընդունելության մասին:
Ես ևս մեկ անգամ ուզում եմ շնորհավորել այս 5 տարիների Ձեր աշխատանքի արդյունքը: Ոչինչ հեշտությամբ չի լինում. Դուք ևս բազում քարքարոտ ճանապարհ եք անցել ու անցնում եք հայանպաստ գործի համար, միասնության ու կրթության գործի համար, բայց այս ամենին ի՞նչ գնահատական կարող ենք տալ կամ ի՞նչ շնորհավորանք. ամեն ասված քիչ կլինի…
Ընդունե´ք ժողովրդական լեզվով, բայց մեր սրտից բխած այս խոսքերը՝ «ՀԱԼԱԼ Է ՁԵԶ, ՄԻՇՏ ԵՂԵ´Ք ԱՅԴՊԻՍԻՆ՝  ՀԱՅՈՒՀԻ ԿԻՆ, 21-ՐԴ ԴԱՐԻ ՄԵԾ ՏԻԿԻՆ»:

Многоуважаемые Министерство Диаспоры и министр госпожа Грануш Акопян
Невозможно выразить словами наши поздравления и благодарность Вам за создание столь замечательного и достойного Министерства, которое действительно трудится на благо армянства всего мира. Вы из тех исключительных людей, которые способны создать и большее. Нам, проживающим в Греции александрупольцам, не имевшим ранее связи с Министерством Диаспоры, в нынешнем году довелось участвовать в летней школе «Спюрк». До сего дня они с удовлетворением говорят об этом, посредством наших педагогов мы узнали Вас, со дня возвращения до сих пор они  рассказывают об организованном в Армении нга Европейском и более уровне  приеме в Армении.
Хочу еще раз поздравить Вас с работой, проделанной за эти пять лет. Ничто не дается легко – Вы также прошли и проходите множество каменистых дорог, работая на благо армянства, во имя объединения  и образования, и как можно оценить все это и как поздравить – любых слов будет недостаточно…
Примите простонародные слова, идущие из глубины сердца: «Халал а дзез, оставайтесь всегда такой, как есть, женщиной-армянкой, великой армянкой XXI века».